Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodow... » Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska poinformowali, że zło... Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan...
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
środa, 27 września 2023 13:32
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie
Klindt zostaje na sezon 2024
poniedziałek, 25 września 2023 12:37
Klindt zostaje na sezon 2024
Zdunek Wybrzeże zaczęło informować o składzie na sezon 2024.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Oświadczenia "to polskie ogórki" - trójmiejska odpowiedź na bakterię coli

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
czwartek, 02 czerwca 2011 12:03Liczba zakażeń rośnie i przekroczyła tysiąc, kilkanaście osób zmarło, a media mówią o „epidemii”. Choć w Polsce nie było zachorowań, także Polacy ostrożniej kupują warzywa, a sprzedawcy w trójmiejskich sklepach coraz częściej upewniają o ich polskim pochodzeniu.Eksperci ostrzegają - to jeszcze nie szczyt zachorowań. Na razie jednak kłopoty ominęły Polskę, za wyjątkiem jednego zachorowania - kobiety, która najprawdopodobniej chorować zaczęła już przed przyjazdem, w Niemczech.
Bakterie Escherichia coli początkowo pojawiły się w Niemczech i to tam – w Hamburgu pojawiło się, jak dotąd, najwięcej zachorowań (ok. 500). Groźną odmianę bakterii E. Coli – EHEC stwierdzono także na ogórkach w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. Przypadki zakażenia pałeczkami okrężnicy, powodowanym przez bakterię, stwierdzono w Danii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Francji, Holandii i Austrii.

Groźne nie tylko ogórki?

Początkowo zachorowania wiązano jedynie z ogórkami pochodzącymi z niektórych plantacji w Hiszpanii. Obecnie jednak niemieckie władze nie wykluczają, że źródeł infekcji może być więcej.   Hiszpania eksportuje rocznie ok. 8 mln warzyw i owoców, z czego 7 milionów ton trafia na rynek europejski, więc pojawienie się epidemii powoduje w gospodarce kraju olbrzymie straty.

- W chwili obecnej, z uwagi na fakt, iż w Polsce nie zanotowano przypadków zakażeń trudno jest przewidywać jakie zagrożenie stanowią zakażenia –ocenia Anna Obuchowska, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Gdańsku.

Sanepid dmucha na zimne

Mimo braku stwierdzonych przypadków zakażenia w naszym kraju, Sanepid zintensyfikował działania. Pomorscy inspektorzy powiatowi pobiorą i przebadają próbki ogórków i innych warzyw pochodzących z Hiszpanii oraz ogórków pochodzących z Niemiec, a także ogórków krajowych.

- Próbki będą pobierane w hipermarketach, supermarketach, na targowiskach oraz giełdach owocowo- warzywnych – wyjaśnia Obuchowska.
Inspektorzy szczególne przyjrzeć mają się także nie poddawaną obróbce termicznej żywność w restauracjach i stołówkach. Chodzi na przykład o surówki czy desery z owocami.
Co można zrobić samemu

- Jedzmy wyłącznie polskie ogórki - apeluje premier Donald Tusk i ma rację, bo na polskich ogórkach nie odkryto bakterii. Warto jednak także samemu nie narażać się na niebezpieczeństwo. Jak dbać o bezpieczeństwo?
- Państwowym powiatowym inspektorom sanitarnym polecono rozpowszechnienie ulotki WHO „Pięć kroków do bezpieczniejszej żywności” - zapewnia Obuchowska. Wzór ulotki udostępniamy tutaj.

Pamiętajmy jednak: w Polsce nie pojawiły się jak dotąd zachorowania, a panika nigdy nie rozwiązuje problemu.Jacek Wierciński
jacek.wiercinski@wybrzeze24.pl


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież