Nie żyje Krzysztof Dowgiałło, wybitny opozycjonista PRL, autor słynnej... » Zmarł Krzysztof Dowgiałło – architekt, działacz opozycji w czasach PRL, współtwórca „Solidarności” i... Beton twardy... » Informowaliśmy o pikiecie zbuntowanych Rad Dzielnic Gdańska przed Żakiem, siedzibą RMG. Wydarzenie z... Kruszenie betonu » W czwartek, 18 czerwca, pod siedzibą Rady Miasta Gdańska (dawnego Żaku) odbędzie się pikieta zbuntow... Antymigracja w Gdańsk » W ostatni piątek w centrum Gdańska organizacje narodowe zorganizowały Marsz Antyemigracyjny.Gdański ... Janusz Szewczak o "Kulturze nienawiści" - na polskim trzęsawisku » "Kultura nienawiści czyli Polska nienawiścią podzielona" to kolejny ważny głos dr. Janusza Szewczaka... Miliony euro z Gdańska dla Lipska - GPEC płaci szczodrze » Blisko 90 mln złotych netto zarobił lipski GPEC w Gdańsku w ub. roku, to 26 proc. więcej niż w 2024.... Radni Gdańska: interpelacja o usunięcie flag i symboli państwa ukraińs... » Po tym, jak 27 maja br. Wołodymyr Zełenski nadał Samodzielnemu Centrum Operacji Specjalnych “Północ”... P. Czarnek w sali BHP » Przemysław Czarnek, kandydat Prawa i Sprawiedliwości na stanowisko premiera polskiego rządu po wybor... Manifestacja "S" w Warszawie. K. Dośla: Zielony Ład to trucizna » Ponad 200 tysięcy osób wzięło udział w dzisiejszej manifestacji "Solidarności" w Warszawie "Razem dl... Sumienie infułata » Po wielu latach starań środowisk patriotycznych udało się wreszcie w sposób należny uhonorować jedne...
Miliony euro z Gdańska dla Lipska - GPEC płaci szczodrze
niedziela, 07 czerwca 2026 16:24
Miliony euro z Gdańska dla Lipska - GPEC płaci szczodrze
Blisko 90 mln złotych netto zarobił lipski GPEC w Gdańsku w ub.
Krajobraz po bitwie... Co w Lechii...
środa, 03 czerwca 2026 14:04
Krajobraz po bitwie... Co w Lechii...
Nie minęło jeszcze dwa tygodnie po sensacyjnej degradacji Lechii
Tablica Łazarka
środa, 31 grudnia 2025 19:00
Tablica Łazarka
Wojciech Łazarek był piłkarzem, a później bardzo znanym trenerem

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Racjonalny” romantyk i mistyk epoki danych
sobota, 18 października 2025 18:54
„Racjonalny” romantyk i mistyk epoki danych
Dzięki współpracy Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Żeglarz
piątek, 02 maja 2025 08:00
Żeglarz
Kapitan Nut odważny, romantyczny, bez skazy, poświęcił swoje
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Bohaterski, niemiecki ksiądz upamiętniony w Żarnowcu
czwartek, 18 września 2025 17:09
Bohaterski, niemiecki ksiądz upamiętniony w Żarnowcu
Kompleks klasztorno-kościelny w Żarnowcu to perła północnych
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Mój Wrzeszcz: Nie lejcie nam wody

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
środa, 26 czerwca 2013 16:44

altDwanaście lat temu, dokładnie 9 lipca 2001 roku, nad Gdańskiem nastąpiło oberwanie chmury. W wyniku deszczu wylały potoki, a niżej położone dzielnice miasta znalazły się pod wodą. Zaraz po tym rozpoczęło się usuwanie skutków powodzi, które trwało wiele miesięcy, prace związane z lepszym zabezpieczeniem przeciwpowodziowym miasta trwają do dzisiaj

Mieszkańcy Gdańska pamiętają rozmiar szkód, które szacowane były na ponad 200 milionów złotych w infrastrukturze miejskiej oraz wielomilionowe straty poniesione przez 300 rodzin najbardziej dotkniętych powodzią i około 5 tysięcy osób, które otrzymało "kartę powodzianina" uprawniającą do otrzymania pomocy socjalnej.

Po tych wydarzeniach władze naszego miasta zapowiedziały wielkie inwestycje dotyczące ochrony przeciwpowodziowej w Gdańsku. Rzeczywiście nakłady na ten cel są imponujące. Nakłady na inwestycje przeciwpowodziowe w Gdańsku w latach 2001-2010 wyniosły w sumie 150 milionów. W budżecie miasta na kolejne lata zabezpieczano kolejne miliony.


alt

Zalana ulica Aldony we Wrzeszczu, 9 lipca 2001


W 2006 roku Miasto Gdańsk przystąpiło do przygotowania projektu mającego na celu modernizację systemu odprowadzającego wody opadowe oraz podniesienia bezpieczeństwa przeciwpowodziowego. Przewidywany okres realizacji projektu zakładał lata 2009-2013. Łączny koszt wszystkich inwestycji związanych z walką z wodami opadowymi to ponad 200 milionów.

W ostatnich dniach nad Gdańskiem padało. W niedzielę, kilkunastominutowa ulewa ujawniła słabe punkty w odprowadzeniu wód opadowych. Zalane niżej położone ulice, przejazdy i przejścia pod wiaduktami dawały powód do zastanowienia się nad sprawnością odprowadzania deszczówki z naszych ulic. Dwa dni później, we wtorek nie było już złudzeń. Szczęściem dla Gdańska okazały się opady przejściowe, duże ale nadchodzące po sobie z przerwami. Gdyby deszcz padał nieprzerwanie przez kilka godzin, jego skutki mogły być takie, jak przed dwunastoma laty.

Mieszkańcy są oburzeni faktem, że niedawno oddana do użytku ulica Słowackiego przypominała rwący potok, a Grunwaldzka, czyli główny ciąg komunikacyjny, przypominała w ilości wody królową naszych rzek – Wisłę.


alt

25 czerwca 2013 roku, Wrzeszcz, ulica Biała. Woda pod wiaduktem sięgała powyżej kolan


Żyjemy w takim klimacie, że intensywne opady deszczu nie są czymś niezwykłym. Czy z każdą chmurą, każdym większym deszczem będziemy zastanawiali się jak dojechać do pracy, czy wrócić do domu, gdzie pozostawić samochód, który nie jest amfibią. Wszyscy musimy czekać w korkach, omijać zalane przejścia i ulice, czekać na opóźnioną komunikację. Wielu z nas musi zabezpieczać swe piwnice, mieszkania. Wszyscy jesteśmy tak samo zniesmaczeni, kiedy widzimy jak ze studzienek, które powinny przyjmować nadmiar wody wybijają gejzery.


Właśnie w takich momentach rodzi się pytanie o prawidłową politykę przeciwpowodziową i melioracyjną Gdańska. Zastanawiamy się dlaczego woda nie jest należycie odprowadzana z nowych ulic. Czy inwestycje, które były prowadzone z naszych środków, były właściwie realizowane?

Póki co miejmy nadzieję, że lato będzie pogodne i chmury będą nas omijać.

Krzysztof Andruszkiewicz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież