“Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k...
Reklama
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Longin Pastusiak: Wybieramy parlament europejski

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
sobota, 22 marca 2014 10:30

altW maju 2014 wybieramy nowy skład Parlamentu Europejskiego, w tym 51 polskich eurodeputowanych. Ponieważ wiedza o tej ważnej instytucji Unii Europejskiej jest stosunkowo niewielka oto kilka informacji na ten temat.


Unia Europejska początkowo posiadała Zgromadzenie Parlamentarne, organ o charakterze doradczym. Oficjalnie nazwa Parlament Europejski dokonana została w traktacie zwanym Jednolitym Aktem Europejskim w 1986 r. Do 1979 r. członkowie Parlamentu Europejskiego nie pochodzili z wyboru, tylko z nominacji parlamentów krajowych.


Kadencja Parlamentu Europejskiego trwa 5 lat i nie może on być rozwiązany przed upływem kadencji. Wybory do Parlamentu Europejskiego odbywają się według różnych systemów. W ponad 20 krajach Parlamentu Europejskiego cały kraj jest jednym okręgiem wyborczym np. we Francji, Holandii czy Szwecji. W niektórych krajach są regionalne okręgi wyborcze np. w Belgii, w Niemczech, Włoszech czy w Hiszpanii. Polska ma kuriozalny, jedyny taki system wyborczy. Będąc krajem jednolitym posiada aż 13 okręgów wyborczych. Wybory do Parlamentu Europejskiego odbywają się we wszystkich krajach w tym samym terminie i są tajne, powszechne i bezpośrednie. Czynne prawo wyborcze do Parlamentu Europejskiego przysługuje każdemu obywatelowi Unii Europejskiej, który ma ukończone 18 lat i nie został pozbawiony praw wyborczych w kraju, z którego pochodzi. Natomiast obywatel Unii Europejskiej, który zamieszkuje w innym kraju nie będąc jego obywatelem ma prawo głosu.
Parlament Europejski liczy 766 posłów. Liczba posłów poszczególnych krajów w Parlamencie Europejskim jest proporcjonalna do liczby mieszkańców. Najliczniejszą reprezentację mają Niemcy - 99 posłów. Najmniej m.in. Malta - 6 posłów. Polskę reprezentuje 51 posłów.


Zakres władzy Parlamentu Europejskiego stopniowo rozszerzał się. Obecnie Parlament Europejski ma trzy podstawowe funkcje: kontrolne, legislacyjne i budżetowe. Współpracuje z organami wykonawczymi Unii Europejskiej, a także ma prawo współdecydowania w pewnych sprawach.
Kompetencje kontrolne określone są w Traktacie Rzymskim i obejmują m.in. zgłaszanie ustne i pisemne pytań adresowanych do Komisji, dyskusję nad dorocznym sprawozdaniem ogólnym, zajęcie stanowiska wobec rocznego budżetu oraz ocenę pracy komisarzy. Komisja Europejska przedstawia Parlamentowi Europejskiemu swój roczny program działania oraz roczne sprawozdanie ze swojej działalności. W ten sposób Parlament Europejski może retrospektywnie oceniać pracę Komisji Europejskiej.  Z punktu widzenia formalnego Parlament Europejski może doprowadzić do dymisji Komisji Europejskiej. Ale  w praktyce jest to trudne ponieważ wniosek taki wymaga większości dwóch trzecich głosujących przy obecności ponad połowy eurodeputowanych. Parlament Europejski nie może odwołać poszczególnego komisarza. Prowadzi to często do frustracji w Parlamencie Europejskim.


Jeżeli chodzi o legislacyjną rolę Parlamentu Europejskiego to początkowo była ona tylko doradcza, a w miarę upływu czasu uległa rozszerzeniu. Traktaty unijne określały obszary, w których Rada Ministrów nie mogła przyjąć aktów ustawodawczych bez uprzedniej konsultacji z Parlamentem Europejskim. Poza tą obowiązkową konsultacją Rada Ministrów zwraca się do Parlamentu Europejskiego o wyrażenie opinii na temat różnych innych proponowanych aktów np. dyrektyw, regulacji. Parlament może zgłaszać poprawki. Jeżeli Rada Ministrów nie przyjmie poprawek Parlamentu Europejskiego ma wówczas obowiązek podania przyczyn takiej decyzji.


Legislacyjna rola Parlamentu Europejskiego została znacznie rozszerzona przez Jednolity Akt Europejski, który wszedł w życie w lipcu 1987 r. i przez Traktat z Maastricht z 1992 r., który wszedł w życie w listopadzie 1993 r. Akty te nie tylko rozszerzyły konsultacyjne kompetencje Parlamentu Europejskiego, ale uczyniły go współdecydentem w procesie legislacyjnym dając również prawo weta w określonych sprawach. Traktat z Maastricht dał Parlamentowi Europejskiemu prawo inicjatywy legislacyjnej i zobowiązania Komisji Europejskiej do przedstawienia propozycji legislacyjnej w określonej dziedzinie. Obywatele Unii Europejskiej otrzymali prawo zgłaszania petycji do Parlamentu Europejskiego.


Traktat Amsterdamski, który wszedł w życie w maju 1999 r. rozszerzył prawo weta wobec ustaw Rady Ministrów. Również Traktat z Nicei, który obowiązywał od lutego 2003 r. umocnił rolę Parlamentu Europejskiego.


Należy podkreślić, że Parlament Europejski na wniosek ¼ swoich członków może powoływać komisje śledcze.


Parlament Europejski posiada ważne kompetencje budżetowe. Wraz z Radą Ministrów kształtuje budżet Unii Europejskiej. Bez zgody Parlamentu Europejskiego Unia Europejska nie może przyjąć budżetu. Parlament Europejski może przyjąć ostateczną wersję budżetu proponowaną przez Radę Ministrów lub odrzucić ją większością dwóch trzecich obecnych i głosujących przy obecności połowy składu izby. Już trzykrotnie zdarzyło się, że Parlament Europejski odrzucił projekt budżetu i Unia Europejska wkroczyła w nowy rok kalendarzowy bez budżetu. W takiej sytuacji Unia Europejska każdego miesiąca dysponuje 1/12 budżetu z poprzedniego roku. W każdej z tych trzech sytuacji Parlament Europejski przyjął później budżet, który w niewielkim stopniu różnił z odrzuconą wersją budżetu. W sytuacji różnic poglądów na sprawę budżetu między Radą Ministrów a Parlamentem Europejskim obie instytucje wykazują gotowość do rozmów, do kompromisu, a nie do ostrej konfrontacji.


Stopniowe rozszerzenie kompetencji Parlamentu Europejskiego jest odpowiedzią na zarzuty, że Unia Europejska cierpi na „deficyt demokracji”, tzn. na zarzut, że organy Unii Europejskiej reprezentujące władzę wykonawczą mają dominującą pozycję w Unii Europejskiej kosztem władzy sądowniczej oraz władzy parlamentarnej pochodzącej z bezpośrednich wyborów.


Eurodeputowani siedzą na sali nie w grupach narodowych, ale według przynależności do grup politycznych. Dwie największe grupy polityczne to: Europejska Partia Ludowa (chadecja) i Partia Europejskich Socjalistów (PES).


Parlament Europejski niestety nie ma jednej siedziby. Obrady odbywają się w Brukseli, Strassburgu a część sekretariatu funkcjonuje w Luksemburgu. Stwarza to eurodeputowanym wiele niedogodności i podnosi koszty funkcjonowania tej instytucji. Na jedną siedzibę Parlamentu Europejskiego nie zgadzają się jednak rządy Francji i Luksemburga.


W krótkim felietonie mogłem przedstawić niektóre tylko informacje o funkcjonowaniu Parlamentu Europejskiego.

Longin Pastusiak*

* Profesor Akademii Finansów i Biznesu Vistula, poseł na Sejm (1991-2001) i marszałek Senatu (2001-2005).  


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież