Wernisaż wystawy „Spojrzeć ludziom prosto w oczy…” » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w 4. rocznicę śmierci Jana Olszewskiego odbył się wernisaż wys... ZŁOTE płyną z gdańskich kranów... » To jest gest prezydent Gdańska. Złote popłyną z gdańskich kranów do niektórych gdańskich portfeli. Z... Dieta bezglutenowa – moda czy konieczność? Jak sobie radzić po diagnoz... » Niepewność, strach, a często bezradność i osamotnienie osób szukających przyczyn swoich dolegliwości... Wspólny bilet trójmiejski popłynął z FALĄ do morza... » 2 lutego w siedzibie Rady Miasta Gdańska odbyła się debata na temat projektu Spółki Innobaltica doty... W tygodniku „Sieci”: Budujemy najsilniejszą lądową armię Europy » W nowym numerze „Sieci” wicepremier Mariusz Błaszczak, laureat tytułu Człowiek Wolności Tygodnika „S... Zmiany w Muzeum Narodowym w Gdańsku » Przebywający na Wybrzeżu Jarosław Sellin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas konf... 300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy » Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów prezydent Gdańska A. Dulkiewicz i... Piotr Dzik: Wigilia od 1991 » 24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeni... Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap...
ZŁOTE płyną z gdańskich kranów...
wtorek, 07 lutego 2023 15:37
ZŁOTE płyną z gdańskich kranów...
To jest gest prezydent Gdańska. Złote popłyną z gdańskich
Lekkoatletyczne gwiazdy w ORLEN Copernicus Cup
wtorek, 07 lutego 2023 09:13
Lekkoatletyczne gwiazdy w ORLEN Copernicus Cup
To będzie lekkoatletyczne wydarzenie zimy w Polsce! 8 lutego w
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
sobota, 04 lutego 2023 20:52
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
To było jedno z najdłuższych spotkań w historii piłkarskiej

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
poniedziałek, 30 stycznia 2023 13:19
Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
Artur Baranowski, gdyński malarz, pejzażysta, często oceniany
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Uroczysta sesja RMG – 20 lat samorządności

altW piątkowe popołudnie w Sali Teatru Wybrzeże przy Targu Węglowym w Gdańsku odbyła się  uroczysta sesja Rady Miasta Gdańska dla uczczenia 20 – lecia samorządności. Na scenie zasiedli: prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz i wiceprezydenci, władze miasta oraz radni Rady Miasta Gdańska obecnej kadencji. Na widowni miejsca zajęli byli prezydenci i wiceprezydenci, radni sprawujący swoje funkcje na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat.

Wśród gości byli: minister edukacji narodowej Katarzyna Hall, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, Honorowy Obywatel Miasta Gdańska, były burmistrz Bremy Hans Koshnik, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, reprezentanci Rady Miasta Kaliningradu, laureaci medali Św. Wojciecha i Księcia Mściwoja II i in.

- Dwadzieścia lat temu, 27 maja 1990 roku Polacy wkroczyli na drogę demokracji - powiedział na powitanie Bogdan Oleszek. – Mieszkańcy małych i dużych gmin po kilkudziesięcioletniej przerwie mogli wybrać swoich reprezentantów do sprawowania władzy.

Odbyły się pierwsze w krajach bloku wschodniego w pełni demokratyczne wybory. W procesie przemian ustrojowych zapoczątkowanych wydarzeniami Okrągłego Stołu 1989 roku istotne miejsce przypisuje się kwestiom samorządowym. Jednym z filarów transformacji ustrojowej w Polsce było przejście od monopolu władzy centralnej do samorządu terytorialnego. Reforma samorządowa przeprowadzona ustawą z dnia 8 marca 1990 roku wprowadziła nowy ustrój władzy lokalnej, mówił dalej Oleszek.

- Samorząd terytorialny stał się władzą społeczności lokalnej i dał jej prawo samo decydowania o podstawowych dla niej rozstrzygnięciach natury politycznej, ekonomicznej i społecznej – kontynuował Oleszek. - Konsekwencją tych przemian stało się ściślejsze powiązanie władzy samorządowej ze społeczeństwem i uniezależnienia od władz zwierzchnich w procesie spełniania funkcji administracji i publicznej. Reforma samorządowa – przełamując monopol państwowy i partyjny – wprowadziła demokratyczny model władzy lokalnej wywodzący się ze społeczności lokalnej i spełniający funkcje administracji publicznej pod stałą kontrolą przedstawicieli miejscowej społeczności.

- Stwierdzenie, ze jestem bardzo wzruszony to mało - powiedział m. in. Jacek Starościak pierwszy prezydent Miasta Gdańska wybrany dwadzieścia lat temu drogą demokratycznych wyborów. – Bardzo dziękuję za możliwość powrotu do tamtego czasu. Czuję się nieco jak Aleksander Dumas i jego „Trzej muszkieterowie Dwadzieścia lat później”. Zastanawiam się, kto z nas jest, Atosem, Portosem, Aramisem i i D’ Artagnianie. Dla mnie są takie dwie osoby: pierwsza to Maria Małkowska, a druga – Paweł – dwadzieścia lat związani z samorządem. Jesteście naprawdę dla mnie liderami, aż się nie chce wierzyć. Pan prezydent wie o tym, że napisałem wspomnienia dotyczące tego okresu, które zajmują ponad 100 stron, więc jak, więc jak je zamknąć w tych pięciu, by opisać ten brzemienny w wydarzenia czas. Cofnę się do 1989 roku, żeby przypomnieć skąd przyszliśmy do Rady Miasta? Jak znaleźliśmy się w Radzie Miasta i następnie w pierwszym zarządzie miasta? Cofamy się do roku przejściowego, roku burzenia starych struktur i budowania nowych – zarówno w wymiarze państwowym, jak i samorządowym. Przed wyborami w czerwcu 1989 roku do Sejmu kontraktowego ze społecznego zrywu Solidarności powstają Komitety Obywatelskie…
Katarzyna Korczak
Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież