Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys...
Reklama
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 14:24
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
Po fatalnym początku meczu Energa Wybrzeże goniła Cellfast Wilki
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Łukasz Brządkowski: Ostra gra w Tczewie
wtorek, 16 kwietnia 2024 08:54
Łukasz Brządkowski: Ostra gra w Tczewie
W drugiej turze kampanii prezydenckiej wszystkie chwyty dozwolone. O
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Lojalność

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 26 lutego 2010 06:26

altTam-tamy globalnej wioski

Pewnie już, po latach, raczej się nie dojdzie czy władze rejestracyjne miały rację, gdy w roku 2005  unieważniły zjazd Związku Polaków na Białorusi, w wyniku którego miejsce dotychczasowego prezesa zajęła pani Andżelika Borys. Dość, że kazały wybory powtórzyć. Tym razem przepadła pani Borys, wygrał zaś Józef Łucznik. Władze białoruskie uznały prawomocność wyboru pana Łucznika,  władze polskie  –  wręcz przeciwnie. Od tego momentu faktycznie działają dwie organizacje. Jedną, tą z panią Borys, uznaje RP, drugą, którą po kolejnych wyborach kieruje Stanisław Siemaszko – uznaje Białoruś. Nie byłoby problemu, gdyby nie to, że  ZPnB posiada majątek, mianowicie Domy Polskie. Skoro w myśl białoruskiego prawa legalny jest związek, któremu prezesuje Siemaszko, ten zaś któremu prezesuje pani Borys, w świetle prawa nie istnieje, logiczne jest więc, iż owe domy należą się związkowi Siemaszki. Wszelako pani Borys tudzież władze Polskie – mają w tym względzie pogląd odmienny.


Nie da się ukryć – władze białoruskie p. Borys i jej działaczy mocno nie lubią. A to za zbiegowisko ukarzą grzywną lub parodniowym aresztem, a to znów poważniejszą grzywną za niedopełnienie obowiązku rejestracji działalności charytatywnej. Aby było sprawiedliwie – władze polskie nie lubią związku Siemaszki. Jego działacze mają zakaz wjazdu na teren RP. Poświadczenia o polskości nie są honorowane przy wydawania Kart Polaka.
  

Określeniem najbardziej dyskredytującym związek Siemaszki jest w polskiej prasie zdanie „lojalny wobec władz”, lub w wersji ostrzejszej – „lojalny wobec reżimu Łukaszenki”. A jakiż on może być? Jego członkami są obywatele Białorusi, podlegli białoruskiemu prawu, i działający w jego ramach. Mogą być w opozycji wobec aktualnych władz, ale jako obywatele państwa, nie zaś ci, którzy mają mocodawców w Warszawie.
   

 Strasznie jestem ciekaw, co by było, gdyby wzorem pani Borys, która oświadczyła, że celem jej i jej związku jest walka z reżimem Łukaszenki, któryś z działaczy związku polskich Białorusinów w mińskiej telewizji podobnie zdefiniował  swoje cele, że mianowicie chciałby obalić rząd Tuska i kraj przekształcić na wzór Białorusi?
  

Tak się złożyło, że władze polskie nie lubią aktualnie rządzących na Białorusi. Popierają tych, co chcą zmienić. Władze, ale i system polityczny, sojusze itp. Odciągnąć od Rosji, zbliżyć do UE,  a w perspektywie też do NATO. Niewykluczone, że tak się stanie.
   

Mniemać wszakże, ze przyczyni się do tego pani Borys, nadmierne zadufanie.
   

Jest tak, niestety, że mniejszość zmuszona jest do swego rodzaju podwójnej lojalności – wobec nacji i państwa.  Źle jest, gdy musi miedzy nimi wybierać. Jeszcze gorzej – gdy staje się narzędziem gry politycznej.   Gdy przez nację dominującą może być traktowana jako piąta kolumna,  przez swych rodaków zaś jako środek presji na nielubiany reżim.
   

Polaków na Białorusi jest, wedle różnych szacunków, od 400 do 800 tysięcy, w ZPnB w szczytowym okresie było ponad 21 tysięcy, ilu jest teraz w obu związkach – bliżej nie wiadomo.  Nie zdziwiłbym się,  gdyby od obu stronili.
  

Bo tak naprawdę – nie ich to spory. I nie o ich interesy toczy się ta gra.
A.K.Waśkiewicz         

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież