Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO » 100 złotych od szefa klubu radnych PO, 500 zł od członkini rady GPEC, 800 zł od dziennikarza, 900 zł... Wejście w historię: Prezentacja eksponatów należących do rodziny Książ... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejście w historię” zaprezent... Dzielnicowa gazeta „Wasze historie po oruńsku” czeka na opowieści i ma... » „Wasze historie po oruńsku” to gazeta inna niż wszystkie – tworzona jest z mieszkańcami i mieszkanka... W tygodniku „Sieci”: 13 kłamstw Tuska na jednym spotkaniu » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” ujawniamy, jak lider PO mija się z prawdą. Donald Tusk jest w tras... Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul... Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Bogumiłę i Anastazego ... » W 83. rocznicę egzekucji 67 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska na froncie kamienicy przy ul. Wajdeloty... Adamowicz bez prawa do sądu? A Konstytucja mówi... » W Sądzie Okręgowym w Gdańsku nie rozpoczął się proces odwoławczy europosłanki PO Magdaleny Adamowicz...
Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO
środa, 29 marca 2023 16:34
Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO
100 złotych od szefa klubu radnych PO, 500 zł od członkini rady
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
piątek, 24 marca 2023 18:03
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
EKSTRAKLASA PKO BP
Już tylko niepoprawni optymiści wierzą
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
niedziela, 19 marca 2023 14:59
Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
Oliwa zawsze była atrakcyjnym miejscem, tu oddychało się czystym,
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Celuloza na Kokoszkach, czyli fabryka niezgody

altNa gdańskich Kokoszkach ma niedługo powstać fabryka koncernu Weyerhaeuser, gdzie mają być produkowane artykuły higieniczne. Przeciw tej  inwestycji protestują jednak okoliczni mieszkańcy. Obawiają się szkodliwych dla siebie i środowiska skutków funkcjonowania zakładu.


Zakład ma być zlokalizowany w obrębie Parku przemysłowo-technologicznego "Maszynowa". Teren od sześciu lat decyzją ówczesnych radnych jest  przeznaczony pod inwestycje przemysłowe. Do tej pory nie było protestów w sprawie. Dopiero inwestycja amerykańskiego potentata celulozowego, spowodowała kontrowersje okolicznych mieszkańców.


- Protestujemy bo bardzo nie chcemy nowych źródeł, które będą zanieczyszczać miasto Gdańsk. Już w przedstawionej nam karcie informacyjnej widać było, że zanieczyszczenia po otwarciu zakładu powstaną. Spotykaliśmy się wielokrotnie z inwestorem, również z władzami miasta i bez przerwy o tym mówiliśmy. Uspokajano, że powstały raport o wpływie inwestycji na środowisko uspokoi nasze obawy. Raport naszych obaw nie uspokoił. Do wielu ważnych rzeczy się nie odnosi, inne pomija. Czytając go mamy czasem wrażenie, że był pisany pod konkretne zamówienie – tłumaczy Barbara Czernicka, prezes Koła Gdańsk Zachód Polskiego Klubu Ekologicznego.


Niepokój mieszkańców budzi również technologia jaką ma zamiar wykorzystać amerykański producent:
-  Jeżeli ta fabryka ma powstać chcielibyśmy, aby była tam zastosowana najlepsza możliwa technologia jaka istnieje obecnie na świecie. Wiemy, że emisja szkodliwych substancji mogłaby być w ten sposób ograniczona praktycznie do zera. Dotyczy to również zapachów. To jednak jak twierdzą producenci wiąże się z „gigantycznymi” kosztami i nie ma potrzeby tego zmieniać – dodaje Barbara Czernicka


Według przygotowanego raportu środowiskowego zastosowana technologia spełnia wymagane normy. Dla Weyerhaeusera technologia, którą planuje wykorzystać w Gdańsku jest już sprawdzona i nie ma potrzeby jej zmieniać:
- Nikt z mieszkańców, nie pokazał do tej pory że zna nowocześniejsze rozwiązania. Jest to sprawdzona technologia, która w naszym zakładzie w Columbus w USA działa bezawaryjnie – mówił na poniedziałkowym spotkaniu z mieszkańcami Tomasz Włodarczak, dyrektor gdańskiego Weyerhaeusera.


Gdański Weyerhaeuser podkreśla, że firma jest gotowa na dialog z mieszkańcami i spełnienie ich uzasadnionych postulatów. Mieszkańcy zapowiadają jednak, że póki nie dostaną konkretnej propozycji rozwiązania problemu, będą wykorzystywać wszelkie możliwości administracyjne dla przyblokowania decyzji o budowie fabryki. Jeżeli to będzie nie możliwe postarają się zminimalizować emisje szkodliwych substancji przez powstały zakład.
Tomasz Wrzask


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież