Gala 14. Wielkiego Maratonu Czytelniczego » W audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się Gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego, og... Otwarcie ekspozycji „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Ob... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto ekspozycję „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Fund... Płace na gdańską miarę... » Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim urzędzie miejskim aż 9 dodatkowo zarabia w ... Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ...
Płace na gdańską miarę...
wtorek, 06 czerwca 2023 12:18
Płace na gdańską miarę...
Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Okiem Borowczaka: Warto być przyzwoitym

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 20 lutego 2012 09:38

altProfesor Władysław Bartoszewski skończył 90 lat. Czytając Jego życiorys, uświadamiam sobie jak wiele i jak wielu ludziom pomagał i jak służył kochanej ojczyźnie, pełniąc wiele odpowiedzialnych, rządowych funkcji. Profesor Bartoszewski to człowiek, który udowodnił swoją postawą, że o wolną Polskę należy walczyć nie opuszczając jej terytorium. Z tego tytułu doświadczył zresztą wielu represji od władzy komunistycznej, która wtrącała go do więzień na długie lata. Tak, jak 29 maja 1952 roku, kiedy to sąd wojskowy skazał Go na 8 lat więzienia za szpiegostwo.


Był zawsze tam, gdzie mógł wesprzeć działania, które przyśpieszały wyzwolenie Polski z komunizmu.  Po raz pierwszy usłyszałem o Bartoszewskim 21 sierpnia 1980 roku. Jego nazwisko widniało pod listem wspierającym strajkujących w Stoczni Gdańskiej. Wraz z kolegami z opozycyjnych związków zawodowych, analizowaliśmy nazwiska osób,  które pod tym listem się podpisały i szczególnie zwróciłem uwagę na nazwisko Pana Bartoszewskiego. To nasz lider gdańskiej opozycji, Bogdan Borusewicz, powiedział nam że Pan Profesor Bartoszewski to wybitna postać, która ma wielkie zasługi w walce o demokrację w Polsce. Przyznam szczerze, że bardzo chciałem poznać osobiście człowieka o tak fantastycznym życiorysie. Uczestniczył w obronie Warszawy, należał do Armii Krajowej, uczestniczył w Powstaniu Warszawskim,  był więźniem obozu koncentracyjnego Auschwitz, a także członkiem Żegoty, czyli Rady pomocy Żydom. Jego życiorys mógłby posłużyć za scenariusz wielu filmów.


Profesor Bartoszewski zawsze odważnie występował  w obronie wolności i tolerancji. Tak też było w 1974 roku, kiedy zaangażował się w obronę działaczy niepodległościowych  - Stefana Niesiołowskiego i Andrzeja Czumy. Miał też odwagę, aby zaprotestować w 1976 roku przeciwko zmianom konstytucji, które były dla Polaków upokarzające.


Osobiście poznałem Bartoszewskiego w grudniu'80, kiedy w Stoczni Gdańskiej zakładaliśmy Komitet Obrony więzionych za przekonania przy Komisji Krajowej NSZZ. W wolnej Polsce Profesor Bartoszewski pełnił i pełni do dzisiaj wiele ważnych i odpowiedzialnych funkcji państwowych. 20 listopada 2007 roku został powołany przez Donalda Tuska na sekretarza stanu przy kancelarii Rady Ministrów. Mimo swoich 90 lat, nasz jubilat tryska energią , a jego praca dla Polski jest bezcenna. To dzięki Niemu ranga naszego kraju na arenie międzynarodowej znacznie wzrosła.  Życzę więc naszemu jubilatowi dużo zdrowia i pomyślności,  abyśmy jak najdłużej mogli uczyć się od Niego miłości do Polski i korzystać z jego autorytetu tak w kraju, jak i za granicą. Zgodzę się ze słowami Donalda Tuska – Profesor Bartoszewski jest naszym bezcennym dobrem narodowym.
Jerzy Borowczak


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież