Sąd wójta karze, wojewoda honoruje? » Czy to nie kompromitacja? Skazany prawomocnie na 25 tys. złotych grzywny za niewypłacenie należnych ... "Wejście w historię": Medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, przyzna... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podczas pierwszej w 2024 roku odsłony cyklu "Wejście w histori... Konkurs wokalnych talentów przedszkolaków » 13 przedszkolaków wzięło udział w Międzyprzedszkolnym konkursie piosenki "Śpiewam, bo lubię".Organiz... Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza » O „układzie gdańskim” zmianach w polityce mieszkalnej i inwestycjach drogowych, również tych bardzo ... Mariusz Hoffman – „Plakat malowany poezją” » „Gdańska Galeria Sztuki” … „Gazety Gdańskiej” zaprasza do galerii „W zaułku” na kolejną prezentację ... VIII Międzyszkolny Turniej Logopedyczny Szumiące Zabawy » Po raz ósmy Pomorska Biblioteka Pedagogiczna w Gdańsku oraz Szkoła Podstawowa nr 49 w Gdańsku zorgan... Matysiak i Milewski w Telewizji Republika » W czwartek, 21 marca, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą posłanka Paulina Matysiak z Nowej Lewicy ... Szóstka Szostaka - program KWW Kocham Gdańsk » KWW Kocham Gdańsk przedstawił swój program - "szóstkę Szostaka".Przedstawione postulaty zostały opra... Goście Katarzyny Gójskiej: Tarczyński, Kanthak, Witkowski, Ćwik » W środę o 20:00 gośćmi redaktor Katarzyny Gójskiej w programie "W PUNKT" będą: Dominik Tarczyński, e... Grzywna dla wójta Szemudu - kiedy zapłaci nauczycielom? » Kompromitacja minister B. Nowackiej i wójta Szemudu R. Kalkowskiego. Szefowa MEN gawędziła w lutym o...
Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza
wtorek, 26 marca 2024 15:12
Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza
O „układzie gdańskim” zmianach w polityce mieszkalnej i
AP Orlen odczarowała Polsat Plus Arenę
sobota, 23 marca 2024 19:43
AP Orlen odczarowała Polsat Plus Arenę
Do pięciu razy sztuka. Dopiero w piątym meczu piłkarki AP Orlen
Samodzielna Lechia, zadyszka Jaguara
sobota, 23 marca 2024 08:12
Samodzielna Lechia, zadyszka Jaguara
I LIGA FORTUNA
Dwójka trójmiejskich liderów nadal
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
piątek, 15 marca 2024 19:17
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
Lider pewnie ograł ostatnią drużynę w tabeli. Lechia bez

Galeria Sztuki Gdańskiej

Estera Karp w Polsce, w Skierniewicach
poniedziałek, 18 marca 2024 19:14
Estera Karp w Polsce, w Skierniewicach
Przejechałem pół Polski, ale warto było. Tak dobrej wystawy dawno

Sport w szkole

Ostatni akcent w piłce ręcznej
niedziela, 24 marca 2024 18:36
Ostatni akcent w piłce ręcznej
Ostatnim akcentem rywalizacji w piłce ręcznej, rozgrywanej w ramach

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Święta nie mają reguł

PDF
Drukuj
Email

altRozmowa z członkami Trójmiejskiej Świetlicy Krytyki Politycznej: Katarzyną Fidos, Marią Klaman, Marcinem Chałupką i Bartoszem Siudakiem

- Co fajnego jest w Świętach?

KF: To dni, kiedy pracownicy sklepów mają wreszcie wolne, choć wolne powinni mieć dwa dni w tygodniu i pracować 8, a nie 12 godzin dziennie. To czas kiedy można wreszcie spotkać się z rodziną, dobrze jeśli nie tylko dlatego, że taki jest wymóg społeczny.
MCh: Niezależnie od presji społecznej, można znaleźć miłe sposoby spędzania czasu.
MK: Spotykania z dawno niewidzianymi znajomymi i przyjaciółmi.
KF: Chociaż to smutne, że u podstaw tego wszystkiego często leży poczucie obowiązku i nakaz tradycji. My sami, choć tylko niektórzy z nas są religijni, urządzamy przedświąteczne spotkanie.

- Czyli święta religijne mogą nieść ze sobą coś dobrego...
KF: Staramy się dostrzegać pozytywne aspekty rzeczywistości, w której funkcjonujemy. (śmiech). Przy okazji świąt dochodzi aspekt wydarzenia jednorazowego, jak w działaniach charytatywnych: raz w roku stawiamy to dodatkowe nakrycie, albo wrzucamy coś do koszy, przygotowanych przez harcerzy. Myślimy sobie, że załatwiliśmy potrzebę robienia dobrych rzeczy dla innych ludzi. Coś, co robi się raz nie ma wpływu na zmianę społeczeństwa, a powinniśmy myśleć systemowo.

- A jak oceniacie Świętego Mikołaja, który, w powszechnym wyobrażeniu jest „czerwonym” dziadziusiem? Mikołaj jest lewicowy?
MK: Raczej należałoby zapytać czy rodzice są lewicowi. Nie ma jednego Mikołaja, który rozdaje dzieciom prezenty. Mikołaj jest taki, jak rodzice, którzy wkładają mu do wora takie a takie rzeczy.
MCh: Mikołaj jest też swoistym „narzędziem nadzoru”, w zamian za prezenty wymaga przestrzegania określonych norm, a prezenty zależą od decyzji podjętej po rozpatrzeniu podania, czyli listu do Mikołaja.
MK: Pierwszą rzeczą, jaką robią dzieci po powrocie do szkoły w styczniu, jest opowiadanie i pokazywanie sobie, co dostały. Są dzieci, które pod choinką nie znalazły prezentu, o który prosiły albo nie dostały nic. Te dzieci, żeby nie czuć się gorzej od kolegów i koleżanek muszą kłamać, zmyślając, co fajnego dostały od Mikołaja.
KF: Lubimy dostawać i lubimy dawać prezenty, jesteśmy przywiązani do tego, jak nasz świat jest urządzony, ale często nie zdajemy sobie sprawy, że nasze tradycje, są mechanizmami potwierdzającymi nierówności społeczne i podział klasowy. Wyobrażenie Mikołaja, który obdarowuje wszystkie dzieci, jest lewicowe, ale „rzeczywisty Mikołaj” już średnio.
Jest też „ambicjonalny” wymiar Mikołaja. To, co daje Mikołaj często nie wynika z tego, czego chcą dzieci, ale z tego, co rodzice chcą pokazać obdarowując je i na co ich stać.

- A jak „lewicowcy” spędzają Święta?
MK: Bardzo różnie, nie ma jednej reguły czy jednego sposobu jak lewicowcy, czy prawicowcy spędzają Święta, to indywidualna sprawa. Różni ludzie mają bardzo różny stosunek do wiary i tradycji...

- Pytanie nieświąteczne: Co nam przyniósł upływający rok?
MCh: Wyższy VAT, w tym na książki.
KF: W Gdańsku wreszcie „zielone światło” dla terapii substytucyjnej (terapia metadonowa stosowana w leczeniu uzależnienia od narkotyków – dop. JW).
MK: Niewielkie przetasowanie na scenie politycznej oznaczające po prostu brak zmian.
MCh: Katastrofę smoleńską i blokadę marszu niepodległości – dwa wydarzenia bardzo wyraźnie zaznaczające podział społeczeństwa.

- A jakie macie noworoczne życzenia dla gdańszczan?
MCh: Dalsze sukcesy Gdańska w staraniach o Europejską Stolicę Kultury.
MK: Życzymy, żeby Zatoka nie zamarzła...
MCh: ...a morświny wróciły.
KF: Żeby Gdańsk stał się polityczną stolicą Polski, a gdańszczanie obudzili w sobie uśpionego ducha zaangażowania społecznego. Żeby znów wiatr zawiał od morza.
MK: Żebyśmy nawet, jeśli nie zawsze brali sprawy w swoje ręce, to byli bardziej uważni i sprawiedliwi dla innych, bardziej otwarci i częściej brali udział w tym, co się dzieje.
KF: Żeby Wydział Rewitalizacji zainteresował się Stocznią Gdańską, żeby raz jeszcze przemyślano budowę Nowej Wałowej, żeby konsultacje społeczne były przeprowadzane, a mieszkańcy, naprawdę, mieli udział w podejmowaniu decyzji.
MCh: Żeby wykluczeni, geje, imigranci i Żydzi nie musieli bać się chodzić po ulicach...
MK: ...a w hipermarketach nie było czerwonych kropek na podłodze.
KF: Żeby Trójmiasto zyskało prawdziwe  miejsce spotkań mieszkańców w strefie publicznej. By miejsc w przedszkolach było przynajmniej tyle, ile jest dzieci w wieku przedszkolnym. Żebyśmy mogli segregować śmieci i znali nazwiska naszych radnych.
MK: Żeby było więcej taniego budownictwa i mieszkań komunalnych, żeby czynsze nie rosły ponad granice wypłacalności mieszkańców, ...
KF: ...a w Gdańsku nie przybywało działań fasadowych, które nie przyczyniają się do lepszego życia mieszkańców.
Rozmawiał Jacek Wierciński

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież