Marek Jakubiak: Nie trwać w okopach! » Trzeba żyć chwilą, ale też planować, mieć elastyczność odreagowywania na zmieniającą się sytuację. T... Wasz sejm, nasza gmina - gdańskie szanse opozycji » Z pięciu kampanii samorządowych w Gdańsku, w trzech potencjał zmiany w pierwszej turze był większy n... Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny » Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na Westerplatte – Mieczysław Jałowieck... Igor Strzok: jest zielone światło na odbudowę mostu w Tczewie » Igor Strzok, pomorski wojewódzki konserwator zabytków, poinformował że powiat tczewski może ruszyć z... XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski » XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Opowieści gdańskiego astronoma" odbył się 30 listopada. Jego... Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-...
Wasz sejm, nasza gmina - gdańskie szanse opozycji
czwartek, 07 grudnia 2023 17:42
Wasz sejm, nasza gmina - gdańskie szanse opozycji
Z pięciu kampanii samorządowych w Gdańsku, w trzech potencjał

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
poniedziałek, 04 grudnia 2023 18:15
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
Udanie zakończyli rok 2023 i rundę zasadniczą na swoim lodzie
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Lechia wypunktowała Miedź
niedziela, 03 grudnia 2023 19:00
Lechia wypunktowała Miedź
W ostatniej kolejce rundy jesiennej Lechia pokonała na Polsat Plus

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji polskich barw
niedziela, 26 listopada 2023 15:49
W tonacji polskich barw
Przygotowując wystawę „Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje”

Sport w szkole

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Jak się tu znaleźliśmy?
wtorek, 28 listopada 2023 14:22
Jak się tu znaleźliśmy?
Czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci mówi

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Okiem Borowczaka: Warto być przyzwoitym

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 20 lutego 2012 09:38

altProfesor Władysław Bartoszewski skończył 90 lat. Czytając Jego życiorys, uświadamiam sobie jak wiele i jak wielu ludziom pomagał i jak służył kochanej ojczyźnie, pełniąc wiele odpowiedzialnych, rządowych funkcji. Profesor Bartoszewski to człowiek, który udowodnił swoją postawą, że o wolną Polskę należy walczyć nie opuszczając jej terytorium. Z tego tytułu doświadczył zresztą wielu represji od władzy komunistycznej, która wtrącała go do więzień na długie lata. Tak, jak 29 maja 1952 roku, kiedy to sąd wojskowy skazał Go na 8 lat więzienia za szpiegostwo.


Był zawsze tam, gdzie mógł wesprzeć działania, które przyśpieszały wyzwolenie Polski z komunizmu.  Po raz pierwszy usłyszałem o Bartoszewskim 21 sierpnia 1980 roku. Jego nazwisko widniało pod listem wspierającym strajkujących w Stoczni Gdańskiej. Wraz z kolegami z opozycyjnych związków zawodowych, analizowaliśmy nazwiska osób,  które pod tym listem się podpisały i szczególnie zwróciłem uwagę na nazwisko Pana Bartoszewskiego. To nasz lider gdańskiej opozycji, Bogdan Borusewicz, powiedział nam że Pan Profesor Bartoszewski to wybitna postać, która ma wielkie zasługi w walce o demokrację w Polsce. Przyznam szczerze, że bardzo chciałem poznać osobiście człowieka o tak fantastycznym życiorysie. Uczestniczył w obronie Warszawy, należał do Armii Krajowej, uczestniczył w Powstaniu Warszawskim,  był więźniem obozu koncentracyjnego Auschwitz, a także członkiem Żegoty, czyli Rady pomocy Żydom. Jego życiorys mógłby posłużyć za scenariusz wielu filmów.


Profesor Bartoszewski zawsze odważnie występował  w obronie wolności i tolerancji. Tak też było w 1974 roku, kiedy zaangażował się w obronę działaczy niepodległościowych  - Stefana Niesiołowskiego i Andrzeja Czumy. Miał też odwagę, aby zaprotestować w 1976 roku przeciwko zmianom konstytucji, które były dla Polaków upokarzające.


Osobiście poznałem Bartoszewskiego w grudniu'80, kiedy w Stoczni Gdańskiej zakładaliśmy Komitet Obrony więzionych za przekonania przy Komisji Krajowej NSZZ. W wolnej Polsce Profesor Bartoszewski pełnił i pełni do dzisiaj wiele ważnych i odpowiedzialnych funkcji państwowych. 20 listopada 2007 roku został powołany przez Donalda Tuska na sekretarza stanu przy kancelarii Rady Ministrów. Mimo swoich 90 lat, nasz jubilat tryska energią , a jego praca dla Polski jest bezcenna. To dzięki Niemu ranga naszego kraju na arenie międzynarodowej znacznie wzrosła.  Życzę więc naszemu jubilatowi dużo zdrowia i pomyślności,  abyśmy jak najdłużej mogli uczyć się od Niego miłości do Polski i korzystać z jego autorytetu tak w kraju, jak i za granicą. Zgodzę się ze słowami Donalda Tuska – Profesor Bartoszewski jest naszym bezcennym dobrem narodowym.
Jerzy Borowczak


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież