Apel do rodaków przed drugą turą wyborów prezydenckich » My, uczestnicy Konferencji Formacji Niepodległościowej, 24. organizacji działaczy opozycji antykomun... Janusz Szewczak: Nawrocki szansą Konfederacji - albo szparagi u kancle... » Karol Nawrocki ma własny obraz i wizje rozwoju Polski, Polski, która ma ambicje, aspirację, która in... Odezwa Obywatelskiego Komitetu Poparcia dr. Karola Nawrockiego w wybor... » Odezwa Obywatelskiego Komitetu Poparcia dr. Karola Nawrockiego w wyborach prezydenckich – przed II t... Prof. Piotr Czauderna: Dlaczego Karol Nawrocki? » Za niecały tydzień będziemy głosować w wyborach nowego prezydenta Polski, być może w najważniejszych... Gdańszczanie za Nawrockim. Grzegorz Berendt: Polegać jak na Zawiszy » Każdy z nas zna tytułowe porównanie. Są ludzie, których jesteśmy pewni; wiemy, że nie zawiodą, dotrz... Gdański park roz(g)rywki - samo(PO)moc miejska » W czerwcu przed gdańskim sądem kolejna rozprawa w procesie Janiny H., teściowej b. prezydenta Gdańsk... "Wywiadówka" programowa gdańskiej tvp: komentowanie... komentatorów i ... » Na kolejnym posiedzeniu spotkała się rada programowa TVP 3 Gdańsk. Jej obradami kierował przewodnicz... Trzaskowski i Nawrocki w II rundzie - upadek Hołowni, klęska "Czarzast... » - Dzisiaj obudziliśmy się w dobrych nastrojach - powiedział dziś rano Karol Nawrocki spotykając się ... Nowy sondaż Atlas Intel - Nawrocki 30,3 proc., Trzaskowski 29,5 proc. » Kolejny sondaż pracowni Atlas Intel, czyli ośrodka badawczego, który znany jest z tego, że precyzyjn... Joanna Senyszyn: Wbijam „Czarzastym” szpilki w pośladek » Z prof. Joanną Senyszyn – ekonomistką, dziennikarką, kandydatką na urząd Prezydenta RP, rozmawia Mar...
Reklama
Prof. Piotr Czauderna: Dlaczego Karol Nawrocki?
poniedziałek, 26 maja 2025 07:37
Prof. Piotr Czauderna: Dlaczego Karol Nawrocki?
Za niecały tydzień będziemy głosować w wyborach nowego
Kolejarz Wybrzeża nie wykoleił...
poniedziałek, 05 maja 2025 17:36
Kolejarz Wybrzeża nie wykoleił...
Co prawda po 5 biegach Wybrzeże przegrywało z Kolejarzem w Opolu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Magdalena Heyda-Usarewicz
niedziela, 13 kwietnia 2025 18:00
Magdalena Heyda-Usarewicz
Kiedy pod koniec lat 50. XX w. Magdalena Heyda-Usarewicz, młoda

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Rowerzyści” Volkera Schmidta
niedziela, 16 lutego 2025 14:18
„Rowerzyści” Volkera Schmidta
Dziwne uczucie niedosytu, znaku zapytania i bezradności towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
sobota, 28 grudnia 2024 17:15
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
Spacerując lasami okalającymi Wejherowo, w okolicy ulicy Jana III
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Coppelia

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19

Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w dosłownym tego słowa znaczeniu, klasykę wierną literze począwszy od scenografii po choreografię i grę aktorską. Aby przybliżyć widzom treści klasyczne twórcy stosują różnego rodzaju zabiegi na przykład przenoszą miejsce akcji w bliżej nieokreśloną przestrzeń, ubierają aktorów w dziwaczne kostiumy, czy ograniczają scenografię do paru kartonów sugerujących w zależności od wyobraźni wnętrze lub zewnętrze. Wszystko po to, aby przybliżyć nam zawarte w prezentowanym dziele treści. Tymczasem wystarczy być wiernym klasyce i sukces gwarantowany. Przykładem może być wystawiony w Operze Bałtyckiej balet komiczny pt. „Coppelia”.


Balet powstał w XIX wieku. Jego prapremiera odbyła się w Paryżu 25 maja 1870 r. Autorami libretta byli Charles Nuittera i Arthur Saint-Leon, powstało ono na podstawie opowiadania E.T.A. Hoffmanna „Pieskun”, zaś muzykę skomponował Leo Delibes. Balet cieszył się dużym powodzeniem i szybko podbił sceny Europy, trafił również do Polski – premiera w Warszawie odbyła się 7 grudnia 1882 r.

alt


Opera Bałtycka w swojej historii gościła już „Coppelię” na swojej scenie, a było to w 1987 r. Powróćmy jednak do dnia dzisiejszego: 6 kwietnia 2024r. o godzinie 19.00 w Operze Bałtyckiej odbyła się premiera „Coppelii”. Autorem libretta opartego na oryginale jest Johan Kobborg, on też jest autorem choreografii. Wiele lat jako pierwszy tancerz spędził w The Royal Balet oraz Duńskim Balecie Królewskim. Odnosił również sukcesy na scenach międzynarodowych zdobywając jako tancerz i choreograf liczne nagrody. W swoich inscenizacjach nie stroni od nowoczesnych rozwiązań, jednak w dużej mierze pozostaje propagatorem klasyki, którą z powodzeniem ożywia zgodnie z wymogami współczesnej publiczności. Byliśmy tego świadkami w sobotni wieczór, wieczór magiczny i cudowny. Po otwarciu kurtyny dzięki scenografii Hanny Wójcikowskiej-Szymczak przenosimy się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki do miasteczka gdzieś w Galicji, lub na Kresach Wschodnich, miasteczka wypisz, wymaluj jak z obrazów Marca Chagalla. Są drewniane domy, oberża, kościół i rynek, na którym rozgrywa się akcja. Pojawiają się bohaterowie tajemniczy przybysz wprowadzający się do jednej z kamienic, mieszkańcy miasteczka, dzieci, młodzież, burmistrz, karczmarz z małżonką i główne postaci dramatu Swanilda i Franz, których miłość zostaje poddana próbie wraz z pojawieniem się w miasteczku nowego przybysza i jego tajemniczej towarzyszki, pięknej, młodej Coppelii pojawiającej się w oknie nowo zamieszkałej kamienicy. Perypetiom miłosnym głównych bohaterów towarzyszą sceny zbiorowe obrazujące życie mieszkańców nasycone tańcami: mazurem, czardaszem, walcem, hiszpańskim bolero. Ogląda się je z zapartym tchem!


alt


W drugim akcie przenosimy się do wnętrza domu tajemniczego przybysza i odkrywamy jego tajemnicę. Dotknięty tragedią rodzinną Coppelius otacza się mechanicznymi lalkami, marząc o tym aby je ożywić, w szczególności tę, która przypomina jego córkę, którą wystawia w oknie i która stała się przyczyną nieporozumień między Swanildą a Franzem. Zwaśnieni kochankowie próbują wyjaśnić tajemnicę Coppeliusa i oboje trafiają do jego domu. Poznawszy ją po wielu perypetiach godzą się i biorą ślub ku uciesze całej społeczności. Happy end tak rzadko obecnie spotykany jest tu wszechobecny i powoduje eksplozję radości, a co za tym idzie wspaniałe popisy taneczne głównych bohaterów jak i całego zespołu.

alt


Cudowna muzyka, która cały czas towarzyszy bohaterom nie tylko przeprowadza nas przez meandry akcji, ale wzbogaca ją i nadaje niepowtarzalną atmosferę całości. Za jej przygotowanie i wykonanie wraz z orkiestrą Opery Bałtyckiej odpowiada Luis Gorelik, niezwykle doświadczony i znany na całym świecie dyrygent argentyński. Całości niezwykłych wrażeń dopełniają kostiumy, barwne, odzwierciedlające charaktery postaci, niemal bajkowe. Ich twórczynią jest wspomniana już przeze mnie scenografka Hanna Wójcikowska-Szymczak. Za wspaniały wieczór dziękuję całemu zespołowi Opery Bałtyckiej, w szczególności odtwórcom głównych ról: Wojciechowi Warszawskiemu, Mayu Takata oraz Gento Yoshimoto. Wspaniała propozycja repertuarowa dla każdego. Polecam!

Małgorzata Zalewska

fot. Krzysztofa Mystkowskiego/KFP


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items: