100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Historyczna stoczniowa brama ocenzurowana

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
czwartek, 12 czerwca 2014 11:07

Służby miejskie podległe prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi zdjęły z Bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej dwa obraz Matki Boskiej Częstochowskiej i wizerunek Jana Pawła II.


Według relacji świadków tego zdarzenia argumentowano to „renowacją bramy”. Obrazy przekazano ochronie obiektu. Przypomnijmy, że wizerunki papieża i Matki Bożej towarzyszyły strajkującym stoczniowcom w sierpniu 1980 r  Wówczas cały świat obiegły zdjęcia bramy strajkującego socjalistycznego zakładu pracy, na której zawieszono te religijne motywy.


- Prosimy o wyjaśnienie, w jakim celu obrazy te zostały zdjęte i co Pana urząd zamierza z nimi zrobić? Oczekujemy, iż wrócą one jak najszybciej na swoje miejsce, gdyż stanowią dobro wszystkich, którzy swoje nadzieje, ofiarność, odwagę i serce poświęcili »Solidarności« i Polsce i nikt nie ma prawa arbitralnie decydować o ich losie. W odróżnieniu od innych napisów, te obrazy wpisały się na trwałe w historię Gdańska i mamy nadzieję, że w roku, w którym jeszcze tak niedawno cieszyliśmy się z kanonizacji św. Jana Pawła II, obrazy te powrócą na właściwe im miejsce  – czytamy w liście, który Bogdan Olszewski, sekretarz Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „S” wysłał 6 czerwca do prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.


Co ciekawe bramę ocenzurowano dokładnie w 24 rocznice wejścia w życie ustawy z 1990 roku, znoszącej urząd cenzury prewencyjnej i nowelizującej Prawo prasowe, która to uchwalona 11 kwietnia 1990 r. zaczęła obowiązywać od 6 czerwca 1990 roku. Tego dnia cenzorzy nie mieli już swego miejsca pracy i zajęli się m.in. biznesem.


To nie pierwsze posunięcie służb miejskich w Gdańsku związane z Bramą nr 2. Kilkanaście miesięcy temu trwał spór o powieszenie na niej napisu „im. Lenina”, ostatecznie odciętego przez członków Komisji Krajowej NSZZ „S”. Pseudonim ideologa zbrodniczego systemu jak na razie nie wróciło nad  bramę. A mimo 25 lat III RP teren wokół Bramy nr 2 nie może doczekać się uporządkowania. Ul. Doki prowadząca do Sali BHP była już kilkakrotnie remontowana. Obecnie układany jest na niej bruk. 
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież