Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi... Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po... PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej » 16 września otwarto Centrum Medyczne PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej. To trzecia taka placów...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Marsze w górę tabeli
sobota, 24 września 2022 13:49
Marsze w górę tabeli
EKSTRAKLASA BP
Lechia od ostatniego dnia lipca wciąż bez
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
czwartek, 22 września 2022 18:12
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
48-letni Marcin Kaczmarek podjął się niezwykle trudnego zadania.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Szlakiem Rewskich Szkut
wtorek, 20 września 2022 13:27
Szlakiem Rewskich Szkut
Kilka dni urlopu jak co roku we wrześniu spędziłem w Rewie. To
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
środa, 31 sierpnia 2022 08:28
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza uczniów

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Celuloza na Kokoszkach, czyli fabryka niezgody

altNa gdańskich Kokoszkach ma niedługo powstać fabryka koncernu Weyerhaeuser, gdzie mają być produkowane artykuły higieniczne. Przeciw tej  inwestycji protestują jednak okoliczni mieszkańcy. Obawiają się szkodliwych dla siebie i środowiska skutków funkcjonowania zakładu.


Zakład ma być zlokalizowany w obrębie Parku przemysłowo-technologicznego "Maszynowa". Teren od sześciu lat decyzją ówczesnych radnych jest  przeznaczony pod inwestycje przemysłowe. Do tej pory nie było protestów w sprawie. Dopiero inwestycja amerykańskiego potentata celulozowego, spowodowała kontrowersje okolicznych mieszkańców.


- Protestujemy bo bardzo nie chcemy nowych źródeł, które będą zanieczyszczać miasto Gdańsk. Już w przedstawionej nam karcie informacyjnej widać było, że zanieczyszczenia po otwarciu zakładu powstaną. Spotykaliśmy się wielokrotnie z inwestorem, również z władzami miasta i bez przerwy o tym mówiliśmy. Uspokajano, że powstały raport o wpływie inwestycji na środowisko uspokoi nasze obawy. Raport naszych obaw nie uspokoił. Do wielu ważnych rzeczy się nie odnosi, inne pomija. Czytając go mamy czasem wrażenie, że był pisany pod konkretne zamówienie – tłumaczy Barbara Czernicka, prezes Koła Gdańsk Zachód Polskiego Klubu Ekologicznego.


Niepokój mieszkańców budzi również technologia jaką ma zamiar wykorzystać amerykański producent:
-  Jeżeli ta fabryka ma powstać chcielibyśmy, aby była tam zastosowana najlepsza możliwa technologia jaka istnieje obecnie na świecie. Wiemy, że emisja szkodliwych substancji mogłaby być w ten sposób ograniczona praktycznie do zera. Dotyczy to również zapachów. To jednak jak twierdzą producenci wiąże się z „gigantycznymi” kosztami i nie ma potrzeby tego zmieniać – dodaje Barbara Czernicka


Według przygotowanego raportu środowiskowego zastosowana technologia spełnia wymagane normy. Dla Weyerhaeusera technologia, którą planuje wykorzystać w Gdańsku jest już sprawdzona i nie ma potrzeby jej zmieniać:
- Nikt z mieszkańców, nie pokazał do tej pory że zna nowocześniejsze rozwiązania. Jest to sprawdzona technologia, która w naszym zakładzie w Columbus w USA działa bezawaryjnie – mówił na poniedziałkowym spotkaniu z mieszkańcami Tomasz Włodarczak, dyrektor gdańskiego Weyerhaeusera.


Gdański Weyerhaeuser podkreśla, że firma jest gotowa na dialog z mieszkańcami i spełnienie ich uzasadnionych postulatów. Mieszkańcy zapowiadają jednak, że póki nie dostaną konkretnej propozycji rozwiązania problemu, będą wykorzystywać wszelkie możliwości administracyjne dla przyblokowania decyzji o budowie fabryki. Jeżeli to będzie nie możliwe postarają się zminimalizować emisje szkodliwych substancji przez powstały zakład.
Tomasz Wrzask


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież