Brządkowski wygrał proces i wybory » Trudno było sobie wyobrazić inny finał - Karnowski i Pobłocki muszą zapłacić po 2500 zł na cel społe... Dzień Ziemi w Przedszkolu nr 31 » Ekologia i dbanie o środowisko były głównymi tematami Dnia Ziemi zorganizowanego w Przedszkolu nr 31... Nowi włodarze w Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie, bez zmian Kartuzach i S... » W niedzielę odbyła się II tura wyborów samorządowych. W Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie wybrano nowe w... Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
sobota, 20 kwietnia 2024 20:28
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
W niedzielę o godz. 14.00 w Ostrowie rozpocznie się mecz 2. kolejki
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Skromna wygrana, duży krok do Ekstraklasy
środa, 24 kwietnia 2024 21:27
Skromna wygrana, duży krok do Ekstraklasy
Lechia skromnie pokonała na Polsat Plus Arena Polonię Warszawa 1:0

Galeria Sztuki Gdańskiej

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Ciemności kryją ziemię
środa, 17 kwietnia 2024 14:01
Ciemności kryją ziemię
Od pierwszych chwil ciemność, a właściwie półmrok towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Przed Pomorzem otwiera się szansa

PDF
Drukuj
Email

altO stosunkach z Rosją, o ostatniej wizycie prezydenta Miedwiediewa oraz o prywatyzacji Lotosu rozmawialiśmy z politologiem, prof. UG, dr hab. Maciejem Szczurowskim

- Czy można wizytę prezydenta Dmitrija Miedwiediewa nazwać nową kartą w interesach polsko - rosyjskich?
Maciej Szczurowski: Tak. Myślę, że jest to ocieplenie stosunków, jest to konsekwencja w pewnym ocieplaniu stosunków ponieważ Rosji i Polsce powinno zależeć, a obecnemu rządowi myślę że zależy, na umożliwieniu rozwoju ekonomicznego i na wzajemnej współpracy. Zresztą te zderzenie z Rosją popiera również Europa, zwłaszcza Niemcy. To leży w interesie wszystkich.

- Rosyjskie media nie informowały o tym, że w trakcie całej wizyty prezydenta Miedwiediewa przez Polskę przeszła fala protestów, również w Gdańsku gdzie protestujący zebrali się pod konsulatem rosyjskim.
Maciej Szczurowski: Media rosyjskie podkreślają pozytywy tej wizyty. Wszędzie zdarzają się jakieś demonstracje, te w Gdańsku nie były szczególnie wielkie. W samej Warszawie było to raptem kilkadziesiąt osób i mają one prawo wyrażać swoje poglądy. Ja akurat się z nimi nie zgadzam. Nie był to aż tak silny protest.

- To znaczy, że wszędzie gdzie się pojawi, prezydent Rosji spotyka się z podobnym przyjęciem od części społeczeństwa?

Maciej Szczurowski: Może ja wtrącę wątek osobisty. Czytałem kilkukrotnie jako lekturę Lalkę Prusa. Proszę zwrócić uwagę na Wokulskiego - znakomity wzór ekonomisty i nie można mu odmówić patriotyzmu, ale jednak z tą Rosją handluje i utrzymuje zarówno Łęckich i Rzeckiego. Światem w tej chwili rządzi ekonomia, a nie zawsze to dostrzegamy. Owszem, pewne wartości są istotne, jak patriotyzm, jak jakieś poczucie tożsamości, dumy narodowej czy poczucie sprawiedliwości, ale wszystkim rządzi biznes. Z ekonomicznego punktu widzenia to jest pożądane poprawienie stosunków z Rosją, zresztą, gdy przyniesie to korzyści materialne to inaczej na te sprawy spojrzymy, prawda?     

- Jak pan ocenia pomysł utworzenia międzynarodowej komisji, która miałaby badać przyczyny katastrofy smoleńskiej?
Maciej Szczurowski: Przede wszystkim jakaś aktywność zespołu pod przewodnictwem Macierewicza, jak i inne głosy krytyczne padają trochę za wcześnie, bowiem nie znamy jeszcze poza tą włoską grupa działająca w zespole Millera, nie znamy treści tego raportu rosyjskiego i nie znamy również tych wątpliwości które zgłasza strona polska, a które lada dzień zostaną przekazane. Dopiero po ujawnieniu tego protokołu, dopiero wtedy można do pewnych zawartych tam sformułowań odnosić się, stawiać zarzuty i kwestionować prace zespołu rosyjskiego. Póki co na to wszystko zbyt wcześnie. My już od dłuższego czasu tracimy na relacjach z Rosją, my jeszcze w dalszym ciągu żyjemy jeśli nie w okresie zaborów i okresie namiestnikowskim, to na pewno w okresie komunizmu i tego zniewolenia sowieckiego, Tymczasem Rosja - my tego jako Polacy, jako państwo, jako społeczeństwo nie dostrzegamy do końca - że ta Rosja się zmieniła i to w znaczący sposób. Przeszła większa ewolucję jak sądzę, niż my i tutaj patrzenie na te przeszłość także przy patrzeniu na katastrofę smoleńską jest jakimś błędem. Z drugiej strony społeczeństwo to jest szerokie spektrum poglądów, szerokie spektrum zapatrywań, postaw i postrzegania świata. Czy komisja międzynarodowa jest potrzebna? A co ta komisja więcej zrobi? Zrobi to, co zrobili Rosjanie. Nie otrzyma innych dokumentów poza może jakimiś zdjęciami satelitarnymi od amerykanów. Nie sądzę, żeby mogła cokolwiek więcej uzyskać. Natomiast możemy dyskutować na temat pewnej opieszałości. Komuś zależy na tym żeby z jednej strony było cały czas głośno o tej sprawie, z drugiej strony komuś może nie zależy do końca na tym żeby sprawę rzeczywiście do końca wyjaśnić, i to wyjaśnić w sposób zdecydowany. Tutaj chodzi przede wszystkim o pewne obowiązki i podejście do tychże obowiązków przez osoby funkcyjne w ministerstwie obrony. Dodatkowo pozostaje kwestia decyzji obsługi lotniska, kontrolerów lotu czy pozwolić, czy nie pozwolić na lądowanie. Chociaż gdyby nie pozwolili, gdyby odmówiono lądowania można sobie wyobrazić co by się wtedy działo. 

- Na kolacji z Medwiediewem spotkał się między innymi prezes grupy Lotos Paweł Olechnowicz. Czy można to uznać za zapowiedź prywatyzacji Lotosu na rzecz Rosjan? czy prywatyzacja Lotosu jest rozwiązaniem dobrym dla naszego regionu, dla Pomorza?
Maciej Szczurowski: Czy dla Pomorza. Zapewni Lotosowi jakąś stabilność, jeśli oczywiście dojdzie do takiej sytuacji. Bardziej myślę, że korzystne dla Pomorza niż dla bezpieczeństwa energetycznego kraju, bo nie wiadomo przecież co się wydarzy, teraz jest cieplutko ale nie wiadomo co będzie za 10 lat.  Natomiast daje to Lotosowi silne wsparcie mocnego finansowo i także materiałowo, chodzi tutaj o zabezpieczenie w surowce, partnera. Na pewno może przynieść korzyść. Jeśli chodzi o sprawy regionalne poza tym Lotosem, który tak się przewija w mediach - bo to taki sztandarowy temat bezpieczeństwa energetycznego - zwróciłbym uwagę na podpisanie przez Pawlaka i minister rozwoju gospodarczego Rosji Elvirę Nabiulinę umowy (deklaracji o współpracy w celu modernizacji gospodarki, mającą zacieśnić współpracę organizacji biznesowych oraz małych i średnich przedsiębiorstw z obu krajów – dop. RS) To jak gdyby odnowienie tego co w listopadzie 2004 roku podpisał ówczesny wicepremier Hausner, dwustronnej umowy o współpracy z Rosją. Tam były bardzo interesujące zapisy dotyczące obwodu Kaliningradzkiego, dotyczące współpracy z tymi regionami, zwłaszcza północnymi i północno-zachodnimi Rosji jak Petersburg, Smoleńsk i inne. Tutaj przed Pomorzem otwiera się szansa! Zresztą tylko pomorskie i warmińsko-mazurskie podpisało te umowy - żegluga po zalewie, współpraca zwłaszcza w tej specjalnej strefie ekonomicznej która Rosjanie stworzyli pod Kaliningradem. To jest dla Gdańska i dla Pomorza świetne miejsce do robienia interesów. To w 2004 było na topie. Potem te kwestie przycichły. Myślę, że warto by było wrócić do tego, a klimat który jest teraz tworzony temu sprzyja.
Rozmawiał Rafał Szultk


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież