Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar...
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
Zdunek Wybrzeże - InvestHousePlus PSŻ LIVE: 49:40 90:89
sobota, 03 czerwca 2023 11:31
Zdunek Wybrzeże - InvestHousePlus PSŻ LIVE: 49:40 90:89
O godz. 16.30 rozpocznie się mecz Zdunek Wybrzeże z InvestHousePlus
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

„Prezydent Szczurek powinien przeprosić mieszkańców gminy Kosakowo”

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
środa, 23 grudnia 2020 15:15

altNie milkną echa kontrowersyjnej sprawy dotyczącej uchwały gdyńskiej rady zakazującej pochówków zmarłych mieszkańców innych gmin niż Gdynia na Cmentarzu Komunalnym w Kosakowie. Na szczęście wiele wskazuje na to, że włodarze dojdą do porozumienia.


Po naszym artykule dotyczącym kontrowersji związanych z pochówkami zmarłych z gminy Kosakowo na Cmentarzy Komunalnym w Kosakowie (pisaliśmy o tym tutaj: http://wybrzeze24.pl/gdynia/szczurek-anektowal-czesc-kosakowa-zabrania-chowac-na-cmentarzu-zmarlych-mieszkancow-gminy?fbclid=IwAR03tCWXdAepI3dWH2JBcO4u2djeYdGOGzmJCdBk-sMok2rye-AywBUDjfw) wyjaśnienia w tej sprawie wysłała Agata Grzegorczyk, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Gdyni:
"Faktem jest, iż uchwała opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego zamyka dostęp do pochówku na tym cmentarzu mieszkańcom gmin innych niż Gdynia (podjęta ona została przez gdyńskich radnych jednogłośnie, nie większością głosów jednego ugrupowania).

Natomiast warto tu dodać, że Cmentarz w Kosakowie powstał na gruncie, którego zakup sfinansowała Gdynia, został wybudowany i jest utrzymywany także przez Gdynię, która m.in. płaci gminie Kosakowo za niego podatek od nieruchomości.

Zgodnie z polskim prawem, każda gmina ma obowiązek utrzymania i zarządzania cmentarzem. Porozumieliśmy się z gminą Kosakowo, która dotąd nie posiadała własnego cmentarza komunalnego co do partycypacji w kosztach, która pozwoli mieszkańcom tej gminy na korzystanie z gdyńskiego cmentarza na równych prawach.

Projekt nowej uchwały RM Gdyni zmieniającej poprzednią uchwałę w tej materii, ureguluje kwestię dostępności cmentarza dla mieszkańców Kosakowa. Rzeczywiście gmina Kosakowo złożyła skargę do WSA na tę poprzednią uchwałę. Jeśli jednak wspomniana wyżej uchwała zmieniająca zostanie przyjęta, skarga stanie się bezprzedmiotowa. W istocie sprawa rozstrzygnie się w drodze porozumienia pomiędzy gminami."


- Stawianie gminy Kosakowo przed faktem dokonanym poprzez podjęcie uchwały zakrawa o skandal. Powstaje pytanie czy autorzy uchwały zrobili to specjalnie, czy też po prostu wyprodukowano kolejny bubel prawny, który będzie wymagał poprawy? Poprawy, która pociąga za sobą realne i wymierne koszty finansowe - komentuje Arkadiusz Dzierżyński, koordynator Województwa Pomorskiego Inicjatywa Polska Barbary Nowackiej. -  Dodatkowo oburza fakt, że przez podjęcie wspomnianej uchwały w trudnej sytuacji zostały postawione osoby, które przez krótkowzroczność nie mogą dokonać pochówku osób im najbliższych. Osoby te zostały narażone na dodatkowy stres związany z pochówkiem, a przecież i tak w związku ze śmiercią bliskiej osoby ich sytuacja jest bardzo trudna. Rzecznik Urzędu Miasta Gdynia wydał oświadczenie, że prowadzone są rozmowy z władzami Kosakowa, co do partycypacji w kosztach, która pozwoli mieszkańcom gminy na korzystanie z gdyńskiego cmentarza na równych prawach. Dlaczego takich rozmów nie przeprowadzono i nie doszło do porozumienie przed podjęciem przez Gdynię uchwały?


Jak dodał polityk związany zarówno z Kosakowem jak i Gdynią, dla osoby takiej jak on, zaistniałą sytuacja jest niezrozumiała.
- Nasuwa się myśl, że wielkie miasto jakim jest Gdynia, chce narzucić małej wiejskiej gminie swoją wolę i swoje warunki. Dla przypomnienia cmentarz komunalny to nie jedyna gdyńska inwestycja na terenie gminy Kosakowo. Warto przypomnieć, że to właśnie na teren tej gminy trafia większość gdyńskich ścieków do oczyszczalni w Dębogórzu, ścieki te następnie płyną kanałem zrzutowym do zatoki w Mechelinkach. Kwestia ścieków przez lata budziła kontrowersje wśród mieszkańców gminy Kosakowo. Na przyszłość zanim dojdzie do podobnej sytuacji niekoniecznie związanej z kwestią cmentarza, to Pan prezydent Wojciech Szczurek powinien udać się do Pana wójta Marcina Majek i przedstawić propozycję, która będzie akceptowalną dla obu gmin. Mam nadzieję, że obecna sytuacja lada dzień znajdzie swój finał w postaci dobrosąsiedzkiego porozumienia, akceptowalnego dla obydwu stron. Mam też nadzieję, że prezydent Szczurek przeprosi władze a przede wszystkim mieszkańców gminy Kosakowo za zaistniałą sytuację, oraz pokryte zostaną z gdyńskiego budżetu koszty skargi, którą gmina Kosakowo złożyła do WSA – podsumował Dzierżyński.
raz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items: