Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus...
Reklama
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Lizystrata

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
wtorek, 20 lutego 2024 11:47

Sex, seksualność, pożądanie, spełnienie czym są? Czy mają wpływ na nasze życie, na decyzje, które podejmujemy? Czy od nich zależy nasze być albo nie być? Czy ze względu na nasze popędy możemy zmienić losy świata? Dla niektórych są treścią życia, dla innych obowiązkiem, jeszcze innych przyjemnością. Czy jednak wpływają w zasadniczy sposób na nasze życie, na kluczowe decyzje? Na to pytania odpowiada, próbuje odpowiedzieć „Lizystrata” Arystofanesa.


Dramat napisany w V wieku p.n.e. podczas II wojny peloponeskiej opisuje seksualny strajk kobiet, który w rezultacie doprowadza do zakończenia wojny i pokoju. Tytułowa bohaterka Lizystrata mobilizuje kobiety obu zwaśnionych stron - Aten i Sparty, aby te odmówiły swoim mężom sexu dopóki Ci nie zakończą konfliktu. Pożądanie bierze górę, panowie kończą wojnę i zawierają pokój. Czy aby tylko wpływ na decyzję miał wątek seksualny? Wszak kobiety zablokowały mężczyznom również środki finansowe służące prowadzeniu działań wojennych. Na ile więc ich strajk seksualny był skuteczny?

alt


Może na to pytanie odpowiedzą współczesne czasy, w których miały miejsce tego typu protesty. 2003 rok - w Liberii kobiety odniosły sukces i swoim protestem przyczyniły się do zakończenia wojny domowej. 2006 rok - Kolumbia, miasto Pereira, protest partnerek gangsterów zwany „protestem skrzyżowanych nóg” zakończył wojnę karteli narkotykowych. W 2008 roku strajk seksualny ogłosiły kobiety w Neapolu, które występowały przeciwko fajerwerkom w Sylwestra. Jak widać motywy wstrzemięźliwości seksualnej mogą być różne, od wzniosłych po wydawałoby się banalne, za każdym jednak razem skuteczne co wskazuje na niebywałą aktualność dramatu Arystofanesa.


Postanowił go przypomnieć Teatr Miejski im. Gombrowicza w Gdyni, gdzie 17.02.24 r. odbyła się premiera „Lizystraty czyli strajku kobiet” w dramaturgii i opracowaniu Zdenki Pszczołowskiej, reżyserki młodego pokolenia. Pomysł na pokazanie dramatu Arystofanesa wydaje się być o tyle ciekawy co kontrowersyjny. Ciekawy jest podział spektaklu na trzy części, z których pierwsza odbywająca się w muzeum kosmologii wprowadza widza w świat Lizystraty, a trzecia podsumowuje wydarzenia zgodnie z czekającymi nas w najbliższej przyszłości normami społecznymi. Brak zasad moralnych, wielopłciowość, wszechogarniająca tolerancja i zgodnie z życzeniem każdej Miss Świata pokój na Ziemi. W obu częściach aktorzy posługują się tekstem współczesnym napisanym podczas prób i improwizacji.

alt


Z właściwym tekstem „Lizystraty” spotykamy się w części drugiej i tu następuje rozczarowanie, bo niby dlaczego bohaterowie dramatu zostali przeniesieni w kosmos? W kosmosie, czyli gdzieś tam, czyli nigdzie, a przecież tematyka poruszona przez autora jak najbardziej aktualna. Aktualna w V w p.n.e., aktualna przez wieki aż do dnia dzisiejszego. Pacyfistyczny wydźwięk dramatu nie stracił na świeżości. Strajk kobiet podczas wojny peloponeskiej, które odmawiając swoim mężom seksu doprowadziły do zawarcia pokoju nadal może być przykładem skutecznego działania. Ma też wydźwięk feministyczny stawiając kobiety i mężczyzn na równi i dając im prawo decydowania o sobie. Ale ten kosmos!: miało być uniwersalnie, a jest niezrozumiale. Trudno przeciętnemu widzowi utożsamić się z kosmicznym dziwadłem, które udaje, że powodują nim ludzkie instynkty. A nawet gdyby, to pozostaje warstwa języka jakim posługują się głównie bohaterki czyli kobiety, język pełen wulgaryzmów i dosadności.


Rozumiem zabieg tłumaczki Olgi Śmiechowicz, ma być śmiesznie zgodnie ze standardami współczesnych czasów, standardami strajku kobiet i Marty Lempart. Mój profesor na studiach mawiał, że pewne rzeczy należy nazywać po imieniu i niewątpliwie miał rację, ale w tym wypadku użyte wulgaryzmy mi przeszkadzały. Rozumiem też, że Arystofanes sobie nie żałował, jednak w przekazie literackim zamiast dosadności wolę niedomówienia, aluzje i symbole, te bardziej do mnie przemawiają. Jednak mimo tych niedoskonałości spektakl ogląda się z przyjemnością, momentami jak na komedię przystało bywa wesoło.

alt


Na wyróżnienie zasługuje epizod kuratorki wystawy z pierwszej części zagrany przez Beatę Buczek – Żarnecką oraz tytułowa Lizystrata w wykonaniu Olgi Barbary Długońskiej. W spektaklu grają również Monika Babicka, Agnieszka Bała, Krzysztof Berendt, Marta Kadłub, Rafał Kowal, Martyna Matoliniec, Piotr Michalski, Elżbieta Mrozińska, Weronika Nawieśniak, Szymon Sędrowski, Bogdan Smagacki, Dariusz Szymaniak, Maciej Wizner, Grzegorz Wolf i Mariusz Żarnecki. W ekipie realizatorskiej znaleźli się Anna Oramus – scenografia, Magdalena Mucha – kostiumy, Andrzej Konieczny i Myra_Ida van der Veen – muzyka. Spektakl wyreżyserowała wspomniana już przeze mnie Zdenka Pszczołowska.


Z niecierpliwością czekam na kolejną premierę.

Małgorzata Zalewska

Related news items:
Newer news items:
Older news items: