Zachować się... » Miała niespełna osiemnaście, kiedy zginęła z rąk ubeckich katów. Skazana niesłusznym wyrokiem na śmi... Wojciech Książek: Traktujmy się poważnie, panie ministrze! » Rozmowa z Wojciechem Książkiem, przewodniczącym Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „... Zrozumienie i kompromis receptą na długie pożycie małżeńskie » 3 października w Dworze Artusa 25 małżeństw otrzymało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przyz... Debata "Więcej niż sport - dziedzictwo Gedanii Gdańsk w stulecie dział... » W Studiu Koncertowym Radia Gdańsk im. Janusza Hajduna w Gdańsku przy al. Grunwaldzkiej odbyła się de... W tygodniku „Sieci”: Radosław Sikorski. Kim jest? Komu naprawdę służy? » Najnowszy numer tygodnika „Sieci” stawia pytania o skandaliczne zachowanie Radosława Sikorskiego po ... Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Gedania z Zyską... w bramce
piątek, 30 września 2022 19:35
Gedania z Zyską... w bramce
Dwutygodniowa przerwa na mecze naszej reprezentacji w Lidze Narodów
Miłe złego początki Lechii w Szczecinie
niedziela, 02 października 2022 08:55
Miłe złego początki Lechii w Szczecinie
Lechia pierwsza zdobyła bramkę na nowo otwartym stadionie w

Galeria Sztuki Gdańskiej

Perłopławy Danuty Joppek
wtorek, 27 września 2022 10:21
Perłopławy Danuty Joppek
Zbliżają się dwie wystawy malarki pozostającej dla mnie nadal
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
niedziela, 02 października 2022 22:19
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 27 września w Parku im. Jana

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Aktywni wbrew trudnościom

PDF
Drukuj
Email

altRozmowa z Rolandem Budnikiem, dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy w Gdańsku


- Powoli kończy się mijający rok, to dobry moment na pierwsze podsumowania. Jak w Gdańsku kształtowała się sytuacja na rynku pracy w przeciągu ostatnich 12 miesięcy?
Roland Budnik: Ten rok to z pewnością okres wytężonej, ale i skutecznej pracy. Na szczególną uwagę zasługuje fakt pozyskania przez gdański urząd pracy rekordowej kwoty ponad 30 milionów złotych. Pieniądze te w całości zostały przeznaczone na realizację różnorodnych programów rynku pracy. W tym roku skorzystało z nich łącznie 6000 osób, to naprawdę świetny wynik.
Warto wspomnieć także o innych sukcesach. Do takich z pewnością zaliczyć można projekt Dojrzały Przedsiębiorca, który skutecznie aktywizował osoby 50+. Jego walory doceniło Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, które właśnie naszemu programowi przyznało trzecie miejsce w konkursie na najlepszy projekt finansowany ze środków UE.
W ostatnich miesiącach nie zapomnieliśmy także o nowatorskich działaniach. Jako jeden z pierwszych urzędów pracy w kraju uruchomiliśmy usługę VideoCV, wciąż rozwijamy system rejestracji przez Internet, a także zorganizowaliśmy konkurs dla osób bezrobotnych, w którym to oni mogli wybrać najlepszych pośredników i doradców zawodowych. Co więcej rozpoczęliśmy realizacje programu pilotażowego Nowe Horyzonty. Ma on na celu opracowanie nowych, skuteczniejszych sposobów na realizacji usługi pośrednictwa pracy. Na koniec warto też wspomnieć o Solidarnych ze Stocznią  - projekcie, z realizacją którego ruszyliśmy wiosną.


- Aktywność urzędu pracy wydaje się być duża, czy jednak przełożyło się to na sytuację panującą na rynku pracy?
Roland Budnik: Analizując skuteczność urzędu pracy należy pamiętać, że w tym roku funkcjonowaliśmy w warunkach kryzysu gospodarczego. Mimo wciąż trudnej sytuacji ekonomicznej wielu przedsiębiorstw, w naszym regionie nie doszło do znacznego przyrostu liczby bezrobotnych. Z danych podawanych przez GUS wynika, że jeszcze pod koniec września Gdańsk znajdował się w ścisłej czołówce miast z najniższą stopą bezrobocia. W całej Polsce wyprzedziło nas tylko 5 miast w tym: Poznań, Katowice, Warszawa, Sopot i Kraków. Za Gdańskiem uplasował się za to między innymi Wrocław, Łódź i Szczecin.


- Czy, relatywnie, dobrą sytuację uda się utrzymać również w nadchodzącym roku. Pieniądze na aktywizację bezrobotnych będą przecież dużo mniejsze niż w 2010 roku?
Roland Budnik: Oczywiście bardzo bym sobie tego życzył, aby sytuacja na rynku pracy nie uległa pogorszeniu, ale wręcz polepszeniu. Niestety prawdą jest, że zbliżający się rok będzie bardzo trudny. Zgodnie z zapowiedziami, urzędy pracy będą dysponowały mniejszą kwotą pieniędzy na aktywizację zawodową bezrobotnych. Oszczędności poczynione na Funduszu Pracy uderzą również w gdański PUP. Dziś możemy powiedzieć, że środków na wsparcie bezrobotnych będzie o 70 procent mniej niż w mijającym roku. Takie cięcia wydatków na pewno nie są najlepszą praktyką i trudno je pozytywnie oceniać. Na pewno odczują to osoby bezrobotne. Dla wielu z nich po prostu nie starczy pieniędzy. Trzeba będzie ograniczać liczbę staży czy szkoleń. Ucierpią także osoby, które chciałyby otworzyć własną działalność gospodarczą, tu również będzie mniej pieniędzy. Dla przykładu mogę powiedzieć, że w tym roku dzięki naszej dotacji, pieniądze na założenie własnej firmy otrzymało około 600 osób. W przyszłym roku nie powstanie więcej niż 180 przedsiębiorstw. Ale oczywiście nie załamujemy rąk. W najbliższych miesiącach skupimy się na pozyskiwaniu środków z innych źródeł, tak aby zmniejszony budżet Funduszu Pracy, w jak najmniejszym stopniu uderzył w bezrobotnych. Pieniędzy będziemy szukać przede wszystkim w resorcie pracy. Będziemy startować w jak największej liczbie konkursów, tak aby pozyskać pieniądze z rezerwy MPiPS. Podobne działania będziemy prowadzić także w stosunku do Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego, tu również aktywnie poszukamy pieniędzy.
Niezależnie od tego czy uda się nam pozyskać dodatkowe środki, to na pewno będziemy zwiększać wydajność i skuteczność pośrednictwa pracy i doradztwa zawodowego. Realizować będziemy także nowe projektu. Już wkrótce ruszy rekrutacja do naszego najnowszego programu „Przełam Bariery”. Zaktywizuje on kilkadziesiąt osób bezrobotnych będących w szczególnej sytuacji na rynku pracy, a więc przede wszystkim niepełnosprawnych oraz ludzi powyżej 50 roku życia. Mam nadzieje, że te działania odniosą pozytywny skutek, i że w grudniu 2011 roku znów będziemy mieli powody do zadowolenia.
Rozmawiał Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież