100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

25-lecie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
środa, 11 czerwca 2014 08:57

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej obchodzi 25- lecie swojego istnienia. Uroczystość odbyła się w Ratuszu Głównomiejskim, gdzie przez chwilę mieściło się tyle historii, co w niejednym podręczniku. Choć miasto Gdańsk nie przewidziało, iż większość zaproszonych gości posiada niepełnosprawność ruchową i towarzyszyć im będą opiekunowie, czego konsekwencją był ogromny ścisk i problem z miejscami siedzącymi, to oprawa całego wydarzenia była wyjątkowa.Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej jest największym stowarzyszeniem kombatanckim zrzeszającym żołnierzy Armii Krajowej. Powstał on w 1989 rok, a dziś obchodzi 25- lecie istnienia.


alt


Ratusz Głównomiejski. 10 czerwca godzina 12:30. Na schodach ustawili się pracownicy Marynarki Wojennej, którzy nie tylko tworzyli efekt iście królewski, ale i pomagali gościom w dostaniu się do miejsca docelowego i pokonanie niemałej ilości stopni. Czerwony dywan dodawał temu wydarzeniu ważności i pokazywał jakie wyjątkowe persony tego dnia zjawiły się w Ratuszu. Była to żywa lekcja historii. Żołnierze Armii Krajowej przyszli w swoich mundurach, widać było wiek i zmęczenie, ale też siłę woli i posługę jaką uczynili dla naszego kraju.


alt


Mimo, iż sala okazała się za mała na taką uroczystość, brakowało krzeseł i miejsca to załoga szybko się zreflektowała i uzupełniła braki.
- Było założenie, że mieli przyjść sami. Miasto nie przewidziało, że większość z zaproszonych ma niepełnosprawność ruchową - powiedziała jednak z pracownic.

Zadbano jednak o opiekę medyczną. Przed salą w gotowości czekali ratownicy medyczni, którzy bacznie obserwowali przybyłych gości, czy oby na pewno duchota oraz brak miejsca nie ma negatywnego wpływu na ich samopoczucie.


alt


Wśród zaproszonych znalazły się takie osobistości jak Jerzy Grzywacz, Prezes Zarządu Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Leszek Żukowski, pełniący funkcję Prezesa Zarządu Głównego Związku. W Ratuszu pojawili się również przedstawiciele władz miasta, a wśród nich prezydent Paweł Adamowicz oraz Marszałek Województwa Pomorskiego, Mieczysław Struk.

Na obchodach XXV-lecia Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej obecny był Jan Ciechanowski, Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, który dokonał okolicznościowych odznaczeń. Wśród wyróżnionych znalazła się m. in. Gabriela Dudziak, będąca pełnomocnikiem Prezydenta Gdańska ds. Seniorów. Specjalne odznaczenia wręczali także Leszek Żukowski oraz Jerzy Grzywacz, z rąk których medale otrzymali Paweł Adamowicz i Mieczysław Struk.


alt


Wyróżnienie przyznane z inicjatywy prezydenta Miasta Gdańsk otrzymał Prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Leszek Żukowski.


Żaneta Stasiowska

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież