Czesław Nowak - święto legendy » Benefis Czesława Nowaka z okazji 85. rocznicy urodzin odbył 31 marca w Filharmonii Bałtyckiej. Organ... Działania pomocowe Wojewody Pomorskiego dla uchodźców z Ukrainy » Minął ponad rok od wybuchu wojny w Ukrainie. Od 24 lutego 2022 roku do województwa pomorskiego zaczę... Elżbieta Rafalska: Sytuacja polskich rodzin będzie osnową kampanii wyb... » Z Elżbietą Rafalską, deputowaną do Parlamentu Europejskiego (od 2019 r.), Frakcja Europejskich Konse... Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO » 100 złotych od szefa klubu radnych PO, 500 zł od członkini rady GPEC, 800 zł od dziennikarza, 900 zł... Wejście w historię: Prezentacja eksponatów należących do rodziny Książ... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejście w historię” zaprezent... Dzielnicowa gazeta „Wasze historie po oruńsku” czeka na opowieści i ma... » „Wasze historie po oruńsku” to gazeta inna niż wszystkie – tworzona jest z mieszkańcami i mieszkanka... W tygodniku „Sieci”: 13 kłamstw Tuska na jednym spotkaniu » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” ujawniamy, jak lider PO mija się z prawdą. Donald Tusk jest w tras... Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski...
Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO
środa, 29 marca 2023 16:34
Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO
100 złotych od szefa klubu radnych PO, 500 zł od członkini rady
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Energ(i)a Olimpii*Skrzecz dla Bałtyku, Sopoćko dla Cartusii
piątek, 31 marca 2023 13:49
Energ(i)a Olimpii*Skrzecz dla Bałtyku, Sopoćko dla Cartusii
Podczas meczów eliminacyjnych drużyn narodowych rozgrywki
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
niedziela, 19 marca 2023 14:59
Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
Oliwa zawsze była atrakcyjnym miejscem, tu oddychało się czystym,
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Najlepsza pomorska przestrzeń publiczna w Chojnicach

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
niedziela, 24 listopada 2013 15:54

Chojnicom za zagospodarowanie Parku 1000-lecia przyznano w tym roku główną nagrodę ósmej edycji konkursu „Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Pomorskiego 2013”. Uroczystość dekoracji laureata, jak i pozostałych wyróżnień, odbyła się 22 listopada, podczas międzynarodowego kongresu Smart Metropolia w Gdańsku.


- Jako inicjatorzy konkursu wychodzimy z złożenia, że jakość przestrzeni publicznej decyduje o tym, czy daną miejscowość uważamy za atrakcyjne miejsce do zamieszkania, wypoczynku bądź prowadzenia działalności gospodarczej. Wpływa też na kształtowanie się relacji międzyludzkich, dlatego właśnie podnoszenie jakości przestrzeni publicznej jest jednym z podstawowych działań podejmowanych w ramach programów rewitalizacji - powiedział marszałek pomorski Mieczysław Struk.


Konkurs jest organizowany od 2006 roku i dotychczas zostało ocenionych 150 projektów.
W ostatnim konkursie wzięły udział przedsięwzięcia ukończone między 1 stycznia 2011 roku, a 31 grudnia 2012 roku. Komisji konkursowej przedstawiono 30 kandydatur. Jury zgodnie przyznało nagrodę główną za zagospodarowanie Parku 1000-lecia w Chojnicach. Z uzasadnienia komisji konkursowej można przeczytać: „Nagrodę przyznano za nadanie nowej jakości obszarowi bardzo istotnemu z punktu widzenia mieszkańców miasta oraz silnie oddziałującego na jego strukturę przestrzenną”.


altNagrodę z rąk marszałka odebrał burmistrz Chojnic Arseniusz Finster (zdjęcie powyżej).
Chojnicki park zajmuje powierzchnię ok. 16 ha, blisko centrum miasta. Zanim rozpoczęto jego rewitalizację, był to obszar zdegradowany. Modernizację podzielono na etapy. W pierwszym powstały dwa nowe zbiorniki retencyjne, przebudowano istniejący, powstały dwa kanały łączące zbiorniki oraz układ rowów melioracyjnych. Wybudowano trzy mosty, pięć kładek, stację pomp, komorę wlotu z mechaniczną kratą samoczyszczącą, trzy zestawy urządzeń oczyszczających, urządzenie napowietrzające oraz melioracyjne. Drugi etap modernizacji objął m.in. stworzenie ogrodu botanicznego z wielobarwną szatą roślinną. Powstała także mała architektura, jak stojaki na rowery, ławki, kosze na śmieci, altany, pergole, oznakowanie poziome, tarasy widokowe o konstrukcji drewnianej z pomostami pływającymi. Zamontowano także równikowy zegar i kalendarz słoneczny, ławkę wraz z pomnikiem Juliana Rydzkowskiego (inicjatora założenia parku), zdroje, instalację drenażową i kanalizacji deszczowej, sieć wodociągową, instalację napowietrzania oraz rekultywacji wody. Efektem realizacji inwestycji było również zbudowanie zadaszonego audytorium do prelekcji edukacyjnych z telebimem, placów zabaw dla dzieci, zestawu urządzeń do gier typu szachy, tenis stołowy, ping-pong, oświetlenie i parking. Główne wejście do parku przedstawia wizerunki znaków zodiaku, podświetlonych wieczorową porą. Odnowiono pomnik Mikołaja Kopernika oraz pomnik Zakończenia Wojny Trzynastoletniej. Ponadto wybudowany został w porozumieniu ze Starostwem Powiatowym w Chojnicach ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż alei Brzozowej. Park ma także oddziaływanie ekologiczne, ponieważ na jego obszarze znajduje się 70 paneli fotowoltaicznych o mocy 8,4 kW. Energia elektryczna wyprodukowana ze słonecznej, zasila oświetlenie parku oraz instalację monitoringu. W chojnickim parku znajduje się 116 punktów oświetlenia LED oraz 18 kamer.


altPrzyznano również dwie nagrody pierwszego stopnia. Otrzymał ją prezydent Tczewa - Mirosław Pobłocki (zdjęcie powyżej), za transportowy węzeł integracyjny.


altNagrodę pierwszego stopnia wręczono również burmistrzowi Dzierzgonia - Kazimierzowi Szewczunowi, za zagospodarowanie i ochronę pozostałości po zamku krzyżackim oraz jego otoczenia zachwycającego prostotą i koncepcją architektoniczno-krajobrazową. A także za program użytkowy, który w udany sposób łączy różne funkcje przestrzeni publicznej z ekspozycją elementów cennych kulturowo.


altPrzyznane zostały także dwie nagrody drugiego stopnia. Pierwszą otrzymał wójt gminy Lipusz - Mirosław Ebertowski, za zagospodarowanie centrum Lipusza wraz z zamontowaniem fontanny.


altDrugą nagrodę drugiego stopnia otrzymał wójt gminy Przechlewo - Andrzej Żmuda Trzebiatowski, za zagospodarowanie szlaku turystycznego rzeką Brdą.


altJeśli rocznie do tej gminy przyjeżdżało około 2,5 tys. turystów, to obecnie dzięki uspławnieniu rzeki Brdy oraz budowie ogólnodostępnej infrastruktury turystycznej w czterech miejscowościach, takich jak Człuchów, Debrzno, Koczała i Rzeczenica, przyjeżdża 25 tys. turystów rocznie, głównie kajakarzy i rowerzystów.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież