Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodow... » Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska poinformowali, że zło... Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan...
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
środa, 27 września 2023 13:32
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie
Klindt zostaje na sezon 2024
poniedziałek, 25 września 2023 12:37
Klindt zostaje na sezon 2024
Zdunek Wybrzeże zaczęło informować o składzie na sezon 2024.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Pomorze silne energetycznie

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
wtorek, 19 listopada 2013 17:37

Energetyczne inwestycje tworzą dla Pomorza doskonałą perspektywę. To tutaj powstać ma pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa, a już w najbliższą niedzielę – w gminie Kosakowo, leżącej na terenie aglomeracji gdańskiej, odbędzie się referendum w sprawie rozbudowy Podziemnego Magazynu Gazu.Opłaty za magazynowanie gazu ziemnego, podatek od obiektów budowlanych, podatek gruntowy czy podatek  od dochodów – to bezpośrednie korzyści, jakie gminie Kosakowo przyniesie inwestycja. Poza tym – poprawa sytuacji na lokalnym rynku pracy i wzrost dynamiki istniejących firm usługowych. Pracownicy firm, którzy przyjeżdżają do pracy przy realizacji inwestycji korzystają bowiem z pobliskich miejsc noclegowych czy usług, a podwykonawcy to często mieszkańcy gminy, zatrudnieni w branży budowlanej czy transportowej.


- Rozbudowa Podziemnego Magazynu Gazu „Kosakowo” to dodatkowe i co najważniejsze – stałe zyski dla gminy, dzięki którym zrealizować będzie można wiele ważnych z punktu widzenia gminy i jej mieszkańców przedsięwzięć, sprawiając by żyło się u nas lepiej  – mówi Jerzy Włudzik, wójt Kosakowa.


Jednocześnie, większość dochodów dla gminy jest zależna od wielkości inwestycji – przykładowo opłata za magazynowanie jest naliczana w zależności od ilości gazu wtłoczonego do magazynu. Tym samym, im więcej kawern, tym większy zysk.


Gaz ziemny magazynowany jest od sierpnia tego roku w specjalnych komorach, w pokładach złożach soli kamiennej, na głębokości ok 1 km pod ziemią. Sól jest bowiem minerałem nieprzepuszczalnym, który nie wchodzi w żadne reakcje z gazem ziemnym. Oczywiście oprócz tego inwestor – Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo dodatkowo monitoruje i zabezpiecza magazyn. Uspokajają też przykłady z zagranicy, w tym z Niemiec,  gdzie od lat 70. ubiegłego wieku bezawaryjnie działa kilkaset takich samych komór do składowania gazu.


- Duże inwestycje zawsze muszą odbywać się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa i tak jest i w tym przypadku. Należy przemyśleć jeszcze dokładny przebieg gazociągu, ale na sprawę należy patrzeć z punktu widzenia szeroko pojętego dobra gminy – dodaje wójt Jerzy Włudzik.


Obecnie w trakcie budowy jest 10 kawern. Jeśli uda się rozwinąć przedsięwzięcie, w przyszłości powstanie drugie tyle.


Zaplanowane na 24 listopada referendum w sprawie zmiany fragmentu studium uwarunkowania przestrzennego dotyczy gruntów położonych wzdłuż ul. Rumskiej oraz łąk znajdujących się  na północ od kanału odprowadzającego ścieki z pobliskiej oczyszczalni. Są to więc tereny nieatrakcyjne z punktu widzenia inwestycyjnego.
Olga Muchowska

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież