“Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k...
Reklama
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Kopenhaga

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
niedziela, 07 stycznia 2024 13:11

„Kopenhaga 1941. Nieprawdopodobna arogancja sprowadziła do naszego miasta i kraju nazistowskiego fizyka Wernera Heisenberga i doprowadziła do spotkania z Nielsem Bohrem w jego domu. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że mamy rok 1941 i od roku Dania znajduje się pod okupacją niemiecką, a drogi obu fizyków rozeszły się kilka lat temu, kiedy Werner Heisenberg objął katedrę na Uniwersytecie w Lipsku, a obecnie kieruje zespołem pracującym dla Hitlera nad bombą atomową. Dawna zażyłość a wręcz stosunki niemal rodzinne, mówiło się o relacji panów jako ojcowsko-synowskiej, legły w gruzach. Stanęła im na przeszkodzie historia. Tym razem spotykają się jako zwycięzca i pokonany, role się odwróciły. Po co Heisenberg przyjechał do Bohra? Czyżby potrzebował pomocy w pracach badawczych? A może potrzebował rozgrzeszenia od starszego kolegi i potwierdzenia słuszności swoich wyborów. Tych na pewno nie udzielił mu Bohr, nie mógł przecież biorąc pod uwagę wojnę toczącą się wokół popierać prac nad bombą atomową, w szczególności dla Hitlera. Czy Heisenberg namawiał Bohra do wstąpienia do jego zespołu, a może chciał się dowiedzieć co on wie o badaniach prowadzonych przez aliantów? Niestety tego się nie dowiemy. Heisenberg opuścił Kopenhagę, a Bohr milczy na temat ich spotkania. Kiedyś przyjaciele, dziś po dwóch stronach barykady. Oby to spotkanie nie przyniosło żadnych reperkusji, nie ma przecież wątpliwości, że było bacznie obserwowane.”


Tak właśnie mogłaby wyglądać notatka prasowa odnotowująca niezwykłe spotkanie dwóch wybitnych fizyków teoretycznych w niezwykłych czasach. Mogłaby, ale nigdy nie powstała, powstała za to sztuka teatralna napisana przez Michaela Frayna opisująca to spotkanie i jego prawdopodobny przebieg. Dwaj nobliści Niels Bohr - nagroda Nobla w 1922 roku za „badanie struktury atomów oraz emitowanego przez nie promieniowania” i Werner Heisenberg – nagroda Nobla w 1932 roku za „stworzenie mechaniki kwantowej” spotkali się w 1941 roku w Kopenhadze aby porozmawiać.

alt


„Czy fizyk ma moralne prawo pracować nad praktycznym wykorzystaniem energii atomowej?” to pytanie pojawia się w sztuce kilkakrotnie i wydaje się być kluczowe, szczególnie biorąc pod uwagę okropieństwa trwającej wokół wojny. Sztuka pełna jest dyskusji o fizyce, o wzajemnych skomplikowanych relacjach, pełna zwrotów akcji i wbrew pozorom bardzo ciekawa, tym bardziej że pytania w niej stawiane są nadal aktualne. Potwierdza to bodaj popularność filmu biograficznego w reżyserii Christophera Nolana o innym fizyku żyjącym w tamtych czasach pod tytułem „Openheimer”. Film opowiada o projekcie Manhattan w wyniku którego powstała bomba atomowa. Można się pokusić o stwierdzenie, iż film jak i sztuka stawiają to samo pytanie o moralne prawo naukowców do dążenia za wszelką cenę do nowych odkryć. Pytanie pozostaje w obu przypadkach bez odpowiedzi, rodzi za to kolejne na przykład czy można powstrzymywać genialne umysły przed odkrywaniem nowych rozwiązań?

alt


alt


Sztuka „Kopenhaga” została wystawiona po raz pierwszy w Teatrze Wybrzeże w 2002 roku w reżyserii Krzysztofa Babickiego. W 2023 roku Babicki ponownie wystawił „Kopenhagę” niemal w tym samym składzie aktorskim, tym razem w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni. Nadal pozostaje aktualna, a biorąc pod uwagę zagrożenia i toczące się konflikty zbrojne wręcz zyskuje na świeżości. Znakomity jest w roli Bohra Jerzy Kiszkis, który z wielką klasą i swobodą przybliża nam postać sławnego fizyka. Wspaniale dotrzymują mu kroku Beata Buczek-Żarnecka w roli żony Bohra Margrethe oraz w roli Heisenberga Dariusz Szymaniak. Skromna scenografia Marka Brauna podbija ogólne wrażenie, zaś wyważona muzyka Marka Kuczyńskiego doskonale uzupełnia całość. Wykorzystanie slajdu z widokiem na otwarte morze to uspakajający, a jednocześnie pozwalający na skupienie pomysł.

alt


Bardzo ciekawy spójny spektakl, porządna aktorska i reżyserska robota tak rzadko oglądana na współczesnych scenach. Polecam gorąco.

Małgorzata Zalewska
fot. Roman Jocher

Newer news items:
Older news items: