300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy » Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów prezydent Gdańska A. Dulkiewicz i... Piotr Dzik: Wigilia od 1991 » 24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeni... Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze... Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda... IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko » W sobotę (21 stycznia) odbył się IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko. W trudny...
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
czwartek, 02 lutego 2023 17:33
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Daniel Weber dla
czwartek, 02 lutego 2023 20:21
Daniel Weber dla
Z menadżerem Danielem Weberem, eks zawodnikiem Lechii, wychowankiem

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
niedziela, 22 stycznia 2023 12:04
„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
Ukazała się kolejna publikacja poświęcona Ignacemu Klukowskiemu
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Pomorze silne energetycznie

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
wtorek, 19 listopada 2013 17:37

Energetyczne inwestycje tworzą dla Pomorza doskonałą perspektywę. To tutaj powstać ma pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa, a już w najbliższą niedzielę – w gminie Kosakowo, leżącej na terenie aglomeracji gdańskiej, odbędzie się referendum w sprawie rozbudowy Podziemnego Magazynu Gazu.



Opłaty za magazynowanie gazu ziemnego, podatek od obiektów budowlanych, podatek gruntowy czy podatek  od dochodów – to bezpośrednie korzyści, jakie gminie Kosakowo przyniesie inwestycja. Poza tym – poprawa sytuacji na lokalnym rynku pracy i wzrost dynamiki istniejących firm usługowych. Pracownicy firm, którzy przyjeżdżają do pracy przy realizacji inwestycji korzystają bowiem z pobliskich miejsc noclegowych czy usług, a podwykonawcy to często mieszkańcy gminy, zatrudnieni w branży budowlanej czy transportowej.


- Rozbudowa Podziemnego Magazynu Gazu „Kosakowo” to dodatkowe i co najważniejsze – stałe zyski dla gminy, dzięki którym zrealizować będzie można wiele ważnych z punktu widzenia gminy i jej mieszkańców przedsięwzięć, sprawiając by żyło się u nas lepiej  – mówi Jerzy Włudzik, wójt Kosakowa.


Jednocześnie, większość dochodów dla gminy jest zależna od wielkości inwestycji – przykładowo opłata za magazynowanie jest naliczana w zależności od ilości gazu wtłoczonego do magazynu. Tym samym, im więcej kawern, tym większy zysk.


Gaz ziemny magazynowany jest od sierpnia tego roku w specjalnych komorach, w pokładach złożach soli kamiennej, na głębokości ok 1 km pod ziemią. Sól jest bowiem minerałem nieprzepuszczalnym, który nie wchodzi w żadne reakcje z gazem ziemnym. Oczywiście oprócz tego inwestor – Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo dodatkowo monitoruje i zabezpiecza magazyn. Uspokajają też przykłady z zagranicy, w tym z Niemiec,  gdzie od lat 70. ubiegłego wieku bezawaryjnie działa kilkaset takich samych komór do składowania gazu.


- Duże inwestycje zawsze muszą odbywać się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa i tak jest i w tym przypadku. Należy przemyśleć jeszcze dokładny przebieg gazociągu, ale na sprawę należy patrzeć z punktu widzenia szeroko pojętego dobra gminy – dodaje wójt Jerzy Włudzik.


Obecnie w trakcie budowy jest 10 kawern. Jeśli uda się rozwinąć przedsięwzięcie, w przyszłości powstanie drugie tyle.


Zaplanowane na 24 listopada referendum w sprawie zmiany fragmentu studium uwarunkowania przestrzennego dotyczy gruntów położonych wzdłuż ul. Rumskiej oraz łąk znajdujących się  na północ od kanału odprowadzającego ścieki z pobliskiej oczyszczalni. Są to więc tereny nieatrakcyjne z punktu widzenia inwestycyjnego.
Olga Muchowska

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież