Realizacja inwestycji budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - założe... » 23 września 2021 w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła się konferencja prasowa, w trakcie któ... Piotr Gierszewski: Teren Gedanii to wielki gdański wstyd » Z Piotrem Gierszewskim, gdańskim radnym z Klubu Radnych PiS rozmawia Artur S. Górski- Za rok będzie ... Ulica Pokoleń Gedanii - a może wykup stadionu? » Za rok 100.lecie Gedanii, klubu, miejsca, stadionu, którego wartość historyczna, społeczna, znaczeni... Zielone inicjatywy MIIWŚ » „Kultura wielu wymiarów” to hasło przewodnie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Realizując liczne ... SYBILLA 2020 - wyróżnienie dla MIIWŚ za „Interdyscyplinarny projekt na... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy... Konkurs graficzny #ObrońcyNiepodległej dla uczniów szkół podstawowych ... » Do 11 października 2021 r. można nadsyłać prace graficzne na konkurs #ObrońcyNiepodległej organizowa... Zatrudnianie osób osadzonych w Nadleśnictwach Regionalnej Dyrekcji Las... » Na mocy porozumienia zawartego w dniu 15 września 2021 r. pomiędzy szefami Służby Więziennej (Jacek ... Konferencja “Etnopomorze” » Fundacja „Wiem i Umiem” we współpracy z Wydziałem Nauk Społecznych oraz NSZZ “Solidarność” Uniwersyt... Ulica Pokoleń Gedanii » Jest w Gdańsku ulica Pokoleń Lechii Gdańsk. Nie byłoby tej ulicy gdyby nie było pokoleń Gedanii Pols... Komunikat p.o. dyrektora MIIWŚ ws. wyroku NSA » Komunikat pełniącego obowiązki dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr. hab. Grzegorza Bere...
Ulica Pokoleń Gedanii - a może wykup stadionu?
czwartek, 23 września 2021 18:13
Ulica Pokoleń Gedanii - a może wykup stadionu?
Za rok 100.lecie Gedanii, klubu, miejsca, stadionu, którego
W Akademii Żeglarskiej młodzież chce inwestować w siebie
sobota, 18 września 2021 14:34
W Akademii Żeglarskiej młodzież chce inwestować w siebie
Daniel Obajtek, prezes Grupy ORLEN, odwiedził siedzibę klubu Energa
Lechia podtrzymała zwycięską passę
piątek, 24 września 2021 18:24
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Bez problemów Lechia zdobyła trzy punkty. Biało-zieloni w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

U Berlewiego przy Senatorskiej w Warszawie
wtorek, 14 września 2021 08:12
U Berlewiego przy Senatorskiej w Warszawie
Pracownia malarska Henryka Berlewiego znajdowała się przy ulicy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Akapit wydawcy: Wrzody Westerplatte

Ocena użytkowników: / 35
SłabyŚwietny 
czwartek, 16 maja 2019 19:00

altNie wiedziałem.


Zdaniem "towarzysza naczelnika Jastarni", Struka Mieczysława, ambitnego przywódcy w administracji premiera Messnera i generała Cygana, to Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, jest depozytariuszem historii Westerplatte.


Pod pomnikiem Adama Haupta pani ta poszła śladem swojego zastępcy Grzelaka, który 150 metrów od miejsca kaźni polskich pocztowców stanął w historycznym rozkroku. Stanął po stronie Heinricha, Schaefera, Paulego i im podobnych niemieckich zbrodniarzy.


Rzekomo w sprawie Westerplatte "Polkom i Polakom został odebrany głos", a decyzją polityczna jednej partii zawłaszcza się początek II wojny światowej. Mit tego miejsca jest jednak wymiaru ogólnopolskiego. Czyni to jego lokalizację drugorzędną wobec znaczenia w historii Polski. Była ona wrzodem dla Gdańska Rauschninga, Greisera, Foerstera, bo nie podlegała jurysdykcji Senatu, który NSDAP opanowała do ostatniego fotela.


Działkę na Westerplatte - a nazwę niemiecką zachowano ze względu na znaczenie epizodu wrześniowego dla Polek i Polaków, w tym Dulkiewicz i Struka - wykupił dla Polski Mieczysław Jałowiecki, pierwszy delegat rządu II RP w Gdańsku. Detalicznymi decyzjami Ligi Narodów w l. 1924-25 przyznano jej bezpłatne użytkowanie w Wolnym Mieście Gdańsku państwu polskiemu, w tym na strażnicę wojskową. W styczniu 1926 roku na ORP Mewa przybyło na Westerplatte 22 polskich żołnierzy pod dowództwem por. Stefana Koniecznego - tak powstała eksklawa Rzeczypospolitej Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku.


Bzdury swoje Dulkiewicz, jako wyniesiona do godności publicznej, ogłosiła z tym samym co Grzelak namaszczeniem. Oraz ignorancją.


Udając współczesnego Westerplatczyka chce chronić bowiem ten fragment Polski przed inwazją polskiego rządu, którego nie znosi.


Nadużycie to ma wymiar wyłącznie partyjny. Ma przedstawiać Gdańsk jako eksklawę demokracji w kraju niedemokratycznym. Co mniej komponuje się ze stanem faktycznym, a bardziej z latającym uniwersytetem Tuska.

Smród tych polityczno-histerycznych śmieci staje się nieznośny mimo wiatru znad zatoki. Tłumi za to fetor odpadków nie uprzątanych przez administrację miejską z Westerplatte, za co Dulkiewicz pobiera co miesiąc honorarium.

Myślałem dobrodusznie, że tylko Grzelaka stać na ogłaszanie wojny gminy z państwem na terenie obozu koncentracyjnego Aussenstelle Stutthof.

Marek Formela

PS. Uroczystości patriotyczne na Westerplatte, wyjaśniam wdowie po prezydencie, odbywały się nawet przed wykupieniem strychu na Browarnej. W okresie PRL władza, co trzeba zauważyć, 1 Września traktowała poważnie, a młodzież szkół średnich składała ślubowanie uczniowskie pod pomnikiem,który wystawiono w 1966 roku.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież