Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys...
Reklama
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 14:24
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
Po fatalnym początku meczu Energa Wybrzeże goniła Cellfast Wilki
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
piątek, 05 kwietnia 2024 13:12
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Po raz osiemnasty przyznano medale św. Wojciecha i księcia Mściwowa II

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 09 czerwca 2014 21:02

W poniedziałkowe popołudnie Dwór Artusa gościł uroczyste obrady Rady Miasta, podczas których przyznano medale św. Wojciecha i księcia Mściwoja II. Wśród nagrodzonych byli m.in. Janusz Lewandowski oraz Joanna Muszkowska-Penson.Medale – obok honorowego obywatelstwa miasta – są najwyższym wyróżnieniem przyznawanym przez Radę Miasta Gdańska. Wręcza się je od 1997 roku osobom, instytucjom oraz organizacjom z Polski i zagranicy za wybitne zasługi na rzecz miasta. W przypadku medalu św. Wojciecha działalność laureata musi sięgać poza granice kraju.


Na początku uroczystości w Dworze Artusa wręczano medale św. Wojciecha. Pierwszym wyróżnionym był Janusz Lewandowski, komisarz UE ds. budżetu i współzałożyciel Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową w Gdańsku. Polityk Platformy Obywatelskiej otrzymał medal za ogromne zasługi dla rozwoju polskiej i gdańskiej myśli ekonomicznej, organizacji procesów prywatyzacyjnych i zmian ustroju gospodarczego w naszym kraju, a także za wieloletnią zaangażowaną i wysoce kompetentną pracę w strukturach Parlamentu i Komisji Europejskiej.
- Wybrałem dziś Gdańsk, mimo że byłem zaproszony na galę "Teraz Polska" w Warszawie, gdzie też jestem laureatem – mówi Lewandowski. - To tu jest moje miejsce. Gdańsk jest dla mnie najważniejszy.


Drugim laureatem jest Peter Oliver Loew. Dyrektor Niemieckiego Instytutu Kultury Polskiej w Darmstadt. W swoim dorobku ma książki dotyczące dziejów Gdańska oraz stosunków polsko-niemieckich w czasach nowożytnych (m.in. „Biografia miasta Gdańska”, „Gdańsk literacki 1793-1945).


Trzecią osobą, która otrzymała medal św. Wojciecha jest prof. Błażej Sliwiński, historyk Uniwersytetu Gdańskiego. Kapituła postanowiła przyznać mu wyróżnienie przede wszystkim za badanie dziejów Gdańska z jego początków, co dokumentował w takich książkach, jak „Poczet książąt gdańskich: dynastia Sobiesławiców w XII-XIII wieku”czy „Rzeź i zniszczenie Gdańska przez Krzyżaków w 1308 roku”. Duży wpływ na wyróżnienie miał też fakt, że był kierownikiem zespołu, który opracował „Encyklopedię Gdańską”. - Tylko za nią mógłby dostać ten medal – mówił Andrzej Januszajtis.


Medale księcia Mściwoja II przypadły w tym roku dwóm osobom i dwóm instytucjom. Otrzymali je żeglarz Andrzej Dębiec (organizator Międzynarodowego Klubu Morza "Zejman" oraz Skansenu Żeglugi z unikatowym wnętrzem dawnej tawerny gdańskiej, wyposażonej w ponad 17 tys. eksponatów) oraz prof. Joannie Muszkowskiej-Penson. We wrześniu 1941 r. trafiła do obozu koncentracyjnego w Ravensbrueck, skąd został uwolniona w kwietniu 1945 r. Po wojnie przez wiele lat pracowała w Akademii Medycznej oraz Szpitalu Wojewódzkim w Gdańsku. W sierpniu 1980 r. służyła pomocą medyczną strajkującym w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Od sierpnia 1980 do 1990 r. była osobistym lekarzem i tłumaczem Lecha Wałęsy. W czasie stanu wojennego – od 13 grudnia 1981 do lipca 1982 – ukrywała w swoim mieszkaniu działaczy Ruchu Młodej Polski oraz organizowała opiekę lekarską dla ukrywających się działaczy opozycji. Była też kolporterką podziemnych wydawnictw, za co trafiła na kilka dni do aresztu. Od 2006 r. pracuje w gdańskim biurze Wałęsy. - Aż mi trochę niezręcznie, że wyróżniliśmy ją dopiero teraz – powiedział po uroczystości prof. Jerzy Młynarczyk, członek kapituły medali.


Medal ks. Mściwoja II otrzymają także redakcja ukazującego się od 1963 r., Miesięcznika Społeczno-Kulturalnego „Pomerania”, poświęconego tematyce kaszubskiej oraz założyciele Stowarzyszenia SUM (Społeczny Urząd Miejski - PAP), pomysłodawców takich imprez w Gdańsku jak „Parada Niepodległości”, „Misterium Męki Pańskiej” i „Orszak Trzech Króli”.


- W tym roku przyznaliśmy tylko siedem medali, gdzie możemy aż osiemnaście, ale uważam ten wybór za bardzo trafny – podkreśla prof. Młynarczyk. - Otrzymały je osoby, co do których nie mieliśmy żadnych wątpliwości. Historycy dostają medalu jakby z urzędu, ale na uwagę zasługuje też Stowarzyszenie SUM, które w bardzo krótkim czasie potrafiło zrobić coś bardzo pozytywnego dla Gdańska.


Do dziś przyznano 76 medali św. Wojciecha oraz 134 księcia Mściwoja II.

Patryk Gochniewski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież