Posterunek Straszyn: Krótkie nogi kłamstwa Biedronia » Para gejów żyjących z polityki, czyli Robert Biedroń i jego „lepsza połowa” („lepsza” dlatego, bo ma... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul... Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Bogumiłę i Anastazego ... » W 83. rocznicę egzekucji 67 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska na froncie kamienicy przy ul. Wajdeloty... Adamowicz bez prawa do sądu? A Konstytucja mówi... » W Sądzie Okręgowym w Gdańsku nie rozpoczął się proces odwoławczy europosłanki PO Magdaleny Adamowicz... Pamięć o zbrodni w lesie sztutowskim » Do dziś przeraźliwa cisza ciemnego lasu wywołuje dreszcze, ilekroć odwiedzam to miejsce zaciągnięte ... Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne będzie mieć nową siedzibę dzięk... » Ponad 90 milionów złotych będzie kosztowała budowa nowej siedziby Uniwersyteckiego Centrum Stomatolo... "Judasze naszych czasów". P. Duda ostro o posłach PO » Już nie tylko baner na budynku Komisji Krajowej, ale też wystawa dokumentująca powiązania NSZZ „Soli... Spotkanie z mieszkańcami Oruni Górnej - Gdańska Południe, Ujeściska - ... » W Szkole Podstawowej nr 86 przy ul. Wielkopolskiej 20 odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie władz...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
piątek, 24 marca 2023 18:03
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
EKSTRAKLASA PKO BP
Już tylko niepoprawni optymiści wierzą
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Pewien telefon wieczorową porą
niedziela, 12 marca 2023 10:07
Pewien telefon wieczorową porą
Kiedy zadzwonił, byłem lekko zdezorientowany, nie wiedziałem czy
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

I Pomorskie Forum Trzodziarstwa

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
środa, 27 listopada 2013 22:14

Prawie 400 hodowców z województwa pomorskiego, dyskutowało na I Pomorskim Forum Trzodziarskim, jakie odbyło się w Centrum Wystawienniczo – Kongresowym AmberExpo w Gdańsku. Głównym celem forum jest zaktywizowanie rolników do odbudowania pogłowia świń na terenie województwa pomorskiego do roku 2030.


A to z tego względu, gdyż w ostatnich latach produkcja trzody chlewnej w Polsce spadła z 20 do 11 mln sztuk. Teraz, zdaniem uczestników forum, najwyższy czas aby odwrócić tą niekorzystną tendencję.


altW ocenie uczestniczącego w forum Kazimierza Plocke, sekretarza stanu w ministerstwie rolnictwa i rozwoju wsi, polscy rolnicy mają stworzone warunki by konkurować z najlepszymi gospodarstwami w Danii czy Niemczech. Trzeba jednak uzupełnić wiedzę o nowoczesnej hodowli świń i zmodernizować większość obiektów inwentarskich. Temu celowi służy właśnie takie spotkanie, w którym prelegentami są naukowcy i znawcy problematyki hodowlanej oraz rolniczej. 


altI tak m.in. o wsparciu finansowym gospodarstw trzodziarskich w latach 2014-2020 mówił Michał Krause, zastępca dyrektora Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. O zastosowaniu efektywnych mikroorganizmów w hodowli trzody mówił Adam Filarski, a o aspektach ekonomicznych chowu świń w Polsce i afrykańskim pomorze świń – prof. Zygmunt Pejsak z Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach.
Mówiono też o postępowaniu z lochami w celu efektywnego przygotowania do tuczu prosiąt i o ich problemach zdrowotnych.


altOrganizator forum dyrektor Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańsku Aleksander Mach twierdzi, że w Polsce zbyt drogo hodujemy, a trzeba brać przykłady z innych państw europejskich i hodować znacznie taniej. Trzeba zacząć być konkurencyjnym na rynku unijnym. W Danii na wyhodowanie 100 kg tucznika wystarczy 270 kg paszy, a u nas o 70 kg więcej. Jeszcze większe dysproporcje występują  pod względem średniej liczby prosiąt w pojedynczym miocie. Aby to poprawić niezbędna jest modernizacja chlewni w ramach nowego programu rozwoju obszarów wiejskich. Musimy zrobić wszelkie starania, aby zapewnić unijne dofinansowanie głównie do produkcji i odchowu trzody chlewnej.


Producenci z Zachodu oferują polskim rolnikom i przywożą swoje prosięta. Polska stała się największą tuczarnią w Europie. A to dlatego, gdyż atutem polskiej wieprzowiny jest jej doskonała jakość. Pod pozostałymi walorami musimy również równać do najlepszych na świecie.
Dyrektor Aleksander Mach zapowiedział, że niebawem, gdzieś za miesiąc odbędzie się podobne forum pomorskie związane z hodowlą bydła. Zapytany, ilu spośród 400 uczestników pierwszego forum korzysta z komunikacji internetowej, odparł, że gdzieś tak połowa, co można uznać za dobrą wielkość.

altPodczas forum prezentowały się różne firmy producenckie związane z rolnictwem. Wśród nich było Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe „HEROLD" Teresa, Arkadiusz, Edmund Herold ze Zblewa, które zajmuje się skupem trzody chlewnej i bydła, ubojem oraz produkcją i sprzedażą wędlin. - My  bazujemy na starych recepturach. Patrzymy na czynniki wiążące i smakowe, a nie dopingujące. Produkujemy w naturalnych warunkach, nie stosujemy substytutów i dajemy mało wody - powiedział Edmund Herold, założyciel firmy.


alt- Jesteśmy firmą rodzinną, wielopokoleniową, która funkcjonuje na rynku od 1 października 1998 roku. Wybieramy zawsze mięso polskie, bo ono ma lepsze walory smakowe i jest dla nas znacznie lepszej jakości. Nasza oferta skierowana jest zarówno do odbiorców hurtowych, jak i indywidualnych. Wytwarzamy wędliny cienkie, jak m.in. kiełbasa  zblewska, jarmarczna, grilowa, pieprzowa, frankurterki czy wędliny grube wędzone na drzewie olchowym. Nasza produkcja została doceniona przyznaniem nagrody w tym roku przez Pomorską Izbę Rzemieślniczą Małych i Średnich Przedsiębiorstw.


altOrganizator forum w ostatniej chwili zmienił jego miejsce i z Łęgowa koło Pruszcza Gdańskiego przeniósł do Gdańska. W AmberExpo było znacznie więcej miejsca, tak dla uczestników jak i firm oferujących swoje produkty i usługi. Wśród nich była też firma oferująca nowoczesne ciągniki, yoghurt dla prosiąt, mieszanki energetyczno-białkowe na bazie produktów mlecznych. Byli także producenci przydomowych pomp ciepła i kolektorów słonecznych, montowanych z preferencyjnych kredytów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Organizator jakim był PODR dla wszystkich uczestników przygotował płytki DVD z zapisem referatów i wykładów przedstawionych podczas I Pomorskiego Forum Trzodziarstwa.


Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski.   .

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież