Lech Kaczyński - nie, Eugeniusz Węgrzyn - tak » 24 października 2024 na sesji Rady Miasta Gdańska, z inicjatywy radnych PO podjęto kuriozalną uchwał... Mali artyści zachwycili w małych formach teatralnych » Fragmenty książki autorstwa Katarzyny Błaszkiewicz i Katarzyna Sadowskiej pt: „Kto do Gdańska jedzie... Narodowy Marsz Papieski » W tym roku przypada 40 rocznica śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Podobnie jak św... List "Godności" do prezydenta RP » Pan Andrzej DudaPrezydent Rzeczpospolitej Polskiej Szanowny Panie PrezydencieW imieniu Stowarzyszeni... Zadbaj o lasy razem z Planetą Energii » Jakie gatunki drzew występują w Polsce, jak możemy chronić ekosystemy leśne? O tym, dlaczego lasy są... Miesiąc AAC w Przedszkolu nr 77 dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym » Październik jest na całym świeci miesiącem użytkowników komunikacji alternatywnej i wspomagającej. W... List Stowarzyszenia Godność do ks. abpa T. Wojdy w sprawie homilii bpa... » Jego Ekscelencja,Ks. Abp Tadeusz WojdaOrdynariusz Archidiecezji GdańskiejPowodowani troską jaką wywo... Cios za cios, miasto na linach » Spór o budowę trasy tramwajowej Gdańsk Piołunie – Wrzeszcz bardziej przypomina walkę bokserską niż d... Poseł Smoliński: Konsultacje tak jak my je rozumiemy » Ustawa o Samorządach obliguje wszystkie władze do przeprowadzenia wcześniejszych konsultacji społecz... "W imieniu sopocian" do premiera: odwołać wiceministra Karnowskiego » Sopockie ugrupowanie obywatelskie, "W imieniu sopocian", które brało udział w ostatnich wyborach sam...
Reklama
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
czwartek, 01 sierpnia 2024 20:03
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
To może być niepogodna jesień dla Jacka Karnowskiego, b.
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
środa, 25 września 2024 19:07
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
Andrzeja poznałem w 1973 roku na krakowskim dworcu PKP po meczu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Odeszła Krystyna Jacobson - Nestorka sopockiego malarstwa
niedziela, 21 lipca 2024 18:50
Odeszła Krystyna Jacobson - Nestorka sopockiego malarstwa
Odeszła wybitna osobowość gdańskiej sztuki Krystyna Jacobson. 7

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Zamordowany w potrójnym zabójstwie nie był marszandem

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
piątek, 15 marca 2013 19:20

Sprawę potrójnego zabójstwa, do którego doszło w kamienicy przy ulicy Długiej na Głównym Mieście w Gdańsku przejęła Prokuratura Okręgowa w Gdańsku. Ofiarami mordu są 30-letnia kobieta, 33-letni mężczyzna oraz ich 14-miesięczna córeczka. Na zamordowaną rodzinę trafił 14 marca w popołudniowy czwartek  brat jednej z ofiar.



Motywy zabójstwa, jak dotychczas, nie są znane. Zamordowany mężczyzna kolekcjonował antyki, w tym zabytkową broń, które jak twierdzi członek rodziny, zniknęły z miejsca zbrodni. Mógł to być więc motyw rabunkowy. Wśród stawianych hipotez są również badane ewentualne związki ofiar ze światem przestępczym.


alt


Wokół kamienicy, w której dokonano zbrodni, od strony podwórka gdzie jest czynne wejście, wyznaczona została specjalna, wydzielona strefa. Zabezpiecza ją policja, która rozstawiła kilka policyjnych radiowozów. Dostęp do budynku jest uniemożliwiony. Poza strefą parkują wozy transmisyjne różnych telewizji. Policja dokonuje przeglądu zapisów z okolicznych kamer monitoringu. W piątek budynek jak i garaż zamordowanego przeszukiwali saperzy oraz pirotechnicy.


alt



Na strzeżonym przez policję podwórku, podczas przeszukiwań w garażu ofiar, w obawie na znalezienie środków wybuchowych, rozważano ewakuację dzieci z pobliskiego przedszkola, jak i z sąsiednich budynków. Odstąpiono jednak od tego i przedszkole nadal funkcjonuje, chociaż niektórzy rodzice w obawie o swoje pociechy, wcześniej zabrały je do domów.


W tym samym czasie, kiedy członek rodziny odkrył zwłoki zamordowanych trzech osób, tuż obok w Ratuszu Głównego Miasta odbywała się uroczystość przekazania pokaźnej kolekcji cennej ceramiki związanej z grodem nad Motławą dla Muzeum Historii Miasta Gdańska. Jego dyrektor Adam Koperkiewicz dowiedziawszy się o zbrodni powiedział nam, że dla potrzeb muzeum owszem zakupuje różne dawne przedmioty, w tym i zabytkową broń. W obszarze Gdańska zna wszystkich marszandów tym się zajmujących. Nic jednak nie słyszał o tej osobie i miejscu jego zamieszkania, która zginęła od kuli w pobliżu ratusza. W ocenie dyrektora Koperkiewicza mało też jest prawdopodobne, aby kolekcjoner cenną zabytkową broń czy amunicję przetrzymywał w garażu, choćby z uwagi na wilgoć i postępujący proces korozji.    


alt



W ocenie osób zajmujących się kryminalistyką i medycyną sądową, idealna zbrodnia nie istnieje. Zawsze przestępcy pozostawiają jakiś ślad. Wcześniej czy później odkrywają te ślady laboratoria policyjne. Okazuje się jednak, że mimo najnowszych zdobyczy technologii oraz wytężonych działań śledczych przez specjalnie do tego powoływanych fachowców, nadal istnieją sprawy nie do końca rozwiązane.


Przypomnijmy choćby, że do podobnej zbrodni doszło 4 września 1997 r., kiedy to zamordowani zostali Anna i Jerzy Szpitterowie, znani gdańscy jubilerzy. Mieli oni swój sklep w Pasażu Królewskim, przy ul. Wały Jagiellońskie 8. Po dniu pracy około godziny 19, tuż przed jego zamknięciem pani Anna zrobiła zakupy w pobliskim Supersamie. Małżeństwo razem wróciło do domu, mąż zasiadł przed telewizorem, żona krzątała się po domu, szukając psa jamnika, który gdzieś się zawieruszył. Następnego dnia jubilerskiego sklepu nikt nie otworzył. O tym fakcie właściciele sąsiednich stoisk powiadomili syna państwa Szpitterów. Po bezskutecznych poszukiwaniach swoich rodziców, w końcu pojechał do ich domu. Na piętrze, w fotelu, znalazł ojca z przestrzeloną głową, zaś matka zginęła w garażu także od kuli.


Policja ustaliła, że sprawca (lub sprawcy) dostał się do mieszkania podrobionym kluczem. Ustalono również, że z mieszkania nic nie zginęło, chociaż w domu była pokaźna kolekcja antyków. Motyw tej zbrodni jest niejasny. Państwo Szpitterowie nie mieli wrogów, a zabójstwo nie było na tle rabunkowym. Córka państwa Szpitterów wyznaczyła wysoka nagrodę za pomoc w ujęciu sprawców zabójstwa jej rodziców. Sprawę prowadzi Wydział Dochodzeniowo-Śledczy KWP w Gdańsku.


Kolejnym przykładem na zbrodnię prawie doskonałą jest  tajemnicze zaginięcie 19-letniej Iwony Wieczorek, która letniej nocy 9 września 2010 roku sama wracała z imprezy sopocką plażą do domu. Zajmujący się tą sprawą śledczy ustalili, że dziewczyna pokłóciła się wcześniej ze znajomymi, z którymi bawiła się feralnego wieczoru. Jej ostatnim znakiem życia był urwany telefon do koleżanki. W poszukiwaniach zaginionej brali udział policyjni specjaliści, śledczy oraz prywatni detektywi. Sprawą tą żyła niemal cała Polska. Jak dotychczas nie udało się jednak ustalić przyczyny zniknięcia, a nawet tego, czy zaginiona wciąż żyje.


Podobna nierozwiązana sprawa, to zabójstwo 13-letniej Izy z Gdyni Dąbrowy 23 sierpnia 2011 roku w pobliżu giełdy towarowej. Tuż przed zapadnięciem zmroku poszła odprowadzić swoją przyjaciółkę na przystanek autobusowy. Obie dziewczyny poszły na skróty, przez targowisko. Koleżanka Izy bezpiecznie wróciła do domu, zaś Iza, jak ustalili śledczy, została napadnięta w drodze powrotnej, nie dalej jak zaledwie 300 metrów od swojego mieszkania. Na nieprzytomną córkę trafiła zaniepokojona matka, która sama wszczęła jej poszukiwanie, gdyż córka zbyt długo nie odbierała telefonu komórkowego. W chwili odnalezienia 13-latka dawała jeszcze delikatne oznaki życia. Na szyi miała obrażenia, które wskazywały na duszenie. Mimo przeprowadzonej reanimacji Iza zmarła. Policja wciąż poszukuje sprawcy tego zabójstwa.


Pocieszającym może być to, że w pomorskim garnizonie policji pod koniec grudnia 2007 roku powstała specjalna grupa śledcza ds. niewykrytych przestępstw, tzw. Archiwum X.. Decyzję podjął ówczesny komendant wojewódzki insp. Janusz Bieńkowski po przeanalizowaniu pokaźnej liczby poważnych zabójstw i zaginięć osób w niewyjaśnionych okolicznościach. Okazało się bowiem, że jest ich ponad 100. A okres ścigania sprawców zabójstw przedawnia się po 30 latach.
Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież