Realizacja inwestycji budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - założe... » 23 września 2021 w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła się konferencja prasowa, w trakcie któ... Piotr Gierszewski: Teren Gedanii to wielki gdański wstyd » Z Piotrem Gierszewskim, gdańskim radnym z Klubu Radnych PiS rozmawia Artur S. Górski- Za rok będzie ... Ulica Pokoleń Gedanii - a może wykup stadionu? » Za rok 100.lecie Gedanii, klubu, miejsca, stadionu, którego wartość historyczna, społeczna, znaczeni... Zielone inicjatywy MIIWŚ » „Kultura wielu wymiarów” to hasło przewodnie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Realizując liczne ... SYBILLA 2020 - wyróżnienie dla MIIWŚ za „Interdyscyplinarny projekt na... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy... Konkurs graficzny #ObrońcyNiepodległej dla uczniów szkół podstawowych ... » Do 11 października 2021 r. można nadsyłać prace graficzne na konkurs #ObrońcyNiepodległej organizowa... Zatrudnianie osób osadzonych w Nadleśnictwach Regionalnej Dyrekcji Las... » Na mocy porozumienia zawartego w dniu 15 września 2021 r. pomiędzy szefami Służby Więziennej (Jacek ... Konferencja “Etnopomorze” » Fundacja „Wiem i Umiem” we współpracy z Wydziałem Nauk Społecznych oraz NSZZ “Solidarność” Uniwersyt... Ulica Pokoleń Gedanii » Jest w Gdańsku ulica Pokoleń Lechii Gdańsk. Nie byłoby tej ulicy gdyby nie było pokoleń Gedanii Pols... Komunikat p.o. dyrektora MIIWŚ ws. wyroku NSA » Komunikat pełniącego obowiązki dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr. hab. Grzegorza Bere...
Reklama
Ulica Pokoleń Gedanii - a może wykup stadionu?
czwartek, 23 września 2021 18:13
Ulica Pokoleń Gedanii - a może wykup stadionu?
Za rok 100.lecie Gedanii, klubu, miejsca, stadionu, którego
W Akademii Żeglarskiej młodzież chce inwestować w siebie
sobota, 18 września 2021 14:34
W Akademii Żeglarskiej młodzież chce inwestować w siebie
Daniel Obajtek, prezes Grupy ORLEN, odwiedził siedzibę klubu Energa
Lechia podtrzymała zwycięską passę
piątek, 24 września 2021 18:24
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Bez problemów Lechia zdobyła trzy punkty. Biało-zieloni w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

U Berlewiego przy Senatorskiej w Warszawie
wtorek, 14 września 2021 08:12
U Berlewiego przy Senatorskiej w Warszawie
Pracownia malarska Henryka Berlewiego znajdowała się przy ulicy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

W mętnej wodzie... łatwiej turystów łowić

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 03 czerwca 2019 15:06

altNieznajomość prawa nie jest usprawiedliwieniem w przypadku popełnienia wykroczenia, ale może łatwiej ja zrozumieć u przeciętnego mieszkańca, który gubi się w gąszczu przepisów, niż u decydentów w Urzędzie Miasta.


Osoby wynajmujące lokale turystom w Sopocie nie wiedzą prawdopodobnie, że mogą podlegać karze ograniczenia wolności albo grzywny jeżeli świadczą usługi hotelarskie w obiekcie niezgłoszonym do ewidencji w gminie. (Artykuł 60, paragraf 3 punkt 4 Kodeksu Wykroczeń). Jasno trzeba postawić sprawę, że usługi hotelarskie mogą być również świadczone w pokojach gościnnych, apartamentach, willach, hostelach, a ewidencja tych obiektów prowadzona jest w Biurze Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Sopotu. O czym jak się ostatnio okazało podczas spotkania w UM nie wiedzą nawet niektórzy radni.


Wydział Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Sopotu jest zobowiązany do "prowadzenia ewidencji obiektów świadczących usługi hotelarskie oraz przeprowadzanie kontroli obiektów świadczących usługi hotelarskie w zakresie przestrzegania przepisów ustawy o usługach turystycznych."


Osoba zgłaszająca do ewidencji obiekt musi spełnić wymogi budowlane, sanitarne i przeciwpożarowe do prowadzenia usług hotelarskich.


Brak jasnego i przejrzystego sposobu informowania mieszkańców i osób spoza Sopotu o tym, w jaki sposób mogą legalnie wynajmować lokale, "dziurawa" ewidencja w Wydziale Promocji, która nie tylko nie utrudnia uregulowanie kwestii najmu, ale również utrudnia ściąganie opłaty uzdrowiskowej bardzo ważnej dla rozwoju miasta niepokoją. Ostatecznie nie wiadomo na czyją rzecz Urząd Miasta działa i czyje prawa chroni? Mieszkańców, w których interesie leży aby opłata uzdrowiskowa, wpływała do kasy miasta, a wynajmowane budynki spełniały wymogi przeciwpożarowe, czy sieciówek z Warszawy czy innych miast, które płacą podatki poza Sopotem?


Niepokoi fakt, że Urząd Miasta na swojej stronie internetowej zachęca mieszkańców, którzy decydują się wynająć swoje mieszkania, do podpisania umowy z jedną z działających na terenie Sopotu firm pośredniczących w najmie.


Na wniosek mieszkańców Komisja Rewizyjna prawdopodobnie wkrótce przeprowadzi kontrolę prawidłowości prowadzonej przez Prezydenta Ewidencji obiektów świadczących usługi hotelarskie nie będących obiektami hotelarskimi. Wątpliwości co do możliwych nieprawidłowości wywołane były faktem, że u jednej z firm, która została skontrolowana przez Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Inspekcji Handlowej w ostatnich dniach stwierdzono brak wpisu do ewidencji, co wyczerpuje znamiona wykroczenia z artykułu 60, paragraf 4, punkt 3, Kodeksu Wykroczeń.


Zastanawiające jest dlaczego Prezydent Sopotu nie prowadzi ewidencji na tyle rzetelnie aby takie przypadki nie miały miejsca? Od wielu lat Sopot traci opłaty uzdrowiskowe, a mieszkańcy są narażeni na niebezpieczeństwo, gdyż wynajmowane lokale nie posiadają elementarnych zabezpieczeń przeciwpożarowych.


A mieszkańcy słyszą tylko tłumaczenia, że nie da się nic zrobić bo nie ma właściwej ustawy czy innych regulacji dotyczących najmu krótkoterminowego. Tymczasem przepisy istnieją tylko trzeba chcieć z nich korzystać. Czy lata strat dla sopockiego budżetu zostaną mieszkańcom wynagrodzone? Przecież to brak dbałości o interes miasta i dobro mieszkańców.

Małgorzata Tarasiewicz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież