O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys... Podsumowanie koalicji Konfederacji, Polska jest Jedna i Niezależna Sam... » W ostatnim dniu kampanii do wyborów samorządowych odbyła się konferencja prasowa podsumowująca kampa...
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże - Cellfast Wilki LIVE: 43:47
niedziela, 14 kwietnia 2024 08:51
Energa Wybrzeże - Cellfast Wilki LIVE: 43:47
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
piątek, 05 kwietnia 2024 13:12
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Oświadczenia "to polskie ogórki" - trójmiejska odpowiedź na bakterię coli

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
czwartek, 02 czerwca 2011 12:03Liczba zakażeń rośnie i przekroczyła tysiąc, kilkanaście osób zmarło, a media mówią o „epidemii”. Choć w Polsce nie było zachorowań, także Polacy ostrożniej kupują warzywa, a sprzedawcy w trójmiejskich sklepach coraz częściej upewniają o ich polskim pochodzeniu.Eksperci ostrzegają - to jeszcze nie szczyt zachorowań. Na razie jednak kłopoty ominęły Polskę, za wyjątkiem jednego zachorowania - kobiety, która najprawdopodobniej chorować zaczęła już przed przyjazdem, w Niemczech.
Bakterie Escherichia coli początkowo pojawiły się w Niemczech i to tam – w Hamburgu pojawiło się, jak dotąd, najwięcej zachorowań (ok. 500). Groźną odmianę bakterii E. Coli – EHEC stwierdzono także na ogórkach w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. Przypadki zakażenia pałeczkami okrężnicy, powodowanym przez bakterię, stwierdzono w Danii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Francji, Holandii i Austrii.

Groźne nie tylko ogórki?

Początkowo zachorowania wiązano jedynie z ogórkami pochodzącymi z niektórych plantacji w Hiszpanii. Obecnie jednak niemieckie władze nie wykluczają, że źródeł infekcji może być więcej.   Hiszpania eksportuje rocznie ok. 8 mln warzyw i owoców, z czego 7 milionów ton trafia na rynek europejski, więc pojawienie się epidemii powoduje w gospodarce kraju olbrzymie straty.

- W chwili obecnej, z uwagi na fakt, iż w Polsce nie zanotowano przypadków zakażeń trudno jest przewidywać jakie zagrożenie stanowią zakażenia –ocenia Anna Obuchowska, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Gdańsku.

Sanepid dmucha na zimne

Mimo braku stwierdzonych przypadków zakażenia w naszym kraju, Sanepid zintensyfikował działania. Pomorscy inspektorzy powiatowi pobiorą i przebadają próbki ogórków i innych warzyw pochodzących z Hiszpanii oraz ogórków pochodzących z Niemiec, a także ogórków krajowych.

- Próbki będą pobierane w hipermarketach, supermarketach, na targowiskach oraz giełdach owocowo- warzywnych – wyjaśnia Obuchowska.
Inspektorzy szczególne przyjrzeć mają się także nie poddawaną obróbce termicznej żywność w restauracjach i stołówkach. Chodzi na przykład o surówki czy desery z owocami.
Co można zrobić samemu

- Jedzmy wyłącznie polskie ogórki - apeluje premier Donald Tusk i ma rację, bo na polskich ogórkach nie odkryto bakterii. Warto jednak także samemu nie narażać się na niebezpieczeństwo. Jak dbać o bezpieczeństwo?
- Państwowym powiatowym inspektorom sanitarnym polecono rozpowszechnienie ulotki WHO „Pięć kroków do bezpieczniejszej żywności” - zapewnia Obuchowska. Wzór ulotki udostępniamy tutaj.

Pamiętajmy jednak: w Polsce nie pojawiły się jak dotąd zachorowania, a panika nigdy nie rozwiązuje problemu.Jacek Wierciński
jacek.wiercinski@wybrzeze24.pl


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież