Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto... Jakie prawo, taka jazda » W natłoku, wielu wydarzeń, tych ważnych i takich mniej, wprowadzane są kolejne zmiany, w moim przeko... Tysiące odwiedzających "Wiosnę w ogrodzie" » W dniach 11-12 maja na terenie Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego Rënk odbyła się 21. e... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Musimy pilnować interesów Polski » O agendzie w wyborach do Europarlamentu, determinacji do wygranej i mobilizacji wyborców do poparcia... Tylko kiosków żal » „W Oliwie do kiosku już nie skoczysz” informuje portal StaraOliwa.pl „To już definitywnie koniec pew...
Reklama
Roszady we władzach Gdańska
środa, 22 maja 2024 06:56
Roszady we władzach Gdańska
Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:38
piątek, 17 maja 2024 20:18
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:38
W sobotę o godz. 16.30 w Rzeszowie rozpocznie się mecz Texom Stali
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
piątek, 17 maja 2024 17:04
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
I LIGA FORTUNA
Szybki powrót Lechii do Ekstraklasy. Po roku
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
niedziela, 19 maja 2024 21:03
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
Prawdziwy dreszczowiec zobaczyli kibice na Polsat Plus Arena. Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

I Pomorskie Forum Trzodziarstwa

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
środa, 27 listopada 2013 22:14

Prawie 400 hodowców z województwa pomorskiego, dyskutowało na I Pomorskim Forum Trzodziarskim, jakie odbyło się w Centrum Wystawienniczo – Kongresowym AmberExpo w Gdańsku. Głównym celem forum jest zaktywizowanie rolników do odbudowania pogłowia świń na terenie województwa pomorskiego do roku 2030.


A to z tego względu, gdyż w ostatnich latach produkcja trzody chlewnej w Polsce spadła z 20 do 11 mln sztuk. Teraz, zdaniem uczestników forum, najwyższy czas aby odwrócić tą niekorzystną tendencję.


altW ocenie uczestniczącego w forum Kazimierza Plocke, sekretarza stanu w ministerstwie rolnictwa i rozwoju wsi, polscy rolnicy mają stworzone warunki by konkurować z najlepszymi gospodarstwami w Danii czy Niemczech. Trzeba jednak uzupełnić wiedzę o nowoczesnej hodowli świń i zmodernizować większość obiektów inwentarskich. Temu celowi służy właśnie takie spotkanie, w którym prelegentami są naukowcy i znawcy problematyki hodowlanej oraz rolniczej. 


altI tak m.in. o wsparciu finansowym gospodarstw trzodziarskich w latach 2014-2020 mówił Michał Krause, zastępca dyrektora Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. O zastosowaniu efektywnych mikroorganizmów w hodowli trzody mówił Adam Filarski, a o aspektach ekonomicznych chowu świń w Polsce i afrykańskim pomorze świń – prof. Zygmunt Pejsak z Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach.
Mówiono też o postępowaniu z lochami w celu efektywnego przygotowania do tuczu prosiąt i o ich problemach zdrowotnych.


altOrganizator forum dyrektor Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańsku Aleksander Mach twierdzi, że w Polsce zbyt drogo hodujemy, a trzeba brać przykłady z innych państw europejskich i hodować znacznie taniej. Trzeba zacząć być konkurencyjnym na rynku unijnym. W Danii na wyhodowanie 100 kg tucznika wystarczy 270 kg paszy, a u nas o 70 kg więcej. Jeszcze większe dysproporcje występują  pod względem średniej liczby prosiąt w pojedynczym miocie. Aby to poprawić niezbędna jest modernizacja chlewni w ramach nowego programu rozwoju obszarów wiejskich. Musimy zrobić wszelkie starania, aby zapewnić unijne dofinansowanie głównie do produkcji i odchowu trzody chlewnej.


Producenci z Zachodu oferują polskim rolnikom i przywożą swoje prosięta. Polska stała się największą tuczarnią w Europie. A to dlatego, gdyż atutem polskiej wieprzowiny jest jej doskonała jakość. Pod pozostałymi walorami musimy również równać do najlepszych na świecie.
Dyrektor Aleksander Mach zapowiedział, że niebawem, gdzieś za miesiąc odbędzie się podobne forum pomorskie związane z hodowlą bydła. Zapytany, ilu spośród 400 uczestników pierwszego forum korzysta z komunikacji internetowej, odparł, że gdzieś tak połowa, co można uznać za dobrą wielkość.

altPodczas forum prezentowały się różne firmy producenckie związane z rolnictwem. Wśród nich było Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe „HEROLD" Teresa, Arkadiusz, Edmund Herold ze Zblewa, które zajmuje się skupem trzody chlewnej i bydła, ubojem oraz produkcją i sprzedażą wędlin. - My  bazujemy na starych recepturach. Patrzymy na czynniki wiążące i smakowe, a nie dopingujące. Produkujemy w naturalnych warunkach, nie stosujemy substytutów i dajemy mało wody - powiedział Edmund Herold, założyciel firmy.


alt- Jesteśmy firmą rodzinną, wielopokoleniową, która funkcjonuje na rynku od 1 października 1998 roku. Wybieramy zawsze mięso polskie, bo ono ma lepsze walory smakowe i jest dla nas znacznie lepszej jakości. Nasza oferta skierowana jest zarówno do odbiorców hurtowych, jak i indywidualnych. Wytwarzamy wędliny cienkie, jak m.in. kiełbasa  zblewska, jarmarczna, grilowa, pieprzowa, frankurterki czy wędliny grube wędzone na drzewie olchowym. Nasza produkcja została doceniona przyznaniem nagrody w tym roku przez Pomorską Izbę Rzemieślniczą Małych i Średnich Przedsiębiorstw.


altOrganizator forum w ostatniej chwili zmienił jego miejsce i z Łęgowa koło Pruszcza Gdańskiego przeniósł do Gdańska. W AmberExpo było znacznie więcej miejsca, tak dla uczestników jak i firm oferujących swoje produkty i usługi. Wśród nich była też firma oferująca nowoczesne ciągniki, yoghurt dla prosiąt, mieszanki energetyczno-białkowe na bazie produktów mlecznych. Byli także producenci przydomowych pomp ciepła i kolektorów słonecznych, montowanych z preferencyjnych kredytów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Organizator jakim był PODR dla wszystkich uczestników przygotował płytki DVD z zapisem referatów i wykładów przedstawionych podczas I Pomorskiego Forum Trzodziarstwa.


Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski.   .

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież