3-milionowy zwiedzający w Muzeum II Wojny Światowej » Wejście rodziny Wawrzyńczaków z Kalisza kilka minut po godz. 13:00 21 lutego na wystawę główną oznac... Katarzyna Sójka w Telewizji Republika » 21 lutego o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie posłanka Katarzyna Sójka, Pr... Jarosław Olechowski dołączył do Telewizji Republika » 19 lutego do zespołu Telewizji Republika dołączył Jarosław Olechowski, były szef Telewizyjnej Agencj... Immersyjna edukacja z IPN » W siedzibie gdańskiego oddziału IPN zaprezentowano nowy program edukacyjny z wykorzystaniem nowej te... Tomasz Rakowski: Mój program chcę napisać razem z mieszkańcami Gdańska » W klubie Akwen w siedzibie NSZZ Solidarność 18 lutego szef pomorskiego Prawa i Sprawiedliwości - Pio... W tygodniku „Sieci”: Plan PiS: Odbić Unię i pomóc Trumpowi » W tygodniku „Sieci” wywiad z Dominikiem Tarczyńskim, eurodeputowanym i nowym szefem delegacji polski... Tomasz Rakowski kandydatem PiS na prezydenta Gdańska » Tomasz Rakowski będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Gdańska. - - Gdańsk potrzebu... Dziurowisko Dulkiewicz » Kierowcy toną w dziurach na gdańskich ulicach. Na odszkodowania za ich straty gmina wydaje rocznie o... Spotkania z historią: historie żołnierzy 2. Korpusu Polskiego » W pierwszym w 2024 roku spotkaniu w ramach cyklu "Spotkania z historią" w Muzeum II Wojny Światowej ... Przemysław Majewski: Aktywni, zaangażowani kandydaci to klucz do sukce... » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska- PO i "Wszy...
Tomasz Rakowski kandydatem PiS na prezydenta Gdańska
niedziela, 18 lutego 2024 12:41
Tomasz Rakowski kandydatem PiS na prezydenta Gdańska
Tomasz Rakowski będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na
Projekt wypunktował Trefla
niedziela, 18 lutego 2024 18:58
Projekt wypunktował Trefla
W spotkaniu drużyn z czołówki Projekt Warszawa pokonał na swoim
Bomba w górę...
piątek, 16 lutego 2024 14:59
Bomba w górę...
Przed tygodniem wystartowała Ekstraklasa SA i już zanotowano
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
niedziela, 18 lutego 2024 08:33
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
Bardzo udanie rozpoczęli rundę wiosenną piłkarze Lechii. Na

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
niedziela, 11 lutego 2024 22:02
Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
Znany pod pseudonimem „Mieto” prof. Mieczysław Olszewski był

Sport w szkole

Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
czwartek, 15 lutego 2024 09:28
Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza na XVII

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Kopenhaga

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
niedziela, 07 stycznia 2024 13:11

„Kopenhaga 1941. Nieprawdopodobna arogancja sprowadziła do naszego miasta i kraju nazistowskiego fizyka Wernera Heisenberga i doprowadziła do spotkania z Nielsem Bohrem w jego domu. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że mamy rok 1941 i od roku Dania znajduje się pod okupacją niemiecką, a drogi obu fizyków rozeszły się kilka lat temu, kiedy Werner Heisenberg objął katedrę na Uniwersytecie w Lipsku, a obecnie kieruje zespołem pracującym dla Hitlera nad bombą atomową. Dawna zażyłość a wręcz stosunki niemal rodzinne, mówiło się o relacji panów jako ojcowsko-synowskiej, legły w gruzach. Stanęła im na przeszkodzie historia. Tym razem spotykają się jako zwycięzca i pokonany, role się odwróciły. Po co Heisenberg przyjechał do Bohra? Czyżby potrzebował pomocy w pracach badawczych? A może potrzebował rozgrzeszenia od starszego kolegi i potwierdzenia słuszności swoich wyborów. Tych na pewno nie udzielił mu Bohr, nie mógł przecież biorąc pod uwagę wojnę toczącą się wokół popierać prac nad bombą atomową, w szczególności dla Hitlera. Czy Heisenberg namawiał Bohra do wstąpienia do jego zespołu, a może chciał się dowiedzieć co on wie o badaniach prowadzonych przez aliantów? Niestety tego się nie dowiemy. Heisenberg opuścił Kopenhagę, a Bohr milczy na temat ich spotkania. Kiedyś przyjaciele, dziś po dwóch stronach barykady. Oby to spotkanie nie przyniosło żadnych reperkusji, nie ma przecież wątpliwości, że było bacznie obserwowane.”


Tak właśnie mogłaby wyglądać notatka prasowa odnotowująca niezwykłe spotkanie dwóch wybitnych fizyków teoretycznych w niezwykłych czasach. Mogłaby, ale nigdy nie powstała, powstała za to sztuka teatralna napisana przez Michaela Frayna opisująca to spotkanie i jego prawdopodobny przebieg. Dwaj nobliści Niels Bohr - nagroda Nobla w 1922 roku za „badanie struktury atomów oraz emitowanego przez nie promieniowania” i Werner Heisenberg – nagroda Nobla w 1932 roku za „stworzenie mechaniki kwantowej” spotkali się w 1941 roku w Kopenhadze aby porozmawiać.

alt


„Czy fizyk ma moralne prawo pracować nad praktycznym wykorzystaniem energii atomowej?” to pytanie pojawia się w sztuce kilkakrotnie i wydaje się być kluczowe, szczególnie biorąc pod uwagę okropieństwa trwającej wokół wojny. Sztuka pełna jest dyskusji o fizyce, o wzajemnych skomplikowanych relacjach, pełna zwrotów akcji i wbrew pozorom bardzo ciekawa, tym bardziej że pytania w niej stawiane są nadal aktualne. Potwierdza to bodaj popularność filmu biograficznego w reżyserii Christophera Nolana o innym fizyku żyjącym w tamtych czasach pod tytułem „Openheimer”. Film opowiada o projekcie Manhattan w wyniku którego powstała bomba atomowa. Można się pokusić o stwierdzenie, iż film jak i sztuka stawiają to samo pytanie o moralne prawo naukowców do dążenia za wszelką cenę do nowych odkryć. Pytanie pozostaje w obu przypadkach bez odpowiedzi, rodzi za to kolejne na przykład czy można powstrzymywać genialne umysły przed odkrywaniem nowych rozwiązań?

alt


alt


Sztuka „Kopenhaga” została wystawiona po raz pierwszy w Teatrze Wybrzeże w 2002 roku w reżyserii Krzysztofa Babickiego. W 2023 roku Babicki ponownie wystawił „Kopenhagę” niemal w tym samym składzie aktorskim, tym razem w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni. Nadal pozostaje aktualna, a biorąc pod uwagę zagrożenia i toczące się konflikty zbrojne wręcz zyskuje na świeżości. Znakomity jest w roli Bohra Jerzy Kiszkis, który z wielką klasą i swobodą przybliża nam postać sławnego fizyka. Wspaniale dotrzymują mu kroku Beata Buczek-Żarnecka w roli żony Bohra Margrethe oraz w roli Heisenberga Dariusz Szymaniak. Skromna scenografia Marka Brauna podbija ogólne wrażenie, zaś wyważona muzyka Marka Kuczyńskiego doskonale uzupełnia całość. Wykorzystanie slajdu z widokiem na otwarte morze to uspakajający, a jednocześnie pozwalający na skupienie pomysł.

alt


Bardzo ciekawy spójny spektakl, porządna aktorska i reżyserska robota tak rzadko oglądana na współczesnych scenach. Polecam gorąco.

Małgorzata Zalewska
fot. Roman Jocher

Newer news items:
Older news items: