Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze... Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda... IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko » W sobotę (21 stycznia) odbył się IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko. W trudny... 75-lecie "Mazowsza" w Gdańsku! » W dniu 20 stycznia w bazylice św.Brygidy w Gdańsku odbył się koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pi... W tygodniku „Sieci”: Szokujące kulisy ataków na Polskę » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło analizują informacje na temat afery korupcyjnej w ...
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
środa, 11 stycznia 2023 20:14
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
Tylko przez ostatnią dekadę 51 proc. akcji w spółce Saur Neptun
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zwycięsko zaczęła rundę wiosenną
niedziela, 29 stycznia 2023 19:45
Lechia zwycięsko zaczęła rundę wiosenną
Udanie rozpoczęła rundę wiosenną Lechia. Podopieczni Marcina

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
niedziela, 22 stycznia 2023 12:04
„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
Ukazała się kolejna publikacja poświęcona Ignacemu Klukowskiemu
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Coraz więcej pięknych wsi na Pomorzu

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 05 listopada 2013 13:23

Dokonano podsumowania jubileuszowego, zorganizowanego już po raz dwudziesty, konkursu pn. „Piękna Wieś Pomorska 2013”.  W siedzibie Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku, w przestronnej Sali im. Lecha Bądkowskiego, wręczono nagrody sołtysom sześciu najpiękniejszych wsi gdańskiego Pomorza oraz sześciu właścicielom wyróżniających się gospodarstw.Ten doroczny konkurs realizowany jest w dwóch kategoriach „Wieś” i „Zagroda” oraz w trzech etapach - gminnym, powiatowym i wojewódzkim. Do konkursu zgłoszono 116 wsi oraz 383 zagrody z 14 powiatów (powiaty słupski i sztumski nie przystąpiły do konkursu, lęborski i kwidzyński wytypowały wyłącznie zagrodę, natomiast powiat bytowski wyłącznie wieś).


altNagrody wręczali pomorski marszałek Mieczysław Struk, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku Zbigniew Kaczmarczyk oraz dyrektor Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Aleksander Mach, który powiedział, że w unijnej perspektywie budżetowej 2007-2013 na pomorskie wsie w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi” trafiło ponad 158 mln zł na inwestycje; zrealizowano 389 projektów.
Główną ideą konkursu „Piękna Wieś Pomorska 2013” jest poprawa estetyki i stanu środowiska pomorskich wsi i zagród oraz wyróżnienie tych mieszkańców Pomorza, którzy wykazują się szczególną gospodarnością oraz działaniami na rzecz ochrony i pielęgnacji dziedzictwa kulturowego oraz kształtowania krajobrazu naturalnego. Działania o takim charakterze służą wzmacnianiu atrakcyjności i konkurencyjności naszego regionu.
Przy ocenie wsi i zagród członkowie komisji konkursowych uwzględniali: ogólny wygląd, ład i porządek, wyposażenie w urządzenia chroniące środowisko naturalne, ochronę i pielęgnację dziedzictwa kulturowego oraz kształtowanie krajobrazu przyrodniczego, a także zaangażowanie mieszkańców w prace społeczne na rzecz swojej miejscowości, przedsiębiorczość liderów wiejskich i jedność we współdziałaniu.
Organizatorami konkursu są: samorząd województwa pomorskiego, Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Województwa Pomorskiego oraz Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku, jednostka samorządu województwa pomorskiego.


altKomisja Konkursowa dokonała wyboru laureatów Konkursu „Piękna Wieś Pomorska 2013” w kategoriach „Wieś” i „Zagroda”.
W kategorii „Wieś ” I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 30 tys. zł otrzymała wieś Dąbrówka w gminie Starogard Gdański w powiecie starogardzkim (zdjęcie powyżej). Jej sołtysem jest Marcin Delewski, który powiedział, że w minionym roku udało się zakończyć budowę kanalizacji, ułożono chodnik prowadzący przez całą wieś, odnowiono budynek straży pożarnej, zbudowano budynek socjalny na boisku oraz wiatę na potrzeby pokazów prężnego Koła Gospodyń Wiejskich.


altII miejsce i nagrodę w wysokości 20 tys. zł zdobyła wieś Karczemki (sołtys Eugeniusz Walkusz) w gminie Szemud w powiecie wejherowskim.


altIII miejsce i nagrodę 10 tys. zł otrzymała wieś Piaszno (sołtys Kazimiera Pawłowska) w gminie Tuchomie w powiecie bytowskim.


altWyróżnienia otrzymały trzy wsie: Ciechocin w gminie Chojnice w powiecie chojnickim, Kamienica Królewska w gminie Sierakowice w powiecie kartuskim i Kolnik w gminie Pszczółki w powiecie gdańskim.


altW kategoria „Zagroda” I miejsce uzyskali Maria i Janusz Szczypior z Łyśniewa w gminie Sierakowice w powiecie kartuskim. II miejsce –  Danuta Suma z Tujska w gminie Stegna w powiecie nowodworskim. III miejsce –  Magdalena i Marek Mokwa z Subkowych w gminie Subkowy w powiecie tczewskim.


alt


Wyróżnienia otrzymali: Irena i Feliks Błoczyńscy ze Skrzydłowa w gminie Nowa Karczma w powiecie kościerskim, Regina Baran z Odargowa w gminie Krokowa w powiecie puckim, Dorota i Krystian Wenta z Popowa w gminie Cewice w powiecie lęborskim.


altMiłym akcentem jubileuszowej uroczystości było wręczenie wiązanki kwiatów na ręce Barbary Dittrich z Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, w dowód uznania za jej trud w organizację od 20 lat tego konkursu.


altW części artystycznej wystąpił zespół wokalno-muzyczny Koła Gospodyń Wiejskich z nagrodzonej pierwszą nagrodą wsi kociewskiej Dąbrówka.


altWystąpiły również z ciekawym repertuarem członkinie zespołu wokalnego Female Band z Cedrów Wielkich.


altNa koniec uroczystości wszystkich jej uczestników zaproszono na poczęstunek jedzeniem regionalnym, które zostało przygotowane przez mieszkanki Dąbrówki oraz Karczemek. Pochlebną opinię o idei konkursu oraz o przygotowanym smacznym jedzeniu regionalnym wyraziła Krystyna Kłosin (PO), posłanka VII kadencji na Sejm RP, członek Sejmowej Komisji Zdrowia.


altCzłonkinie zespołu wokalno-muzycznego z kociewskiej wsi Dąbrówka podczas rozmowy z red. Alicją Dymowską z Radia Plus zachwalały miejsce swego zamieszkania, zapewniając jednocześnie, że nie wybierają się do miasta w poszukiwaniu dalszego losu swego życia. Tam gdzie się urodziły czują się dobrze i Kociewie jest ich ukochanym regionem, przyjaznym dla codziennego rodzinnego życia.


Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież