Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi... Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po... PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej » 16 września otwarto Centrum Medyczne PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej. To trzecia taka placów... M. Adamowicz u gedanistów - forma na medal » Mamy dobra wiadomość dla nieco poirytowanej sędzi Aleksandry Kaczmarek, która 8 września nie doczeka... Wszystkim, którym drogie jest dziedzictwo gdańskiej zieleni » Oświadczenie otwarteW dniu 4 maja b.r. wystosowałem List Otwarty w sprawie postępującej degradacji O... Tomasz Wołek odłożył pióro. Kibicuje Niebiesko-Biało-Niebieskim w Nieb... » Tomasz Wołek był dziennikarzem, pisarzem, znawcą i komentatorem sportowym. Urodził się w 1947 roku. ...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Marsze w górę tabeli
sobota, 24 września 2022 13:49
Marsze w górę tabeli
EKSTRAKLASA BP
Lechia od ostatniego dnia lipca wciąż bez
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
czwartek, 22 września 2022 18:12
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
48-letni Marcin Kaczmarek podjął się niezwykle trudnego zadania.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Szlakiem Rewskich Szkut
wtorek, 20 września 2022 13:27
Szlakiem Rewskich Szkut
Kilka dni urlopu jak co roku we wrześniu spędziłem w Rewie. To
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
środa, 31 sierpnia 2022 08:28
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza uczniów

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Filar: Potrzebne są reformy finansów i administracji

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
piątek, 03 czerwca 2011 13:06

Rozmowa z Dariuszem Filarem, ekonomistą, członkiem Rady Polityki Pieniężnej w latach 2004-2010, członkiem Rady Gospodarczej premiera Donalda Tuska

alt


W jakiej kondycji jest dziś polska gospodarka?

W przyzwoitej. Dynamika wzrostu PKB jest na poziomie ok. 4,5 procenta i to poziom do utrzymania.

W innych krajach Europy jest gorzej?

To zależy. Europa coraz bardziej się różnicuje. Mamy kraje nadbałtyckie, na przykład Szwecję czy Finlandię, które odnotowują wzrost gospodarczy oraz są stabilne finansowo. Z drugiej strony są Portugalia, Hiszpania, Grecja, w pewnym stopniu też Irlandia, gdzie zarówno stan finansów publicznych jak i kondycja gospodarki pozostawiają wiele do życzenia. Nie wiem, czy to nie największy kryzys Unii Europejskiej od czasów jej powstania. Kraje wspólnoty miały tworzyć jeden wspólny rynek, a w tej chwili to się wyraźnie oddala.

Czy Polska uniknie losu Grecji czy Hiszpanii i przyspieszy gospodarczo?

Jak mówiłem, wzrost 4,5 procenta jest do utrzymania. Niestety w tej chwili nie widzę impulsów z zewnątrz, które mogłyby pomóc naszej gospodarce.

To może impuls z wewnątrz? Co należałoby zmienić, by gospodarka przyspieszyła?

Przede wszystkim to, o czym mówi się od lat, czyli przeprowadzenie głębokiej reformy finansów publicznych. To z pewnością niosłoby ze sobą pewne niemałe obciążenia dla obywateli, trzeba byłoby na przykład podnieść składki na ubezpieczenia. Ta reforma jest jednak niezbędna i na pewno zaprocentuje w przyszłości.

Co jeszcze można zmienić?


Na pewno wprowadzić ułatwienia dla biznesu, zreformować administrację. Cały czas idea „jednego okienka” przy zakładaniu firmy jest fikcją. Warto też uporządkować wciąż niezrozumiałe dla wielu przepisy związane z podatkiem VAT, czy procedurę otrzymania pozwolenia na budowę. Jeśli tego nie zrobimy, wciąż będziemy w okolicach 70 miejsca we wszystkich ważnych rankingach wolności gospodarczej, co z kolei zniechęca do inwestowania w Polsce.

Dla Rządu Donalda Tuska uporanie się z biurokracją krępującą polskich przedsiębiorców było jednym z priorytetów. Już wiemy, że to się nie udało. Dlaczego?


Administracja jest sztywna i bardzo niereformowalna. Wszelkie zmiany są przyjmowane z oporem.

To czy jest szansa na zmianę?

Nie mamy innego wyjścia. Trzeba jednak polityka, który wziąłby na siebie odpowiedzialność tych reform wiedząc, że przyniosą one skutki dopiero za kilkanaście lat. Za przykład może posłużyć Szwecja - dobra sytuacja jej gospodarki jest możliwa dzięki reformie przeprowadzonej 15 lat temu.

Mimo tych wszystkich przeciwności, polscy przedsiębiorcy jakoś sobie radzą. Co jest ich mocną stroną?

Na pewno elastyczność. Polscy przedsiębiorcy potrafią dostosować się do różnych sytuacji na rynku, czego często brakuje innym. Poza tym w społeczeństwie wciąż widać osoby, które chcą coś osiągnąć, zależy im na sukcesie. Tego brakuje na przykład Grekom, dla których często jedyną odpowiedzią na kryzys jest wyjście na ulice.

Polskie społeczeństwo nadal ostrożnie jednak podchodzi to pomysłów ekonomistów, w szczególności tych związanych z liberalnym podejściem do gospodarki. Czy w Polakach istnieje niechęć do słowa „liberalizm”?

Rzeczywiście, wielu liberalizm gospodarczy kojarzy się źle. Efektem tego jest na pewno fakt, że  przez lata różne grupy starały się zohydzić ludziom to słowo. Nie można jednak zapominać o liberalnych przemianach w latach 90-tych. Nie wszyscy dostosowali się do nowej rzeczywistości, wiele osób – szczególnie na obszarach byłych PGR-ów – zostało bez pracy i perspektyw. W końcu niektóre osoby wyznają w życiu filozofię „jazdy na gapę”. Rejestrują się jako bezrobotni, pobierają zasiłek i nawet nie próbują szukać pracy. Dla nich zmiany wiązałyby się z pogorszeniem sytuacji życiowej.

Jak Pan ocenia świadomość ekonomiczną Polaków? Jest lepiej niż kiedyś?

Zdecydowanie. Coraz więcej osób z powodzeniem działa w drobnym biznesie, a to wymaga zupełnie innego myślenia, niż w przypadku pracownika etatowego. Zmiany widać też w rolnictwie. Niektórzy z nich świetnie wykorzystali unijne dopłaty i całkowicie zrewolucjonizowali gospodarstwa. Właśnie te przykłady pokazują, że Polacy coraz lepiej rozumieją gospodarkę.


Adrian Dampc

adrian.dampc@wybrzeze24.pl

fot. Maciej Kostun

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież