“Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k...
Reklama
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Coppelia

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19

Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w dosłownym tego słowa znaczeniu, klasykę wierną literze począwszy od scenografii po choreografię i grę aktorską. Aby przybliżyć widzom treści klasyczne twórcy stosują różnego rodzaju zabiegi na przykład przenoszą miejsce akcji w bliżej nieokreśloną przestrzeń, ubierają aktorów w dziwaczne kostiumy, czy ograniczają scenografię do paru kartonów sugerujących w zależności od wyobraźni wnętrze lub zewnętrze. Wszystko po to, aby przybliżyć nam zawarte w prezentowanym dziele treści. Tymczasem wystarczy być wiernym klasyce i sukces gwarantowany. Przykładem może być wystawiony w Operze Bałtyckiej balet komiczny pt. „Coppelia”.


Balet powstał w XIX wieku. Jego prapremiera odbyła się w Paryżu 25 maja 1870 r. Autorami libretta byli Charles Nuittera i Arthur Saint-Leon, powstało ono na podstawie opowiadania E.T.A. Hoffmanna „Pieskun”, zaś muzykę skomponował Leo Delibes. Balet cieszył się dużym powodzeniem i szybko podbił sceny Europy, trafił również do Polski – premiera w Warszawie odbyła się 7 grudnia 1882 r.

alt


Opera Bałtycka w swojej historii gościła już „Coppelię” na swojej scenie, a było to w 1987 r. Powróćmy jednak do dnia dzisiejszego: 6 kwietnia 2024r. o godzinie 19.00 w Operze Bałtyckiej odbyła się premiera „Coppelii”. Autorem libretta opartego na oryginale jest Johan Kobborg, on też jest autorem choreografii. Wiele lat jako pierwszy tancerz spędził w The Royal Balet oraz Duńskim Balecie Królewskim. Odnosił również sukcesy na scenach międzynarodowych zdobywając jako tancerz i choreograf liczne nagrody. W swoich inscenizacjach nie stroni od nowoczesnych rozwiązań, jednak w dużej mierze pozostaje propagatorem klasyki, którą z powodzeniem ożywia zgodnie z wymogami współczesnej publiczności. Byliśmy tego świadkami w sobotni wieczór, wieczór magiczny i cudowny. Po otwarciu kurtyny dzięki scenografii Hanny Wójcikowskiej-Szymczak przenosimy się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki do miasteczka gdzieś w Galicji, lub na Kresach Wschodnich, miasteczka wypisz, wymaluj jak z obrazów Marca Chagalla. Są drewniane domy, oberża, kościół i rynek, na którym rozgrywa się akcja. Pojawiają się bohaterowie tajemniczy przybysz wprowadzający się do jednej z kamienic, mieszkańcy miasteczka, dzieci, młodzież, burmistrz, karczmarz z małżonką i główne postaci dramatu Swanilda i Franz, których miłość zostaje poddana próbie wraz z pojawieniem się w miasteczku nowego przybysza i jego tajemniczej towarzyszki, pięknej, młodej Coppelii pojawiającej się w oknie nowo zamieszkałej kamienicy. Perypetiom miłosnym głównych bohaterów towarzyszą sceny zbiorowe obrazujące życie mieszkańców nasycone tańcami: mazurem, czardaszem, walcem, hiszpańskim bolero. Ogląda się je z zapartym tchem!


alt


W drugim akcie przenosimy się do wnętrza domu tajemniczego przybysza i odkrywamy jego tajemnicę. Dotknięty tragedią rodzinną Coppelius otacza się mechanicznymi lalkami, marząc o tym aby je ożywić, w szczególności tę, która przypomina jego córkę, którą wystawia w oknie i która stała się przyczyną nieporozumień między Swanildą a Franzem. Zwaśnieni kochankowie próbują wyjaśnić tajemnicę Coppeliusa i oboje trafiają do jego domu. Poznawszy ją po wielu perypetiach godzą się i biorą ślub ku uciesze całej społeczności. Happy end tak rzadko obecnie spotykany jest tu wszechobecny i powoduje eksplozję radości, a co za tym idzie wspaniałe popisy taneczne głównych bohaterów jak i całego zespołu.

alt


Cudowna muzyka, która cały czas towarzyszy bohaterom nie tylko przeprowadza nas przez meandry akcji, ale wzbogaca ją i nadaje niepowtarzalną atmosferę całości. Za jej przygotowanie i wykonanie wraz z orkiestrą Opery Bałtyckiej odpowiada Luis Gorelik, niezwykle doświadczony i znany na całym świecie dyrygent argentyński. Całości niezwykłych wrażeń dopełniają kostiumy, barwne, odzwierciedlające charaktery postaci, niemal bajkowe. Ich twórczynią jest wspomniana już przeze mnie scenografka Hanna Wójcikowska-Szymczak. Za wspaniały wieczór dziękuję całemu zespołowi Opery Bałtyckiej, w szczególności odtwórcom głównych ról: Wojciechowi Warszawskiemu, Mayu Takata oraz Gento Yoshimoto. Wspaniała propozycja repertuarowa dla każdego. Polecam!

Małgorzata Zalewska

fot. Krzysztofa Mystkowskiego/KFP


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items: