Rafał Milczarski: Czy uda się ocalić CPK? » Czy Centralny Port Komunikacyjny jest racjonalną potrzebą - jak twierdzą jedni, czy megalomanią - ja... Władztwo gdańskie - krzesła i ambicje » Uff, dogadali się. Wszystko dla Gdańska i Platforma Obywatelska doszły do porozumienia - całe szczęś... Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO » *40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef Tuska w spółce w OliwieSkomercjalizo... Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto...
Reklama
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
czwartek, 23 maja 2024 15:42
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
*40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef
Arka: Walka o awans – decydujące starcie
piątek, 24 maja 2024 15:50
Arka: Walka o awans – decydujące starcie
Po doskonałej końcówce sezonu piłkarze Arki Gdynia nadal nie są
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
piątek, 17 maja 2024 17:04
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
I LIGA FORTUNA
Szybki powrót Lechii do Ekstraklasy. Po roku
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
niedziela, 19 maja 2024 21:03
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
Prawdziwy dreszczowiec zobaczyli kibice na Polsat Plus Arena. Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Znikający wiceprezydent nieuchwytny

Ocena użytkowników: / 18
SłabyŚwietny 
czwartek, 10 października 2013 16:57

Ze strony internetowej patrzy w przyszłość śmiało Śmiałkowski Dariusz, drugie imię Jan, były wiceprezydent Gdańska. Ta strona internetowa to… www.poszukiwani.policja.pl.


Wizerunek włodarza widnieje na liście gończym. Cechy rysopisowe poszukiwanego:  sylwetka: ubiór elegancki, oczy jasne, mężczyzna, narodowość polska, waga 50-69 kg, sylwetka średnia, wzrost 176-180 cm. Dla organów wymiaru sprawiedliwości Śmiałkowski pozostaje nieuchwytny.
- Informuję, że policjanci prowadzą w tej sprawie intensywne działania operacyjne – powiedziała nam kom. Joanna Kowalik-Kosińska, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku.


Śmiałkowski, urodzony w 1959 r., niegdyś współrządzący Gdańskiem samorządowiec, poszukiwany jest przez  KMP Gdynia i KWP Gdańsk Wydział Kryminalny  na podstawie art. 228 § 5 (przyjmowanie korzyści majątkowej znacznej wartości albo jej obietnicy, w związku z pełnieniem funkcji publicznej)


Prezydent miasta Franciszek Jamroż i jego zastępca Dariusz Śmiałkowski zostali skazani prawomocnym wyrokiem Sądu Apelacyjnego w 2004 roku na kary 3 lat pozbawienia wolności. 
- Skazany Dariusz Ś. nie został ujęty. Jest poszukiwany listem gończym na terenie Polski i europejskim nakazem aresztowania – poinformował nas sędzia Tomasz Adamski Rzecznik SO w Gdańsku.


Czy były wiceprezydent liczy na przedawnienie? Jeśli tak, to będzie miał wówczas 70 lat.
- Termin przedawnienia wykonania orzeczonej kary to wrzesień 2019 roku. Do tego terminu dodać należy jeszcze 10 lat z uwagi na zawieszenie postępowania wykonawczego w związku z ukrywaniem się skazanego – informuje nas sędzia Adamski.


alt
Jak doszło do przechwycenia części władzy nad majątkiem Gdańska przez obecnie poszukiwanego? Po przełomie i pierwszych wyborach do samorządu terytorialnego w roku 1990 Franciszek Jamroż został prezydentem miasta. Karierę polityczną zaczynał w Komitecie Obywatelskim, był w Porozumienia Centrum i w BBWR. Na   wiceprezydenta gdańscy radni pierwszej kadencji wybrali Dariusza Śmiałkowskiego, związanego z Partią Konserwatywną. Z tą partią swoją polityczną przyszłość wówczas wiązał też obecny prezydent nadmotławskiego grodu Paweł Adamowicz.
Hasło „pierwszy milion trzeba ukraść” i przyznawanie koncesji na sprzedaż alkoholu spowodowały mieszankę piorunującą. Franciszek Jamroż postanowił więc pobierać datki od restauratorów i „wspierać” kulturę, czyli Capellę Gedanensis. Warunkiem uzyskania koncesji były wpłat na reprezentacyjny zespół.  


Kolejna pokusa zrodziła się przy sprzedaży dominikańskiej hali targowej gdańskim kupcom w 1992 r. Kupcy zamierzali kupić od miasta i wyremontować zabytek, tworząc centrum handlowe. Prezydent Jamroż prowadził sprawy osobiście, za „stosowną prowizję” za wydanie pozytywnej opinii w sprawie sprzedaży gruntu wraz z halą. W tym czasie jego zastępca zażądał łapówki od starającego się o halę biznesmena. Kupcy poinformowali prokuratora. 


Ówczesny prezydent zajął się też osobiście ociepleniem budynków na gdańskich Stogach. Troskę o ciepło mieszkańców i finanse GPEC wykazał jeden z radnych Roman Grzenia, członek Rady Nadzorczej GPEC. Za jego pośrednictwem nawiązano kontakt z niemiecką spółką ISPO GmbH. W sprawę zaangażowali się osobiście dwaj prezydenci Jamroż i Dariusz Śmiałkowski, który spotkał się z przedstawicielami niemieckiej firmy. Zażyczył w toku negocjacji stosownej, jego zdaniem, gratyfikacji za podpisanie kontraktu. Pośredniczył jeden z biznesmenów z Bydgoszczy. Ostatecznie dobito targu i Niemcy wyliczyli skrupulatnie 10 proc. wartości kontraktu i przelali 48 318 DM i…48 fenigów na nielegalne konto ówczesnego prezydenta Gdańska w szwajcarskim banku. W lipcu 1996 r. sąd nakazał aresztowanie byłego już prezydenta Jamroża. Tajemnicza, nieustalona osoba podjęła pieniądze z konta, dzień po zamknięciu włodarza w areszcie. 
ASG 

fot. www.poszukiwani.policja.pl

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież