100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Ile kosztowała nas misja Cox-Kwaśniewski? A. Fotyga zapyta nowy europarlament

Ocena użytkowników: / 17
SłabyŚwietny 
czwartek, 12 czerwca 2014 13:48

altSłużby prasowe Parlamentu Europejskiego trzymają „gryf tajności” nad kosztami, jakie ponoszą podatnicy na nieudane polityczne misje pod szyldem Unii Europejskiej. Czekamy na odpowiedzi na proste pytania o koszty misji Cox-Kwaśniewski na Ukrainie. Ta kwestia stanie się zapewne przedmiotem zainteresowania nowo wybranego europarlamentu. Zapytania do Komisji Europejskiej i kandydatów na nowego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego skieruje m.in. Anna Fotyga, europarlamentarzystka PiS z Pomorza i była szefowa dyplomacji.


Jeśli determinacji europosłów wystarczy to także OLAF, czyli Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych, mający funkcje kontrolne w sprawie nadużyć na szkodę budżetu UE, korupcji oraz poważnych uchybień wewnątrz instytucji europejskich, powinien zająć się kosztami rozmaitych misji.


-  Nie dziwi mnie zbytnio to milczenie urzędników i to, że urzędnicy różnych instytucji europejskich starają się ukrywać niewygodne informacje.  – komentuje Anna Fotyga i dodaje:
- To zadanie pozostaje aktualne, niezależnie od tego, jakie dalsze dociekania prowadzić będą np. dziennikarze. Kwestie skuteczności, kosztów i osób zaangażowanych są zasadniczymi elementami kształtowania formuły misji dobrej woli, które wykonują byli czynni politycy, czy inne osobistości uczestniczące w polityce międzynarodowej. Europosłowie  mogą wykorzystać narzędzia, którymi dysponują, by uzyskać odpowiedzi i na te pytania. Być może staną one podczas przesłuchania kandydatów na szefów Parlamentu Europejskiego – mówi Fotyga.


Nie wykluczone, iż sprawa kosztów misji politycznych pojawi się też podczas wysłuchania politycznego programu nowego przewodniczącego Komisji Europejskiej.


Przypomnijmy, że warszawskie biuro byłego prezydenta Kwaśniewskiego odpowiedziało nam, że polski podatnik jakoby nie zapłacił za ukraińską misję Cox-Kwaśniewski ani eurocenta. W imieniu byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Anna Wnuk – Błażejczyk, dyrektor jego Biura przekazała nam, iż koszty misji Cox - Kwaśniewski były ponoszone przez Parlament Europejski i rząd Ukrainy, obaj wypełniali misję jako wolontariusze, a strona polska nie miała żadnych wydatków.


Były prezydent zapomniał widocznie, że co roku polska składka do Unii Europejskiej to bagatela 4,4 mld euro. W latach 2014-20 nasza składka, jak już informował Piotr Serafin, wiceminister spraw zagranicznych ds. europejskich, ma wynieść 30 mld euro (125 mld zł). Składają się na nią wszyscy opodatkowani Polacy.


- Obywatele ponosili i ponoszą koszty i mają prawo wiedzieć w jaki sposób Unia Europejska nasze pieniądze wydaje. Zastanowimy się więc jak wspomóc opinię publiczną. Interesujemy się instytucją OLAF. Do tej pory to Komisja Europejska bardziej chce kontrolować instytucje krajowe w związku z funduszami europejskimi. Aparat kontrolny też powinien dotyczyć Komisji Europejskiej, jako instytucji unijnej – dodaje Anna Fotyga.


Z kolei źródła dochodów prezydenckiej pary Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich stały się ponownie przedmiotem zainteresowania opinii publicznej w związku z nieudaną próba odebrania immunitetu poselskiego Mariuszowi Kamińskiemu, byłemu szefowi Centralnego Biura Antykorupcyjnego. CBA prowadziło bowiem operację, która dotyczyła domniemania  „uchylania się Jolanty Kwaśniewskiej i Aleksandra Kwaśniewskiego od opodatkowania oraz podejmowanie działań mogących utrudnić stwierdzenie przestępczego pochodzenia środków płatniczych”. We wtorek Sejm nie zgodził się na uchylenie immunitetu Kamińskiego. o co wnioskowała Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga.


Były prezydent Aleksander Kwaśniewski i jego żona Jolanta zaprzeczyli, by dokonywali zakupów ze środków pochodzących z nieudokumentowanych źródeł i oświadczyli, że nie po raz pierwszy są ofiarami „brutalnego ataku politycznego Mariusza Kamińskiego i osób z nim związanych”.  W latach 2006-07. CBA zajęło się m.in. nieruchomościami Kwaśniewskich, a agenci biura próbowali dowieść, że kupili oni willę w Kazimierzu Dolnym na podstawioną osobę.
– Oluś zawsze był krętaczem i to małym krętaczem – mówił w pamiętnej rozmowie Józef Oleksy biznesmenowi Aleksandrowi Gudzowatemu, a był przy tym „jak brzytwa”.


Drugi wątek to kontakty i odpłatne usługi „doradcze” prezydenta Kwaśniewskiego.
Przypomnijmy, że były prezydent przyznał, iż od stycznia, od czasów protestów na Majdanie, pracuje dla spółki należącej do ukraińskiego biznesmena Mykoły Złoczewskiego, byłego ministra z czasów prezydenta Wiktora Janukowycza, właściciela największej firmy gazowej w kraju, spółki Burisma Holdings Ltd, zarejestrowanej  w Limassol na Cyprze. 


Kwaśniewski wielokrotnie w tym czasie zabierał publicznie głos w sprawie Ukrainy, krytykował oligarchów i korupcję. Co nie przeszkadzało mu w związaniu się za wynagrodzeniem z firmą człowieka, który korzystał z przywilejów władzy. Złoczewski to były szef Państwowego Komitetu Zasobów Naturalnych, były minister środowiska i zasobów naturalnych, minister energetyki i wiceszef Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.
Kwaśniewski odpłatnie doradza też prezydentowi Kazachstanu dyktatorowi Nursułtanowi Nazarbajewowi.


- Informacje o powiązaniach byłego prezydenta na Ukrainie, które wyszły na światło dzienne oraz to, iż był zaangażowany w skompromitowane układy podważa jego wiarygodność,  jako przedstawiciela Polski i Unii w misjach dobrej woli. Wygląda też na to, iż prezydent Kwaśniewski nie jest tak wpływową osobą, na jaką umiejętnie go kreowano na polskiej scenie politycznej – dodaje była szefowa dyplomacji.


Misja Cox - Kwaśniewski została powołana przez Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Martina Schulza w maju 2012r. jako rezultat uzgodnień między nim i premierem rządu Ukrainy M. Azarowem. Przeloty, hotele, spotkania i rauty dwóch byłych czynnych polityków i ich europejskie splendory musiały kosztować Europejczyków sporo.  Misja odbyła 28 wizyt na Ukrainę i kilkanaście w Brukseli i innych stolicach europejskich.


Zapytaliśmy więc za pośrednictwem oficerów prasowych odpowiedzialnych za obsługę polityki zagranicznej Parlamentu Europejskiego jak Parlament Europejski i jego przewodniczący Martin Schulz oceniają skuteczność tych misji? Kto finansował misję Kwaśniewski – Cox na Ukrainie? Jakie Parlament Europejski poniósł koszty finansowe w związku z misją Kwaśniewskiego i Coxa na Ukrainie?


Na razie urzędnicy finansowani m.in. z transferów wpłat z tytułu VAT, procentu DNB oraz naszej składki, realizowanych każdego pierwszego roboczego dnia miesiąca, dwanaście razy w roku, milczą.  
ASG
 

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież