Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Coraz więcej pięknych wsi na Pomorzu

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 05 listopada 2013 13:23

Dokonano podsumowania jubileuszowego, zorganizowanego już po raz dwudziesty, konkursu pn. „Piękna Wieś Pomorska 2013”.  W siedzibie Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku, w przestronnej Sali im. Lecha Bądkowskiego, wręczono nagrody sołtysom sześciu najpiękniejszych wsi gdańskiego Pomorza oraz sześciu właścicielom wyróżniających się gospodarstw.Ten doroczny konkurs realizowany jest w dwóch kategoriach „Wieś” i „Zagroda” oraz w trzech etapach - gminnym, powiatowym i wojewódzkim. Do konkursu zgłoszono 116 wsi oraz 383 zagrody z 14 powiatów (powiaty słupski i sztumski nie przystąpiły do konkursu, lęborski i kwidzyński wytypowały wyłącznie zagrodę, natomiast powiat bytowski wyłącznie wieś).


altNagrody wręczali pomorski marszałek Mieczysław Struk, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku Zbigniew Kaczmarczyk oraz dyrektor Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Aleksander Mach, który powiedział, że w unijnej perspektywie budżetowej 2007-2013 na pomorskie wsie w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi” trafiło ponad 158 mln zł na inwestycje; zrealizowano 389 projektów.
Główną ideą konkursu „Piękna Wieś Pomorska 2013” jest poprawa estetyki i stanu środowiska pomorskich wsi i zagród oraz wyróżnienie tych mieszkańców Pomorza, którzy wykazują się szczególną gospodarnością oraz działaniami na rzecz ochrony i pielęgnacji dziedzictwa kulturowego oraz kształtowania krajobrazu naturalnego. Działania o takim charakterze służą wzmacnianiu atrakcyjności i konkurencyjności naszego regionu.
Przy ocenie wsi i zagród członkowie komisji konkursowych uwzględniali: ogólny wygląd, ład i porządek, wyposażenie w urządzenia chroniące środowisko naturalne, ochronę i pielęgnację dziedzictwa kulturowego oraz kształtowanie krajobrazu przyrodniczego, a także zaangażowanie mieszkańców w prace społeczne na rzecz swojej miejscowości, przedsiębiorczość liderów wiejskich i jedność we współdziałaniu.
Organizatorami konkursu są: samorząd województwa pomorskiego, Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Województwa Pomorskiego oraz Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku, jednostka samorządu województwa pomorskiego.


altKomisja Konkursowa dokonała wyboru laureatów Konkursu „Piękna Wieś Pomorska 2013” w kategoriach „Wieś” i „Zagroda”.
W kategorii „Wieś ” I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 30 tys. zł otrzymała wieś Dąbrówka w gminie Starogard Gdański w powiecie starogardzkim (zdjęcie powyżej). Jej sołtysem jest Marcin Delewski, który powiedział, że w minionym roku udało się zakończyć budowę kanalizacji, ułożono chodnik prowadzący przez całą wieś, odnowiono budynek straży pożarnej, zbudowano budynek socjalny na boisku oraz wiatę na potrzeby pokazów prężnego Koła Gospodyń Wiejskich.


altII miejsce i nagrodę w wysokości 20 tys. zł zdobyła wieś Karczemki (sołtys Eugeniusz Walkusz) w gminie Szemud w powiecie wejherowskim.


altIII miejsce i nagrodę 10 tys. zł otrzymała wieś Piaszno (sołtys Kazimiera Pawłowska) w gminie Tuchomie w powiecie bytowskim.


altWyróżnienia otrzymały trzy wsie: Ciechocin w gminie Chojnice w powiecie chojnickim, Kamienica Królewska w gminie Sierakowice w powiecie kartuskim i Kolnik w gminie Pszczółki w powiecie gdańskim.


altW kategoria „Zagroda” I miejsce uzyskali Maria i Janusz Szczypior z Łyśniewa w gminie Sierakowice w powiecie kartuskim. II miejsce –  Danuta Suma z Tujska w gminie Stegna w powiecie nowodworskim. III miejsce –  Magdalena i Marek Mokwa z Subkowych w gminie Subkowy w powiecie tczewskim.


alt


Wyróżnienia otrzymali: Irena i Feliks Błoczyńscy ze Skrzydłowa w gminie Nowa Karczma w powiecie kościerskim, Regina Baran z Odargowa w gminie Krokowa w powiecie puckim, Dorota i Krystian Wenta z Popowa w gminie Cewice w powiecie lęborskim.


altMiłym akcentem jubileuszowej uroczystości było wręczenie wiązanki kwiatów na ręce Barbary Dittrich z Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, w dowód uznania za jej trud w organizację od 20 lat tego konkursu.


altW części artystycznej wystąpił zespół wokalno-muzyczny Koła Gospodyń Wiejskich z nagrodzonej pierwszą nagrodą wsi kociewskiej Dąbrówka.


altWystąpiły również z ciekawym repertuarem członkinie zespołu wokalnego Female Band z Cedrów Wielkich.


altNa koniec uroczystości wszystkich jej uczestników zaproszono na poczęstunek jedzeniem regionalnym, które zostało przygotowane przez mieszkanki Dąbrówki oraz Karczemek. Pochlebną opinię o idei konkursu oraz o przygotowanym smacznym jedzeniu regionalnym wyraziła Krystyna Kłosin (PO), posłanka VII kadencji na Sejm RP, członek Sejmowej Komisji Zdrowia.


altCzłonkinie zespołu wokalno-muzycznego z kociewskiej wsi Dąbrówka podczas rozmowy z red. Alicją Dymowską z Radia Plus zachwalały miejsce swego zamieszkania, zapewniając jednocześnie, że nie wybierają się do miasta w poszukiwaniu dalszego losu swego życia. Tam gdzie się urodziły czują się dobrze i Kociewie jest ich ukochanym regionem, przyjaznym dla codziennego rodzinnego życia.


Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież