Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Bartelik: Zapraszam Pawła Adamowicza do debaty

Ocena użytkowników: / 14
SłabyŚwietny 
środa, 17 września 2014 13:18

- Ważne są jasne i przejrzyste finanse publiczne. Sytuacja Gdańska w tej kwestii, patrząc na dane po ostatniej kadencji, jest bardzo trudna – mówił na środowej konferencji prasowej Waldemar Bartelik, kandydat na prezydenta Gdańska. I to też był główny temat spotkania z dziennikarzami – gospodarowanie budżetem miasta.


- Przejrzyste finanse są ważne w każdej dziedzinie życia, także w mieście. W moim przekonaniu finanse Gdańska są w złym stanie, co przede wszystkim wynika ze zbyt dużego zadłużenia, częściowo ukrytego w miejskich spółkach – tłumaczył na początku spotkania Bartelik. - Z materiałów, do których mam dostęp, wynika że łączne zadłużenie, zarówno pośrednie, jak i bezpośrednie, wynosi około 2,6 mld zł.


Przy tych wyliczeniach kandydat na prezydenta Gdańska zauważył, że niedługo miasto może stracić zdolność do regulowania wydatków operacyjnych, które należą do ustawowych zadań gminy – finansowanie edukacji, dbałość o stan dróg czy czystość. Bartelik wyraził także zaniepokojenie, że istnieje także ryzyko problemu polegającego na tym, że miasto przestanie regularnie spłacać swoje zadłużenie. Dlatego też za priorytetowe uważa stworzenie raportu otwarcia, który pokaże sytuację finansową miasta. - Sądzę, że nawet jeśli finanse nie potrzebują programu naprawczego, to na pewno restrukturyzacji długów i zwiększenia dochodów, ale nie poprzez podwyższanie podatków, tylko przez stworzenie odpowiedniego rozwoju gospodarczego – mówił.


alt


Według Waldemara Bartelika problemy finansowe o których mówi są związane ze złą polityką inwestycyjną miasta. Dokładnie chodzi o skumulowanie dużych wydatków w jednym czasie. - Po pierwsze Europejskie Centrum Solidarności, które kosztowało trzysta milionów złotych. Celu tej inwestycji nie jestem w stanie zrozumieć – stwierdził, chociaż w tym wypadku trzeba zauważyć, że popełnił błąd, bo kwota jaką dołożyło to miasto do budowy, to sto dwadzieścia milionów. - Ponadto PGE Arena, przy której stawiam duży znak zapytania, bo wiem, że jest ważna, ale nie wiem czy nas na nią stać, tym bardziej, że – mimo wcześniejszych obietnic – stadion wciąż na siebie nie zarabia, a trzeba do niego dopłacać. Kolejną inwestycją jest Teatr Szekspirowski, którego odbiorcy będą stanowić jedynie promil mieszkańców. Trzeba też powiedzieć, że i wydatki mniejszego rzędu są często niezrozumiałe, jak chociażby fontanna przy Wielkim Młynie za dwa i pół miliona złotych. Owszem, trzeba upiększać miasto, kwota też pozornie niewielka, ale za nią można by było wybudować trzy przedszkola czy dwa kilometry drogi – wyliczał.


W związku z tym do tablicy został wywołany Paweł Adamowicz. - Jeśli mówię nieprawdę, obecny prezydent będzie mógł mi to udowodnić w rozmowie twarzą w twarz. Bez kartek, bez specjalistów, tylko przy udziale mediów. Zapraszam pana Adamowicza do debaty w dogodnym dla niego terminie – zaapelował Bartelik.


Skoro już pojawił się temat aktualnego włodarza miasta w kontekście finansów, nie mogliśmy nie zapytać o wyjazd Pawła Adamowicza do Los Angeles, gdzie będzie szkolił się u rekina finansjery, Michaela Rubena Bloomberga. - Jeśli jakikolwiek kandydat wyjeżdża w trakcie kampanii, to tylko lepiej dla mnie, bo tworzy lukę, którą mogę wypełnić. Pytanie natomiast czy wyjazd ten będzie w ramach urlopu, czy urlopu szkoleniowego i czy wyraziła na to zgodę Rada Miasta. Inną kwestią jest fakt, że skoro rządzący szesnaście lat prezydent musi się jeszcze doszkalać, to znaczy, że ma braki, a to nie świadczy najlepiej. Takie jest moje zdanie, ale oceny dokonają wyborcy – powiedział Bartelik.


KWW Waldemara Bartelika zadeklarował także, że wystawi kandydatów na radnych we wszystkich okręgach wyborczych. - Ich nazwiska ujawnimy na początku października. Będą to ludzie znani z działalności publicznej, jak i posiadający odpowiednie kwalifikacje i kompetencje do kierowania sprawami miasta – tłumaczy Tadeusz Rymszewicz, pełnomocnik Bartelika. Komitet nie ukrywa także, że rozmawiają ze Stowarzyszeniem na rzecz Gdańska „Gdańszczanie” Andrzeja Chmieleckiego oraz inicjatywą Lepszy Gdańsk Jolanty Banach w kwestii wyborczej współpracy.


goch


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież