Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho... A. Kobylarz mierzy w senat » Andrzej Kobylarz, b. poseł Kukiz15, dołączył w ostatniej chwili do walki o senat okręgu 66 obejmując... Jesień w ogrodzie 2023 » Za nami pierwszy dzień kiermaszu ogrodniczego "Jesień w grodzie". W sobotę teren Pomorskiego Hurtowe... 101 rocznica powołania KS Gedania » Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu Polskiego Klubu Gedania. Zebranie miało...
101 rocznica powołania KS Gedania
piątek, 15 września 2023 17:58
101 rocznica powołania KS Gedania
Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu
Michalski w kadrze Probierza
czwartek, 21 września 2023 15:57
Michalski w kadrze Probierza
Rozmowa z Radosławem Michalskim, prezesem Pomorskiego Związku
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Dwaj panowie Góreccy
poniedziałek, 11 września 2023 17:12
Dwaj panowie Góreccy
Stosunkowo niedawno pisałem o Bogusławie Góreckim, malarzu

Sport w szkole z ORLENEM

Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
niedziela, 10 września 2023 17:31
Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Dyrekcja Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Najlepsza pomorska przestrzeń publiczna w Chojnicach

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
niedziela, 24 listopada 2013 15:54

Chojnicom za zagospodarowanie Parku 1000-lecia przyznano w tym roku główną nagrodę ósmej edycji konkursu „Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Pomorskiego 2013”. Uroczystość dekoracji laureata, jak i pozostałych wyróżnień, odbyła się 22 listopada, podczas międzynarodowego kongresu Smart Metropolia w Gdańsku.


- Jako inicjatorzy konkursu wychodzimy z złożenia, że jakość przestrzeni publicznej decyduje o tym, czy daną miejscowość uważamy za atrakcyjne miejsce do zamieszkania, wypoczynku bądź prowadzenia działalności gospodarczej. Wpływa też na kształtowanie się relacji międzyludzkich, dlatego właśnie podnoszenie jakości przestrzeni publicznej jest jednym z podstawowych działań podejmowanych w ramach programów rewitalizacji - powiedział marszałek pomorski Mieczysław Struk.


Konkurs jest organizowany od 2006 roku i dotychczas zostało ocenionych 150 projektów.
W ostatnim konkursie wzięły udział przedsięwzięcia ukończone między 1 stycznia 2011 roku, a 31 grudnia 2012 roku. Komisji konkursowej przedstawiono 30 kandydatur. Jury zgodnie przyznało nagrodę główną za zagospodarowanie Parku 1000-lecia w Chojnicach. Z uzasadnienia komisji konkursowej można przeczytać: „Nagrodę przyznano za nadanie nowej jakości obszarowi bardzo istotnemu z punktu widzenia mieszkańców miasta oraz silnie oddziałującego na jego strukturę przestrzenną”.


altNagrodę z rąk marszałka odebrał burmistrz Chojnic Arseniusz Finster (zdjęcie powyżej).
Chojnicki park zajmuje powierzchnię ok. 16 ha, blisko centrum miasta. Zanim rozpoczęto jego rewitalizację, był to obszar zdegradowany. Modernizację podzielono na etapy. W pierwszym powstały dwa nowe zbiorniki retencyjne, przebudowano istniejący, powstały dwa kanały łączące zbiorniki oraz układ rowów melioracyjnych. Wybudowano trzy mosty, pięć kładek, stację pomp, komorę wlotu z mechaniczną kratą samoczyszczącą, trzy zestawy urządzeń oczyszczających, urządzenie napowietrzające oraz melioracyjne. Drugi etap modernizacji objął m.in. stworzenie ogrodu botanicznego z wielobarwną szatą roślinną. Powstała także mała architektura, jak stojaki na rowery, ławki, kosze na śmieci, altany, pergole, oznakowanie poziome, tarasy widokowe o konstrukcji drewnianej z pomostami pływającymi. Zamontowano także równikowy zegar i kalendarz słoneczny, ławkę wraz z pomnikiem Juliana Rydzkowskiego (inicjatora założenia parku), zdroje, instalację drenażową i kanalizacji deszczowej, sieć wodociągową, instalację napowietrzania oraz rekultywacji wody. Efektem realizacji inwestycji było również zbudowanie zadaszonego audytorium do prelekcji edukacyjnych z telebimem, placów zabaw dla dzieci, zestawu urządzeń do gier typu szachy, tenis stołowy, ping-pong, oświetlenie i parking. Główne wejście do parku przedstawia wizerunki znaków zodiaku, podświetlonych wieczorową porą. Odnowiono pomnik Mikołaja Kopernika oraz pomnik Zakończenia Wojny Trzynastoletniej. Ponadto wybudowany został w porozumieniu ze Starostwem Powiatowym w Chojnicach ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż alei Brzozowej. Park ma także oddziaływanie ekologiczne, ponieważ na jego obszarze znajduje się 70 paneli fotowoltaicznych o mocy 8,4 kW. Energia elektryczna wyprodukowana ze słonecznej, zasila oświetlenie parku oraz instalację monitoringu. W chojnickim parku znajduje się 116 punktów oświetlenia LED oraz 18 kamer.


altPrzyznano również dwie nagrody pierwszego stopnia. Otrzymał ją prezydent Tczewa - Mirosław Pobłocki (zdjęcie powyżej), za transportowy węzeł integracyjny.


altNagrodę pierwszego stopnia wręczono również burmistrzowi Dzierzgonia - Kazimierzowi Szewczunowi, za zagospodarowanie i ochronę pozostałości po zamku krzyżackim oraz jego otoczenia zachwycającego prostotą i koncepcją architektoniczno-krajobrazową. A także za program użytkowy, który w udany sposób łączy różne funkcje przestrzeni publicznej z ekspozycją elementów cennych kulturowo.


altPrzyznane zostały także dwie nagrody drugiego stopnia. Pierwszą otrzymał wójt gminy Lipusz - Mirosław Ebertowski, za zagospodarowanie centrum Lipusza wraz z zamontowaniem fontanny.


altDrugą nagrodę drugiego stopnia otrzymał wójt gminy Przechlewo - Andrzej Żmuda Trzebiatowski, za zagospodarowanie szlaku turystycznego rzeką Brdą.


altJeśli rocznie do tej gminy przyjeżdżało około 2,5 tys. turystów, to obecnie dzięki uspławnieniu rzeki Brdy oraz budowie ogólnodostępnej infrastruktury turystycznej w czterech miejscowościach, takich jak Człuchów, Debrzno, Koczała i Rzeczenica, przyjeżdża 25 tys. turystów rocznie, głównie kajakarzy i rowerzystów.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież