Marek Jakubiak: Nie trwać w okopach! » Trzeba żyć chwilą, ale też planować, mieć elastyczność odreagowywania na zmieniającą się sytuację. T... Wasz sejm, nasza gmina - gdańskie szanse opozycji » Z pięciu kampanii samorządowych w Gdańsku, w trzech potencjał zmiany w pierwszej turze był większy n... Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny » Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na Westerplatte – Mieczysław Jałowieck... Igor Strzok: jest zielone światło na odbudowę mostu w Tczewie » Igor Strzok, pomorski wojewódzki konserwator zabytków, poinformował że powiat tczewski może ruszyć z... XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski » XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Opowieści gdańskiego astronoma" odbył się 30 listopada. Jego... Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-...
Wasz sejm, nasza gmina - gdańskie szanse opozycji
czwartek, 07 grudnia 2023 17:42
Wasz sejm, nasza gmina - gdańskie szanse opozycji
Z pięciu kampanii samorządowych w Gdańsku, w trzech potencjał

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
poniedziałek, 04 grudnia 2023 18:15
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
Udanie zakończyli rok 2023 i rundę zasadniczą na swoim lodzie
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Lechia wypunktowała Miedź
niedziela, 03 grudnia 2023 19:00
Lechia wypunktowała Miedź
W ostatniej kolejce rundy jesiennej Lechia pokonała na Polsat Plus

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji polskich barw
niedziela, 26 listopada 2023 15:49
W tonacji polskich barw
Przygotowując wystawę „Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje”

Sport w szkole

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Jak się tu znaleźliśmy?
wtorek, 28 listopada 2023 14:22
Jak się tu znaleźliśmy?
Czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci mówi

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Aziewicz: "W sprawie LOTOS-u opozycja mówi nieprawdę"

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
czwartek, 02 czerwca 2011 14:32

Rozmowa z Tadeuszem Aziewiczem, posłem Platformy Obywatelskiej


Uczestniczy Pan w konferencji BGŻ poświęconej prognozie gospodarczej na najbliższe lata. Jakie jest zdanie ekonomistów w tej sprawie?


O ile dziś sytuacja ekonomiczna Polski jest niezła w porównaniu do innych krajów Europy, to – zdaniem świetnego ekonomisty prof. Dariusza Filara – w dalszym czasie prognozy są bardziej sceptyczne.


Dlaczego?


Niestety, na tą chwilę nie widać zewnętrznych sił, które mogłyby nadać impet naszej gospodarce.


A poza tym usłyszał Pan dziś coś ciekawego?


Oczywiście. Chętnie przysłałbym tutaj wszystkich ekonomicznych populistów i niektórych związkowców, którzy sprzeciwiają się prywatyzacji albo obarczają rządzących polityków na przykład o drogie paliwo, ceny żywności czy cukier.


A kogo to wina?


Większość wzrostów cen to skutek tendencji wzrostowych na całym świecie, na które nie mamy wpływu.


Jak wygląda sytuacja z prywatyzacji LOTOS-u? Ostatnio ta sprawa wzbudziła mnóstwo kontrowersji, głównie z powodu potencjalnego przejęcia spółki przez Rosjan.


Rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej, niż starają się to przedstawiać politycy opozycji, czyli między innymi Panowie Jacek Kurski czy Andrzej Jaworski. Na razie rząd „sonduje” środowisko, by zbadać, jakie mogą pojawić się oferty. Gdy nie będą one satysfakcjonujące, to do prywatyzacji po prostu nie dojdzie.


A czy prywatyzacja jest w ogóle potrzebna?


Zakończył się właśnie program 10 plus, a Lotos jest w dobrej kondycji. By spółka dalej się rozwijała musi mieć dostęp do złóż ropy. To zapewnić może tylko duży inwestor, którego szukamy. Prywatyzacja jest dla Lotosu szansą a nie zagrożeniem, tym bardziej, że ewentualna umowa będzie zakładać, że siedziba spółki zostanie w Gdańsku. Politycy opozycyjni wolą jednak rozpowszechniać nieprawdziwe informacje mówiąc na przykład o tym, że chcemy sprzedać Lotos za 3 miliardy złotych – nie wiem skąd oni wzięli taką kwotę.


Czy prócz Lotosu są jeszcze inne ważne dla pomorskiej gospodarki sprawy, którymi Platforma Obywatelska zajmie się, jeśli po jesiennych wyborach będzie rządzić?

Bardzo ważna jest prywatyzacja Dalmoru, czyli terenu, który jest poniekąd wizytówką Gdyni. Próbowaliśmy zrobić to w już w tej kadencji, lecz wpłynęła do nas tylko jedna oferta, która zresztą była nie do przyjęcia. Dlatego też liczę, że w przyszłej kadencji - jeśli oczywiście dalej będziemy rządzić - uda się tego dokonać. Poza tym liczymy na dalszy rozwój prywatnego już przemysłu stoczniowego w Gdyni.

Czy po jesiennych wyborach dalej rządzić będzie PO?

Ludzie szanują pokorę, więc nie chcę mówić o konkretnym wyniku, ale myślę, że mamy atuty, dzięki którym możemy - jako pierwsza partia III RP - rządzić dwie kadencję z rzędu. Myślę, że taka kontynuacja i pewna konsekwencja z niej płynąca będzie korzystna dla naszego kraju.


Adrian Dampc

adrian.dampc@wybrzeze24.pl

fot. Maciej Kostun

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież