Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd... Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika » We wtorek, 27 lutego, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rol... W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole » Nowy numer tygodnika „Sieci” ujawnia szokujący plan Brukseli na polską edukację: szkoły mają obniżyć...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

SLD o wyborach do Brukseli i do... gminy

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
wtorek, 10 czerwca 2014 07:09

- Niektórzy gromadzą podczas pracy w Brukseli po kilka mieszkań, ja ufundowałem 192 stypendia dla studentów wymagających wsparcie. Janusz Zemke, europoseł SLD, który zdobywając ponad 60 tys. głosów wygrał zdecydowanie wybory do europarlamentu w kujawsko-pomorskim, nie miał wątpliwości: - Mandat jest efektem systematycznej pracy przez każdy dzień kadencji w każdym środowisku, a wybory to podsumowanie tej pracy.


Podczas weekendowego posiedzenia Rady Krajowej SLD dokonano oceny wyniku wyborczego partii. Euforii nie było, wynik poniżej 10 proc. i 5 mandatów w Brukseli to raczej impuls do pracy niż satysfakcji. Jak podkreślił Leszek Miller, szef partii, SLD stał się trzecią siłą polityczną w Polsce i żaden projekt lewicowy w naszym kraju nie może liczyć na realizację bez uwzględnienia pozycji i programu Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Gdyby nie wspierana przez Aleksandra Kwaśniewskiego, konkurencyjna lista kolegów pana prezydenta, wynik SLD z pewnością byłby lepszy. Przykładem Warszawa, gdzie w wewnętrznej konkurencji Wojciech Olejniczak wyraźnie pokonał Ryszarda Kalisza - ale żaden z nich nie otrzymał mandatu. Wg Millera, trudno sobie wyobrazić, by politycy, którzy dla prywatnych korzyści opuścili SLD i bezpardonowo atakowali partię, mogli wrócić w jej szeregi

Szukając przyczyn przeciętnego wyniku SLD, Krystyna Łybacka zwróciła uwagę na język partii, który jest zbyt uładzony, zbyt poprawny i nie oddaje emocji, które są elementem komunikacji politycznej. Na brak dobrego przekazu do środowisk ludzi młodych zwrócił też uwagę Grzegorz Napieralski, a Józef Oleksy - na mało merytoryczną kampanię, która raczej przypominała wewnątrzpolski obrachunek niż dyskusję o instytucjach europejskich, roli Polski w Europie. Krytycznie oceniano też pomysł z zaproszeniem tzw. paracelebrytów na listy SLD. Przykładem klęski tej koncepcji był wynik SLD w Łodzi.

Drugą część obrad poświęcono wyborom samorządowym. Szefem sztabu wybrano Krzysztofa Gawkowskiego, sekretarza generalnego partii. Jak zauważył, SLD ma prezydentów w niemal jednej czwartej miast na prawach powiatów, ostatni sukces w Starachowicach Sylwestra Kwietnia, który wygrał najpierw z kandydatem PO, a w dogrywce z kandydatem PIS, pokazuje, że nawet w mieście, które z różnych powodów było SLD trudno dobry i zaangażowany kandydat ma prawo osiągnąć sukces. - To optymistyczne przesłanie, nie ma miejsc, w których nie można dokonać w samorządzie zasadniczej zmiany i odebrać władze prawicy - powiedział K. Gawkowski.

W przyjętej uchwale, rada krajowa zaprosiła do  budowy wspólnego z SLD bloku lewicy w ramach Komitetu Porozumiewawczego Kongresu Lewicy. To poważna oferta dla wszystkich wyborców, którym bliskie są wartości lewicowe i dla organizacji i stowarzyszeń, którym wybory samorządowe mogą dać szanse realizacji własnych projektów. Uznano także, że ubiegający się o poparcie SLD kandydaci na prezydentów miast na prawach powiatów muszą bezwzględnie kandydować z list SLD do sejmików wojewódzkich. - To musi być spójny i pragmatyczny komunikat - podkreślił K. Gawkowski.

W obradach w Warszawie wzięli udział pomorscy członkowie władz krajowych: Jerzy Śnieg, szef pomorskiego SLD oraz Paweł Szewczyk ze Słupska, Longin Pastusiak z koła SLD na Morenie i Marek Formela z koła SLD na Przymorzu.

(g)

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież