Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne będzie mieć nową siedzibę dzięk... » Ponad 90 milionów złotych będzie kosztowała budowa nowej siedziby Uniwersyteckiego Centrum Stomatolo... "Judasze naszych czasów". P. Duda ostro o posłach PO » Już nie tylko baner na budynku Komisji Krajowej, ale też wystawa dokumentująca powiązania NSZZ „Soli... Spotkanie z mieszkańcami Oruni Górnej - Gdańska Południe, Ujeściska - ... » W Szkole Podstawowej nr 86 przy ul. Wielkopolskiej 20 odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie władz... Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w obozie Stutthof » W sobotę, 18 marca, Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej, zorganizował wyj... W tygodniku „Sieci”: Beata Szydło wchodzi do gry » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” Beata Szydło, posłanka PiS do Parlamentu Europejskiego mówi, jak w... Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana » Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA powiększyła z jednej do trzech osób skład jej... Piekarz prezydentem? » Przed setkami lat zdarzało się już, że burmistrzami tysiącletniego Gdańska zostawali cenieni przez g... Halabardnik w Dworze Artusa w blasku świec (zapachowych) » Kto z nas by nie marzył o zapachowej świecy podarowanej przez gdańskiego halabardnika podczas fety i... Stefan Wilmont skazany na dożywocie za zabójstwo Pawła Adamowicza » Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał Stefana Wilmonta za zabójstwo Pawła Adamowicza na dożywocie.Sąd zezwol... Polska Matką Naszą… » W Wielki Piątek 22 marca 1940 r. rozstrzelano drugą grupę 67 gdańszczan, przebywających w obozie Stu...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
piątek, 17 marca 2023 15:52
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
EKSTRAKLASA PKO BP
Po minutach, dniach, tygodniach i
Lechia zwolniła Marcina Kaczmarka
wtorek, 21 marca 2023 14:54
Lechia zwolniła Marcina Kaczmarka
Z dniem 21 marca 2023 Lechia podjęła decyzję o zakończeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Pewien telefon wieczorową porą
niedziela, 12 marca 2023 10:07
Pewien telefon wieczorową porą
Kiedy zadzwonił, byłem lekko zdezorientowany, nie wiedziałem czy
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Pomorskie walczy z wielką falą

altFala kulminacyjna dotarła już do województwa pomorskiego. W pojedynczych miejscach przeprowadzono już ewakuacje. Najgorzej wygląda sytuacja przy bulwarze nadwiślańskim w Tczewie, gdzie tylko dzięki ustawieniu przez strażaków specjalnych rękawów przeciwpowodziowych nie doszło do zalania.

Wojewoda Pomorski Roman Zaborowski wprowadził już niedzielę 23 maja o godz. 12.00 stan alarmu powodziowego dla terenów nadwiślańskich. Zarówno władze Gdańska, jak i województwa uspokajają: wielka woda nam nie grozi.


- Gdańsk jest całkowicie bezpieczny. Oczywiście nie czekamy bezczynnie. Jesteśmy w stałym kontakcie z wojewodą kujawsko-pomorskim, przygotowujemy się na przejście fali przez tereny położone wzdłuż biegu Wisły, na Żuławach – zapewniał Roman Nowak, rzecznik Wojewody Pomorskiego.


alt


Fala kulminacyjna dotarła do Pomorza

Fala kulminacyjna dotarła już do województwa. Najgorzej wygląda sytuacja w Tczewie. Tam do zalania bulwaru i położonych wokół niego budynków brakowało zaledwie 30 cm. Tyko dzięki wcześniejszemu ułożeniu tzw. rękawa wodnego tereny nadwiślańskie Tczewa uniknęły zalania.


- Przyjechałem dzisiaj na miejsce i rzeka robi tutaj niesamowite wrażenie. Według doniesień regionalnego zarządu gospodarki wodnej, właśnie teraz aż do jutra do godziny 11 przez Tczew będzie przechodzić fala kulminacyjna. W normalnych warunkach, gdyby nie ustawienie rękawa wodnego doszłoby do zalania całego bulwaru i znajdujących się tam budynków. Straty byłyby ogromne – powiedział Tadeusz Konkol, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Gdańsku.


alt


Również w innych miejscach województwa trwają przygotowania do przyjęcia fali kulminacyjnej. W wielu miejscach trwa umacnianie wału m.in.: Mikoszewie w powiecie Nowy Dwór Mazowiecki,  w powiecie Gdańskim niedaleko miejscowości Leszkowy, w powiecie Malborskim, w miejscowości Końkrewice, w powiecie Kwidzyńskim miejscowości Janowo, w powiecie Sztumskim miejscowości Piekło.


- Cały czas patrolujemy i sprawdzamy stan wałów. Na razie sytuacja jest opanowana. W niektórych miejscach dochodzi do niewielkiego przesiąkania wałów, część została nadwyrężona przez Boby jak np. w miejscowościach Mątwy Wielkie i Borętwy. Strażacy cały czas wzmacniają nadwyrężone odcinki wałów. O ile nie zdarzy się jakaś katastrofa powinny wytrzymać – dodaje Tadeusz Konkol.


alt


Na niektórych zagrożonych terenach przeprowadzono już prewencyjne ewakuacje. Objęły one lokal gastronomiczny w Mikoszewie. W Gniewie ewakuowano 26 osób z ulicy Wiślańskiej, położonej nad samą Wisłą. Wynieść musiało się również 5 osób z gospodarstwa rolnego w Jaźwiskach.
- Ewakuacje w zagrożonych miejscach zostały dokonane prewencyjnie. Nie ma obecnie zagrożenia przerwania wałów w tych miejscach, ale wolimy dmuchać na zimne – dodaje Konkol.


1500 strażaków do walki z powodzią

Do walki z powodzią w Województwie Pomorskim przygotowanych jest 1500 strażaków. 160 funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej zapewnia obsługę logistyczną. W akcji pomaga również 8000 druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej. Do pomocy naszym strażakom przygotowani są również funkcjonariusze z innych województw: kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego oraz łódzkiego. Strażacy dysponują 375 samochodami z pompami, 274 wozami technicznymi, 452 pompami (również pływającymi), 72 jednostkami pływającymi, 105 pompami wysokowydajnymi oraz 104 aparatami prądotwórczymi.


altSłużby zapewniają, że jeżeli nie dojdzie do jakiś nieprzewidywalnych okoliczności wały powinny wytrzymać. Może dojść do lokalnych podtopień, ale sytuacja z Płocka nie powinna się u nas powtórzyć. Mimo zapewnień powinniśmy być jednak czujni i w wypadku zagrożenia przygotowani na ewakuacje.


Szczegółowe zasady postępowania na wypadek powodzi i ewakuacji:

http://www.wybrzeze24.pl/gazeta-gdanska-temat-dnia/jak-przygotowac-sie-do-wielkiej-fali


Galeria zdjęć z przygotowań Tczewa do przyjścia fali 

http://www.wybrzeze24.pl/galerie?func=viewcategory&catid=52


Galeria zdjęć - sytuacja w Bałdowie i Tczewie dziś w godz. 6.30-7.30

http://www.wybrzeze24.pl/galerie?func=viewcategory&catid=53

Tomasz Wrzask


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież