PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty...
Reklama
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Trefl Sopot Mistrzem Polski!
poniedziałek, 17 czerwca 2024 08:16
Trefl Sopot Mistrzem Polski!
Jeszcze tydzień temu trudno było w to uwierzyć. Koszykarze Trefla
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
piątek, 14 czerwca 2024 14:35
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
Do zakończenia sezonu 2023/24 pozostały już tylko dwie kolejki na
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Benefis Marka
niedziela, 02 czerwca 2024 16:24
Benefis Marka
Znamy się od blisko dwóch dekad. Zawsze Marka Wróbla uważałem za

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Puste miejsca

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
wtorek, 06 lutego 2024 15:33

Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony zwartej szaty roślinnej wskutek małej ilości opadów i wysokich temperatur. Pustynie zajmują jedną piątą powierzchni Ziemi i są niezamieszkane. Ze względu na brak roślinności nic nas nie rozprasza, brak zabudowań powoduje, że nie mamy się gdzie ukryć, a wszechogarniająca cisza zmusza do skupienia. W sensie symbolicznym pustynia jest miejscem ogołocenia, objawienia tego co istotne, stanięcia w prawdzie. W życiu każdy, prędzej czy później przechodzi przez swoją pustynię i jest to zazwyczaj wyprawa samotna, która następuje po traumatycznych przeżyciach. Na pustyni walczymy z pragnieniem, zmęczeniem, niewygodą. W sensie duchowym prowadzimy walkę z samym sobą, jest to czas obrachunku z własnymi czynami, czas wzięcia odpowiedzialności, czas walki o nowe życie. Na taką podróż, na swoją pustynię zabiera widzów Julia, bohaterka spektaklu „Puste miejsca”, którego premiera odbyła się 2 lutego 2024 r. na scenie Teatru Wybrzeże – Stara Apteka.


Pustynia jest tu zarówno symboliczna, wewnętrzna, jak również całkiem realna -stanowi scenografię i miejsce akcji. Do wyruszenia na pustynię zmusza Julię jej alter ego Julia 2, przeprowadza ona bohaterkę przez jej niedawne przeżycia , z których nie potrafi się otrząsnąć. Julia straciła dziecko. Ciąża zakończyła się w piątym miesiącu tragicznie. Wobec zagrożenia życia matki i dziecka przeprowadzono aborcję – Julia urodziła martwe dziecko. Była to wspólna decyzja, jej i męża, a mimo wszystko Julia nie może się z tym pogodzić. Nic nie jest w stanie zapełnić pustki jaką czuje. Na scenie powoli odkrywamy jak do tego doszło, obserwujemy cały ciąg zdarzeń od poczęcia aż do tragicznego końca. Julia po kolei rozprawia się z własnymi emocjami, uwalniając dręczące ją demony. Towarzyszą jej bliscy: mąż, rodzice, siostra, przyjaciółka. Przebywa również w szpitalu gdzie styka się z różnymi postawami personelu od współczującego do bezdusznego. Po wielkiej stracie jaka staje się jej udziałem nikt nie jest w stanie jej pomóc ona sama musi przejść czas żałoby, czas poszukiwania sensu. Po głębokiej analizie i przeżyciu jeszcze raz emocji towarzyszących stracie następuje pogodzenie, akceptacja śmierci syna i wyzwolenie. Teraz można żyć dalej. Julia odzyskuje spokój. Nic nie jest w stanie wypełnić pustki po stracie, ale można, a nawet trzeba żyć dalej - tak w jednym zdaniu można by podsumować spektakl.

alt


Oczywiście byłoby to bardzo płytkie, ponieważ przeżywając razem z bohaterką jej rozterki ulegamy różnym emocjom: rozpaczy, radości, smutku, żalu, bezradności i to te emocje stanowią wartość „Pustych miejsc”. To one powodują, że przestajemy być obojętni wobec czyjegoś nieszczęścia, czyjejś straty, uwrażliwiają nas na potrzeby innych, pozwalają towarzyszyć im na pustyni. Problem pokazany przez twórców dotyka wielu par i w nawet w dobie rozwoju nauki pozostaje nierozwiązany, co pokazuje jak jest ważny. Strata kogoś bliskiego, w szczególności dziecka zawsze jest ogromną tragedią, na którą nie sposób się przygotować, ale trzeba umieć sobie z nią poradzić. Twórcy spektaklu „Puste miejsca” pokazali te zmagania.

alt


Autorką dramatu jest Claudia Cedo autorka sztuk teatralnych, dyrektor Teatru w Barcelonie i psycholog jednocześnie. Uświetniła swoją obecnością premierę. Wyreżyserowała go Lena Frankiewicz, o muzykę zadbał Miłosz Pękala. za pustynną scenografię odpowiada Agata Skwarczyńska, aktorów ubrała Alicja Kamaj. Znakomite role zagrały obie Julie czyli Katarzyna Dałek i Dorota Androsz. Na wyróżnienie zasługuje też Sylwia Góra grająca wiele postaci i wyposażająca je w różne charaktery. Marzena Nieczuja Urbańska, Krzysztof Matuszewski i Piotr Biedroń wspaniale uzupełniają zespół aktorski.

alt


„Puste miejsca” to przedstawienie trudne, poruszające ważki problem i dotykające głębokich uczuć, nie należą do rozrywki łatwej i przyjemnej, niemniej warto wybrać się do Teatru Wybrzeże aby je zobaczyć.

Małgorzata Zalewska

Newer news items:
Older news items: