Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd... Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika » We wtorek, 27 lutego, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rol... W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole » Nowy numer tygodnika „Sieci” ujawnia szokujący plan Brukseli na polską edukację: szkoły mają obniżyć...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Celuloza na Kokoszkach, czyli fabryka niezgody

altNa gdańskich Kokoszkach ma niedługo powstać fabryka koncernu Weyerhaeuser, gdzie mają być produkowane artykuły higieniczne. Przeciw tej  inwestycji protestują jednak okoliczni mieszkańcy. Obawiają się szkodliwych dla siebie i środowiska skutków funkcjonowania zakładu.


Zakład ma być zlokalizowany w obrębie Parku przemysłowo-technologicznego "Maszynowa". Teren od sześciu lat decyzją ówczesnych radnych jest  przeznaczony pod inwestycje przemysłowe. Do tej pory nie było protestów w sprawie. Dopiero inwestycja amerykańskiego potentata celulozowego, spowodowała kontrowersje okolicznych mieszkańców.


- Protestujemy bo bardzo nie chcemy nowych źródeł, które będą zanieczyszczać miasto Gdańsk. Już w przedstawionej nam karcie informacyjnej widać było, że zanieczyszczenia po otwarciu zakładu powstaną. Spotykaliśmy się wielokrotnie z inwestorem, również z władzami miasta i bez przerwy o tym mówiliśmy. Uspokajano, że powstały raport o wpływie inwestycji na środowisko uspokoi nasze obawy. Raport naszych obaw nie uspokoił. Do wielu ważnych rzeczy się nie odnosi, inne pomija. Czytając go mamy czasem wrażenie, że był pisany pod konkretne zamówienie – tłumaczy Barbara Czernicka, prezes Koła Gdańsk Zachód Polskiego Klubu Ekologicznego.


Niepokój mieszkańców budzi również technologia jaką ma zamiar wykorzystać amerykański producent:
-  Jeżeli ta fabryka ma powstać chcielibyśmy, aby była tam zastosowana najlepsza możliwa technologia jaka istnieje obecnie na świecie. Wiemy, że emisja szkodliwych substancji mogłaby być w ten sposób ograniczona praktycznie do zera. Dotyczy to również zapachów. To jednak jak twierdzą producenci wiąże się z „gigantycznymi” kosztami i nie ma potrzeby tego zmieniać – dodaje Barbara Czernicka


Według przygotowanego raportu środowiskowego zastosowana technologia spełnia wymagane normy. Dla Weyerhaeusera technologia, którą planuje wykorzystać w Gdańsku jest już sprawdzona i nie ma potrzeby jej zmieniać:
- Nikt z mieszkańców, nie pokazał do tej pory że zna nowocześniejsze rozwiązania. Jest to sprawdzona technologia, która w naszym zakładzie w Columbus w USA działa bezawaryjnie – mówił na poniedziałkowym spotkaniu z mieszkańcami Tomasz Włodarczak, dyrektor gdańskiego Weyerhaeusera.


Gdański Weyerhaeuser podkreśla, że firma jest gotowa na dialog z mieszkańcami i spełnienie ich uzasadnionych postulatów. Mieszkańcy zapowiadają jednak, że póki nie dostaną konkretnej propozycji rozwiązania problemu, będą wykorzystywać wszelkie możliwości administracyjne dla przyblokowania decyzji o budowie fabryki. Jeżeli to będzie nie możliwe postarają się zminimalizować emisje szkodliwych substancji przez powstały zakład.
Tomasz Wrzask


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież