Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys...
Reklama
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 14:24
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
Po fatalnym początku meczu Energa Wybrzeże goniła Cellfast Wilki
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Łukasz Brządkowski: Ostra gra w Tczewie
wtorek, 16 kwietnia 2024 08:54
Łukasz Brządkowski: Ostra gra w Tczewie
W drugiej turze kampanii prezydenckiej wszystkie chwyty dozwolone. O
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Okiem Borowczaka: Warto być przyzwoitym

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 20 lutego 2012 09:38

altProfesor Władysław Bartoszewski skończył 90 lat. Czytając Jego życiorys, uświadamiam sobie jak wiele i jak wielu ludziom pomagał i jak służył kochanej ojczyźnie, pełniąc wiele odpowiedzialnych, rządowych funkcji. Profesor Bartoszewski to człowiek, który udowodnił swoją postawą, że o wolną Polskę należy walczyć nie opuszczając jej terytorium. Z tego tytułu doświadczył zresztą wielu represji od władzy komunistycznej, która wtrącała go do więzień na długie lata. Tak, jak 29 maja 1952 roku, kiedy to sąd wojskowy skazał Go na 8 lat więzienia za szpiegostwo.


Był zawsze tam, gdzie mógł wesprzeć działania, które przyśpieszały wyzwolenie Polski z komunizmu.  Po raz pierwszy usłyszałem o Bartoszewskim 21 sierpnia 1980 roku. Jego nazwisko widniało pod listem wspierającym strajkujących w Stoczni Gdańskiej. Wraz z kolegami z opozycyjnych związków zawodowych, analizowaliśmy nazwiska osób,  które pod tym listem się podpisały i szczególnie zwróciłem uwagę na nazwisko Pana Bartoszewskiego. To nasz lider gdańskiej opozycji, Bogdan Borusewicz, powiedział nam że Pan Profesor Bartoszewski to wybitna postać, która ma wielkie zasługi w walce o demokrację w Polsce. Przyznam szczerze, że bardzo chciałem poznać osobiście człowieka o tak fantastycznym życiorysie. Uczestniczył w obronie Warszawy, należał do Armii Krajowej, uczestniczył w Powstaniu Warszawskim,  był więźniem obozu koncentracyjnego Auschwitz, a także członkiem Żegoty, czyli Rady pomocy Żydom. Jego życiorys mógłby posłużyć za scenariusz wielu filmów.


Profesor Bartoszewski zawsze odważnie występował  w obronie wolności i tolerancji. Tak też było w 1974 roku, kiedy zaangażował się w obronę działaczy niepodległościowych  - Stefana Niesiołowskiego i Andrzeja Czumy. Miał też odwagę, aby zaprotestować w 1976 roku przeciwko zmianom konstytucji, które były dla Polaków upokarzające.


Osobiście poznałem Bartoszewskiego w grudniu'80, kiedy w Stoczni Gdańskiej zakładaliśmy Komitet Obrony więzionych za przekonania przy Komisji Krajowej NSZZ. W wolnej Polsce Profesor Bartoszewski pełnił i pełni do dzisiaj wiele ważnych i odpowiedzialnych funkcji państwowych. 20 listopada 2007 roku został powołany przez Donalda Tuska na sekretarza stanu przy kancelarii Rady Ministrów. Mimo swoich 90 lat, nasz jubilat tryska energią , a jego praca dla Polski jest bezcenna. To dzięki Niemu ranga naszego kraju na arenie międzynarodowej znacznie wzrosła.  Życzę więc naszemu jubilatowi dużo zdrowia i pomyślności,  abyśmy jak najdłużej mogli uczyć się od Niego miłości do Polski i korzystać z jego autorytetu tak w kraju, jak i za granicą. Zgodzę się ze słowami Donalda Tuska – Profesor Bartoszewski jest naszym bezcennym dobrem narodowym.
Jerzy Borowczak


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież