Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dramatyczny efekt łączny

PDF
Drukuj
Email

altRozmowa z Jolantą Banach, radną SLD w Radzie Miasta Gdańska


- W nowy rok wchodzimy z masą podwyżek. Które według pani będą najbardziej bolesne dla gdańszczan?
Jolanta Banach: Wszystkie są bardzo bolesne dla gdańszczan. Prawdziwym dramatem jest jednak ich efekt łączny. Przecież podwyżka VAT nie oznacza tylko paru groszy więcej na danej usłudze, czy towarze. Wzrost VAT-u na paliwie oznacza dużo większy wzrost cen usług transportowych jak np. SKM, ale również artykułów pierwszej potrzeby, których cena jest ściśle skorelowana z ceną paliwa. VAT jest zresztą podatkiem, który najbardziej uderza w najbiedniejszych mieszkańców – tam gdzie wydatki na żywność i mieszkanie stanowią ponad 50%, tam jest wraz z nowym rokiem prawdziwy dramat. Dla przykładu podam, że 20% gospodarstw domowych nie stać na ogrzanie swojego mieszkania. Wraz z podwyżką VAT-u ten wskaźnik będzie wzrastał. Inne podwyżki – czynszów i wody dodają się do tej podwyżki VAT-u, powodując brak możliwości wielu gospodarstw domowych na zaspokojenie ich podstawowych potrzeb.

- Przed nami podwyżka opłat za mieszkania komunalne. Jak ocenia pani zmiany forsowane przez prezydenta Lisickiego?

Jolanta Banach: Jeżeli chodzi o czynsze komunalne to rozumiem, że jeszcze przed nami ta dyskusja, ponieważ radni nie przesądzili jeszcze jaka będzie wysokość podwyżek. Mam nadzieję, że uda się zmniejszyć ich skalę. Jeżeli chodzi o pomysł na 100, 150, 200% podwyżki proponowane przez władze miasta, to są to podwyżki drakońskie i w mojej ocenie nie mieszczą się w ramach standardów cywilizowanego kraju. Niestety zapowiadane podwyżki czynszów kształtują się w tych granicach i nawet największe proponowane przez prezydenta Lisickiego ulgi spowodują realny wzrost opłat o 100% dla najbiedniejszych mieszkańców Gdańska. Na taka politykę nie można się zgodzić.

- Od pewnego czasu zajmuje się pani analizą kształtowania cen wody w Gdańsku. Jakie wnioski wyciągnęła pani ze swoich obserwacji?

Jolanta Banach: Prezydent Lisicki i prezes GIFK-u twierdzą, że na cenę wody wpływa wysoki odpis amortyzacyjny od infrastruktury, która jest rozbudowywana. Żeby mieć dochód na wymianę struktury wodno-kanalizacyjnej GIFK wlicza swoje koszty amortyzacji w czynsz dzierżawny. Ten czynsz dzierżawny stanowi prawie 50% kosztów jakie ponosi firma Saur Neptun, która przenosi je później na mieszkańców w cenie wody. Ponadto 75% kosztów GIWK to odpis amortyzacyjny, tylko że odpisów amortyzacyjnych dokonujemy zgodnie z prawem podatkowym, od majątku spółki zakupionego we własnym zakresie. Stąd nie może być on dokonany od majątku zakupionego w ramach dotacji z UE, które stanowią dużą część budżetu na modernizacje struktury wodno-kanalizacyjnej. Patrząc na wysoki wskaźnik odpisu amortyzacyjnego mam nadzieję, że spółka miasta nie łamie tutaj prawa. Zresztą jeżeli projekt wodno-kanalizacyjny byłby sfinansowany z budżetu miasta i środków unijnych nie można byłoby dokonać odpisu amortyzacyjnego, a w konsekwencji cena wody byłaby dużo niższa. Za jej obecny poziom odpowiadają więc rządzący, a nie jak mówi prezydent Lisicki „nieubłagane prawa ekonomii”.

- Krytykuje pani sposób kształtowania cen wody w Gdańsku, ale jaka może być dla niego alternatywa?
Jolanta Banach: Trochę już o tym mówiliśmy. Podstawą jest zmiana priorytetów rządzących. Mamy wiele inwestycji drogich, mało racjonalnych w czasach kryzysu jak na przykład ECS czy Ergo Arena na które wydajemy grube miliony z naszego budżetu. Te pieniądze mogłyby być przeznaczone na realizację projektu wodno-kanalizacyjnego, ale rządzący miastem postanowili przerzucić te koszty na mieszkańców. W mojej ocenie najpierw w mieszkaniu montuje się kanalizację, a potem stół bilardowy. Rządzącej ekipie takie myślenie jest niestety obce.

- Część pomorskich ekspertów podaje za wzór model gdyński. To oznaczałoby jednak rezygnację z usług Saur Neptun. Czy takie rozwiązanie jest w Gdańsku możliwe?
Jolanta Banach: Ja w ogóle jestem przeciwna temu modelowi państwa, które odpycha od siebie odpowiedzialność za usługi publiczne w formie komercjalizacji i prywatyzacji. Nie mówię, że sama prywatyzacja jest zła, ale w polskim wykonaniu w szczególności w odniesieniu do usług publicznych zwyczajnie się nie sprawdza. Oddajemy odpowiedzialność za wytwarzanie i dostarczanie energii i wody w prywatne ręce, a potem dziwimy się problemom jakie to sprawia. W przypadku podwyżek cen wody problem nie tkwi przede wszystkim po stronie Saur Neptun, ale po stronie spółki komunalnej, czyli GIFK-u i władz samorządowych, które założyły finansowanie projektu wodno-kanalizacyjnego z naszych pieniędzy.
Rozmawiał Tomasz Wrzask

O podwyżkach w Gdańsku czytaj
http://www.wybrzeze24.pl/gazeta-gdanska-artykuly/czeka-nas-rok-podwyzek


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież