Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Rigoletto w Operze Bałtyckiej. Czy należy bać się opery?

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 25 marca 2024 18:45

Podobno operę się kocha albo nienawidzi. Pośrednich uczuć nie ma. Aby się o tym przekonać należy po prostu pójść na operę do Opery. Trzeba mieć odrobinę odwagi, bo ogólna opinia głosi, iż opera to rozrywka dla wybranych. Napuszona, sztuczna, nudna i długa to tylko niektóre określenia przeciwników tego gatunku. Aby się z tym zmierzyć i odpowiedzieć sobie na pytanie jaki jest mój stosunek do opery, wybrałam się po wielu latach „nieobecności” na "Rigoletto" Giuseppe Verdiego w Operze Bałtyckiej, zanim jednak tam dotarłam postanowiłam dowiedzieć się co to takiego ta opera.


Opera jako dzieło muzyczne wokalno-instrumentalne, w którym muzyka współdziała z akcją dramatyczną wywodzi się bezpośrednio z maskarad karnawałowych. Powstała we Florencji, gdzie grupa kompozytorów, filozofów i poetów zwana Cameratą florencką stworzyła pierwsze przedstawienie z bezpośrednim udziałem muzyki. Było to w 1597 kiedy pierwsza dramma per musica „Dafne” ujrzała światło dzienne. Niestety dzieło się nie zachowało. Przedstawienie operowe składa się z części muzycznych, wokalnych, baletowych, a czasem partii mówionych. Jest zatem syntezą sztuk: słowa, muzyki, baletu, ruchu scenicznego, śpiewu oraz ekspresji-gry aktorskiej. Początkowo była rozrywką dworską, bardzo szybko jednak zyskała nie tylko popularność, ale stała się dostępna szerokiej publiczności, co między innymi zapewniło jej wszechstronny rozwój. Najbardziej znanymi ośrodkami rozwoju opery był Rzym, Wenecja, Neapol, Francja, Anglia, w późniejszym okresie Niemcy. Opera ewoluowała tak samo jak sztuki, które reprezentuje czyli między innymi muzyka i balet, wprowadzając nowe rozwiązania stawała się bliższa odbiorcy i bardziej zrozumiała.

alt


Wybierając się na operę musimy mieć świadomość, że idziemy nie tylko do teatru, ale również do filharmonii. Idziemy na koncert. Muzyka na żywo, która przeprowadza nas poprzez meandry uczuć bohaterów, jest ilustracją zdarzeń, zapowiada i podsumowuje akcję – tragedię lub szczęśliwe zakończenie, wpływa bezpośrednio na odbiór dzieła. Wzrusza, motywuje, przeraża jest emocjonalną przewodniczką akcji. To wyjątkowe doznanie, które zapewnia opera, każda opera, "Rigoletto", na które się wybrałam również.


Prapremiera "Rigoletta" Giuseppe Verdiego odbyła się w Wenecji 11 marca 1851 roku. Dzieło powstało na podstawie dramatu Wiktora Hugo pod tytułem „Król się bawi”, libretto napisał Francesco Maria Piave. W skrócie jest to historia tragedii ojca, którego córka została uwiedziona i porwana przez bawidamka i utracjusza Księcia Mantui, któremu przysięga zemstę tytułowy bohater "Rigoletto", błazen dworski, a jednocześnie dotknięty tragedią kochający ojciec. Niestety nic w życiu nie jest proste, sam został przeklęty i klątwa ta powoduje, że zemsta obraca się przeciwko niemu i traci on wszystko co dla niego najcenniejsze, czyli córkę.

alt


W gdańskim przedstawieniu akcję osadził reżyser Romuald Wicza-Pokojski w obozie cygańskim, co wbrew pozorom przybliżyło nam bohaterów i ich przeżycia. Kolorowe życie nomadów po przyjrzeniu się jest zhierarchizowane, pełne konfliktów i zawiści. Arie solowe jak i partie chóralne wybrzmiewają w tym świecie niezwykle mocno. Nad oprawą muzyczną gdańskiej inscenizacji czuwał Yaroslaw Shemet, niezwykle utalentowany dyrygent młodego pokolenia. Sceny zbiorowe, niezwykle spójne popychają akcję do przodu i stanowią obok arii siłę spektaklu. Za scenografię i kostiumy odpowiada Hanna Wójcikowska-Szymczak a o choreografię i ruch sceniczny zadbali Sayaka Haruna-Kondracka i Bartosz Kondracki. Obsada spektaklu w dniu 19 marca to Leszek Skrla, Szymon Rona, Hanna Okońska, Remigiusz Łukomski, Karolina Sikora, Iwona Wall, Wojciech Dowgiałło, Krzysztof Brzozowski, Magdalena Nanowska, Rafał Sambor, Leszek Kruk, Marzena Ostryńska, Paweł Faust oraz chór i balet Opery Bałtyckiej.

alt


Nie sposób nie zauważyć, a raczej nie poczuć uczuć, które dominują w sztuce. Podstawowe uczucie to miłość we wszystkich jej przejawach: pierwsza miłość, miłość rodzicielska, miłość cielesna, miłość braterska, miłość błaha i ta jedna jedyna. Jednocześnie jakże często towarzyszące miłości uczucie zazdrości, poczucie odrzucenia, poniżenia i chęć zemsty. Jednym słowem całe spectrum uczuć, których jesteśmy świadkami podczas przedstawienia. Czy im ulegniemy zależy tylko od nas, ale jestem zdania, że tylko emocjonalne podejście do opery jest w stanie zagwarantować pełnię doznań na najwyższym poziomie. Oczywiście możemy operę potraktować eksperymentalnie i poddać ocenie profesjonalistów każdą składową osobno: muzykę, balet, śpiew, grę aktorską. Robiono to wielokrotnie i tak naprawdę w każdej chwili możemy sięgnąć do źródeł. Ale wydaje mi się, że nie o to chodzi, chodzi o wrażenie, o emocje, o serce, a moje od 19 marca 2024 r. bije po stronie opery.

Małgorzata Zalewska

fot. Krzysztof Mystkowski/KFP


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items: