Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd... Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika » We wtorek, 27 lutego, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rol... W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole » Nowy numer tygodnika „Sieci” ujawnia szokujący plan Brukseli na polską edukację: szkoły mają obniżyć...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Dług Gdyni rośnie, a inwestycji nie ma. Przykrywką - koronawirus

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
sobota, 02 maja 2020 14:55

Epidemia koronawirusa najwidoczniej spadła władzom Gdyni jak z nieba. Niestety. Stan pandemii - jak tłumaczą - spowodował zmniejszenie wpływów do budżetu. Te jednak wynoszą około 20 milionów złotych. Tymczasem władze chcą zaciągnąć kredyt w wysokości aż 180 milionów złotych!


W porządku obrad kwietniowej sesji rady miejskiej w Gdyni znalazł się punkt dotyczący dalszego zadłużania miasta. To obudziło dodatkowe pytania radnych - a przynajmniej radnych opozycji.
- Chcemy wiedzieć, dlaczego się zadłużamy, na co zostanie przeznaczone zadłużenie? - mówi Marek Dudziński, gdyński radny Prawa i Sprawiedliwości.


Jak dodał, w uzasadnieniu projektu tejże uchwały, nie podano ani jednej kwoty, żadnej wartości finansowej, która by pokazywała dlaczego miasto ma się dodatkowo zadłużać.
- Nasz klub wielokrotnie informował, że zadłużenie miasta z roku na rok rośnie i sytuacje staje się niebezpieczna - dodał Dudziński. - W roku 2015 mieliśmy zadłużenie 400 milionów złotych, w 2019 590 milinów, dziś doszliśmy do kwoty 737 milionów złotych. To wartość, która wynosi 57 procent dochodów bieżących naszego miasta. W ostatnim rankingu gazety Rzeczpospolita Gdynia znalazła się w pierwszej dwudziestce miast, które najgorzej radzą sobie z finansami publicznymi. To jednak włodarzom nie przeszkadza w tym, by nadal się zadłużać. Jeśli tak dalej pójdzie, to niebawem przekroczymy limit, i nie będziemy mogli korzystać z korzystania z kredytów. Dla nas, mieszkańców Gdyni oznacza to, że będzie trzeba sprzedawać mienie komunalne lub pozbywać się udziałów w spółkach, co władze miasta zrobiły w przypadku PEWiKu.

alt


Radni opozycji podkreślili, że miasto się zadłuża, przy braku inwestycji.
- Nadal nie mamy węzła Karwiny, Chylonia, w dalszym ciągu nie mamy wyremontowanej ulicy Chwarznieńskiej, dalej nie mamy lodowiska czy pływalni olimpijskiej - wylicza Dudziński. - Zadłużenie narasta, a inwestycje nie idą do przodu.
Dudziński poinformował, że w treści uzasadnienia uchwały, władze miasta tłumaczą, że Gdynia się zadłuża głównie z powodu walką z koronawirusem.


Warto dodać, że ekipa prezydenta Wojciecha Szczurka chce zaciągnąć w 2020 roku kredyt do wysokości 180 milionów złotych.


"Uruchomienie kredytu jest niezbędne dla zapewnienia płynności finansowej budżetu Miasta w związku z ograniczeniem spływu dochodów budżetowych spowodowanym złą sytuacją podmiotów gospodarczych poszkodowanych przez pandemię koronowirusa" - czytamy w uzasadnieniu.
- Poprosiłem o dokładne dane, liczby z tym związane. Wychodzi na to, że na walkę z koronawirusem miasto przeznaczyło 10.5 miliona złotych. Dodatkowe 10 milionów to są straty, które rzeczywiście koronawirus przyniósł, czyli straty podatkowe czy wpływy np. ze strefy płatnego parkowania. W uzasadnieniu czytamy, iż "miasto ponosi istotne koszty ekonomiczne". Czy w mieście o budżecie 2 miliardy złotych 20 milionów można uznać jako istotny koszt? - pyta radny opozycji. - Moim zdaniem nie, zwłaszcza, że miasto nie poniesie tych wszystkich kosztów, choćby jeśli chodzi o wydatki na imprezy, które zostaną lub już zostały odwołane.
raz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items: