Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar...
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
Zdunek Wybrzeże - InvestHousePlus PSŻ LIVE: 49:40 90:89
sobota, 03 czerwca 2023 11:31
Zdunek Wybrzeże - InvestHousePlus PSŻ LIVE: 49:40 90:89
O godz. 16.30 rozpocznie się mecz Zdunek Wybrzeże z InvestHousePlus
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Szczurek anektował część Kosakowa? Zabrania chować na cmentarzu zmarłych mieszkańców gminy

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
niedziela, 20 grudnia 2020 13:17

Gdyńska rada miejska – zdominowana przez rajców z ekipy niepodzielnie rządzącego miastem prezydenta Wojciecha Szczurka – podjęła uchwałę, której zapisy wykluczają możliwość pochówku na Cmentarzu Komunalnym w Kosakowie, między innymi …. mieszkańców gminy Kosakowo... Według władz tejże gminy „zapisy te rażąco naruszają prawo”.


Jak podkreślają kosakowscy samorządowcy – w specjalnie opublikowanym oświadczeniu - Cmentarz Komunalny w Kosakowie jest cmentarzem współużytkowanym przez miasto Gdynia i gminę Kosakowo oraz jest miejscem pochówku, mieszkańców obydwu gmin. Potwierdza to korespondencja Prezydenta Miasta Gdyni z lat ubiegłych.
- W dniu 28 października 2020 roku Rada Miasta Gdyni przyjęła uchwałę w sprawie ustalenia zasad korzystania z cmentarzy komunalnych. Z treści tejże uchwały wynika, że Rada Miasta Gdyni przyjęła „Regulamin cmentarzy komunalnych, dla których podmiotem prowadzącym jest Gmina Miasta Gdyni”. Zapisy powyższego regulaminu wyłączają możliwość dokonania pochówku na terenie Cmentarza Komunalnego przy ul. Rzemieślniczej w Kosakowie (a zatem położnego na terenie gminy Kosakowo) jakichkolwiek innych zmarłych osób, w tym mieszkańców gminy Kosakowo – czytamy w oficjalnym stanowisku władz gminy Kosakowo.

alt


W ocenie włodarzy z gminy, wspomniana uchwała „narusza szereg przepisów w tym m.in. ustawę o samorządzie gminnym z dnia 8 marca 1990 roku oraz ustawę o cmentarzach i chowaniu zmarłych z dnia 31 stycznia 1959 roku”.
– W imieniu gminy Kosakowo pragnę wyrazić mój sprzeciw co do podjętej uchwały, jak i formy w jakiej został przyjęty Regulamin przez Radę Miasta Gdyni, gdzie w żaden sposób gmina Kosakowo, na terenie której znajduje się jeden z Cmentarzy Komunalnych miasta Gdyni nie została powiadomiona o podjętych zamiarach. Co więcej naszym zdaniem, podjęcie przez Radę Miasta Gdyni przedmiotowej uchwały, jako aktu prawa miejscowego, wywołuje swe skutki prawne na terenie gminy Kosakowo a podjęcie takiej uchwały narusza prawo w zakresie stanowienia aktów prawa miejscowego. Rada Miasta Gdyni nie jest uprawniona do uchwalania Regulaminu Cmentarza na terenie administracyjnym gminy Kosakowo. Jedynym organem uprawnionym do tego jest Rada Gminy Kosakowo – mówi Marcin Majek, Wójt Gminy Kosakowo.


Co jeszcze bardziej bulwersujące - jak podkreślił jego zastępca, Marcin Kopitzky - władze miasta Gdyni na żadnym etapie procedowania uchwały nie konsultowały jej zapisów z gminą Kosakowo. O treści uchwały Wójt Gminy Kosakowo poinformowany został przez osoby, którym Zarząd Cmentarzy odmówił pochówku co jest niedopuszczalne i w żaden sposób nieakceptowane.
- W momencie powzięcia informacji Wójt Gminy Kosakowo natychmiast poinformował o zaistniałej sytuacji organy nadzoru Wojewody Pomorskiego oraz pisemnie wyraził swój sprzeciw na ręce Prezydenta miasta Gdyni oraz Przewodniczącej Rady miasta Gdyni. Również tego samego dnia tj. 3 grudnia skierowane zostało zawiadomienie do prokuratury okręgowej w Gdańsku z wnioskiem o wystąpienie w trybie art. 70 Prawa o prokuraturze i złożenie skargi do sądu administracyjnego oraz osobną skargą do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku – mówi Marcin Kopitzki, zastępca wójta gminy Kosakowo.


Włodarz gminy podjął stosowne działania w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji. Niezależnie od podjętych już działań prawnych, zostały również rozpoczęte rozmowy z miastem Gdynia w kwestii wypracowania stosownego porozumienia.
raz
Fot. UG Kosakowo

Newer news items:
Older news items: