Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi... Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po... PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej » 16 września otwarto Centrum Medyczne PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej. To trzecia taka placów...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Gedania z Zyską... w bramce
piątek, 30 września 2022 19:35
Gedania z Zyską... w bramce
Dwutygodniowa przerwa na mecze naszej reprezentacji w Lidze Narodów
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
czwartek, 22 września 2022 18:12
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
48-letni Marcin Kaczmarek podjął się niezwykle trudnego zadania.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Szlakiem Rewskich Szkut
wtorek, 20 września 2022 13:27
Szlakiem Rewskich Szkut
Kilka dni urlopu jak co roku we wrześniu spędziłem w Rewie. To
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
środa, 31 sierpnia 2022 08:28
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza uczniów

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Coraz więcej pięknych wsi na Pomorzu

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 05 listopada 2013 13:23

Dokonano podsumowania jubileuszowego, zorganizowanego już po raz dwudziesty, konkursu pn. „Piękna Wieś Pomorska 2013”.  W siedzibie Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku, w przestronnej Sali im. Lecha Bądkowskiego, wręczono nagrody sołtysom sześciu najpiękniejszych wsi gdańskiego Pomorza oraz sześciu właścicielom wyróżniających się gospodarstw.Ten doroczny konkurs realizowany jest w dwóch kategoriach „Wieś” i „Zagroda” oraz w trzech etapach - gminnym, powiatowym i wojewódzkim. Do konkursu zgłoszono 116 wsi oraz 383 zagrody z 14 powiatów (powiaty słupski i sztumski nie przystąpiły do konkursu, lęborski i kwidzyński wytypowały wyłącznie zagrodę, natomiast powiat bytowski wyłącznie wieś).


altNagrody wręczali pomorski marszałek Mieczysław Struk, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku Zbigniew Kaczmarczyk oraz dyrektor Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Aleksander Mach, który powiedział, że w unijnej perspektywie budżetowej 2007-2013 na pomorskie wsie w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi” trafiło ponad 158 mln zł na inwestycje; zrealizowano 389 projektów.
Główną ideą konkursu „Piękna Wieś Pomorska 2013” jest poprawa estetyki i stanu środowiska pomorskich wsi i zagród oraz wyróżnienie tych mieszkańców Pomorza, którzy wykazują się szczególną gospodarnością oraz działaniami na rzecz ochrony i pielęgnacji dziedzictwa kulturowego oraz kształtowania krajobrazu naturalnego. Działania o takim charakterze służą wzmacnianiu atrakcyjności i konkurencyjności naszego regionu.
Przy ocenie wsi i zagród członkowie komisji konkursowych uwzględniali: ogólny wygląd, ład i porządek, wyposażenie w urządzenia chroniące środowisko naturalne, ochronę i pielęgnację dziedzictwa kulturowego oraz kształtowanie krajobrazu przyrodniczego, a także zaangażowanie mieszkańców w prace społeczne na rzecz swojej miejscowości, przedsiębiorczość liderów wiejskich i jedność we współdziałaniu.
Organizatorami konkursu są: samorząd województwa pomorskiego, Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Województwa Pomorskiego oraz Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku, jednostka samorządu województwa pomorskiego.


altKomisja Konkursowa dokonała wyboru laureatów Konkursu „Piękna Wieś Pomorska 2013” w kategoriach „Wieś” i „Zagroda”.
W kategorii „Wieś ” I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 30 tys. zł otrzymała wieś Dąbrówka w gminie Starogard Gdański w powiecie starogardzkim (zdjęcie powyżej). Jej sołtysem jest Marcin Delewski, który powiedział, że w minionym roku udało się zakończyć budowę kanalizacji, ułożono chodnik prowadzący przez całą wieś, odnowiono budynek straży pożarnej, zbudowano budynek socjalny na boisku oraz wiatę na potrzeby pokazów prężnego Koła Gospodyń Wiejskich.


altII miejsce i nagrodę w wysokości 20 tys. zł zdobyła wieś Karczemki (sołtys Eugeniusz Walkusz) w gminie Szemud w powiecie wejherowskim.


altIII miejsce i nagrodę 10 tys. zł otrzymała wieś Piaszno (sołtys Kazimiera Pawłowska) w gminie Tuchomie w powiecie bytowskim.


altWyróżnienia otrzymały trzy wsie: Ciechocin w gminie Chojnice w powiecie chojnickim, Kamienica Królewska w gminie Sierakowice w powiecie kartuskim i Kolnik w gminie Pszczółki w powiecie gdańskim.


altW kategoria „Zagroda” I miejsce uzyskali Maria i Janusz Szczypior z Łyśniewa w gminie Sierakowice w powiecie kartuskim. II miejsce –  Danuta Suma z Tujska w gminie Stegna w powiecie nowodworskim. III miejsce –  Magdalena i Marek Mokwa z Subkowych w gminie Subkowy w powiecie tczewskim.


alt


Wyróżnienia otrzymali: Irena i Feliks Błoczyńscy ze Skrzydłowa w gminie Nowa Karczma w powiecie kościerskim, Regina Baran z Odargowa w gminie Krokowa w powiecie puckim, Dorota i Krystian Wenta z Popowa w gminie Cewice w powiecie lęborskim.


altMiłym akcentem jubileuszowej uroczystości było wręczenie wiązanki kwiatów na ręce Barbary Dittrich z Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, w dowód uznania za jej trud w organizację od 20 lat tego konkursu.


altW części artystycznej wystąpił zespół wokalno-muzyczny Koła Gospodyń Wiejskich z nagrodzonej pierwszą nagrodą wsi kociewskiej Dąbrówka.


altWystąpiły również z ciekawym repertuarem członkinie zespołu wokalnego Female Band z Cedrów Wielkich.


altNa koniec uroczystości wszystkich jej uczestników zaproszono na poczęstunek jedzeniem regionalnym, które zostało przygotowane przez mieszkanki Dąbrówki oraz Karczemek. Pochlebną opinię o idei konkursu oraz o przygotowanym smacznym jedzeniu regionalnym wyraziła Krystyna Kłosin (PO), posłanka VII kadencji na Sejm RP, członek Sejmowej Komisji Zdrowia.


altCzłonkinie zespołu wokalno-muzycznego z kociewskiej wsi Dąbrówka podczas rozmowy z red. Alicją Dymowską z Radia Plus zachwalały miejsce swego zamieszkania, zapewniając jednocześnie, że nie wybierają się do miasta w poszukiwaniu dalszego losu swego życia. Tam gdzie się urodziły czują się dobrze i Kociewie jest ich ukochanym regionem, przyjaznym dla codziennego rodzinnego życia.


Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież