Przeciw niszczeniu Polski! » Apel więźniów politycznych stanu wojennego oraz działaczy podziemnej „Solidarności”. Sygnatariusze n... Jeśli Zielony Ład będzie forsowany, to Polacy zapłacą za to 2400 milia... » Jeszcze przed chwilą społeczeństwa europejskie były zalewane informacjami, że tzw. Zielony Ład jest ... Janusz Szewczak: To były niezwykle ważne słowa Karola Nawrockiego. Dot... » „Karol Nawrocki na dodatkowe obciążenia podatkowe się nie zgodzi. Wystarczy sobie wyobrazić, co się ... Przemówienie Karola Nawrockiego: "Wybory 18 maja będą referendum za od... » „Chcę, żeby Polska była wielka, żeby Polska była silna, żeby Polska była ambitna. Polska musi być wi... Brunatny czas dwóch gdańskich zbrodniarzy » Przed 80. laty, 30 marca 1945 roku, wojska polsko-sowieckie weszły do Gdyni i Gdańska. Rozkaz wydany... Kto oszukał sopockich radnych? Prokurator wzywa do Bydgoszczy... » Nabiera tempa wszczęte w 2023 roku dochodzenie w sprawie podejrzenia przekroczenia uprawnień przez b... Emma Popik ozdabiała Gdańsk » W Drohicznie zmarła Emma Popik (80.l.). Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim, na... Karol Nawrocki z poparciem NSZZ „Solidarność” » Obywatelski kandydat na prezydenta Karol Nawrocki podpisał w czwartek umowę programową z Komisją Kra... Ankieta w PSL - dalej od Hołowni? » Władze PSL rozesłały do wszystkich członków partii ankietę zawierająca kilkadziesiąt pytań dotyczący... Prezes Trybunału Konstytucyjnego oskarża rządzących o zamach stanu! Sk... » Prezes Trybunału Konstytucyjnego Bogdan Święczkowski na konferencji prasowej poinformował o tym, że ...
Azyl gdańskiej władzy - parkowanie w centrum za friko
sobota, 01 lutego 2025 09:34
Azyl gdańskiej władzy - parkowanie w centrum za friko
Blisko 7 godzin debatowali radni Gdańska i przedstawiciele miejskiej
Nowy Rok z futbolem - po raz 46. na AWFiS
środa, 01 stycznia 2025 19:21
Nowy Rok z futbolem - po raz 46. na AWFiS
Po raz 46. pracownicy oliwskiej Akademii Wychowania Fizycznego i
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bogusław Górecki - „Wśród wiatraków na Żuławach”
środa, 04 grudnia 2024 23:40
Bogusław Górecki - „Wśród wiatraków na Żuławach”
Ostatnio miałem przyjemność wzięcia udział w przygotowaniach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
sobota, 28 grudnia 2024 17:15
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
Spacerując lasami okalającymi Wejherowo, w okolicy ulicy Jana III
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Tym razem poetów zabrakło

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 19 lutego 2010 07:57

altTam-tamy globalnej wioski

„Szczęśliwy naród, który ma poetę / I w trudach swoich nie kroczy w milczeniu” – pisał Czesław Miłosz w wierszu dedykowanym młodemu Tadeuszowi Różewiczowi. Wiedział o czym mówi. Niewielu ich było: „paru z Wilna”, kilku z Lublina, a przecież wyrazili ducha czasu tak trafnie i sugestywnie, że ich przeczucia i diagnozy wciąż określają tamten okres. Nie ma lepszych. 


Pokolenie II Awangardy, katastrofiści, urodzeni w okolicach 1910 roku. A potem byli poeci pokolenia wojennego – wczesne roczniki dwudzieste, potem „pryszczaci” – późne roczniki dwudzieste i bardzo wczesne trzydzieste... A potem następni, i następni...


Bardzo to śmieszne, bo mówimy o wielkich przemianach nastawień i świadomości, a tak naprawdę o tym, co roiło się kilkunastolatkom składającym słowa do wiersza. Łączyli się w grupy, polemizowali z poprzednikami i rówieśnikami. Bo pokolenie nigdy nie jest jednorodne, poszczególne jedności, ugrupowania i zespoły, są wobec siebie tyleż komplementarne, co opozycyjne. Co łączy to to,  że duże wydarzenia społeczne przeżywali w czasie, gdy osobowość jest jeszcze w fazie kształtowania się, i że wtedy właśnie uświadomili sobie swą odrębność. I ją wyrazili.


Rzadko jest tak, iż następstwo pokoleń biologicznych pokrywa się z następstwem pokoleń kulturowych. W tych ostatnich parę lat różnicy to cała epoka. Bywa tak, że w dziesięcioleciu pojawią się dwa pokolenia, w innym żadne. Podobieństwa bowiem przeważają nad różnicami. Albo też ta problematyka nie wydaje się szczególnie ważna. 


Tak chyba stało się po roku 1989. Co prawda na początku Zakon Żebraczy i grupa „bruLionu” jeszcze o tym dyskutowali, potem już kolejni debiutanci raczej nie obwieszczali się nowym pokoleniem.


A przecież, jeśli wierzyć publicystom, ukształtowało się pokolenie JPII, „Gazeta Wyborcza” obwieściła istnienie pokolenia „Metra”, teraz różni ludzie zastanawiają się czy przypadkiem Polską nie rządzi „pokolenie NZS”. Niby tak jest. Poszczególni szefowie tej organizacji (jak niegdyś szefowie ZSP, ZMS a potem ZSMP) zajmują ważne stanowiska partyjno-państwowe, większość czynnych polityków w średnim wieku otarła się o tę organizację. Żadna w tym osobliwość. Byli czynni na studiach, angażowali się politycznie, to i potem z polityką wiązali swe losy życiowe.    


Są a przecież ich nie ma. Choć przecież pewnie uczeni potrafią wyjaśnić czy istnieje coś co ich łączy, czy pan Konstanty Miodowicz dysponuje podobną świadomością jak pan Mariusz Kamiński a pan Rokita, dwojga imion, a może i trojga,  jest mentalnym bratem Ludwika Dorna. Wszelako coś takiego jak pokoleniowa jedność już się nie ukształtuje. Właściwie, zgodnie z teorią pokoleń kulturowych, gdyby istniała to teraz właśnie powinna wkroczyć w końcową fazę rozpadu. Tyle, że jej nie było. Z czystego zresztą przypadku. Nie znalazła się grupa w miarę zdolnych poetów, który owym działaniom potrafiłaby nadać kulturowy wymiar. Jakieś manifesty, wierszyki w ulotnych druczkach. Świadectwo, że oto zaczyna się nowa epoka.  I inni pójdą tam, gdzie oni im wskażą. Bo to, co w owych druczkach pisali rezonuje społecznie. Ale oni już pewnie wiedzieli, że rezonować nie będzie. A ci, co robili polityczne kariery, wiedzieli, ze – tak naprawdę – to owe wierszyki nie są im do niczego potrzebne.


Zabrakło poetów, więc i pokolenia nie ma. Choć gdy się na wybrańców narodu patrzy, niesposób oprzeć się przeświadczeniu, że pewnie dobrze, że tak się właśnie stało, przynajmniej nie muszą się wstydzić. Poeci, nie politycy.    

A.K. Waśkiewicz       

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież