Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd... Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika » We wtorek, 27 lutego, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rol... W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole » Nowy numer tygodnika „Sieci” ujawnia szokujący plan Brukseli na polską edukację: szkoły mają obniżyć...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Artur S. Górski: USA – urodzone 4 lipca

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 04 lipca 2011 07:44

Napoleon Bonaparte po klęsce pod Waterloo spisując polityczny testament obwieścił, że pozostawia dwie rodzące się potęgi, które będą dominowały w świecie – Rosję i Stany Zjednoczone.
4 lipca 1776 r. to data narodzin nowoczesnego państwa. Oto pod wpływem idei oświeceniowych grupa wolnomularzy wcieliła w życie ideę nowego porządku. Specjalnie powołany komitet z Thomasem Jeffersonem, który opracował projekt Deklaracji Niepodległości, przygotował zasady ustrojowe. Deklaracja stwierdzała, że wszyscy ludzie są równymi i są obdarzeni nienaruszalnymi prawami do życia, wolności i dążenia do szczęścia. Jej autorami, oprócz Jeffersona, byli John Adams i Benjamin Franklin. Ojcowie założyciele USA nie zrezygnowali z systemu niewolnictwa, zresztą skwapliwie z niego korzystając.
Trzynaście lat później w Stanach Zjednoczonych przyjęto konstytucją, która nadal obowiązuje. Uzupełniona o jedynie 27 poprawki konstytucja reguluje życie 50 stanów USA.
Stany Zjednoczone, widziane są najczęściej oczami filmowców z Hollywood, czy poprzez pryzmat Nowego Jorku lub Chicago. To wyjątkowy tygiel kulturowy, etniczny, religijny. Imigracja, szczególnie z sąsiedniego Meksyku, sprawia, że niebawem większość Amerykanów będzie posługiwała się innym niż angielski (głównie hiszpańskim) językiem. Amerykański mit, któremu od lat ulegali Polacy nieco zbladł. Administracja amerykańska mniej interesuje się Europą, a dolar przestał być jedynym mitycznym kluczem do „ziemi obiecanej”. Polacy jednak patrzą na USA z sympatią. Nie tak bezkrytyczną i nieco inaczej niż w czasach Leopolda Tyrmanda, czy Marka Hłaski, ale choćby z racji znacznej polskiej emigracji w USA to kraj pozostający w centrum naszej uwagi. Mimo, że sojusznicze zobowiązania Polska wypełnia – ciągle rodacy chcący odwiedzić Stany Zjednoczone muszą odstać swoje  w kolejce po amerykańską wizę. Dopiero ich zniesienie da nam poczucie, że zaczynamy być traktowani jako równorzędny partner.
Dla historii współczesnej Europy szczególnie ważne okazały się lata 80. To w tym czasie kształtował się ład polityczny i runął kolos – ZSRR. Prezydent USA Ronald Reagan określił w 1983 r. Związek Radziecki mianem imperium zła. Konsekwentna polityka tamtej administracji spowodowała, że na Kremlu dostrzeżono w końcu potrzebę reform. Jednak narzucony wyścig zbrojeń, pokerowe zagranie Reagana z programem tzw. wojen gwiezdnych (strategiczno - narodowego systemu obrony antybalistycznej Strategic Defense Initiative – SDI) oraz oddolne ruchy niezależne w dawnych demoludach spowodowały, że próba reformy systemu spowodowała jego zawalenie. W 1987 roku Reagan przemawiając przed Bramą Brandenburską wzywał ówczesnego przywódcę ZSRR Michaiła Gorbaczowa:  Panie Gorbaczow, niech pan zburzy ten mur! (Mr. Gorbachev, tear down this wall!). Ta reaganowska polityka lat 1980-88 zbiegła się z częścią pontyfikatu Jana Pawła II. Obaj  przyczynili się do wypchnięcia sowieckiego komunizmu z historii. Reagan pozostaje  idolem konserwatystów i Partii Republikańskiej. Za kilka miesięcy przekonamy się kto zdobędzie nominację republikańską w wyborach w 2012 r. Na razie faworyzowana jest - być może pierwsza kobieta – prezydent Sarah Louise Palin. Ta 47-letnia pochodząca z  Idaho amerykańska polityk w 2006 r. została gubernatorem stanu Alaska, będąc pierwszą kobietą na tym stanowisku.
Od wyniku wyborów w USA zależy też kształt polityki europejskiej tego mocarstwa. Ostatnia dekada była bowiem czasem wycofania się Amerykanów z zainteresowania Europą. Pozwoliło to m.in. na nagłośnienie i lansowanie koncepcji m.in. europejskich sił zbrojnych. To wyraźna tendencja do tworzenia alternatywy dla NATO. Ograniczenie amerykańskiej obecności i aktywności w Europie szczególnie jest na rękę Rosji, która próbuje odbudować swoje wpływy na kontynencie. Zależy też na tym tak Francji, jak i Niemcom. Ich projekty polityczne są o tyle realne, że obecna administracja amerykańska w „planie gry” przesunęła akcenty na Azję. To nie tylko kwestia zakończenia tzw. zimnej wojny w Europie. To też efekt planowania strategicznego, biorącego pod uwagę tak konieczność szachowania Rosji i dawnych republik ZSRR od południa, ale i wzrostu roli Indii oraz rosnących wpływów Chin.
Jednak obawy o wynik wyborów skłoniły demokratów do wykonania gestów w stronę Europy. Stąd i niedawna krótka wizyta w Polsce Baracka Obamy. Poparcie dla Obamy w USA spadło bowiem drastycznie. Pokazały to mizerne wyniki demokratów w ubiegłorocznych wyborach do Kongresu. Jeśli ta tendencja utrzyma się to nie wygra on ponownie wyborów prezydenckich. Jest jednak jeszcze jeden warunek – pojawienie się wyrazistego kandydata Partii Republikańskiej.
Walka o klucze do Białego Domu już przyniosła wzrost zainteresowania Obamy Europą. Obecny prezydent liczy na głosy europejskich imigrantów w USA. Czy da to trwały efekt? Wątpliwe. W polityce Obamy dominuje bowiem, to co niektórzy określają jako „reset w relacjach z Rosją”. USA ustąpiły bowiem z zainteresowania dawnymi republikami ZSRR na Środkowym Wschodzie, wykazują też brak determinacji w stosunkach z Ukrainą, a przede wszystkim - z Polską. W stosunkach z Rosją też widoczna jest defensywa administracji Obamy. To powoduje, że jako główny gracz w tej części świata jawi się Władimir Putin z ego autorytarnymi rządami. To widoczne było m.in. przy skasowanych przez Obamę projektach tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach. Nie powiodła się też polska polityka skupienia państw nadbałtyckich, Ukrainy, Azerbejdżanu i Gruzji wokół strategicznego partnerstwa z USA. Po tragedii smoleńskiej i śmierci Lecha Kaczyńskiego z tej koncepcji nie pozostało już właściwie nic.
Na szczęście w kwestiach bezpieczeństwa energetycznego USA zdają się widzieć konieczność położenia tamy dla rosyjskich planów i energetycznego monopolu Rosji. USA angażują się więc w budowanie niezależności energetycznej Europy poprzez szukanie nowych źródeł energii (gaz łupkowy), budowę nowych rurociągów i zbiorników na surowce energetyczne. Wpływy Rosji bazują bowiem na źródłach energii. Postępujące uzależnienie Europy od rosyjskich dostaw da bowiem w efekcie niestabilność NATO i samej Unii Europejskiej.
Z kolei USA wyraźnie chce zjednać Polskę, wolną od historycznych obciążeń w tamtym regionie, do współpracy w rejonie Afryki Północnej i na Bliskim Wschodzie. Nawet ostatnia kuluarowa rozmowa Radosław Sikorski – Hilary Clinton, która była aranżowana w Wilnie, miała dotyczyć tej kwestii. Zachód obawia się bowiem dojścia do władzy ugrupowań islamskich i exodusu z Afryki do osłabionej kryzysem Europy.
Tak czy inaczej - jaka będzie dalsza polityka USA w stosunku do Polski, zależy od tego, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych.
Artur S. Górski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież