Planeta Energii uczy jak dbać o ekosystemy wodne. Rusza kolejna edycja... » Czym różni się karp od tołpygi, w jaki sposób samooczyszczają się jeziora i co jest największym przy... Kultura zachodu - miliony w szpitalu Struka » Do Radia Gdańsk zawitał Dariusz Kostrzewa, prezes koncernu medycznego "Copernicus". Spółka szpitalna... Oświadczenie Godności: Sędziowie sami się nie oczyszczą » W dniu 24.09.2023 r. Sąd Najwyższy po 32 latach od wolnych wyborów uznał, że sądy wojskowe w stanie ... Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodow... » Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska poinformowali, że zło... Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i...
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
środa, 27 września 2023 13:32
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie
Krzysztof Kasprzak zawodnikiem Zdunek Wybrzeża
czwartek, 28 września 2023 12:00
Krzysztof Kasprzak zawodnikiem Zdunek Wybrzeża
Krzysztof Kasprzak dołącza do Zdunek Wybrzeża Gdańsk.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Prezentacja "Słownika dziennikarzy i publicystów Pomorza 1945-2015"

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
wtorek, 16 czerwca 2015 22:32

W Ratuszu Staromiejskim przy ul. Korzennej w Gdańsku odbyła się prezentacja książki "Słownik dziennikarzy i publicystów Pomorza 1945-2015"."Słownik dziennikarzy i publicystów Pomorza 1945-2015" to drugie wydanie kompendium wiedzy o mediach na Wybrzeżu. Pierwsze wydanie ukazało się w 2008 roku i obejmowało lata 1945-2005. Poprawiona i uzupełniona druga edycja zawiera 628 biogramów dziennikarzy pomorskich mediów. W drugiej części przedstawiono zespoły redakcyjne gdańskiej prasy, radia i telewizji w latach 1945-2015. Ostatnią część stanowi lista zmarłych dziennikarzy i publicystów 1945-2015 na której jest 266 nazwisk.


alt


Książka powstała dzięki wspólnemu wysiłkowi dwóch działających organizacji - Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Oddział w Gdańsku i Oddziału Morskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy RP, których przedstawiciele stanowili zespół redakcyjny, którym kierował Jerzy Model.


alt

Przy stoliku od lewej: Tadeusz Woźniak, prezes Oddziału Gdańskiego SDP, prof. Wiktor Pepliński, medioznawca i były wiceszef Instytutu Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego, Jerzy Model, szef zespołu redagującego "Słownik"


W promocji książki w Ratuszu Staromiejskim wzięło udział kilkudziesięciu dziennikarzy rożnych pokoleń. Przeważali starsi dziennikarze. Niestety praktycznie nieobecni byli dziennikarze w wieku około 40 lat i młodsi.


altalt- To była przepiękna przygoda życia, najpiękniejsze lata - wyznała Dorota Sobieniecka, przez wiele lat związana z "Głosem Wybrzeża", m.in. jako redaktor naczelna. - Nie tylko dlatego, że wszyscy obecni na tym spotkaniu byli młodsi, albo dużo młodsi, ale to były piękne czasy prasy gdańskiej i prasy wybrzeżowej. Wtedy nie było jeszcze internetu i słowo pisane miało inną cenę i inną wagę. Tym co nas łączyło było wspólne życie w Domu Prasy gdzie mieliśmy jedno miejsce w którym się spotykaliśmy bez względu na różne redakcje. Wszyscy spotkaliśmy się w Klubie Dziennikarza, piliśmy kawy i nie tylko kawy. Czasami po pracy to było co innego. Zupełnie inaczej to środowisko funkcjonowało. Dziś troszeczkę się rozeszliśmy, schowaliśmy się za komputerami. Takie spotkania pokazują nam, że warto się spotkać twarzą w twarz, popatrzeć sobie w oczy. To są prawdziwe relacje, a nie tylko transakcje.


altalt- Nad drugim wydaniem pracowaliśmy długo, co najmniej półtora roku - przyznał Jerzy Model, szef zespołu redagującego tak pierwsze, jak i drugie wydanie "Słownika dziennikarzy i publicystów Pomorza". - Nad samym tekstem praca była ułatwiona, bo bazowaliśmy na wydaniu pierwszym, które obejmowało okres od 1945 do 2005 roku. Nowe biogramy, jest ich ponad 120, do tego ogromna praca nad aktualizacją starych biogramów, weryfikacja niektórych informacji w życiorysach - to zajęło nam półtorej roku. A przede wszystkim te półtora roku gromadziliśmy środki na druk, papier, opracowanie typograficzne. Wreszcie się udało dopięliśmy budżet i mogliśmy przekazać zlecenie do drukarni w Pelplinie. Książka ma piękny kształt graficzny. Jesteśmy niezwykle zadowoleni. Najpierw docierało się przez druk, potem radio i telewizję, a teraz internet. To nowy środek komunikacji z czytelnikami. W słowniku mamy kilka biogramów kolegów, którzy pracują w portalach internetowych tradycyjnych mediów. Niewątpliwie koledzy, którzy będą przygotowywali kolejne wydanie będą musieli uwzględnić i ten rodzaj dziennikarstwa. Przy tworzeniu biogramów przyjęliśmy klasyczną definicję dziennikarza. Jednak zaplecze redakcyjne, które kształtuje postawy, przede wszystkim postawy etyczne, dawało nam pewność, że są to dziennikarze, którzy przestrzegają kodeksu obyczajowego dziennikarzy i to też jest dla nas ważne. Jeśli chodzi o trzecią edycję to tym zajmą się już młodsi koledzy. Cykl przygotowania to jedno. Żeby się pokolenie ukształtowało to musi upłynąć jakieś pięć lat. Sądzę, że na 75-lecie będzie nowy słownik. Byłoby dla nas satysfakcjonujące gdyby koledzy wykorzystali nasze doświadczenia, ale dołączyli swoje i rozszerzyli ten słownik o nowe nazwiska. No i trzeba uwzględnić postęp techniki. Ja zaczynałem pracę jeszcze w epoce Gutenberga, a teraz jest zupełnie inaczej. Zaniknął cały szereg zawodów drukarskich. Zmienia się świat, zmienia się nasz zawód.


altWydawnictwo powstało przy wsparciu Radia Gdańsk. Książka będzie dostępny m.in w Księgarni PWN na terenie ratusza.

Tomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież