Ulica Dworcowa we wspomnieniach Orunian » Ponad 20 Orunian wzięło udział w spotkaniu sąsiedzkim "Wokół ulicy Dworcowej" w GAK Stacja Orunia. P... Zachować się... » Miała niespełna osiemnaście, kiedy zginęła z rąk ubeckich katów. Skazana niesłusznym wyrokiem na śmi... Wojciech Książek: Traktujmy się poważnie, panie ministrze! » Rozmowa z Wojciechem Książkiem, przewodniczącym Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „... Zrozumienie i kompromis receptą na długie pożycie małżeńskie » 3 października w Dworze Artusa 25 małżeństw otrzymało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przyz... Debata "Więcej niż sport - dziedzictwo Gedanii Gdańsk w stulecie dział... » W Studiu Koncertowym Radia Gdańsk im. Janusza Hajduna w Gdańsku przy al. Grunwaldzkiej odbyła się de... W tygodniku „Sieci”: Radosław Sikorski. Kim jest? Komu naprawdę służy? » Najnowszy numer tygodnika „Sieci” stawia pytania o skandaliczne zachowanie Radosława Sikorskiego po ... Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami....
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Gedania z Zyską... w bramce
piątek, 30 września 2022 19:35
Gedania z Zyską... w bramce
Dwutygodniowa przerwa na mecze naszej reprezentacji w Lidze Narodów
Wojciech Łazarek: Życie to futbol
środa, 05 października 2022 16:09
Wojciech Łazarek: Życie to futbol
Wojciech Łazarek obchodził 85 rok życia pośród swoich

Galeria Sztuki Gdańskiej

Perłopławy Danuty Joppek
wtorek, 27 września 2022 10:21
Perłopławy Danuty Joppek
Zbliżają się dwie wystawy malarki pozostającej dla mnie nadal
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
niedziela, 02 października 2022 22:19
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 27 września w Parku im. Jana

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Prezydent Szczurek najpierw zabetonował Gdynię, teraz odkrył, że zieleń się przydaje

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
wtorek, 26 maja 2020 13:19

„Łąki potrzebne jak nigdy” – tak kolejny propagandowy tekst chwalący decyzje władz Gdyni z prezydentem Wojciechem Szczurkiem na czele zatytułowali autorzy na łamach tuby prasowej ekipy Samorządności gdynia.pl . Szkoda tylko, że nie wspomnieli, że władze miasta z morza i marzeń najpierw zabetonowała niemal całe miasto, a teraz szuka zbawienia w trudnej sytuacji w nielicznych trawnikach.


We wspomnianym wpisie czytamy: „Pojawiają się w Gdyni już od kilku lat, teraz dołączają do nich niekoszone trawniki – jeszcze nigdy ich obecność w miejskiej przestrzeni nie była aż tak potrzebna. To jeden z najbardziej ekologicznych sposobów na walkę z suszą, która dokucza tej wiosny całej Polsce. Miejscy ogrodnicy już „zapuszczają” pierwsze trawniki”.


I bardzo dobrze, im więcej zieleni w mieście, tym tylko lepiej. Jednak urzędnicy zapomnieli wspomnieć, ile zielonych miejsc w ostatnich latach zniknęła z krajobrazu Gdyni, i ile zniknąć jeszcze może. Wystarczy wspomnieć wykarczowanie działki pod budowę lodowiska, o którego budowie słuch zaginął dawno temu, przy ulicy Morskiej, teren, gdzie jeszcze niedawno rosły bujne drzewa obok Banku Polskiego, gdzie teraz powstaje architektoniczny, betonowy koszmar, czy rozległego, niegdyś zielonego, terenu na rogu Armii Krajowej i Władysława IV, gdzie władze pozwoliły na postawienie kolejnego betonowego klocka, o zabetonowaniu okolic urokliwego Skweru Plymouth nie wspominając.

alt


Kto wie, na domiar złego, czy kolejna dawka ulubionego przez Wojciecha Szczurka betonu nie pojawi się na części Polanki Redłowskiej – wszak włodarze Gdyni chcą by powstał tam hotel…
- Kwietne łąki w Gdyni? Dlaczego nie? Gdynia przymierza się do tworzenia większej ilości kwietnych łąk. Oczywiście idea słuszna i warta pochwały w sytuacji grożącej nam suszy. Jednak łąka taka jest kolejnym wyborem po stworzeniu klasycznego parku i terenów zielonych. Dlaczego w Gdyni każdą wolną przestrzeń w strefie śródmiejskiej wykorzystuje się na budynki deweloperskie? Niestety miejsca te można by wykorzystać na tereny zielone – przyznaje Marcin Strzelczyk, gdyński działacz Lewicy, były kandydat na prezydenta miasta. - Cieszę się, że chociaż skrawki wolnej przestrzeni będą kwietniki łąkami. Mam propozycję, aby mieszkańcy sami wskazali te miejsca, a nie intuicja urzędników miejskich.
Jak dodał Strzelczyk, obok kwietnych łąk warto na poważnie zająć się zagospodarowaniem wody opadowej z deszczówki.


- Program taki jest w Gdyni ale wydaje mi się, że nie jest należycie wypromowany. Uważam, że trzeba przede wszystkim zająć się upowszechnieniem w mieście możliwości dofinansowania dla mieszkańców instalacji odzyskujących wodę deszczową. Warto też sfinansować takie instalacje w szkołach, aby już od najmłodszych lat edukować dzieci – podkreślił.

raz/fot. Łukasz Razowski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items: