Krzysztof Dośla: Solidarność, rozwaga, kompetencja, siła w dialogu » Z Krzysztofem Doślą, przewodniczącym Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” rozmawia Artur S.... Gala 14. Wielkiego Maratonu Czytelniczego » W audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się Gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego, og... Otwarcie ekspozycji „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Ob... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto ekspozycję „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Fund... Płace na gdańską miarę... » Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim urzędzie miejskim aż 9 dodatkowo zarabia w ... Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r...
Płace na gdańską miarę...
wtorek, 06 czerwca 2023 12:18
Płace na gdańską miarę...
Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
Mandziara wraca do gry*Arka i Chojniczanka zawiodły* Czaja wypunktował Gedanię
piątek, 09 czerwca 2023 14:19
Mandziara wraca do gry*Arka i Chojniczanka zawiodły* Czaja wypunktował Gedanię
EKSTRAKLASA BP
Urlopy. Towarzystwo się rozjechało po
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Coraz więcej pięknych wsi na Pomorzu

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 05 listopada 2013 13:23

Dokonano podsumowania jubileuszowego, zorganizowanego już po raz dwudziesty, konkursu pn. „Piękna Wieś Pomorska 2013”.  W siedzibie Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku, w przestronnej Sali im. Lecha Bądkowskiego, wręczono nagrody sołtysom sześciu najpiękniejszych wsi gdańskiego Pomorza oraz sześciu właścicielom wyróżniających się gospodarstw.Ten doroczny konkurs realizowany jest w dwóch kategoriach „Wieś” i „Zagroda” oraz w trzech etapach - gminnym, powiatowym i wojewódzkim. Do konkursu zgłoszono 116 wsi oraz 383 zagrody z 14 powiatów (powiaty słupski i sztumski nie przystąpiły do konkursu, lęborski i kwidzyński wytypowały wyłącznie zagrodę, natomiast powiat bytowski wyłącznie wieś).


altNagrody wręczali pomorski marszałek Mieczysław Struk, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku Zbigniew Kaczmarczyk oraz dyrektor Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Aleksander Mach, który powiedział, że w unijnej perspektywie budżetowej 2007-2013 na pomorskie wsie w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi” trafiło ponad 158 mln zł na inwestycje; zrealizowano 389 projektów.
Główną ideą konkursu „Piękna Wieś Pomorska 2013” jest poprawa estetyki i stanu środowiska pomorskich wsi i zagród oraz wyróżnienie tych mieszkańców Pomorza, którzy wykazują się szczególną gospodarnością oraz działaniami na rzecz ochrony i pielęgnacji dziedzictwa kulturowego oraz kształtowania krajobrazu naturalnego. Działania o takim charakterze służą wzmacnianiu atrakcyjności i konkurencyjności naszego regionu.
Przy ocenie wsi i zagród członkowie komisji konkursowych uwzględniali: ogólny wygląd, ład i porządek, wyposażenie w urządzenia chroniące środowisko naturalne, ochronę i pielęgnację dziedzictwa kulturowego oraz kształtowanie krajobrazu przyrodniczego, a także zaangażowanie mieszkańców w prace społeczne na rzecz swojej miejscowości, przedsiębiorczość liderów wiejskich i jedność we współdziałaniu.
Organizatorami konkursu są: samorząd województwa pomorskiego, Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Województwa Pomorskiego oraz Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku, jednostka samorządu województwa pomorskiego.


altKomisja Konkursowa dokonała wyboru laureatów Konkursu „Piękna Wieś Pomorska 2013” w kategoriach „Wieś” i „Zagroda”.
W kategorii „Wieś ” I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 30 tys. zł otrzymała wieś Dąbrówka w gminie Starogard Gdański w powiecie starogardzkim (zdjęcie powyżej). Jej sołtysem jest Marcin Delewski, który powiedział, że w minionym roku udało się zakończyć budowę kanalizacji, ułożono chodnik prowadzący przez całą wieś, odnowiono budynek straży pożarnej, zbudowano budynek socjalny na boisku oraz wiatę na potrzeby pokazów prężnego Koła Gospodyń Wiejskich.


altII miejsce i nagrodę w wysokości 20 tys. zł zdobyła wieś Karczemki (sołtys Eugeniusz Walkusz) w gminie Szemud w powiecie wejherowskim.


altIII miejsce i nagrodę 10 tys. zł otrzymała wieś Piaszno (sołtys Kazimiera Pawłowska) w gminie Tuchomie w powiecie bytowskim.


altWyróżnienia otrzymały trzy wsie: Ciechocin w gminie Chojnice w powiecie chojnickim, Kamienica Królewska w gminie Sierakowice w powiecie kartuskim i Kolnik w gminie Pszczółki w powiecie gdańskim.


altW kategoria „Zagroda” I miejsce uzyskali Maria i Janusz Szczypior z Łyśniewa w gminie Sierakowice w powiecie kartuskim. II miejsce –  Danuta Suma z Tujska w gminie Stegna w powiecie nowodworskim. III miejsce –  Magdalena i Marek Mokwa z Subkowych w gminie Subkowy w powiecie tczewskim.


alt


Wyróżnienia otrzymali: Irena i Feliks Błoczyńscy ze Skrzydłowa w gminie Nowa Karczma w powiecie kościerskim, Regina Baran z Odargowa w gminie Krokowa w powiecie puckim, Dorota i Krystian Wenta z Popowa w gminie Cewice w powiecie lęborskim.


altMiłym akcentem jubileuszowej uroczystości było wręczenie wiązanki kwiatów na ręce Barbary Dittrich z Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, w dowód uznania za jej trud w organizację od 20 lat tego konkursu.


altW części artystycznej wystąpił zespół wokalno-muzyczny Koła Gospodyń Wiejskich z nagrodzonej pierwszą nagrodą wsi kociewskiej Dąbrówka.


altWystąpiły również z ciekawym repertuarem członkinie zespołu wokalnego Female Band z Cedrów Wielkich.


altNa koniec uroczystości wszystkich jej uczestników zaproszono na poczęstunek jedzeniem regionalnym, które zostało przygotowane przez mieszkanki Dąbrówki oraz Karczemek. Pochlebną opinię o idei konkursu oraz o przygotowanym smacznym jedzeniu regionalnym wyraziła Krystyna Kłosin (PO), posłanka VII kadencji na Sejm RP, członek Sejmowej Komisji Zdrowia.


altCzłonkinie zespołu wokalno-muzycznego z kociewskiej wsi Dąbrówka podczas rozmowy z red. Alicją Dymowską z Radia Plus zachwalały miejsce swego zamieszkania, zapewniając jednocześnie, że nie wybierają się do miasta w poszukiwaniu dalszego losu swego życia. Tam gdzie się urodziły czują się dobrze i Kociewie jest ich ukochanym regionem, przyjaznym dla codziennego rodzinnego życia.


Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież