Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Pomorskie walczy z wielką falą

altFala kulminacyjna dotarła już do województwa pomorskiego. W pojedynczych miejscach przeprowadzono już ewakuacje. Najgorzej wygląda sytuacja przy bulwarze nadwiślańskim w Tczewie, gdzie tylko dzięki ustawieniu przez strażaków specjalnych rękawów przeciwpowodziowych nie doszło do zalania.

Wojewoda Pomorski Roman Zaborowski wprowadził już niedzielę 23 maja o godz. 12.00 stan alarmu powodziowego dla terenów nadwiślańskich. Zarówno władze Gdańska, jak i województwa uspokajają: wielka woda nam nie grozi.


- Gdańsk jest całkowicie bezpieczny. Oczywiście nie czekamy bezczynnie. Jesteśmy w stałym kontakcie z wojewodą kujawsko-pomorskim, przygotowujemy się na przejście fali przez tereny położone wzdłuż biegu Wisły, na Żuławach – zapewniał Roman Nowak, rzecznik Wojewody Pomorskiego.


alt


Fala kulminacyjna dotarła do Pomorza

Fala kulminacyjna dotarła już do województwa. Najgorzej wygląda sytuacja w Tczewie. Tam do zalania bulwaru i położonych wokół niego budynków brakowało zaledwie 30 cm. Tyko dzięki wcześniejszemu ułożeniu tzw. rękawa wodnego tereny nadwiślańskie Tczewa uniknęły zalania.


- Przyjechałem dzisiaj na miejsce i rzeka robi tutaj niesamowite wrażenie. Według doniesień regionalnego zarządu gospodarki wodnej, właśnie teraz aż do jutra do godziny 11 przez Tczew będzie przechodzić fala kulminacyjna. W normalnych warunkach, gdyby nie ustawienie rękawa wodnego doszłoby do zalania całego bulwaru i znajdujących się tam budynków. Straty byłyby ogromne – powiedział Tadeusz Konkol, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Gdańsku.


alt


Również w innych miejscach województwa trwają przygotowania do przyjęcia fali kulminacyjnej. W wielu miejscach trwa umacnianie wału m.in.: Mikoszewie w powiecie Nowy Dwór Mazowiecki,  w powiecie Gdańskim niedaleko miejscowości Leszkowy, w powiecie Malborskim, w miejscowości Końkrewice, w powiecie Kwidzyńskim miejscowości Janowo, w powiecie Sztumskim miejscowości Piekło.


- Cały czas patrolujemy i sprawdzamy stan wałów. Na razie sytuacja jest opanowana. W niektórych miejscach dochodzi do niewielkiego przesiąkania wałów, część została nadwyrężona przez Boby jak np. w miejscowościach Mątwy Wielkie i Borętwy. Strażacy cały czas wzmacniają nadwyrężone odcinki wałów. O ile nie zdarzy się jakaś katastrofa powinny wytrzymać – dodaje Tadeusz Konkol.


alt


Na niektórych zagrożonych terenach przeprowadzono już prewencyjne ewakuacje. Objęły one lokal gastronomiczny w Mikoszewie. W Gniewie ewakuowano 26 osób z ulicy Wiślańskiej, położonej nad samą Wisłą. Wynieść musiało się również 5 osób z gospodarstwa rolnego w Jaźwiskach.
- Ewakuacje w zagrożonych miejscach zostały dokonane prewencyjnie. Nie ma obecnie zagrożenia przerwania wałów w tych miejscach, ale wolimy dmuchać na zimne – dodaje Konkol.


1500 strażaków do walki z powodzią

Do walki z powodzią w Województwie Pomorskim przygotowanych jest 1500 strażaków. 160 funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej zapewnia obsługę logistyczną. W akcji pomaga również 8000 druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej. Do pomocy naszym strażakom przygotowani są również funkcjonariusze z innych województw: kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego oraz łódzkiego. Strażacy dysponują 375 samochodami z pompami, 274 wozami technicznymi, 452 pompami (również pływającymi), 72 jednostkami pływającymi, 105 pompami wysokowydajnymi oraz 104 aparatami prądotwórczymi.


altSłużby zapewniają, że jeżeli nie dojdzie do jakiś nieprzewidywalnych okoliczności wały powinny wytrzymać. Może dojść do lokalnych podtopień, ale sytuacja z Płocka nie powinna się u nas powtórzyć. Mimo zapewnień powinniśmy być jednak czujni i w wypadku zagrożenia przygotowani na ewakuacje.


Szczegółowe zasady postępowania na wypadek powodzi i ewakuacji:

http://www.wybrzeze24.pl/gazeta-gdanska-temat-dnia/jak-przygotowac-sie-do-wielkiej-fali


Galeria zdjęć z przygotowań Tczewa do przyjścia fali 

http://www.wybrzeze24.pl/galerie?func=viewcategory&catid=52


Galeria zdjęć - sytuacja w Bałdowie i Tczewie dziś w godz. 6.30-7.30

http://www.wybrzeze24.pl/galerie?func=viewcategory&catid=53

Tomasz Wrzask


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież