Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... Posterunek Straszyn: Krótkie nogi kłamstwa Biedronia » Para gejów żyjących z polityki, czyli Robert Biedroń i jego „lepsza połowa” („lepsza” dlatego, bo ma... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul... Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Bogumiłę i Anastazego ... » W 83. rocznicę egzekucji 67 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska na froncie kamienicy przy ul. Wajdeloty... Adamowicz bez prawa do sądu? A Konstytucja mówi... » W Sądzie Okręgowym w Gdańsku nie rozpoczął się proces odwoławczy europosłanki PO Magdaleny Adamowicz... Pamięć o zbrodni w lesie sztutowskim » Do dziś przeraźliwa cisza ciemnego lasu wywołuje dreszcze, ilekroć odwiedzam to miejsce zaciągnięte ... Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne będzie mieć nową siedzibę dzięk... » Ponad 90 milionów złotych będzie kosztowała budowa nowej siedziby Uniwersyteckiego Centrum Stomatolo... "Judasze naszych czasów". P. Duda ostro o posłach PO » Już nie tylko baner na budynku Komisji Krajowej, ale też wystawa dokumentująca powiązania NSZZ „Soli...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
piątek, 24 marca 2023 18:03
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
EKSTRAKLASA PKO BP
Już tylko niepoprawni optymiści wierzą
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Pewien telefon wieczorową porą
niedziela, 12 marca 2023 10:07
Pewien telefon wieczorową porą
Kiedy zadzwonił, byłem lekko zdezorientowany, nie wiedziałem czy
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Aziewicz: "W sprawie LOTOS-u opozycja mówi nieprawdę"

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
czwartek, 02 czerwca 2011 14:32

Rozmowa z Tadeuszem Aziewiczem, posłem Platformy Obywatelskiej


Uczestniczy Pan w konferencji BGŻ poświęconej prognozie gospodarczej na najbliższe lata. Jakie jest zdanie ekonomistów w tej sprawie?


O ile dziś sytuacja ekonomiczna Polski jest niezła w porównaniu do innych krajów Europy, to – zdaniem świetnego ekonomisty prof. Dariusza Filara – w dalszym czasie prognozy są bardziej sceptyczne.


Dlaczego?


Niestety, na tą chwilę nie widać zewnętrznych sił, które mogłyby nadać impet naszej gospodarce.


A poza tym usłyszał Pan dziś coś ciekawego?


Oczywiście. Chętnie przysłałbym tutaj wszystkich ekonomicznych populistów i niektórych związkowców, którzy sprzeciwiają się prywatyzacji albo obarczają rządzących polityków na przykład o drogie paliwo, ceny żywności czy cukier.


A kogo to wina?


Większość wzrostów cen to skutek tendencji wzrostowych na całym świecie, na które nie mamy wpływu.


Jak wygląda sytuacja z prywatyzacji LOTOS-u? Ostatnio ta sprawa wzbudziła mnóstwo kontrowersji, głównie z powodu potencjalnego przejęcia spółki przez Rosjan.


Rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej, niż starają się to przedstawiać politycy opozycji, czyli między innymi Panowie Jacek Kurski czy Andrzej Jaworski. Na razie rząd „sonduje” środowisko, by zbadać, jakie mogą pojawić się oferty. Gdy nie będą one satysfakcjonujące, to do prywatyzacji po prostu nie dojdzie.


A czy prywatyzacja jest w ogóle potrzebna?


Zakończył się właśnie program 10 plus, a Lotos jest w dobrej kondycji. By spółka dalej się rozwijała musi mieć dostęp do złóż ropy. To zapewnić może tylko duży inwestor, którego szukamy. Prywatyzacja jest dla Lotosu szansą a nie zagrożeniem, tym bardziej, że ewentualna umowa będzie zakładać, że siedziba spółki zostanie w Gdańsku. Politycy opozycyjni wolą jednak rozpowszechniać nieprawdziwe informacje mówiąc na przykład o tym, że chcemy sprzedać Lotos za 3 miliardy złotych – nie wiem skąd oni wzięli taką kwotę.


Czy prócz Lotosu są jeszcze inne ważne dla pomorskiej gospodarki sprawy, którymi Platforma Obywatelska zajmie się, jeśli po jesiennych wyborach będzie rządzić?

Bardzo ważna jest prywatyzacja Dalmoru, czyli terenu, który jest poniekąd wizytówką Gdyni. Próbowaliśmy zrobić to w już w tej kadencji, lecz wpłynęła do nas tylko jedna oferta, która zresztą była nie do przyjęcia. Dlatego też liczę, że w przyszłej kadencji - jeśli oczywiście dalej będziemy rządzić - uda się tego dokonać. Poza tym liczymy na dalszy rozwój prywatnego już przemysłu stoczniowego w Gdyni.

Czy po jesiennych wyborach dalej rządzić będzie PO?

Ludzie szanują pokorę, więc nie chcę mówić o konkretnym wyniku, ale myślę, że mamy atuty, dzięki którym możemy - jako pierwsza partia III RP - rządzić dwie kadencję z rzędu. Myślę, że taka kontynuacja i pewna konsekwencja z niej płynąca będzie korzystna dla naszego kraju.


Adrian Dampc

adrian.dampc@wybrzeze24.pl

fot. Maciej Kostun

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież