Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu... Czesław Nowak odpowiada na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulki... » Odpowiedź Czesława Nowaka na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulkiewicz.Pani Aleksandra Dulkie...
Reklama
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Zaległy mecz w Rybniku - aktualizacja
wtorek, 11 czerwca 2024 13:55
Zaległy mecz w Rybniku - aktualizacja
Speedway Ekstraliga podała termin zaległego meczu INNPRO ROW Rybnik
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Szczurek anektował część Kosakowa? Zabrania chować na cmentarzu zmarłych mieszkańców gminy

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
niedziela, 20 grudnia 2020 13:17

Gdyńska rada miejska – zdominowana przez rajców z ekipy niepodzielnie rządzącego miastem prezydenta Wojciecha Szczurka – podjęła uchwałę, której zapisy wykluczają możliwość pochówku na Cmentarzu Komunalnym w Kosakowie, między innymi …. mieszkańców gminy Kosakowo... Według władz tejże gminy „zapisy te rażąco naruszają prawo”.


Jak podkreślają kosakowscy samorządowcy – w specjalnie opublikowanym oświadczeniu - Cmentarz Komunalny w Kosakowie jest cmentarzem współużytkowanym przez miasto Gdynia i gminę Kosakowo oraz jest miejscem pochówku, mieszkańców obydwu gmin. Potwierdza to korespondencja Prezydenta Miasta Gdyni z lat ubiegłych.
- W dniu 28 października 2020 roku Rada Miasta Gdyni przyjęła uchwałę w sprawie ustalenia zasad korzystania z cmentarzy komunalnych. Z treści tejże uchwały wynika, że Rada Miasta Gdyni przyjęła „Regulamin cmentarzy komunalnych, dla których podmiotem prowadzącym jest Gmina Miasta Gdyni”. Zapisy powyższego regulaminu wyłączają możliwość dokonania pochówku na terenie Cmentarza Komunalnego przy ul. Rzemieślniczej w Kosakowie (a zatem położnego na terenie gminy Kosakowo) jakichkolwiek innych zmarłych osób, w tym mieszkańców gminy Kosakowo – czytamy w oficjalnym stanowisku władz gminy Kosakowo.

alt


W ocenie włodarzy z gminy, wspomniana uchwała „narusza szereg przepisów w tym m.in. ustawę o samorządzie gminnym z dnia 8 marca 1990 roku oraz ustawę o cmentarzach i chowaniu zmarłych z dnia 31 stycznia 1959 roku”.
– W imieniu gminy Kosakowo pragnę wyrazić mój sprzeciw co do podjętej uchwały, jak i formy w jakiej został przyjęty Regulamin przez Radę Miasta Gdyni, gdzie w żaden sposób gmina Kosakowo, na terenie której znajduje się jeden z Cmentarzy Komunalnych miasta Gdyni nie została powiadomiona o podjętych zamiarach. Co więcej naszym zdaniem, podjęcie przez Radę Miasta Gdyni przedmiotowej uchwały, jako aktu prawa miejscowego, wywołuje swe skutki prawne na terenie gminy Kosakowo a podjęcie takiej uchwały narusza prawo w zakresie stanowienia aktów prawa miejscowego. Rada Miasta Gdyni nie jest uprawniona do uchwalania Regulaminu Cmentarza na terenie administracyjnym gminy Kosakowo. Jedynym organem uprawnionym do tego jest Rada Gminy Kosakowo – mówi Marcin Majek, Wójt Gminy Kosakowo.


Co jeszcze bardziej bulwersujące - jak podkreślił jego zastępca, Marcin Kopitzky - władze miasta Gdyni na żadnym etapie procedowania uchwały nie konsultowały jej zapisów z gminą Kosakowo. O treści uchwały Wójt Gminy Kosakowo poinformowany został przez osoby, którym Zarząd Cmentarzy odmówił pochówku co jest niedopuszczalne i w żaden sposób nieakceptowane.
- W momencie powzięcia informacji Wójt Gminy Kosakowo natychmiast poinformował o zaistniałej sytuacji organy nadzoru Wojewody Pomorskiego oraz pisemnie wyraził swój sprzeciw na ręce Prezydenta miasta Gdyni oraz Przewodniczącej Rady miasta Gdyni. Również tego samego dnia tj. 3 grudnia skierowane zostało zawiadomienie do prokuratury okręgowej w Gdańsku z wnioskiem o wystąpienie w trybie art. 70 Prawa o prokuraturze i złożenie skargi do sądu administracyjnego oraz osobną skargą do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku – mówi Marcin Kopitzki, zastępca wójta gminy Kosakowo.


Włodarz gminy podjął stosowne działania w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji. Niezależnie od podjętych już działań prawnych, zostały również rozpoczęte rozmowy z miastem Gdynia w kwestii wypracowania stosownego porozumienia.
raz
Fot. UG Kosakowo

Newer news items:
Older news items: