Wejście w historię: Prezentacja eksponatów należących do rodziny Książ... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejście w historię” zaprezent... Dzielnicowa gazeta „Wasze historie po oruńsku” czeka na opowieści i ma... » „Wasze historie po oruńsku” to gazeta inna niż wszystkie – tworzona jest z mieszkańcami i mieszkanka... W tygodniku „Sieci”: 13 kłamstw Tuska na jednym spotkaniu » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” ujawniamy, jak lider PO mija się z prawdą. Donald Tusk jest w tras... Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... Posterunek Straszyn: Krótkie nogi kłamstwa Biedronia » Para gejów żyjących z polityki, czyli Robert Biedroń i jego „lepsza połowa” („lepsza” dlatego, bo ma... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul... Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Bogumiłę i Anastazego ... » W 83. rocznicę egzekucji 67 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska na froncie kamienicy przy ul. Wajdeloty... Adamowicz bez prawa do sądu? A Konstytucja mówi... » W Sądzie Okręgowym w Gdańsku nie rozpoczął się proces odwoławczy europosłanki PO Magdaleny Adamowicz...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
piątek, 24 marca 2023 18:03
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
EKSTRAKLASA PKO BP
Już tylko niepoprawni optymiści wierzą
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
niedziela, 19 marca 2023 14:59
Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
Oliwa zawsze była atrakcyjnym miejscem, tu oddychało się czystym,
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Ignacy Daszyński czeka na upamiętnienie w Trójmieście. Lewica złożyła w tej sprawie wniosek

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
niedziela, 17 stycznia 2021 13:25

Do prezydium i radnych gdyńskiej rady miejskiej trafiło pismo z wnioskiem o nadanie rondu przy ul. Łużyckiej w Gdyni (przy kładce nad torami w Redłowie) imienia Ignacego Daszyńskiego. Dokument złożyli przedstawiciele miejscowej Lewicy oraz gdyńskich społeczników.


Jak w piśmie do radnych podkreślają przedstawiciele Lewicy Gdynia, Stowarzyszenia Bryza oraz Federacji Młodych Socjaldemokratów – Pomorze, Ignacy Daszyński był działaczem socjalistycznym, współzałożycielem Polskiej Partii Socjalno-Demokratycznej Galicji i Śląska a następnie jednym z przywódców Polskiej Partii Socjalistycznej, premierem Tymczasowego Rządu powołanego w Lublinie w listopadzie 1918 r., wicepremierem Rządu Obrony Narodowej podczas wojny polsko-bolszewickiej i wreszcie wicemarszałkiem i marszałkiem Sejmu w okresie II RP.
- Ignacy Daszyński był zasłużonym działaczem niepodległościowym. Obecnie, żadna ulica, plac, skwer czy rondo w Trójmieście nie zostały nazwane Jego imieniem.    Byłoby pięknym i godnym gestem ze strony władz miasta Gdyni - jako pierwszej w aglomeracji trójmiejskiej - upamiętnienie tej zasłużonej osoby.    Ignacy Daszyński był obok Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa i Wojciecha Korfantego, jednym z Ojców Niepodległości.  Pomnik upamiętniający jego postać stoi już Warszawie od 2018 r. a w niektórych miastach, takich jak Kraków, Wrocław, Lublin, Zawiercie czy Kwidzyn znajdują się ulice  nazwane jego imieniem – argumentują autorzy dokumentu, m.in. Marcin Strzelczyk z Rady Miejskiej Lewicy w Gdyni, Krzysztof Burghardt, członek zarządu FMS (oboje na zdjęciu) oraz Sławomir Januszewski, przewodniczący Stowarzyszenia Bryza.

alt


alt


alt


I jak podkreślają, w tym roku Polska obchodzić będzie 103. rocznicę powołania rządu lubelskiego, 103 lata niepodległości.
- Dlatego zwracamy się z serdeczną prośbą do Pani Przewodniczącej oraz Rady Miasta Gdyni o upamiętnienie pierwszego premiera odrodzonej Rzeczpospolite Ignacego Daszyńskiego – napisali przedstawiciele części mieszkańców Gdyni..

raz
Fot. mat. pras.


Inne artykuły związane z:
Newer news items:
Older news items: