Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodow... » Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska poinformowali, że zło... Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan...
Reklama
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
środa, 27 września 2023 13:32
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie
Klindt zostaje na sezon 2024
poniedziałek, 25 września 2023 12:37
Klindt zostaje na sezon 2024
Zdunek Wybrzeże zaczęło informować o składzie na sezon 2024.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Filar: Potrzebne są reformy finansów i administracji

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
piątek, 03 czerwca 2011 13:06

Rozmowa z Dariuszem Filarem, ekonomistą, członkiem Rady Polityki Pieniężnej w latach 2004-2010, członkiem Rady Gospodarczej premiera Donalda Tuska

alt


W jakiej kondycji jest dziś polska gospodarka?

W przyzwoitej. Dynamika wzrostu PKB jest na poziomie ok. 4,5 procenta i to poziom do utrzymania.

W innych krajach Europy jest gorzej?

To zależy. Europa coraz bardziej się różnicuje. Mamy kraje nadbałtyckie, na przykład Szwecję czy Finlandię, które odnotowują wzrost gospodarczy oraz są stabilne finansowo. Z drugiej strony są Portugalia, Hiszpania, Grecja, w pewnym stopniu też Irlandia, gdzie zarówno stan finansów publicznych jak i kondycja gospodarki pozostawiają wiele do życzenia. Nie wiem, czy to nie największy kryzys Unii Europejskiej od czasów jej powstania. Kraje wspólnoty miały tworzyć jeden wspólny rynek, a w tej chwili to się wyraźnie oddala.

Czy Polska uniknie losu Grecji czy Hiszpanii i przyspieszy gospodarczo?

Jak mówiłem, wzrost 4,5 procenta jest do utrzymania. Niestety w tej chwili nie widzę impulsów z zewnątrz, które mogłyby pomóc naszej gospodarce.

To może impuls z wewnątrz? Co należałoby zmienić, by gospodarka przyspieszyła?

Przede wszystkim to, o czym mówi się od lat, czyli przeprowadzenie głębokiej reformy finansów publicznych. To z pewnością niosłoby ze sobą pewne niemałe obciążenia dla obywateli, trzeba byłoby na przykład podnieść składki na ubezpieczenia. Ta reforma jest jednak niezbędna i na pewno zaprocentuje w przyszłości.

Co jeszcze można zmienić?


Na pewno wprowadzić ułatwienia dla biznesu, zreformować administrację. Cały czas idea „jednego okienka” przy zakładaniu firmy jest fikcją. Warto też uporządkować wciąż niezrozumiałe dla wielu przepisy związane z podatkiem VAT, czy procedurę otrzymania pozwolenia na budowę. Jeśli tego nie zrobimy, wciąż będziemy w okolicach 70 miejsca we wszystkich ważnych rankingach wolności gospodarczej, co z kolei zniechęca do inwestowania w Polsce.

Dla Rządu Donalda Tuska uporanie się z biurokracją krępującą polskich przedsiębiorców było jednym z priorytetów. Już wiemy, że to się nie udało. Dlaczego?


Administracja jest sztywna i bardzo niereformowalna. Wszelkie zmiany są przyjmowane z oporem.

To czy jest szansa na zmianę?

Nie mamy innego wyjścia. Trzeba jednak polityka, który wziąłby na siebie odpowiedzialność tych reform wiedząc, że przyniosą one skutki dopiero za kilkanaście lat. Za przykład może posłużyć Szwecja - dobra sytuacja jej gospodarki jest możliwa dzięki reformie przeprowadzonej 15 lat temu.

Mimo tych wszystkich przeciwności, polscy przedsiębiorcy jakoś sobie radzą. Co jest ich mocną stroną?

Na pewno elastyczność. Polscy przedsiębiorcy potrafią dostosować się do różnych sytuacji na rynku, czego często brakuje innym. Poza tym w społeczeństwie wciąż widać osoby, które chcą coś osiągnąć, zależy im na sukcesie. Tego brakuje na przykład Grekom, dla których często jedyną odpowiedzią na kryzys jest wyjście na ulice.

Polskie społeczeństwo nadal ostrożnie jednak podchodzi to pomysłów ekonomistów, w szczególności tych związanych z liberalnym podejściem do gospodarki. Czy w Polakach istnieje niechęć do słowa „liberalizm”?

Rzeczywiście, wielu liberalizm gospodarczy kojarzy się źle. Efektem tego jest na pewno fakt, że  przez lata różne grupy starały się zohydzić ludziom to słowo. Nie można jednak zapominać o liberalnych przemianach w latach 90-tych. Nie wszyscy dostosowali się do nowej rzeczywistości, wiele osób – szczególnie na obszarach byłych PGR-ów – zostało bez pracy i perspektyw. W końcu niektóre osoby wyznają w życiu filozofię „jazdy na gapę”. Rejestrują się jako bezrobotni, pobierają zasiłek i nawet nie próbują szukać pracy. Dla nich zmiany wiązałyby się z pogorszeniem sytuacji życiowej.

Jak Pan ocenia świadomość ekonomiczną Polaków? Jest lepiej niż kiedyś?

Zdecydowanie. Coraz więcej osób z powodzeniem działa w drobnym biznesie, a to wymaga zupełnie innego myślenia, niż w przypadku pracownika etatowego. Zmiany widać też w rolnictwie. Niektórzy z nich świetnie wykorzystali unijne dopłaty i całkowicie zrewolucjonizowali gospodarstwa. Właśnie te przykłady pokazują, że Polacy coraz lepiej rozumieją gospodarkę.


Adrian Dampc

adrian.dampc@wybrzeze24.pl

fot. Maciej Kostun

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież