W tygodniku „Sieci”: Nie będzie niemieckich porządków w Polsce » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” minister spraw zagranicznych prof. Zbigniew Rau stanowczo odpowiad... Uczniowie odkrywali tajemnice ludzkiego ciała » Siódma edycja Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej w ramach projektu „Zdolni z Pomorza” odby... Dlaczego nie zagłosuję na Tuska?: Krzysztof Wyszkowski » Krzysztof Wyszkowski, założyciel WZZ Wybrzeża w l. 70, uczestnik Sierpnia '80, członek KLD w Gdańsku... Miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej w Przedszkolu Specja... » Październik jest na całym świeci miesiącem użytkowników komunikacji alternatywnej i wspomagającej. W... Danuta Białooka-Kostenecka: Będę gwarantem polskich interesów narodowy... » Prawniczka, menadżerka, radna. W Senacie chciałby reprezentować głos mieszkańców naszego regionu. Ro... Minister Sellin: na ochronę zabytków w ciągu 8 lat przeznaczyliśmy pon... » Na tle Bazyliki Mariackiej Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalny... Prof. Henryk Domański: Agresję inicjuje opozycja » Kto ma największe szanse na wygraną w najbliższych wyborach parlamentarnych, czy czeka nas rząd koal... Planeta Energii uczy jak dbać o ekosystemy wodne. Rusza kolejna edycja... » Czym różni się karp od tołpygi, w jaki sposób samooczyszczają się jeziora i co jest największym przy... Kultura zachodu - miliony w szpitalu Struka » Do Radia Gdańsk zawitał Dariusz Kostrzewa, prezes koncernu medycznego "Copernicus". Spółka szpitalna... Oświadczenie Godności: Sędziowie sami się nie oczyszczą » W dniu 24.09.2023 r. Sąd Najwyższy po 32 latach od wolnych wyborów uznał, że sądy wojskowe w stanie ...
Reklama
Minister Sellin: na ochronę zabytków w ciągu 8 lat przeznaczyliśmy ponad 5 miliardów złotych
piątek, 29 września 2023 19:50
Minister Sellin: na ochronę zabytków w ciągu 8 lat przeznaczyliśmy ponad 5 miliardów złotych
Na tle Bazyliki Mariackiej Jarosław Sellin, wiceminister kultury i
Pierwsza porażka gdańskich piłkarek
sobota, 30 września 2023 20:19
Pierwsza porażka gdańskich piłkarek
Na pięciu meczach zakończyła się seria spotkań bez porażki AP
Oddech Brede*Czarne chmury nad Gaffką
piątek, 29 września 2023 16:49
Oddech Brede*Czarne chmury nad Gaffką
I LIGA Fortuna
Wysokie zwycięstwo gdańszczan dzięki
Słabe widowisko w Niecieczy
niedziela, 01 października 2023 22:48
Słabe widowisko w Niecieczy
Bezbramkowym wynikiem zakończył się mecz Lechii z Bruk-Bet

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artystyczna wieś Sulęczyno
niedziela, 24 września 2023 17:19
Artystyczna wieś Sulęczyno
Kulturalnym wydarzeniem mijającego tygodnia był wernisaż

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Seyfried: Albert Lipczinski, malarz z Lęborka

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
czwartek, 12 maja 2011 17:57

altMuzeum Narodowe w Gdańsku nie ma ostatnio dobrej passy. Nie będę jednak dziś opisywać tych wszystkich niefortunnych posunięć gdańskich muzealników, bowiem jest inna okazja o wiele przyjemniejsza. Ostatnio muzeum zorganizowało może mało spektakularną, ale ważną dla naszego środowiska wystawę malarstwa Alberta Lipczinskiego (1876-1974).


Artysty może mało znanego przeciętnemu odbiorcy sztuki, ale naszego, z Wybrzeża, ostatnio zapomnianego, tak to często z malarzami bywa. Obrazy jego jednak już od lat oglądam w Sopockim Domu Aukcyjnym, który dba o prezentację wybrzeżowej sztuki i często można tam zobaczyć dzieła bardzo ciekawe, a dawno zapomniane.


Zapewne wystawa ta nie poruszy środowiska polskich muzealników, ale co innego jest ważne, jest to prezentacja skierowana do każdego odbiorcy, nawet tego trochę mniej wymagającego. Tego nam w Gdańsku ostatnio brakowało, solidnego malarstwa dla każdego. Co więcej, sama postać artysty, jego rodzina, bardzo ciekawy życiorys, malarstwo które tworzył, szukanie obrazów oraz współpraca z angielskimi muzeami przy organizacji  ekspozycji, cała ta historia jest bardzo ciekawa. Duże brawa za scenariusz i opiekę kuratorską dla pani Małgorzaty Ruszkowskiej Macur z Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Na wystawie można obejrzeć około 80 obrazów. Planowana jest również druga edycja prezentacji na przełomie lipca i sierpnia w Williamson Art Gallery w Liverpoolu.


alt

 "Długi Targ w Gdańsku" - Albert  Lipczinski - własność Sopocki Dom Aukcyjny  


Lipczinski urodził się w Lęborku, później chodził do szkoły w Gdańsku gdzie uczył się malarstwa. W 1897 roku musiał wyemigrować i wyjechał do Liverpoolu, tam pogłębiał i udoskonalał swoje umiejętności malarskie. Od 1906 roku już regularnie brał udział w wystawach , by w 1911 roku wystawić swoje dwa obrazy w towarzystwie takich malarzy jak: Matisse, Gauguin, Picasso, Derain, Van Gogh. Tak dobrze rozwijającą się karierę artystyczną przerwała zawierucha pierwszej wojny światowej, która zmusiła go do opuszczenia Anglii. W 1919 roku wraz żoną przyjechał do  Sopotu, gdzie się osiedlił i tu do wojny zaczął odnosić swoje największe sukcesy.

Należał do Gdańskiego Towarzystwa Sztuk Pięknych. Malował przede wszystkim portrety i pejzaże z okolic Gdańska, Sopotu i Żuław. Należał do grona gdańskich malarzy zapisujących ulotne chwile i magiczny klimat gdańskich uliczek, statki, żaglowce cumujące  przy nabrzeżach portowych, ruch barek powoli snujących się o poranku po wodzie spowitej mgłą, oddawał w swoich obrazach klimaty portowe  charakterystyczne dla gdańskiego  portu. Właśnie ta przynależność do grona największych gdańskich malarzy, do których należeli między innymi: Reinhold Bahl, Marian Mokwa, Arthur  Bendrat, Stanisław  Chlebowski, Berthold  Hellingrath, Alfred Scherres czy Theo Urtnowski, przysporzyła mu po wojnie wielu problemów. Właściwie nie powrócił już do dawnej świetności, odtrącony przez nowe władze, powoli popadał w artystyczny niebyt. Utrzymywał się z malowania portretów na zamówienie oraz z korepetycji języka angielskiego, które udzielała jego żona.

W 2008 roku w Sopocie odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą artyście. Albert Lipczinski urodził się w Lęborku, tam jego ojciec wraz z z najstarszymi braćmi Alberta, Maxem i Alexandrem prowadził warsztat produkujący fortepiany. Warsztat z czasem przekształcili w wytwórnię i przenieśli się do Gdańska, produkując instrumenty znane w całej Europie. Myślę, że ta uzdolniona rodzina, również zasłużyła na swoją lęborską tablicę, ku pamięci.
Stanisław Seyfried

Wystawa obrazów Alberta Lipczinskiego czynna będzie w Bramie Zielonej do  29 05 2011r. ceny biletów normalnych-10zł. Ulgowych-5zł. Rodzinnych - 18zł.
     
Długi Targ w Gdańsku" - Albert  Lipczinski - własność Sopocki Dom Aukcyjny

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież