Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd... Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika » We wtorek, 27 lutego, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rol... W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole » Nowy numer tygodnika „Sieci” ujawnia szokujący plan Brukseli na polską edukację: szkoły mają obniżyć...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Szczurek anektował część Kosakowa? Zabrania chować na cmentarzu zmarłych mieszkańców gminy

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
niedziela, 20 grudnia 2020 13:17

Gdyńska rada miejska – zdominowana przez rajców z ekipy niepodzielnie rządzącego miastem prezydenta Wojciecha Szczurka – podjęła uchwałę, której zapisy wykluczają możliwość pochówku na Cmentarzu Komunalnym w Kosakowie, między innymi …. mieszkańców gminy Kosakowo... Według władz tejże gminy „zapisy te rażąco naruszają prawo”.


Jak podkreślają kosakowscy samorządowcy – w specjalnie opublikowanym oświadczeniu - Cmentarz Komunalny w Kosakowie jest cmentarzem współużytkowanym przez miasto Gdynia i gminę Kosakowo oraz jest miejscem pochówku, mieszkańców obydwu gmin. Potwierdza to korespondencja Prezydenta Miasta Gdyni z lat ubiegłych.
- W dniu 28 października 2020 roku Rada Miasta Gdyni przyjęła uchwałę w sprawie ustalenia zasad korzystania z cmentarzy komunalnych. Z treści tejże uchwały wynika, że Rada Miasta Gdyni przyjęła „Regulamin cmentarzy komunalnych, dla których podmiotem prowadzącym jest Gmina Miasta Gdyni”. Zapisy powyższego regulaminu wyłączają możliwość dokonania pochówku na terenie Cmentarza Komunalnego przy ul. Rzemieślniczej w Kosakowie (a zatem położnego na terenie gminy Kosakowo) jakichkolwiek innych zmarłych osób, w tym mieszkańców gminy Kosakowo – czytamy w oficjalnym stanowisku władz gminy Kosakowo.

alt


W ocenie włodarzy z gminy, wspomniana uchwała „narusza szereg przepisów w tym m.in. ustawę o samorządzie gminnym z dnia 8 marca 1990 roku oraz ustawę o cmentarzach i chowaniu zmarłych z dnia 31 stycznia 1959 roku”.
– W imieniu gminy Kosakowo pragnę wyrazić mój sprzeciw co do podjętej uchwały, jak i formy w jakiej został przyjęty Regulamin przez Radę Miasta Gdyni, gdzie w żaden sposób gmina Kosakowo, na terenie której znajduje się jeden z Cmentarzy Komunalnych miasta Gdyni nie została powiadomiona o podjętych zamiarach. Co więcej naszym zdaniem, podjęcie przez Radę Miasta Gdyni przedmiotowej uchwały, jako aktu prawa miejscowego, wywołuje swe skutki prawne na terenie gminy Kosakowo a podjęcie takiej uchwały narusza prawo w zakresie stanowienia aktów prawa miejscowego. Rada Miasta Gdyni nie jest uprawniona do uchwalania Regulaminu Cmentarza na terenie administracyjnym gminy Kosakowo. Jedynym organem uprawnionym do tego jest Rada Gminy Kosakowo – mówi Marcin Majek, Wójt Gminy Kosakowo.


Co jeszcze bardziej bulwersujące - jak podkreślił jego zastępca, Marcin Kopitzky - władze miasta Gdyni na żadnym etapie procedowania uchwały nie konsultowały jej zapisów z gminą Kosakowo. O treści uchwały Wójt Gminy Kosakowo poinformowany został przez osoby, którym Zarząd Cmentarzy odmówił pochówku co jest niedopuszczalne i w żaden sposób nieakceptowane.
- W momencie powzięcia informacji Wójt Gminy Kosakowo natychmiast poinformował o zaistniałej sytuacji organy nadzoru Wojewody Pomorskiego oraz pisemnie wyraził swój sprzeciw na ręce Prezydenta miasta Gdyni oraz Przewodniczącej Rady miasta Gdyni. Również tego samego dnia tj. 3 grudnia skierowane zostało zawiadomienie do prokuratury okręgowej w Gdańsku z wnioskiem o wystąpienie w trybie art. 70 Prawa o prokuraturze i złożenie skargi do sądu administracyjnego oraz osobną skargą do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku – mówi Marcin Kopitzki, zastępca wójta gminy Kosakowo.


Włodarz gminy podjął stosowne działania w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji. Niezależnie od podjętych już działań prawnych, zostały również rozpoczęte rozmowy z miastem Gdynia w kwestii wypracowania stosownego porozumienia.
raz
Fot. UG Kosakowo

Newer news items:
Older news items: