- Niektórzy gromadzą podczas pracy w Brukseli po kilka mieszkań, ja ufundowałem 192 stypendia dla studentów wymagających wsparcie. Janusz Zemke, europoseł SLD, który zdobywając ponad 60 tys. głosów wygrał zdecydowanie wybory do europarlamentu w kujawsko-pomorskim, nie miał wątpliwości: - Mandat jest efektem systematycznej pracy przez każdy dzień kadencji w każdym środowisku, a wybory to podsumowanie tej pracy.
Podczas weekendowego posiedzenia Rady Krajowej SLD dokonano oceny wyniku wyborczego partii. Euforii nie było, wynik poniżej 10 proc. i 5 mandatów w Brukseli to raczej impuls do pracy niż satysfakcji. Jak podkreślił Leszek Miller, szef partii, SLD stał się trzecią siłą polityczną w Polsce i żaden projekt lewicowy w naszym kraju nie może liczyć na realizację bez uwzględnienia pozycji i programu Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Gdyby nie wspierana przez Aleksandra Kwaśniewskiego, konkurencyjna lista kolegów pana prezydenta, wynik SLD z pewnością byłby lepszy. Przykładem Warszawa, gdzie w wewnętrznej konkurencji Wojciech Olejniczak wyraźnie pokonał Ryszarda Kalisza - ale żaden z nich nie otrzymał mandatu. Wg Millera, trudno sobie wyobrazić, by politycy, którzy dla prywatnych korzyści opuścili SLD i bezpardonowo atakowali partię, mogli wrócić w jej szeregi
Szukając przyczyn przeciętnego wyniku SLD, Krystyna Łybacka zwróciła uwagę na język partii, który jest zbyt uładzony, zbyt poprawny i nie oddaje emocji, które są elementem komunikacji politycznej. Na brak dobrego przekazu do środowisk ludzi młodych zwrócił też uwagę Grzegorz Napieralski, a Józef Oleksy - na mało merytoryczną kampanię, która raczej przypominała wewnątrzpolski obrachunek niż dyskusję o instytucjach europejskich, roli Polski w Europie. Krytycznie oceniano też pomysł z zaproszeniem tzw. paracelebrytów na listy SLD. Przykładem klęski tej koncepcji był wynik SLD w Łodzi.
Drugą część obrad poświęcono wyborom samorządowym. Szefem sztabu wybrano Krzysztofa Gawkowskiego, sekretarza generalnego partii. Jak zauważył, SLD ma prezydentów w niemal jednej czwartej miast na prawach powiatów, ostatni sukces w Starachowicach Sylwestra Kwietnia, który wygrał najpierw z kandydatem PO, a w dogrywce z kandydatem PIS, pokazuje, że nawet w mieście, które z różnych powodów było SLD trudno dobry i zaangażowany kandydat ma prawo osiągnąć sukces. - To optymistyczne przesłanie, nie ma miejsc, w których nie można dokonać w samorządzie zasadniczej zmiany i odebrać władze prawicy - powiedział K. Gawkowski.
W przyjętej uchwale, rada krajowa zaprosiła do budowy wspólnego z SLD bloku lewicy w ramach Komitetu Porozumiewawczego Kongresu Lewicy. To poważna oferta dla wszystkich wyborców, którym bliskie są wartości lewicowe i dla organizacji i stowarzyszeń, którym wybory samorządowe mogą dać szanse realizacji własnych projektów. Uznano także, że ubiegający się o poparcie SLD kandydaci na prezydentów miast na prawach powiatów muszą bezwzględnie kandydować z list SLD do sejmików wojewódzkich. - To musi być spójny i pragmatyczny komunikat - podkreślił K. Gawkowski.
W obradach w Warszawie wzięli udział pomorscy członkowie władz krajowych: Jerzy Śnieg, szef pomorskiego SLD oraz Paweł Szewczyk ze Słupska, Longin Pastusiak z koła SLD na Morenie i Marek Formela z koła SLD na Przymorzu.
(g)
- 12/06/2014 07:42 - SLD szuka prezydenta: Banach? Szczukowski? Kurylczyk?
- 11/06/2014 08:57 - 25-lecie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej
- 10/06/2014 18:55 - Mecz charytatywny Przyjaciele Hospicjum kontra Reszta Świata
- 10/06/2014 18:08 - Majątek Kwaśniewskich na tajnym posiedzeniu Sejmu
- 10/06/2014 07:16 - Jan Zarębski nadal prezesem Gdańskiego Klubu Biznesu
- 09/06/2014 21:02 - Po raz osiemnasty przyznano medale św. Wojciecha i księcia Mściwowa II
- 09/06/2014 16:11 - Atrakcje przyciągnęły na XXV Dni Pruszcza
- 09/06/2014 16:03 - Rosyjska „Krew” nagrodzona "Bramą Wolności"
- 07/06/2014 14:58 - Jak uchronić się przed powodziami? - konferencja na Politechnice Gdańskiej
- 05/06/2014 17:46 - Bierecki: Bracia Kaczyńscy wbili osikowy kołek w serce PZPR-owskiego wampira