100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Majątek Kwaśniewskich na tajnym posiedzeniu Sejmu

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
wtorek, 10 czerwca 2014 18:08

Czy majątek Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich mógł pochodzi z podejrzanych źródeł?  O to m.in. dzisiaj posłowie dopytywali Mariusza Kamińskiego, byłego szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Sejm był jak oblężona twierdza – nie działał Internet, komórki trzeba było zostawić w depozycie.


Przed tajnym posiedzeniem Sejmu agenci ABW sprawdzali, czy w Sejmie nie było podsłuchów, a posłowie byli kontrolowani za pomocą detektorów do wykrycia metali. Internet został wyłączony. Skąd takie środki bezpieczeństwa? Otóż Mariusz Kamiński, wiceprezes PiS miał parlamentarzystom ujawnić kulisy tajnych operacji z czasów, kiedy kierował Centralnym Biurem Antykorupcyjnym powołanym w 2006 roku.


Prokuratura wystąpiła do Sejmu o uchylenie immunitetu Kamińskiemu, zarzucając przekraczanie uprawnień oraz „tworzenie fałszywych dowodów". Chodzi o operacje CBA i  zatrzymanie jesienią 2009 r. celebrytki Weroniki Marczuk oraz ówczesnego prezesa Wydawnictw Naukowo-Technicznych Bogusława Seredyńskiego, którym CBA próbowało udowodnić korupcję i płatną protekcję przy prywatyzacji WNT. Oboje jednak nie odpowiedzieli przed sądem. Sejm immunitetu Kamińskiemu nie uchylił.  


Druga operacja CBA dotyczy majątku byłego prezydenta. Według prokuratorskich dokumentów śledztwo zostało wszczęte w wakacje 2007 r. i dotyczyło „uchylania się Jolanty Kwaśniewskiej i Aleksandra Kwaśniewskiego od opodatkowania oraz podejmowanie działań mogących utrudnić stwierdzenie przestępczego pochodzenia środków płatniczych". Były to  podejrzenia  o przestępstwa skarbowe i kryminalne, jakimi jest tzw. pranie pieniędzy.


CBA zajęło się wówczas m.in. nieruchomościami Kwaśniewskich, a agenci biura próbowali dowieść, że Kwaśniewscy kupili willę w Kazimierzu Dolnym na podstawioną osobę.


Żeby zweryfikować te zarzuty, prokuratura przeanalizowała wszystkie transakcje na kontach osób podejrzewanych o krycie prezydenckiej pary. CBA na czele z Kamińskim było przekonane, że to była fikcyjna operacja, bo tak naprawdę właścicielami willi byli Kwaśniewscy. Agent Tomek latem 2009 r., podając się za biznesmena, złożył ofertę odkupienia domu za 1,6 mln zł, a dodatkowe 1,5 mln zostanie przekazane w gotówce, żeby uniknąć podatku.  Nielegalne 1,5 mln zł w walizce trafić miały do Kwaśniewskich, co byłoby dowodem, iż to oni byli rzeczywistymi właścicielami willi. Nielegalne pieniądze z walizki miał wymienić na euro Marek Zabrzeski, przyjaciel i biznesowy współpracownik Kwaśniewskiej.


Tyle że jeden z uczestników tej „transakcji” przełożył pieniądze z walizki, w której znajdował się nadajnik GPS, do bagażnika samochodu i CBA straciło możliwość ustalenia, do kogo trafią pieniądze.


Obecny szef CBA Paweł Wojtunik. twierdzi, że „Kamiński nie posiada zezwolenia na udzielenie informacji niejawnej", czyli nie może ujawniać kulis operacji CBA. Kamiński zaś traktuję to jako próbę zablokowania jego wystąpienia w Sejmie. 


Po stronie Kamińskiego stanęło biuro legislacyjne Kancelarii Sejmu, gdyż „posłowi, którego dotyczy wniosek o uchylenie immunitetu, przysługuje konstytucyjne prawo do obrony”


Przypomnijmy, że Unia Europejska uważa, że skala korupcji w Polsce jest "niepokojąca". W Polsce problemem są zamówienia publiczne, nadzór nad spółkami skarbu państwa i nad ochroną zdrowia.


Brak przejrzystości przy przetargach publicznych i niewystarczający nadzór antykorupcyjny w spółkach Skarbu Państwa - to główne zarzuty Komisji Europejskiej, które znajdują się w raporcie na temat korupcji w 28 krajach Unii Europejskiej. 


Unijni komisarze przekazali polskim władzom zalecenia: mają zostać wzmocnione zasady ochrony antykorupcyjnej spółek Skarbu Państwa oraz zwiększona przejrzystość przy przetargach publicznych w dziedzinie ochrony zdrowia. Polska powinna też przyjąć długoterminową strategię antykorupcyjną i stworzyć szczegółową listę antykorupcyjnych działań. KE zaleca zmiany w funkcjonowaniu Centralnego Biura Antykorupcyjnego tak, aby procedura wyboru szefa CBA była przejrzysta i gwarantowała jego niezależność od polityków.


Pocieszający jest fakt, że z Indeksu Percepcji Korupcji, sporządzanego przez Transparency International, wynika, że w 2013 roku na 175 państw objętych monitoringiem Polska zajęła 38 miejsce pod względem oceny przejrzystości i uczciwości życia publicznego. W porównaniu z rokiem 2012 pozycja naszego kraju poprawiła się o trzy miejsca. 


Ostatni krajowy program walki z korupcją zakończył się w 2009 r., nowy ma być wdrożony w tym roku. Co prawda było kilka wersji rządowej strategii przeciwdziałania korupcji,  ale żadna nie została przyjęta. Tarcza antykorupcyjna, w 2008 r. opracowana w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, miała chronić szczególnie istotne inwestycje. Jest utajniona. 
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież