Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Reklama
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Mój Wrzeszcz: Tęsknota za PRL-em

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
wtorek, 18 czerwca 2013 11:21

altPralka Frania, Fiat 126p, flakonik Pani Wawelskiej czy trochę luksusu za bony towarowe z Pewexu - każdy ma inne wspomnienia z czasów PRL-u. Takie pojęcia jak saturator, repasacja pończoch czy bieżnikowanie powoli znikają z naszego języka, a jamnik zdecydowanie bardziej kojarzy się z rasą psa, niż sprzętem super stereo.


Wspomnienia PRL-u powróciły również do Galerii Bałtyckiej, gdzie od kilku dni można oglądać polskie auta tamtego okresu w otoczeniu innych pamiątek, które często wymuszają uśmiech na ustach.


Gdyby dobrze się zastanowić, to dojdziemy do wniosku, ze panuje moda na wspomnienia Polski Ludowej. W wielu miastach powstają lokale gastronomiczne w stylu i nazwie nawiązujące do PRL, z kiosków znikają kolejne zeszyty ze wspomnieniami i miniaturkami aut tamtej epoki. Coraz częściej można usłyszeć, zwłaszcza od osób starszych, że było ciężko, ale żyło się spokojniej. Spokój zapewniał obowiązek pracy, opieka medyczna czy system oświaty. Starsze osoby, emeryci, renciści, nawet ci z tak zwanego starego portfela, nie musieli wybierać pomiędzy dokonaniem opłat czy kupnem lekarstw, które o dziwo wówczas działały.


Do wspomnień skłania również, rozpoczęta po raz kolejny, dyskusja o szkolnictwie. Pewnie gloryfikujemy czasy naszej młodości. Byliśmy na utrzymaniu rodziców, jedyny obowiązek to szkoła. Były obozy harcerskie i kolonie dla wszystkich, więc poznawaliśmy Polskę nie z obrazków w Internecie tylko podróżując po niej.  To właśnie teraz większość wychowanych w PRL dostrzega dobrodziejstwo ośmioklasowej szkoły podstawowej. Coraz częściej mówi się o szkolnictwie zawodowym, czy o ogólniakach. Mówi się. Tylko, że najczęściej mówią rodzice dzieci w wieku szkolnym lub sami uczniowie. Mówią, że dobrze w oświacie to już było, teraz każde kolejne próby reformowania szkolnictwa są coraz gorsze dla dzieci i młodzieży.


alt

Jednym z eksponatów wystawy poświęconej polskim samochodom okresu PRL w Galerii Bałtyckiej jest ten doskonale utrzymany "duży Fiat"


Przypomina mi się filmik, oglądany w internecie, gdzie w jednym z amerykańskich teleturniejów, skądinąd ładna blondynka, nie ma pojęcia, że istnieją takie kraje jak Węgry czy Francja. Czy do takiego poziomu wykształcenia naszych dzieci będziemy zmierzać? Ilu rodziców stać będzie na lepsze, prywatne szkoły czy dokształty dla swych pociech?


Apeluję do polityków i tych ekspertów, którzy decydują o reformach, zmianach, ulepszeniach systemów nauczania, rozmawiajcie z zainteresowanymi. Młodzież jest jeszcze na tyle sprawna intelektualnie, aby być partnerem, móc podpowiedzieć, czego oczekuje i jak chce się kształcić. Pogadajcie z nauczycielami, którzy za chwilę stracą znaczną część godzin dydaktycznych i będą zmuszeni szukać innych zajęć. Zastanówcie się, jakie koszty społeczne w perspektywie wielu lat, przyniesie majstrowanie na żywym organizmie i tak już mocno poobijanego systemu oświaty. Pamiętacie chyba jeszcze swoje szkolne dzieje. To, że dziś macie możliwość wpływu na kształt polskiego szkolnictwa, jest efektem tego, że chodziliście do szkół, pobieraliście wiedzę z różnych dziedzin, mieliście możliwość własnego rozwoju i wyboru, w odpowiednim momencie swego życia, dalszego kierunku kształcenia. No chyba, że się mylę.


Póki co, oglądając wystawy przypominające minione czasy, zwane niekiedy okresem błędów i wypaczeń, zastanówmy się czy warto wymyślać ciągle nowe, eksperymentalne programy, czy lepiej sięgnąć do starych, sprawdzonych rozwiązań.
Krzysztof Andruszkiewicz

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież