Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi... Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po... PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej » 16 września otwarto Centrum Medyczne PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej. To trzecia taka placów... M. Adamowicz u gedanistów - forma na medal » Mamy dobra wiadomość dla nieco poirytowanej sędzi Aleksandry Kaczmarek, która 8 września nie doczeka... Wszystkim, którym drogie jest dziedzictwo gdańskiej zieleni » Oświadczenie otwarteW dniu 4 maja b.r. wystosowałem List Otwarty w sprawie postępującej degradacji O... Tomasz Wołek odłożył pióro. Kibicuje Niebiesko-Biało-Niebieskim w Nieb... » Tomasz Wołek był dziennikarzem, pisarzem, znawcą i komentatorem sportowym. Urodził się w 1947 roku. ...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Marsze w górę tabeli
sobota, 24 września 2022 13:49
Marsze w górę tabeli
EKSTRAKLASA BP
Lechia od ostatniego dnia lipca wciąż bez
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
czwartek, 22 września 2022 18:12
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
48-letni Marcin Kaczmarek podjął się niezwykle trudnego zadania.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Szlakiem Rewskich Szkut
wtorek, 20 września 2022 13:27
Szlakiem Rewskich Szkut
Kilka dni urlopu jak co roku we wrześniu spędziłem w Rewie. To
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
środa, 31 sierpnia 2022 08:28
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza uczniów

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Okiem Borowczaka: Warto być przyzwoitym

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 20 lutego 2012 09:38

altProfesor Władysław Bartoszewski skończył 90 lat. Czytając Jego życiorys, uświadamiam sobie jak wiele i jak wielu ludziom pomagał i jak służył kochanej ojczyźnie, pełniąc wiele odpowiedzialnych, rządowych funkcji. Profesor Bartoszewski to człowiek, który udowodnił swoją postawą, że o wolną Polskę należy walczyć nie opuszczając jej terytorium. Z tego tytułu doświadczył zresztą wielu represji od władzy komunistycznej, która wtrącała go do więzień na długie lata. Tak, jak 29 maja 1952 roku, kiedy to sąd wojskowy skazał Go na 8 lat więzienia za szpiegostwo.


Był zawsze tam, gdzie mógł wesprzeć działania, które przyśpieszały wyzwolenie Polski z komunizmu.  Po raz pierwszy usłyszałem o Bartoszewskim 21 sierpnia 1980 roku. Jego nazwisko widniało pod listem wspierającym strajkujących w Stoczni Gdańskiej. Wraz z kolegami z opozycyjnych związków zawodowych, analizowaliśmy nazwiska osób,  które pod tym listem się podpisały i szczególnie zwróciłem uwagę na nazwisko Pana Bartoszewskiego. To nasz lider gdańskiej opozycji, Bogdan Borusewicz, powiedział nam że Pan Profesor Bartoszewski to wybitna postać, która ma wielkie zasługi w walce o demokrację w Polsce. Przyznam szczerze, że bardzo chciałem poznać osobiście człowieka o tak fantastycznym życiorysie. Uczestniczył w obronie Warszawy, należał do Armii Krajowej, uczestniczył w Powstaniu Warszawskim,  był więźniem obozu koncentracyjnego Auschwitz, a także członkiem Żegoty, czyli Rady pomocy Żydom. Jego życiorys mógłby posłużyć za scenariusz wielu filmów.


Profesor Bartoszewski zawsze odważnie występował  w obronie wolności i tolerancji. Tak też było w 1974 roku, kiedy zaangażował się w obronę działaczy niepodległościowych  - Stefana Niesiołowskiego i Andrzeja Czumy. Miał też odwagę, aby zaprotestować w 1976 roku przeciwko zmianom konstytucji, które były dla Polaków upokarzające.


Osobiście poznałem Bartoszewskiego w grudniu'80, kiedy w Stoczni Gdańskiej zakładaliśmy Komitet Obrony więzionych za przekonania przy Komisji Krajowej NSZZ. W wolnej Polsce Profesor Bartoszewski pełnił i pełni do dzisiaj wiele ważnych i odpowiedzialnych funkcji państwowych. 20 listopada 2007 roku został powołany przez Donalda Tuska na sekretarza stanu przy kancelarii Rady Ministrów. Mimo swoich 90 lat, nasz jubilat tryska energią , a jego praca dla Polski jest bezcenna. To dzięki Niemu ranga naszego kraju na arenie międzynarodowej znacznie wzrosła.  Życzę więc naszemu jubilatowi dużo zdrowia i pomyślności,  abyśmy jak najdłużej mogli uczyć się od Niego miłości do Polski i korzystać z jego autorytetu tak w kraju, jak i za granicą. Zgodzę się ze słowami Donalda Tuska – Profesor Bartoszewski jest naszym bezcennym dobrem narodowym.
Jerzy Borowczak


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież