Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO » 100 złotych od szefa klubu radnych PO, 500 zł od członkini rady GPEC, 800 zł od dziennikarza, 900 zł... Wejście w historię: Prezentacja eksponatów należących do rodziny Książ... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejście w historię” zaprezent... Dzielnicowa gazeta „Wasze historie po oruńsku” czeka na opowieści i ma... » „Wasze historie po oruńsku” to gazeta inna niż wszystkie – tworzona jest z mieszkańcami i mieszkanka... W tygodniku „Sieci”: 13 kłamstw Tuska na jednym spotkaniu » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” ujawniamy, jak lider PO mija się z prawdą. Donald Tusk jest w tras... Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul... Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Bogumiłę i Anastazego ... » W 83. rocznicę egzekucji 67 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska na froncie kamienicy przy ul. Wajdeloty... Adamowicz bez prawa do sądu? A Konstytucja mówi... » W Sądzie Okręgowym w Gdańsku nie rozpoczął się proces odwoławczy europosłanki PO Magdaleny Adamowicz...
Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO
środa, 29 marca 2023 16:34
Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO
100 złotych od szefa klubu radnych PO, 500 zł od członkini rady
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
piątek, 24 marca 2023 18:03
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
EKSTRAKLASA PKO BP
Już tylko niepoprawni optymiści wierzą
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
niedziela, 19 marca 2023 14:59
Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
Oliwa zawsze była atrakcyjnym miejscem, tu oddychało się czystym,
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Filar: Potrzebne są reformy finansów i administracji

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
piątek, 03 czerwca 2011 13:06

Rozmowa z Dariuszem Filarem, ekonomistą, członkiem Rady Polityki Pieniężnej w latach 2004-2010, członkiem Rady Gospodarczej premiera Donalda Tuska

alt


W jakiej kondycji jest dziś polska gospodarka?

W przyzwoitej. Dynamika wzrostu PKB jest na poziomie ok. 4,5 procenta i to poziom do utrzymania.

W innych krajach Europy jest gorzej?

To zależy. Europa coraz bardziej się różnicuje. Mamy kraje nadbałtyckie, na przykład Szwecję czy Finlandię, które odnotowują wzrost gospodarczy oraz są stabilne finansowo. Z drugiej strony są Portugalia, Hiszpania, Grecja, w pewnym stopniu też Irlandia, gdzie zarówno stan finansów publicznych jak i kondycja gospodarki pozostawiają wiele do życzenia. Nie wiem, czy to nie największy kryzys Unii Europejskiej od czasów jej powstania. Kraje wspólnoty miały tworzyć jeden wspólny rynek, a w tej chwili to się wyraźnie oddala.

Czy Polska uniknie losu Grecji czy Hiszpanii i przyspieszy gospodarczo?

Jak mówiłem, wzrost 4,5 procenta jest do utrzymania. Niestety w tej chwili nie widzę impulsów z zewnątrz, które mogłyby pomóc naszej gospodarce.

To może impuls z wewnątrz? Co należałoby zmienić, by gospodarka przyspieszyła?

Przede wszystkim to, o czym mówi się od lat, czyli przeprowadzenie głębokiej reformy finansów publicznych. To z pewnością niosłoby ze sobą pewne niemałe obciążenia dla obywateli, trzeba byłoby na przykład podnieść składki na ubezpieczenia. Ta reforma jest jednak niezbędna i na pewno zaprocentuje w przyszłości.

Co jeszcze można zmienić?


Na pewno wprowadzić ułatwienia dla biznesu, zreformować administrację. Cały czas idea „jednego okienka” przy zakładaniu firmy jest fikcją. Warto też uporządkować wciąż niezrozumiałe dla wielu przepisy związane z podatkiem VAT, czy procedurę otrzymania pozwolenia na budowę. Jeśli tego nie zrobimy, wciąż będziemy w okolicach 70 miejsca we wszystkich ważnych rankingach wolności gospodarczej, co z kolei zniechęca do inwestowania w Polsce.

Dla Rządu Donalda Tuska uporanie się z biurokracją krępującą polskich przedsiębiorców było jednym z priorytetów. Już wiemy, że to się nie udało. Dlaczego?


Administracja jest sztywna i bardzo niereformowalna. Wszelkie zmiany są przyjmowane z oporem.

To czy jest szansa na zmianę?

Nie mamy innego wyjścia. Trzeba jednak polityka, który wziąłby na siebie odpowiedzialność tych reform wiedząc, że przyniosą one skutki dopiero za kilkanaście lat. Za przykład może posłużyć Szwecja - dobra sytuacja jej gospodarki jest możliwa dzięki reformie przeprowadzonej 15 lat temu.

Mimo tych wszystkich przeciwności, polscy przedsiębiorcy jakoś sobie radzą. Co jest ich mocną stroną?

Na pewno elastyczność. Polscy przedsiębiorcy potrafią dostosować się do różnych sytuacji na rynku, czego często brakuje innym. Poza tym w społeczeństwie wciąż widać osoby, które chcą coś osiągnąć, zależy im na sukcesie. Tego brakuje na przykład Grekom, dla których często jedyną odpowiedzią na kryzys jest wyjście na ulice.

Polskie społeczeństwo nadal ostrożnie jednak podchodzi to pomysłów ekonomistów, w szczególności tych związanych z liberalnym podejściem do gospodarki. Czy w Polakach istnieje niechęć do słowa „liberalizm”?

Rzeczywiście, wielu liberalizm gospodarczy kojarzy się źle. Efektem tego jest na pewno fakt, że  przez lata różne grupy starały się zohydzić ludziom to słowo. Nie można jednak zapominać o liberalnych przemianach w latach 90-tych. Nie wszyscy dostosowali się do nowej rzeczywistości, wiele osób – szczególnie na obszarach byłych PGR-ów – zostało bez pracy i perspektyw. W końcu niektóre osoby wyznają w życiu filozofię „jazdy na gapę”. Rejestrują się jako bezrobotni, pobierają zasiłek i nawet nie próbują szukać pracy. Dla nich zmiany wiązałyby się z pogorszeniem sytuacji życiowej.

Jak Pan ocenia świadomość ekonomiczną Polaków? Jest lepiej niż kiedyś?

Zdecydowanie. Coraz więcej osób z powodzeniem działa w drobnym biznesie, a to wymaga zupełnie innego myślenia, niż w przypadku pracownika etatowego. Zmiany widać też w rolnictwie. Niektórzy z nich świetnie wykorzystali unijne dopłaty i całkowicie zrewolucjonizowali gospodarstwa. Właśnie te przykłady pokazują, że Polacy coraz lepiej rozumieją gospodarkę.


Adrian Dampc

adrian.dampc@wybrzeze24.pl

fot. Maciej Kostun

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież