Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd... Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika » We wtorek, 27 lutego, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rol... W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole » Nowy numer tygodnika „Sieci” ujawnia szokujący plan Brukseli na polską edukację: szkoły mają obniżyć...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

„Prezydent Szczurek powinien przeprosić mieszkańców gminy Kosakowo”

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
środa, 23 grudnia 2020 15:15

altNie milkną echa kontrowersyjnej sprawy dotyczącej uchwały gdyńskiej rady zakazującej pochówków zmarłych mieszkańców innych gmin niż Gdynia na Cmentarzu Komunalnym w Kosakowie. Na szczęście wiele wskazuje na to, że włodarze dojdą do porozumienia.


Po naszym artykule dotyczącym kontrowersji związanych z pochówkami zmarłych z gminy Kosakowo na Cmentarzy Komunalnym w Kosakowie (pisaliśmy o tym tutaj: http://wybrzeze24.pl/gdynia/szczurek-anektowal-czesc-kosakowa-zabrania-chowac-na-cmentarzu-zmarlych-mieszkancow-gminy?fbclid=IwAR03tCWXdAepI3dWH2JBcO4u2djeYdGOGzmJCdBk-sMok2rye-AywBUDjfw) wyjaśnienia w tej sprawie wysłała Agata Grzegorczyk, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Gdyni:
"Faktem jest, iż uchwała opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego zamyka dostęp do pochówku na tym cmentarzu mieszkańcom gmin innych niż Gdynia (podjęta ona została przez gdyńskich radnych jednogłośnie, nie większością głosów jednego ugrupowania).

Natomiast warto tu dodać, że Cmentarz w Kosakowie powstał na gruncie, którego zakup sfinansowała Gdynia, został wybudowany i jest utrzymywany także przez Gdynię, która m.in. płaci gminie Kosakowo za niego podatek od nieruchomości.

Zgodnie z polskim prawem, każda gmina ma obowiązek utrzymania i zarządzania cmentarzem. Porozumieliśmy się z gminą Kosakowo, która dotąd nie posiadała własnego cmentarza komunalnego co do partycypacji w kosztach, która pozwoli mieszkańcom tej gminy na korzystanie z gdyńskiego cmentarza na równych prawach.

Projekt nowej uchwały RM Gdyni zmieniającej poprzednią uchwałę w tej materii, ureguluje kwestię dostępności cmentarza dla mieszkańców Kosakowa. Rzeczywiście gmina Kosakowo złożyła skargę do WSA na tę poprzednią uchwałę. Jeśli jednak wspomniana wyżej uchwała zmieniająca zostanie przyjęta, skarga stanie się bezprzedmiotowa. W istocie sprawa rozstrzygnie się w drodze porozumienia pomiędzy gminami."


- Stawianie gminy Kosakowo przed faktem dokonanym poprzez podjęcie uchwały zakrawa o skandal. Powstaje pytanie czy autorzy uchwały zrobili to specjalnie, czy też po prostu wyprodukowano kolejny bubel prawny, który będzie wymagał poprawy? Poprawy, która pociąga za sobą realne i wymierne koszty finansowe - komentuje Arkadiusz Dzierżyński, koordynator Województwa Pomorskiego Inicjatywa Polska Barbary Nowackiej. -  Dodatkowo oburza fakt, że przez podjęcie wspomnianej uchwały w trudnej sytuacji zostały postawione osoby, które przez krótkowzroczność nie mogą dokonać pochówku osób im najbliższych. Osoby te zostały narażone na dodatkowy stres związany z pochówkiem, a przecież i tak w związku ze śmiercią bliskiej osoby ich sytuacja jest bardzo trudna. Rzecznik Urzędu Miasta Gdynia wydał oświadczenie, że prowadzone są rozmowy z władzami Kosakowa, co do partycypacji w kosztach, która pozwoli mieszkańcom gminy na korzystanie z gdyńskiego cmentarza na równych prawach. Dlaczego takich rozmów nie przeprowadzono i nie doszło do porozumienie przed podjęciem przez Gdynię uchwały?


Jak dodał polityk związany zarówno z Kosakowem jak i Gdynią, dla osoby takiej jak on, zaistniałą sytuacja jest niezrozumiała.
- Nasuwa się myśl, że wielkie miasto jakim jest Gdynia, chce narzucić małej wiejskiej gminie swoją wolę i swoje warunki. Dla przypomnienia cmentarz komunalny to nie jedyna gdyńska inwestycja na terenie gminy Kosakowo. Warto przypomnieć, że to właśnie na teren tej gminy trafia większość gdyńskich ścieków do oczyszczalni w Dębogórzu, ścieki te następnie płyną kanałem zrzutowym do zatoki w Mechelinkach. Kwestia ścieków przez lata budziła kontrowersje wśród mieszkańców gminy Kosakowo. Na przyszłość zanim dojdzie do podobnej sytuacji niekoniecznie związanej z kwestią cmentarza, to Pan prezydent Wojciech Szczurek powinien udać się do Pana wójta Marcina Majek i przedstawić propozycję, która będzie akceptowalną dla obu gmin. Mam nadzieję, że obecna sytuacja lada dzień znajdzie swój finał w postaci dobrosąsiedzkiego porozumienia, akceptowalnego dla obydwu stron. Mam też nadzieję, że prezydent Szczurek przeprosi władze a przede wszystkim mieszkańców gminy Kosakowo za zaistniałą sytuację, oraz pokryte zostaną z gdyńskiego budżetu koszty skargi, którą gmina Kosakowo złożyła do WSA – podsumował Dzierżyński.
raz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items: