"Wywiadówka" programowa gdańskiej tvp: komentowanie... komentatorów i ... » Na kolejnym posiedzeniu spotkała się rada programowa TVP 3 Gdańsk. Jej obradami kierował przewodnicz... Trzaskowski i Nawrocki w II rundzie - upadek Hołowni, klęska "Czarzast... » - Dzisiaj obudziliśmy się w dobrych nastrojach - powiedział dziś rano Karol Nawrocki spotykając się ... Nowy sondaż Atlas Intel - Nawrocki 30,3 proc., Trzaskowski 29,5 proc. » Kolejny sondaż pracowni Atlas Intel, czyli ośrodka badawczego, który znany jest z tego, że precyzyjn... Joanna Senyszyn: Wbijam „Czarzastym” szpilki w pośladek » Z prof. Joanną Senyszyn – ekonomistką, dziennikarką, kandydatką na urząd Prezydenta RP, rozmawia Mar... Zaryglowali Gdańsk, zaryglują Polskę » Sami nad sobą pieją z zachwytu. Klepią frazesy w przedwyborczych uniesieniach. Głoszą w 21 postulata... Daniel Obajtek w hali BHP » - Przyjeżdżam do Gdańska porozmawiać nie tylko o mojej książce "Obajtek. Jeszcze nie skończyłem". ... "Tony" Mytnik w peletonie Nawrockiego - Nitras po kaszubskich górkach » W grupie osób udzielających poparcie Karolowi Nawrockiemu w wyborach prezydenckich nie brak także po... Pomorzanie za Karolem Nawrockim » Na liście Obywatelskiego Komitetu Poparcia Karola Nawrockiego jest kilkadziesiąt osób z Pomorza. W p... "Tak ta historia wyglądała naprawdę". To trzeba zobaczyć - Nawrocki ca... » - W sprawie Pana Jerzego zrobiłem to, co potrafiłem z ludzkiego odruchu pomocy drugiemu człowiekowi.... Tylko Karol Nawrocki! » Apel Stowarzyszenia "Godność" przed wyborami prezydenckimi.Niebawem, 18 maja 2025 r., odbędą się w n...
Reklama
Trzaskowski i Nawrocki w II rundzie - upadek Hołowni, klęska
poniedziałek, 19 maja 2025 21:28
Trzaskowski i Nawrocki w II rundzie - upadek Hołowni, klęska
- Dzisiaj obudziliśmy się w dobrych nastrojach - powiedział dziś
Kolejarz Wybrzeża nie wykoleił...
poniedziałek, 05 maja 2025 17:36
Kolejarz Wybrzeża nie wykoleił...
Co prawda po 5 biegach Wybrzeże przegrywało z Kolejarzem w Opolu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Magdalena Heyda-Usarewicz
niedziela, 13 kwietnia 2025 18:00
Magdalena Heyda-Usarewicz
Kiedy pod koniec lat 50. XX w. Magdalena Heyda-Usarewicz, młoda

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Rowerzyści” Volkera Schmidta
niedziela, 16 lutego 2025 14:18
„Rowerzyści” Volkera Schmidta
Dziwne uczucie niedosytu, znaku zapytania i bezradności towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
sobota, 28 grudnia 2024 17:15
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
Spacerując lasami okalającymi Wejherowo, w okolicy ulicy Jana III
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Prof. Stępniak: Parlament Europejski – od roli konsultanta do współdecydenta w Unii Europejskiej

Ocena użytkowników: / 16
SłabyŚwietny 
niedziela, 02 marca 2014 14:46

altParlament Europejski (PE) jako instytucja Unii Europejskiej funkcjonuje od czasów powstania pierwszej ze Wspólnot - Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. To jeden z głównych przywódców integracji europejskiej Jean Monnet wskazywał od samego początku na potrzebę utworzenia takiego organu, który zabezpieczy głos obywateli na poziomie ponadnarodowym. Parlament Europejski, znany do II połowy lat 80. XX w. jako Zgromadzenie Parlamentarne, przeszedł ogromną ewolucję swoich zadań i kompetencji. Jest to wynikiem pogłębiających się procesów integracyjnych w Europie oraz poszerzania integracji. Nowe wyzwania, którym musi sprostać Unia Europejska jako jedność zarówno w wymiarze wewnętrznym, jak i na arenie międzynarodowej, w naturalny sposób wymusił kolejne etapy związane ze zwiększaniem roli i kompetencji Parlamentu Europejskiego. Parlament również sam w sobie, utożsamiając się ze swoimi obywatelami dąży na przestrzeni dekad do zwiększenia swoich wpływów w zakresie kształtowania unijnej rzeczywistości.


Początkowo, w tzw. Zgromadzeniu zasiadali delegaci parlamentów krajowych państw członkowskich. Dopiero w 1979 r. odbyły się pierwsze bezpośrednie wybory do Zgromadzenia (do tego czasu delegaci byli wybierani spośród posłów do parlamentów poszczególnych państw). Taki stan rzeczy sprawiał, że w rzeczywistości Zgromadzenie nie mogło funkcjonować jako organ ponadnarodowy w pełnym znaczeniu tego słowa. Co więcej, miało ono zdecydowanie ograniczone kompetencje. Ówczesne Zgromadzenie mogło jedynie wydawać niewiążące opinie odnośnie polityk oraz aktów prawnych. Mimo, że zgodnie z zapisami mogło zdymisjonować Wysoką Władzę (dzisiejsza Komisja Europejska) za niegospodarność, to głównie koncentrowało się na funkcji kontrolnej i opiniotwórczej.


Wraz z przejściem do bezpośrednich wyborów do Zgromadzenia, stopniowo zaczęły zwiększać się jego kompetencje. Przyjęte w dwóch traktatach z latach 70. XX w. postanowienia wprowadziły nowe możliwości Zgromadzeniu. W pierwszej kolejności, Parlament mógł proponować zmiany w zakresie wydatków obowiązkowych, głównie dotyczących rolnictwa. Następnie, w obszarze wydatków nieobowiązkowych miał prawo domagać się zmian i poprawek. Ostatnim elementem była możliwość odrzucenia budżetu, gdy wniosek o odrzucenie poparła absolutna większość deputowanych oraz 2/3 głosujących.


Kolejna dekada (zwłaszcza w obszarze budżetu) przyniosła kolejne wzmocnienie Parlamentowi. W momencie ustanowienia planowania wydatków w perspektywach wieloletnich, po szeregu porozumień pomiędzy Radą, Komisją i Parlamentem, zadecydowano, że wszelkie zmiany związane z podwyższeniem wydatków obowiązkowych wymagać będą zgody Parlamentu. Wraz z wejściem w życie Jednolitego Aktu Europejskiej, wprowadzono procedurę współpracy, co w konsekwencji pozwalało Parlamentowi nawet na blokowanie aktów prawnych. Eurodeputowani mogli nie tylko zgłaszać poprawki, ale również zgłaszać weto w zakresie aktów prawnych związanych z jednolitym rynkiem. Parlament uzyskał również tzw. prawo zgody w zakresie głosowania nad umowami stowarzyszeniowymi z państwami niebędącymi członkami UE oraz w zakresie przyjęcia nowych członków.
Wzmocnienie roli PE wraz z Traktatem z Maastricht polegało na rzeczywistym wpływie na kształt KE. Od traktatu z Maastricht PE miał zatwierdzać nominacje na komisarzy. W obszarze legislacyjnym, na zakres kompetencji miała wpływ utworzona wraz z traktatem z Maastricht trójfilarowa struktura, w której pojawiała się procedura współdecydowania. Objętych nią było ok. 25% aktów prawnych UE. Zgodnie z tą procedurą właśnie akty wydawane były wspólnie przez Parlament i Radę. Wielu ekspertów wskazuje te moment jako osiągnięcie przez Parlament prawdziwej dojrzałości instytucjonalnej i legislacyjnej. Kolejny traktat amsterdamski z 1997 r. oraz nicejski z 2001 r. rozszerzył procedurę współdecydowania na kolejne obszary, co zwiększało wpływy PE.


Po Traktacie z Lizbony z 2007 r. Parlament Europejski poszerzył swoje kompetencje. W momencie utworzenia jednolitej organizacji z Unii Europejskiej, również PE zmienił swoją rolę z zaznaczeniem, że ją wzmocnił. Jego funkcje można scharakteryzować jako: ustawodawczą i budżetową (wraz z Radą Ministrów), nadzorczą(demokratyczna) nad innymi instytucjami wspólnotowymi - kontrola polityczna i konsultacja.


Dzisiejszy Parlament nie tylko przyjmuje roczny budżet UE, ale też decyduje o wieloletnich perspektywach finansowych. Parlament wybiera przewodniczącego Komisji Europejskiej, na podstawie wstępnej selekcji przeprowadzonej przez unijnych szefów państw i rządu. W obszarze polityki zagranicznej, wymaga się zgody Parlamentu przy powoływaniu szefa polityki zagranicznej Unii Europejskiej, Wysokiego Przedstawiciela ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa (wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej). Co więcej, europosłowie wyrażają zgodę na cały zakres umów międzynarodowych wynegocjowanych przez UE w dziedzinach takich jak handel międzynarodowy. Parlament również rozpatruje petycje od obywateli i powołuje komisje śledcze. Traktat z Lizbony nadał kompetencje Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich.


Parlament Europejski, jako jedyna instytucja która posiada obywatelską legitymację sprawowania władzy ustawodawczej, nie w pełni to wykorzystuje. Dotyczy to na przykład polityki zagranicznej. Parlament Europejski ma prawo wezwania szefa unijnej dyplomacji w celu uzyskania sprawozdania z działalności Unii Europejskiej na arenie międzynarodowej.


Niestety czyni to rzadko, a dodatku nie wykorzystuje traktatowego prawa do inicjatywy ustawodawczej (nie tylko w tym obszarze). Gdyby europosłowie byli bardziej aktywni, mogliby mieć większy wpływ na politykę zagraniczną Unii Europejskiej. Tymczasem wygodnie pozostawiają to głowom państw !! (tzn. Radzie UE). Podobnie ma się rzecz z budżetem. Zamiast szukać oszczędności i dyskutować nad cięciami pewnych funduszy, mogliby rozpocząć dyskusję nad zwiększeniem budżetu, który jest zbyt mały w stosunku do celów, jakie Unia Europejska chce realizować. Zwiększenie budżetu zdaniem specjalistów jest możliwe, nawet o 100-200% i to nie poprzez zwiększenie składek krajów członkowskich (zawsze będzie protest!!) ale poprzez na przykład opodatkowanie na szczeblu europejskim transferów na rynku usług finansowych.


Wprowadzenie podatku unijnego na poziomie na przykład 0,2% dałoby roczny wpływ do kasy unijnej w wielkości ok.200-300 mld euro. Obszarów zwiększenia aktywności Parlamentu Europejskiego jest więcej i to właśnie dlatego do Parlamentu Europejskiego powinni być wybrani ludzie znający realia panujące w Brukseli, a nie osoby, które na przykład zasłużyły się w danej partii politycznej (lub są w niej niewygodne!!).


Najbliższe wybory do PE odbędą się w dniach 22-25 maja 2014 r (w Polsce 25 maja 2014 r.). w PE zasiądzie 51 polskich deputowanych. Najwięcej mandatów posiadają Niemcy-99, Francja-74, Wielka Brytania-73, Włochy-73, Hiszpania-54. Najmniej po 6 uzyskają: Estonia, Cypr, Luksemburg i Malta.


Polski głos w Europie może się liczyć jeszcze bardziej, jeśli wybierzemy osoby kompetentne.


prof. Andrzej Stępniak


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież