Marek Jakubiak: Nie trwać w okopach! » Trzeba żyć chwilą, ale też planować, mieć elastyczność odreagowywania na zmieniającą się sytuację. T... Wasz sejm, nasza gmina - gdańskie szanse opozycji » Z pięciu kampanii samorządowych w Gdańsku, w trzech potencjał zmiany w pierwszej turze był większy n... Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny » Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na Westerplatte – Mieczysław Jałowieck... Igor Strzok: jest zielone światło na odbudowę mostu w Tczewie » Igor Strzok, pomorski wojewódzki konserwator zabytków, poinformował że powiat tczewski może ruszyć z... XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski » XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Opowieści gdańskiego astronoma" odbył się 30 listopada. Jego... Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-...
Reklama
Wasz sejm, nasza gmina - gdańskie szanse opozycji
czwartek, 07 grudnia 2023 17:42
Wasz sejm, nasza gmina - gdańskie szanse opozycji
Z pięciu kampanii samorządowych w Gdańsku, w trzech potencjał

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
poniedziałek, 04 grudnia 2023 18:15
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
Udanie zakończyli rok 2023 i rundę zasadniczą na swoim lodzie
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Lechia wypunktowała Miedź
niedziela, 03 grudnia 2023 19:00
Lechia wypunktowała Miedź
W ostatniej kolejce rundy jesiennej Lechia pokonała na Polsat Plus

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji polskich barw
niedziela, 26 listopada 2023 15:49
W tonacji polskich barw
Przygotowując wystawę „Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje”

Sport w szkole

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Jak się tu znaleźliśmy?
wtorek, 28 listopada 2023 14:22
Jak się tu znaleźliśmy?
Czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci mówi

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Znikają stypendia naukowe

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
piątek, 03 czerwca 2011 09:13

Od nowego roku akademickiego nie będzie już stypendiów naukowych dla najlepiej uczących się studentów. Zostaną zastąpione przez stypendia rektora.
Wraz z rozpoczęciem roku akademickiego 2011/2012 studenci szkół wyższych nie będą mogli starać się o przyznanie stypendiów naukowych, które przysługiwały żakom osiągającym najlepsze wyniki w nauce. Zastąpią je stypendia przyznawane przez rektora.

Na czym polega różnica? Nowe stypendia będą mogły być przyznawane nie tylko za dobre stopnie, ale też za wyniki sportowe czy osiągnięcia artystyczne. - Chcemy doceniać talenty – tłumaczy zmianyBartosz Loba, rzecznik prasowy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Dodaje też, że to uczelnia będzie decydowała o tym, jak dokładnie rozdzieli przyznane środki.

Prawdopodobnie stypendia te będą jednak mniejsze, niż dotychczas. Aktualnie budżet stypendialny jest dzielony na połowę – 50 proc. na stypendia socjalne i 50 proc. na naukowe. Teraz proporcje się zmienią i na „socjal” pójdzie 60 proc. budżetu. - Służy to skierowaniu wyższej pomocy materialnej do studentów najuboższych, aby mieli dostęp do studiów. Dzięki temu nawet 50 tys. więcej studentów otrzyma pomoc – argumentuje Loba.

A jak to zmiany oceniają uczelnie? Na razie skupiają się na dokładnym przeanalizowaniu nowych przepisów. - Aktualnie pracujemy nad opracowaniem najlepszego,dla studentów i uczelni, systemu stypendialnego według nowych regulacji prawnych – tłumaczy Waldemar Kamrat, prorektor ds. kształcenia i rozwoju Politechniki Gdańskiej.

Czy zmiana będzie korzystna dla żaków? - To okaże się dopiero wtedy, kiedy stypendia w nowy sposób zostaną im wyliczone – nie ukrywa Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego.

Sami studenci podchodzą jednak do zmiany dość sceptycznie. - Powiem szczerze, że z reguły takie zmiany mają pomóc, a kończy się na tym, że jest gorzej niż poprzednio. Oby tym razem było inaczej – mówi Robert Czaja, student Uniwersytetu Gdańskiego.


Adrian Dampc

adrian.dampc@wybrzeze24.pl

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież