Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po... PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej » 16 września otwarto Centrum Medyczne PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej. To trzecia taka placów... M. Adamowicz u gedanistów - forma na medal » Mamy dobra wiadomość dla nieco poirytowanej sędzi Aleksandry Kaczmarek, która 8 września nie doczeka... Wszystkim, którym drogie jest dziedzictwo gdańskiej zieleni » Oświadczenie otwarteW dniu 4 maja b.r. wystosowałem List Otwarty w sprawie postępującej degradacji O... Tomasz Wołek odłożył pióro. Kibicuje Niebiesko-Biało-Niebieskim w Nieb... » Tomasz Wołek był dziennikarzem, pisarzem, znawcą i komentatorem sportowym. Urodził się w 1947 roku. ... Żegnaj Tomku... » Nie żyje Tomasz Wołek. Mój mentor futbolu i zawodu dziennikarza. Tomka poznałem w 1974 roku. Po pami... Stowarzyszenie „Godność” do Tuska » List Stowarzyszenia „Godność” do Donalda TuskaSzanowny Donaldzie!My, byli się działacze „Solidarnośc...
Portfele liderów partii - kto na Pomorzu za Tuskiem?
niedziela, 18 września 2022 13:08
Portfele liderów partii - kto na Pomorzu za Tuskiem?
Lepsza, lepiej płatna praca w pomorskim samorządzie niż służba

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Marsze w górę tabeli
sobota, 24 września 2022 13:49
Marsze w górę tabeli
EKSTRAKLASA BP
Lechia od ostatniego dnia lipca wciąż bez
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
czwartek, 22 września 2022 18:12
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
48-letni Marcin Kaczmarek podjął się niezwykle trudnego zadania.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Rozewska strażnica polskości
środa, 14 września 2022 13:24
Rozewska strażnica polskości
Pogoda nie nastrajała do długiego pobytu nad morzem, było już
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
środa, 31 sierpnia 2022 08:28
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza uczniów

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Uroczysta sesja RMG – 20 lat samorządności

altW piątkowe popołudnie w Sali Teatru Wybrzeże przy Targu Węglowym w Gdańsku odbyła się  uroczysta sesja Rady Miasta Gdańska dla uczczenia 20 – lecia samorządności. Na scenie zasiedli: prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz i wiceprezydenci, władze miasta oraz radni Rady Miasta Gdańska obecnej kadencji. Na widowni miejsca zajęli byli prezydenci i wiceprezydenci, radni sprawujący swoje funkcje na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat.

Wśród gości byli: minister edukacji narodowej Katarzyna Hall, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, Honorowy Obywatel Miasta Gdańska, były burmistrz Bremy Hans Koshnik, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, reprezentanci Rady Miasta Kaliningradu, laureaci medali Św. Wojciecha i Księcia Mściwoja II i in.

- Dwadzieścia lat temu, 27 maja 1990 roku Polacy wkroczyli na drogę demokracji - powiedział na powitanie Bogdan Oleszek. – Mieszkańcy małych i dużych gmin po kilkudziesięcioletniej przerwie mogli wybrać swoich reprezentantów do sprawowania władzy.

Odbyły się pierwsze w krajach bloku wschodniego w pełni demokratyczne wybory. W procesie przemian ustrojowych zapoczątkowanych wydarzeniami Okrągłego Stołu 1989 roku istotne miejsce przypisuje się kwestiom samorządowym. Jednym z filarów transformacji ustrojowej w Polsce było przejście od monopolu władzy centralnej do samorządu terytorialnego. Reforma samorządowa przeprowadzona ustawą z dnia 8 marca 1990 roku wprowadziła nowy ustrój władzy lokalnej, mówił dalej Oleszek.

- Samorząd terytorialny stał się władzą społeczności lokalnej i dał jej prawo samo decydowania o podstawowych dla niej rozstrzygnięciach natury politycznej, ekonomicznej i społecznej – kontynuował Oleszek. - Konsekwencją tych przemian stało się ściślejsze powiązanie władzy samorządowej ze społeczeństwem i uniezależnienia od władz zwierzchnich w procesie spełniania funkcji administracji i publicznej. Reforma samorządowa – przełamując monopol państwowy i partyjny – wprowadziła demokratyczny model władzy lokalnej wywodzący się ze społeczności lokalnej i spełniający funkcje administracji publicznej pod stałą kontrolą przedstawicieli miejscowej społeczności.

- Stwierdzenie, ze jestem bardzo wzruszony to mało - powiedział m. in. Jacek Starościak pierwszy prezydent Miasta Gdańska wybrany dwadzieścia lat temu drogą demokratycznych wyborów. – Bardzo dziękuję za możliwość powrotu do tamtego czasu. Czuję się nieco jak Aleksander Dumas i jego „Trzej muszkieterowie Dwadzieścia lat później”. Zastanawiam się, kto z nas jest, Atosem, Portosem, Aramisem i i D’ Artagnianie. Dla mnie są takie dwie osoby: pierwsza to Maria Małkowska, a druga – Paweł – dwadzieścia lat związani z samorządem. Jesteście naprawdę dla mnie liderami, aż się nie chce wierzyć. Pan prezydent wie o tym, że napisałem wspomnienia dotyczące tego okresu, które zajmują ponad 100 stron, więc jak, więc jak je zamknąć w tych pięciu, by opisać ten brzemienny w wydarzenia czas. Cofnę się do 1989 roku, żeby przypomnieć skąd przyszliśmy do Rady Miasta? Jak znaleźliśmy się w Radzie Miasta i następnie w pierwszym zarządzie miasta? Cofamy się do roku przejściowego, roku burzenia starych struktur i budowania nowych – zarówno w wymiarze państwowym, jak i samorządowym. Przed wyborami w czerwcu 1989 roku do Sejmu kontraktowego ze społecznego zrywu Solidarności powstają Komitety Obywatelskie…
Katarzyna Korczak
Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież