100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gierszewski: RENK ma się dobrze

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
czwartek, 12 czerwca 2014 20:27

Ze Stanisławem Gierszewskim, prezesem zarządu Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego RENK rozmawia Zbigniew Żukowski


- W jakim celu powołano w 1995 roku Pomorskie Hurtowe Centrum Rolno-Spożywcze S.A. RENK?
Stanisław Gierszewski: Po przemianach politycznych w 1989 roku w Polsce przystąpiono do wprowadzenia zmian w gospodarce. Oczywistym było, że w gospodarce zostaną przyjęte funkcjonujące w Zachodniej Europie rozwiązania, które się sprawdziły. Mieliśmy więc możliwość przejęcia do Polski nowych, rynkowych rozwiązań związanych z handlem kwiatami, owocami i warzywami oraz różnymi innymi artykułami rolno-spożywczymi produkcji krajowej oraz z import_u. W związku z powyższym, ówczesny Rząd przyjął program budowy rynków hurtowych i giełd towarowych w Polsce. W ramach tego programu został powołany RENK jako ponadregionalny rynek hurtowy. Zadaniem tego rynku jest koncentracja w jednym miejscu hurtowego handlu owocami, warzywami, kwiatami, nabiałem, mięsem oraz innymi produktami spożywczymi. Rynek dysponuje odpowiednią infrastrukturą techniczną niezbędną do prowadzenia handlu i przechowywania oferowanych produktów. Obiekty, którymi zarządza Spółka są klimatyzowane, wyposażone w chłodnie, mroźnie, w zależności od potrzeb wynajmującego posiadają np. dojrzewalnie bananów itp. Kupujący produkty w RENKU otrzymują towar o najwyższej świeżości oraz o znanym jego pochodzeniu. RENK jest miejscem, w którym głównie spotyka się producent z hurtowym odbiorcą określonego towaru.


- W jakiej kondycji był RENK w styczniu 2004 roku kiedy obejmował Pan w Spółce funkcję Prezesa Zarządu?

Stanisław Gierszewski: Początki funkcjonowania RENKU były bardzo trudne. Rzeczywiście w 2004 roku Spółka chyliła się ku upadłości i wymagała zdecydowanych działań. Od grudnia 2003 roku przez 10 lat RENK był zobowiązany spłacać do Banku Światowego raty kredytu zaciągniętego na jego budowę (ok. 70 mln zł). Roczna wartość zobowiązań tylko do Banku Światowego wynosiła ponad 7 mln zł, zaś przychody Renku w ciągu roku to zaledwie 3,5 mln zł.


- Realna była więc perspektywa ogłoszenia upadłości?
Stanisław Gierszewski: Zgodnie z obowiązującym prawem Spółka powinna opracować realny program naprawczy, w który uwierzy główny wierzyciel (Minister Finansów) lub ogłosić upadłość.


- Jednak wyprowadziliście firmę z tej zapaści. W jaki sposób?
Stanisław Gierszewski: Po wielu spotkaniach i uzgodnieniach czynionych z Ministrem Finansów oraz przekonaniem Rady Nadzorczej i akcjonariuszy, że istnieje możliwość "uratowania" RENKU, Zarząd Spółki przedłożył program naprawczy, który był bardzo odważny lecz trudny do wdrożenia. Program ten polegał na:
- przeprowadzeniu restrukturyzacji organizacyjnej, polegającej na znaczącym zmniejszeniu zatrudnienia i obniżenia wynagrodzenia wielu pozostałym pracownikom;
- przygotowaniu restrukturyzacji majątkowej, polegającej na pozostawieniu w dyspozycji Spółki tylko tych terenów, na których jest możliwy rozwój Spółki;
- opracowaniu programu zwiększenia przychodów Spółki przy dalszym ograniczaniu kosztów.


- Nie było łatwo przekonać producentów do prowadzenia działalności właśnie na terenie RENKU? Istniały przecież inne, konkurencyjne organizacje prowadzące w Trójmieście podobną działalność.
Stanisław Gierszewski: RENK miał tylko jedno wyjście, tj. za rozsądną cenę oferować wysoki standard usług swoim najemcom. Po kilku latach najemcy przekonali się, że swoją przyszłość mogą związać z RENKIEM.


- Dziś RENK ma się dobrze. Jaką osiąga rentowność?
Stanisław Gierszewski: Od 6-ciu lat RENK jest firmą osiągającą zyski. Pomimo, iż jesteśmy Spółką prawa handlowego, to zysk nie jest dla nas głównym celem. Ważniejszym od zysku Spółki jest dobra kondycja podmiotów, które tu funkcjonują. Kilkunastoprocentowa rentowność na sprzedaży gwarantuje RENKOWI stabilną działalność i możliwość rozwoju.


alt


- Jak określiłby Pan znaczenie Centrum RENK dla gospodarki Pomorza?
Stanisław Gierszewski: RENK ma ogromne znaczenie dla gospodarki Pomorza gdyż stanowi miejsce zbytu produktów dla wielu rolników czy ogrodników. Dla kupujących znaczenie RENKU jest szczególnie widoczne przy najgorszej pogodzie (mrozy, deszcze, sztormy) gdyż firmy działające na naszym terenie zawsze funkcjonują normalnie.


- Na powierzchni gospodarowania RENKU funkcjonują liczne podmioty gospodarcze...
Stanisław Gierszewski: Obecnie w RENKU funkcjonuje na stałe około 200-tu podmiotów, które zatrudniają prawie 1000 osób. Ich obroty roczne to ponad 1 mld zł. Oprócz nich, od wiosny do jesieni na terenie RENKU sprzedaż sezonową prowadzi ok. 100 producentów krzewów ozdobnych, roślin ozdobnych, warzyw, owoców itp.


- Proszę wymienić kilka znaczących firm działających na terenie RENKU.
Stanisław Gierszewski: W zakresie sprzedaży kwiatów żywych to firmy takie jak OL-FLORA, JMP. AGNIESZKA PTASZEK czy PPHU Arkadiusz Byliński. Warzywa, owoce, cytrusy od wielu lat sprzedają ogromne hurtownie, m.in. JURASZ, GALA, a od 4 lat również KAROLEX oraz DOROTA i KAZIK. Na terenie RENKU działa również jedna z większych hurtowni EUROCASH oraz Zakładów Mięsnych ŁUKÓW.


- Spółka wykorzystuje swoje obiekty na poziomie 95 proc. Robi się więc ciasno. Czy w związku z tym przewidujecie kolejne inwestycje?
Stanisław Gierszewski: Wykorzystanie naszych hal (łączna powierzchnia hal 37 tys. m kw.) jest bliskie 100%. W bieżącym roku Spółka powiększy swój dotychczasowy teren o dalsze 4 hektary. Jesteśmy gotowi na dalszy rozwój i budowę nowych obiektów. Jednak obiekty budujemy "pod przyszłego użytkownika" i najchętniej przy jego udziale finansowym. Takie partnerstwo przy budowie nowych obiektów sprawdza się bardzo dobrze.


- Został Pan głównym zwycięzcą plebiscytu "Biznesmen Roku 2013" na Pomorzu. Co dla Pana znaczy ten tytuł?
Stanisław Gierszewski: Tytuł Biznesmena Roku 2013 oznacza dla mnie podsumowanie 10-cioletniego wysiłku w uzdrowieniu Spółki. Przywilejem Prezesa jest odbieranie wyróżnień, na które złożyła się praca wielu współpracowników, ich zaufanie i wiara, że przyjęta droga wyjścia z trudnej sytuacji przyniesie pozytywny wynik. Mam teraz okazję podziękować współpracownikom gdyż uważam, że tytuł Biznesmen Roku 2013 jest naszym zbiorowym wyróżnieniem. Dziękuję również najemcom, którzy ufając nam współpracują przy tworzeniu programu rozwoju Spółki. Pragnę zapewnić, że dzisiaj RENK z przychodami ponad 12 mln zł rocznie i kapitałem własnym ponad 74 mln zł jest podmiotem, z którym warto wiązać przyszłość.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież