Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po... PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej » 16 września otwarto Centrum Medyczne PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej. To trzecia taka placów... M. Adamowicz u gedanistów - forma na medal » Mamy dobra wiadomość dla nieco poirytowanej sędzi Aleksandry Kaczmarek, która 8 września nie doczeka... Wszystkim, którym drogie jest dziedzictwo gdańskiej zieleni » Oświadczenie otwarteW dniu 4 maja b.r. wystosowałem List Otwarty w sprawie postępującej degradacji O... Tomasz Wołek odłożył pióro. Kibicuje Niebiesko-Biało-Niebieskim w Nieb... » Tomasz Wołek był dziennikarzem, pisarzem, znawcą i komentatorem sportowym. Urodził się w 1947 roku. ... Żegnaj Tomku... » Nie żyje Tomasz Wołek. Mój mentor futbolu i zawodu dziennikarza. Tomka poznałem w 1974 roku. Po pami... Stowarzyszenie „Godność” do Tuska » List Stowarzyszenia „Godność” do Donalda TuskaSzanowny Donaldzie!My, byli się działacze „Solidarnośc... Bardziej suwerenni... » Uroczystość otwarcia kanału żeglugowego na mierzei wiślanej miała niezwykle doniosły charakter. Obec... Upokorzona Gedania » Dalej mam wrażenie, że malowani działacze klubu, nic nie rozumieją z tragicznej historii Gedanii. Pr...
Portfele liderów partii - kto na Pomorzu za Tuskiem?
niedziela, 18 września 2022 13:08
Portfele liderów partii - kto na Pomorzu za Tuskiem?
Lepsza, lepiej płatna praca w pomorskim samorządzie niż służba

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Marsze w górę tabeli
sobota, 24 września 2022 13:49
Marsze w górę tabeli
EKSTRAKLASA BP
Lechia od ostatniego dnia lipca wciąż bez
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
czwartek, 22 września 2022 18:12
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
48-letni Marcin Kaczmarek podjął się niezwykle trudnego zadania.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Rozewska strażnica polskości
środa, 14 września 2022 13:24
Rozewska strażnica polskości
Pogoda nie nastrajała do długiego pobytu nad morzem, było już
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
środa, 31 sierpnia 2022 08:28
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza uczniów

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Ignacy Daszyński czeka na upamiętnienie w Trójmieście. Lewica złożyła w tej sprawie wniosek

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
niedziela, 17 stycznia 2021 13:25

Do prezydium i radnych gdyńskiej rady miejskiej trafiło pismo z wnioskiem o nadanie rondu przy ul. Łużyckiej w Gdyni (przy kładce nad torami w Redłowie) imienia Ignacego Daszyńskiego. Dokument złożyli przedstawiciele miejscowej Lewicy oraz gdyńskich społeczników.


Jak w piśmie do radnych podkreślają przedstawiciele Lewicy Gdynia, Stowarzyszenia Bryza oraz Federacji Młodych Socjaldemokratów – Pomorze, Ignacy Daszyński był działaczem socjalistycznym, współzałożycielem Polskiej Partii Socjalno-Demokratycznej Galicji i Śląska a następnie jednym z przywódców Polskiej Partii Socjalistycznej, premierem Tymczasowego Rządu powołanego w Lublinie w listopadzie 1918 r., wicepremierem Rządu Obrony Narodowej podczas wojny polsko-bolszewickiej i wreszcie wicemarszałkiem i marszałkiem Sejmu w okresie II RP.
- Ignacy Daszyński był zasłużonym działaczem niepodległościowym. Obecnie, żadna ulica, plac, skwer czy rondo w Trójmieście nie zostały nazwane Jego imieniem.    Byłoby pięknym i godnym gestem ze strony władz miasta Gdyni - jako pierwszej w aglomeracji trójmiejskiej - upamiętnienie tej zasłużonej osoby.    Ignacy Daszyński był obok Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa i Wojciecha Korfantego, jednym z Ojców Niepodległości.  Pomnik upamiętniający jego postać stoi już Warszawie od 2018 r. a w niektórych miastach, takich jak Kraków, Wrocław, Lublin, Zawiercie czy Kwidzyn znajdują się ulice  nazwane jego imieniem – argumentują autorzy dokumentu, m.in. Marcin Strzelczyk z Rady Miejskiej Lewicy w Gdyni, Krzysztof Burghardt, członek zarządu FMS (oboje na zdjęciu) oraz Sławomir Januszewski, przewodniczący Stowarzyszenia Bryza.

alt


alt


alt


I jak podkreślają, w tym roku Polska obchodzić będzie 103. rocznicę powołania rządu lubelskiego, 103 lata niepodległości.
- Dlatego zwracamy się z serdeczną prośbą do Pani Przewodniczącej oraz Rady Miasta Gdyni o upamiętnienie pierwszego premiera odrodzonej Rzeczpospolite Ignacego Daszyńskiego – napisali przedstawiciele części mieszkańców Gdyni..

raz
Fot. mat. pras.


Inne artykuły związane z:
Newer news items:
Older news items: