“Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k...
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Dziewczyna która podeptała chleb

Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 
wtorek, 23 stycznia 2024 15:26

Hans Christian Andersen napisał „Dziewczynę, która podeptała chleb” ku przestrodze przed pychą, złem, arogancją i przede wszystkim przed brakiem szacunku do świętości, do chleba. Chleb staje się w tym wypadku sacrum, którego lekceważenie kończy się tragicznie – zesłaniem do piekła i wiecznym potępieniem. Czy to przesłanie może mieć miejsce we współczesnym świecie, świecie pełnym egoizmu, pychy, małości, płytkości, braku wzajemnego szacunku, samouwielbienia, a jednocześnie samo zatracenia, chochołowego tańca wokół konsumpcjonizmu?


Może, czy raczej ma miejsce. Stykamy się z tym światem na co dzień, pełnym sprzeczności, pełnym blichtru bez głębi, pełnym powierzchownych ocen, pełnym kłamstwa. Nie istnieją granice, te są przekraczane wielokrotnie i jednocześnie wskazują na bezkarność działań w imię własnego ego, które jeśli tylko zechce uzdrowi nas z wszelkich dolegliwości, dokładnie tak jak w pierwszych scenach spektaklu p.t. „Dziewczyna która podeptała chleb” w Teatrze Wybrzeże (premiera 19.01.2024 r.) kiedy po szamańskich zabiegach człowiek pozbywa się kompleksów i dolegliwości go dręczących, przestaje się jąkać i znacznie poprawia się jego pewność siebie. Wszystko mogę, jestem Panem swojego życia, wszystko dzieje się tak jak chcę - oto credo współczesnego świata z którym zmierzył się twórca spektaklu scenarzysta i reżyser Mariusz Grzegorzek. Jeśli tak to co robi w przedstawieniu Jezus, co chce nam powiedzieć twórca kończąc swoją opowieść pieśnią Wacława z Szamotuł , która jest niczym innym jak modlitwą, prośbą o opiekę Boga?

alt


Cały spektakl złożony jest z pojedynczych, niekoniecznie ze sobą korespondujących etiud teatralnych. W teatrze czułam się jak w remizie oglądając szybko przemijające sceny w rytmie disco. Bez związku, bez ładu, byle było ładnie i z przytupem. Czy tak właśnie wygląda nasz świat, pełen udręczonych, samotnych ludzi? Tak go pokazuje reżyser: mamy tu udręczoną matkę dysfunkcyjnego dziecka, narkomana próbującego wyjść na prostą, telewizyjny program, który okazuje się porażką i okazją do zniszczenia prowadzącego, telewizyjne show: jesteś wielki, jesteś Bogiem. Tymczasem Bóg w tym spektaklu pojawia się jako udręczony i opuszczony przez ludzi. Wierny i oddany pozostaje mu tylko pies.

alt


Pomieszanie z poplątaniem ma miejsce w tym spektaklu, nic się z niczym nie łączy, każda scena jest osobnym teledyskiem pełnym dyskotekowego światła i zamkniętą całością, a jednak dwie opowieści spinają to przedstawienie i powodują że z tego chaosu można wydobyć sens. Ten, który próbował przekazać twórca pozostaje jego tajemnicą, ja mogę tylko nazwać swoje wrażenia i odczucia, a te są pełne sprzeczności.


Tuż po spektaklu kompletnie nie miałam pojęcia „co autor miał na myśli”. Totalny chaos w głowie i na scenie. Kilka dobrze zagranych etiud teatralnych, to wszystko. Dla kogo? Dla kogo zostało to przedstawienie przygotowane? To pytanie dręczyło mnie cały czas, aż doszłam do wniosku, iż mamy dwa wyjścia, albo je zlekceważymy, albo potraktujemy poważnie, a wtedy chorał śpiewany na końcu stanie się przesłaniem na resztę życia.

alt


W spektaklu świetnie zagrali: Małgorzata Brajner, Jerzy Gorzko, Michał Jaros, Karolina Kowalska, Marcin Miodek, Janek Napieralski, Małgorzata Oracz, Marek Tynda, Piotr Witkowski. Muzyka na żywo: Leszek Kołodziejski. Scenariusz i reżyseria: Mariusz Grzegorzek.

Małgorzata Zalewska
fot. Natalia Kabanow

Newer news items:
Older news items: