Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho... A. Kobylarz mierzy w senat » Andrzej Kobylarz, b. poseł Kukiz15, dołączył w ostatniej chwili do walki o senat okręgu 66 obejmując... Jesień w ogrodzie 2023 » Za nami pierwszy dzień kiermaszu ogrodniczego "Jesień w grodzie". W sobotę teren Pomorskiego Hurtowe... 101 rocznica powołania KS Gedania » Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu Polskiego Klubu Gedania. Zebranie miało...
101 rocznica powołania KS Gedania
piątek, 15 września 2023 17:58
101 rocznica powołania KS Gedania
Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu
Michalski w kadrze Probierza
czwartek, 21 września 2023 15:57
Michalski w kadrze Probierza
Rozmowa z Radosławem Michalskim, prezesem Pomorskiego Związku
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Ignacy Daszyński czeka na upamiętnienie w Trójmieście. Lewica złożyła w tej sprawie wniosek

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
niedziela, 17 stycznia 2021 13:25

Do prezydium i radnych gdyńskiej rady miejskiej trafiło pismo z wnioskiem o nadanie rondu przy ul. Łużyckiej w Gdyni (przy kładce nad torami w Redłowie) imienia Ignacego Daszyńskiego. Dokument złożyli przedstawiciele miejscowej Lewicy oraz gdyńskich społeczników.


Jak w piśmie do radnych podkreślają przedstawiciele Lewicy Gdynia, Stowarzyszenia Bryza oraz Federacji Młodych Socjaldemokratów – Pomorze, Ignacy Daszyński był działaczem socjalistycznym, współzałożycielem Polskiej Partii Socjalno-Demokratycznej Galicji i Śląska a następnie jednym z przywódców Polskiej Partii Socjalistycznej, premierem Tymczasowego Rządu powołanego w Lublinie w listopadzie 1918 r., wicepremierem Rządu Obrony Narodowej podczas wojny polsko-bolszewickiej i wreszcie wicemarszałkiem i marszałkiem Sejmu w okresie II RP.
- Ignacy Daszyński był zasłużonym działaczem niepodległościowym. Obecnie, żadna ulica, plac, skwer czy rondo w Trójmieście nie zostały nazwane Jego imieniem.    Byłoby pięknym i godnym gestem ze strony władz miasta Gdyni - jako pierwszej w aglomeracji trójmiejskiej - upamiętnienie tej zasłużonej osoby.    Ignacy Daszyński był obok Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa i Wojciecha Korfantego, jednym z Ojców Niepodległości.  Pomnik upamiętniający jego postać stoi już Warszawie od 2018 r. a w niektórych miastach, takich jak Kraków, Wrocław, Lublin, Zawiercie czy Kwidzyn znajdują się ulice  nazwane jego imieniem – argumentują autorzy dokumentu, m.in. Marcin Strzelczyk z Rady Miejskiej Lewicy w Gdyni, Krzysztof Burghardt, członek zarządu FMS (oboje na zdjęciu) oraz Sławomir Januszewski, przewodniczący Stowarzyszenia Bryza.

alt


alt


alt


I jak podkreślają, w tym roku Polska obchodzić będzie 103. rocznicę powołania rządu lubelskiego, 103 lata niepodległości.
- Dlatego zwracamy się z serdeczną prośbą do Pani Przewodniczącej oraz Rady Miasta Gdyni o upamiętnienie pierwszego premiera odrodzonej Rzeczpospolite Ignacego Daszyńskiego – napisali przedstawiciele części mieszkańców Gdyni..

raz
Fot. mat. pras.


Inne artykuły związane z:
Newer news items:
Older news items: