Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto... Jakie prawo, taka jazda » W natłoku, wielu wydarzeń, tych ważnych i takich mniej, wprowadzane są kolejne zmiany, w moim przeko... Tysiące odwiedzających "Wiosnę w ogrodzie" » W dniach 11-12 maja na terenie Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego Rënk odbyła się 21. e... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Musimy pilnować interesów Polski » O agendzie w wyborach do Europarlamentu, determinacji do wygranej i mobilizacji wyborców do poparcia...
Reklama
Roszady we władzach Gdańska
środa, 22 maja 2024 06:56
Roszady we władzach Gdańska
Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:38
piątek, 17 maja 2024 20:18
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:38
W sobotę o godz. 16.30 w Rzeszowie rozpocznie się mecz Texom Stali
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
piątek, 17 maja 2024 17:04
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
I LIGA FORTUNA
Szybki powrót Lechii do Ekstraklasy. Po roku
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
niedziela, 19 maja 2024 21:03
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
Prawdziwy dreszczowiec zobaczyli kibice na Polsat Plus Arena. Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Pomorze silne energetycznie

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
wtorek, 19 listopada 2013 17:37

Energetyczne inwestycje tworzą dla Pomorza doskonałą perspektywę. To tutaj powstać ma pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa, a już w najbliższą niedzielę – w gminie Kosakowo, leżącej na terenie aglomeracji gdańskiej, odbędzie się referendum w sprawie rozbudowy Podziemnego Magazynu Gazu.Opłaty za magazynowanie gazu ziemnego, podatek od obiektów budowlanych, podatek gruntowy czy podatek  od dochodów – to bezpośrednie korzyści, jakie gminie Kosakowo przyniesie inwestycja. Poza tym – poprawa sytuacji na lokalnym rynku pracy i wzrost dynamiki istniejących firm usługowych. Pracownicy firm, którzy przyjeżdżają do pracy przy realizacji inwestycji korzystają bowiem z pobliskich miejsc noclegowych czy usług, a podwykonawcy to często mieszkańcy gminy, zatrudnieni w branży budowlanej czy transportowej.


- Rozbudowa Podziemnego Magazynu Gazu „Kosakowo” to dodatkowe i co najważniejsze – stałe zyski dla gminy, dzięki którym zrealizować będzie można wiele ważnych z punktu widzenia gminy i jej mieszkańców przedsięwzięć, sprawiając by żyło się u nas lepiej  – mówi Jerzy Włudzik, wójt Kosakowa.


Jednocześnie, większość dochodów dla gminy jest zależna od wielkości inwestycji – przykładowo opłata za magazynowanie jest naliczana w zależności od ilości gazu wtłoczonego do magazynu. Tym samym, im więcej kawern, tym większy zysk.


Gaz ziemny magazynowany jest od sierpnia tego roku w specjalnych komorach, w pokładach złożach soli kamiennej, na głębokości ok 1 km pod ziemią. Sól jest bowiem minerałem nieprzepuszczalnym, który nie wchodzi w żadne reakcje z gazem ziemnym. Oczywiście oprócz tego inwestor – Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo dodatkowo monitoruje i zabezpiecza magazyn. Uspokajają też przykłady z zagranicy, w tym z Niemiec,  gdzie od lat 70. ubiegłego wieku bezawaryjnie działa kilkaset takich samych komór do składowania gazu.


- Duże inwestycje zawsze muszą odbywać się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa i tak jest i w tym przypadku. Należy przemyśleć jeszcze dokładny przebieg gazociągu, ale na sprawę należy patrzeć z punktu widzenia szeroko pojętego dobra gminy – dodaje wójt Jerzy Włudzik.


Obecnie w trakcie budowy jest 10 kawern. Jeśli uda się rozwinąć przedsięwzięcie, w przyszłości powstanie drugie tyle.


Zaplanowane na 24 listopada referendum w sprawie zmiany fragmentu studium uwarunkowania przestrzennego dotyczy gruntów położonych wzdłuż ul. Rumskiej oraz łąk znajdujących się  na północ od kanału odprowadzającego ścieki z pobliskiej oczyszczalni. Są to więc tereny nieatrakcyjne z punktu widzenia inwestycyjnego.
Olga Muchowska

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież