Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho...
Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła
poniedziałek, 25 września 2023 15:07
Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła
W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego
Klindt zostaje na sezon 2024
poniedziałek, 25 września 2023 12:37
Klindt zostaje na sezon 2024
Zdunek Wybrzeże zaczęło informować o składzie na sezon 2024.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

I Pomorskie Forum Trzodziarstwa

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
środa, 27 listopada 2013 22:14

Prawie 400 hodowców z województwa pomorskiego, dyskutowało na I Pomorskim Forum Trzodziarskim, jakie odbyło się w Centrum Wystawienniczo – Kongresowym AmberExpo w Gdańsku. Głównym celem forum jest zaktywizowanie rolników do odbudowania pogłowia świń na terenie województwa pomorskiego do roku 2030.


A to z tego względu, gdyż w ostatnich latach produkcja trzody chlewnej w Polsce spadła z 20 do 11 mln sztuk. Teraz, zdaniem uczestników forum, najwyższy czas aby odwrócić tą niekorzystną tendencję.


altW ocenie uczestniczącego w forum Kazimierza Plocke, sekretarza stanu w ministerstwie rolnictwa i rozwoju wsi, polscy rolnicy mają stworzone warunki by konkurować z najlepszymi gospodarstwami w Danii czy Niemczech. Trzeba jednak uzupełnić wiedzę o nowoczesnej hodowli świń i zmodernizować większość obiektów inwentarskich. Temu celowi służy właśnie takie spotkanie, w którym prelegentami są naukowcy i znawcy problematyki hodowlanej oraz rolniczej. 


altI tak m.in. o wsparciu finansowym gospodarstw trzodziarskich w latach 2014-2020 mówił Michał Krause, zastępca dyrektora Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. O zastosowaniu efektywnych mikroorganizmów w hodowli trzody mówił Adam Filarski, a o aspektach ekonomicznych chowu świń w Polsce i afrykańskim pomorze świń – prof. Zygmunt Pejsak z Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach.
Mówiono też o postępowaniu z lochami w celu efektywnego przygotowania do tuczu prosiąt i o ich problemach zdrowotnych.


altOrganizator forum dyrektor Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańsku Aleksander Mach twierdzi, że w Polsce zbyt drogo hodujemy, a trzeba brać przykłady z innych państw europejskich i hodować znacznie taniej. Trzeba zacząć być konkurencyjnym na rynku unijnym. W Danii na wyhodowanie 100 kg tucznika wystarczy 270 kg paszy, a u nas o 70 kg więcej. Jeszcze większe dysproporcje występują  pod względem średniej liczby prosiąt w pojedynczym miocie. Aby to poprawić niezbędna jest modernizacja chlewni w ramach nowego programu rozwoju obszarów wiejskich. Musimy zrobić wszelkie starania, aby zapewnić unijne dofinansowanie głównie do produkcji i odchowu trzody chlewnej.


Producenci z Zachodu oferują polskim rolnikom i przywożą swoje prosięta. Polska stała się największą tuczarnią w Europie. A to dlatego, gdyż atutem polskiej wieprzowiny jest jej doskonała jakość. Pod pozostałymi walorami musimy również równać do najlepszych na świecie.
Dyrektor Aleksander Mach zapowiedział, że niebawem, gdzieś za miesiąc odbędzie się podobne forum pomorskie związane z hodowlą bydła. Zapytany, ilu spośród 400 uczestników pierwszego forum korzysta z komunikacji internetowej, odparł, że gdzieś tak połowa, co można uznać za dobrą wielkość.

altPodczas forum prezentowały się różne firmy producenckie związane z rolnictwem. Wśród nich było Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe „HEROLD" Teresa, Arkadiusz, Edmund Herold ze Zblewa, które zajmuje się skupem trzody chlewnej i bydła, ubojem oraz produkcją i sprzedażą wędlin. - My  bazujemy na starych recepturach. Patrzymy na czynniki wiążące i smakowe, a nie dopingujące. Produkujemy w naturalnych warunkach, nie stosujemy substytutów i dajemy mało wody - powiedział Edmund Herold, założyciel firmy.


alt- Jesteśmy firmą rodzinną, wielopokoleniową, która funkcjonuje na rynku od 1 października 1998 roku. Wybieramy zawsze mięso polskie, bo ono ma lepsze walory smakowe i jest dla nas znacznie lepszej jakości. Nasza oferta skierowana jest zarówno do odbiorców hurtowych, jak i indywidualnych. Wytwarzamy wędliny cienkie, jak m.in. kiełbasa  zblewska, jarmarczna, grilowa, pieprzowa, frankurterki czy wędliny grube wędzone na drzewie olchowym. Nasza produkcja została doceniona przyznaniem nagrody w tym roku przez Pomorską Izbę Rzemieślniczą Małych i Średnich Przedsiębiorstw.


altOrganizator forum w ostatniej chwili zmienił jego miejsce i z Łęgowa koło Pruszcza Gdańskiego przeniósł do Gdańska. W AmberExpo było znacznie więcej miejsca, tak dla uczestników jak i firm oferujących swoje produkty i usługi. Wśród nich była też firma oferująca nowoczesne ciągniki, yoghurt dla prosiąt, mieszanki energetyczno-białkowe na bazie produktów mlecznych. Byli także producenci przydomowych pomp ciepła i kolektorów słonecznych, montowanych z preferencyjnych kredytów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Organizator jakim był PODR dla wszystkich uczestników przygotował płytki DVD z zapisem referatów i wykładów przedstawionych podczas I Pomorskiego Forum Trzodziarstwa.


Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski.   .

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież