Rafał Milczarski: Czy uda się ocalić CPK? » Czy Centralny Port Komunikacyjny jest racjonalną potrzebą - jak twierdzą jedni, czy megalomanią - ja... Władztwo gdańskie - krzesła i ambicje » Uff, dogadali się. Wszystko dla Gdańska i Platforma Obywatelska doszły do porozumienia - całe szczęś... Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO » *40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef Tuska w spółce w OliwieSkomercjalizo... Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto...
Reklama
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
czwartek, 23 maja 2024 15:42
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
*40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef
Arka: Walka o awans – decydujące starcie
piątek, 24 maja 2024 15:50
Arka: Walka o awans – decydujące starcie
Po doskonałej końcówce sezonu piłkarze Arki Gdynia nadal nie są
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
piątek, 17 maja 2024 17:04
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
I LIGA FORTUNA
Szybki powrót Lechii do Ekstraklasy. Po roku
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
niedziela, 19 maja 2024 21:03
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
Prawdziwy dreszczowiec zobaczyli kibice na Polsat Plus Arena. Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Podsumowanie wdrażania Inicjatywy JESSICA na Pomorzu

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 03 czerwca 2014 14:02

Konferencja podsumowująca dotychczasowe efekty wdrażania Inicjatywy JESSICA w Polsce, a głównie na Pomorzu, czyli zwrotnego mechanizmu finansowania trwałych inwestycji miejskich, odbyła się 2 czerwca w Gdańsku.  Środki inicjatywy JESSICA pochodzą z regionalnych programów operacyjnych na lata 2007-2013. Podczas konferencji podpisane zostały trzy kolejne umowy inwestycyjne, w tym dwie pierwsze w Polsce umowy pożyczek JESSICA zawierane ze wspólnotami mieszkaniowymi.Dotyczą one termomodernizacji dwóch budynków mieszkalnych, przy ul. Kartuskiej 16 w Gdańsku oraz przy  Al. Piłsudskiego 20-26 w Gdyni. Trzecia umowa obejmuje budowę Hotelu Hevelius przy dworcu PKP we Wrzeszczu, a inwestorem jest GÓRSKI ENERGIA Sp. z o.o. S.K.A. Na poniższym zdjęciu beneficjenci tych trzech pożyczek.

alt


JESSICA w Polsce ma już za sobą ponad 100 zawartych umów inwestycyjnych, 63 z tych umów zawarte zostały w Banku Gospodarstwa Krajowego. W samych tylko miastach na prawach powiatu województwa pomorskiego, gdzie BGK pełni rolę operatora środków JESSICA, przyznano dotychczas 15 pożyczek o łącznej wartości ok. 174 mln zł. Najniższa kwota pożyczki udzielonej przez BGK wyniosła 90 tys. zł, a najwyższa ok. 42 mln zł. Wśród finansowych inwestycji są m.in.: rewitalizacja Dworca PKP w Sopocie, utworzenie Muzeum Emigracji w Gdyni i budowa Centrum Administracyjno-Usługowego na terenie Pomorskiego Centrum Logistycznego w Gdańsku.


alt


W trakcie konferencji przedstawiciele instytucji zaangażowanych we wdrażanie JESSICA omówili swoje doświadczenia związane z realizacją tej Inicjatywy. W panelu „Finansowanie rozwoju miast w kontekście nowej perspektywy finansowej UE - doświadczenia i plany na przyszłość” eksperci z zaproszonych instytucji dyskutowali też o przyszłości instrumentów zwrotnego finansowania ze środków UE w kontekście wyzwań stojących przed miastami.


W konferencji uczestniczyło około stu przedstawicieli samorządów, Funduszy Rozwoju Obszarów Miejskich i instytucji zarządzających regionalnymi programami województw oraz inwestorów będących beneficjentami Inicjatywy JESSICA.


JESSICA jest źródłem finansowania zwrotnego (ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego), w formie np. preferencyjnych pożyczek, inwestycji infrastrukturalnych spełniających jednocześnie cele publiczne i komercyjne, a więc z punktu widzenia rentowności - inwestycji znajdujących się w „niszy rynkowej" i tym samym mało atrakcyjnych dla inwestorów prywatnych oraz banków oferujących kredyty inwestycyjne.


Na lata 2014-2020 w województwie pomorskim na samo poprawienie efektywności energetycznej przeznaczono 135 mln euro. Z poprzedniego „rozdania”na samą rewitalizację dolnego Wrzeszcza przeznaczono 9 mln zł. Z środków Jessica rewitalizacja objęła również browar w Kościerzynie, a także od roku powstaje Centrum Kultury Garnizon na terenie po byłych koszarach Niebieskich Beretów we Wrzeszczu.  


W opinii Goetza von Thaddena, Dyrektora Dywizji JESSICA w Europejskim Banku Inwestycyjnym; najwięcej funduszy wykorzystuje Polska, Litwa i Portugalia. Polska zainteresowana jest głównie rewitalizacją starych zabytkowych obiektów, Litwa efektywnością energetyczną, a Portugalia rozwojem turystyki. Inne kraje europejskie zazdroszczą tym trzem liderom i również czynią usilne starania w zakresie pozyskania funduszy jessica. Jednakże Komisja Europejska coraz bardziej zaostrza warunki przyznawania i rozliczania środków finansowych. To bardzo niepokoi władze regionalne, które w swoich długoterminowych programach rozwojowych uwzględniały taką pomoc finansową. Niepokoi również centralizowanie takich pomocy finansowych i uzależnianie regionów od decyzji przedstawicieli rządu.


Organizatorem konferencji był Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego oraz Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).

Wła-49
Fot. Sławomir LewandowskiInne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież