Realizacja inwestycji budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - założe... » 23 września 2021 w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła się konferencja prasowa, w trakcie któ... Piotr Gierszewski: Teren Gedanii to wielki gdański wstyd » Z Piotrem Gierszewskim, gdańskim radnym z Klubu Radnych PiS rozmawia Artur S. Górski- Za rok będzie ... Ulica Pokoleń Gedanii - a może wykup stadionu? » Za rok 100.lecie Gedanii, klubu, miejsca, stadionu, którego wartość historyczna, społeczna, znaczeni... Zielone inicjatywy MIIWŚ » „Kultura wielu wymiarów” to hasło przewodnie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Realizując liczne ... SYBILLA 2020 - wyróżnienie dla MIIWŚ za „Interdyscyplinarny projekt na... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy... Konkurs graficzny #ObrońcyNiepodległej dla uczniów szkół podstawowych ... » Do 11 października 2021 r. można nadsyłać prace graficzne na konkurs #ObrońcyNiepodległej organizowa... Zatrudnianie osób osadzonych w Nadleśnictwach Regionalnej Dyrekcji Las... » Na mocy porozumienia zawartego w dniu 15 września 2021 r. pomiędzy szefami Służby Więziennej (Jacek ... Konferencja “Etnopomorze” » Fundacja „Wiem i Umiem” we współpracy z Wydziałem Nauk Społecznych oraz NSZZ “Solidarność” Uniwersyt... Ulica Pokoleń Gedanii » Jest w Gdańsku ulica Pokoleń Lechii Gdańsk. Nie byłoby tej ulicy gdyby nie było pokoleń Gedanii Pols... Komunikat p.o. dyrektora MIIWŚ ws. wyroku NSA » Komunikat pełniącego obowiązki dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr. hab. Grzegorza Bere...
Reklama
Ulica Pokoleń Gedanii - a może wykup stadionu?
czwartek, 23 września 2021 18:13
Ulica Pokoleń Gedanii - a może wykup stadionu?
Za rok 100.lecie Gedanii, klubu, miejsca, stadionu, którego
W Akademii Żeglarskiej młodzież chce inwestować w siebie
sobota, 18 września 2021 14:34
W Akademii Żeglarskiej młodzież chce inwestować w siebie
Daniel Obajtek, prezes Grupy ORLEN, odwiedził siedzibę klubu Energa
Lechia podtrzymała zwycięską passę
piątek, 24 września 2021 18:24
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Bez problemów Lechia zdobyła trzy punkty. Biało-zieloni w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

U Berlewiego przy Senatorskiej w Warszawie
wtorek, 14 września 2021 08:12
U Berlewiego przy Senatorskiej w Warszawie
Pracownia malarska Henryka Berlewiego znajdowała się przy ulicy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Organizacje pozarządowe do wynajęcia

Ocena użytkowników: / 14
SłabyŚwietny 
czwartek, 23 maja 2019 18:15

altZa zrzucony ochłap z pańskiego stołu (1000 zł dla organizacji lokalnej i 3000 zł dla organizacji spoza Trójmiasta za udział w imprezie w Gdańsku) mami się NGOsy iluzją uczestnictwa w życiu publicznym. Tymczasem są tylko tanio najętymi statystami w okazjonalnej politycznej awanturze, do której pretekstem jest rocznica koncesjonowanych wyborów 4 czerwca 1989 roku.


Organizatorzy tej politycznej imprezy mającej udawać spontaniczną oddolną manifestację mamią społeczeństwo propagandowymi sloganami o Okrągłym Stole i wyborach 4 czerwca, które jak twierdzą, były początkiem „wybuchu wielkiej energii społecznej, która dała swój upust  nie tylko w czystej polityce, ale również w bardzo bogatym ruchu pozarządowym” (Jacek Bendykowski, prezes Fundacji Gdańskiej).


Tymczasem znowu potwierdza się powiedzenie, że „niedaleko pada robaczywe jabłko od chorej jabłoni”. Dogadanie się ponad głowami Polaków (którzy w demokratycznym głosowaniu odrzucili kandydatów z PZPR i jej satelitów, a mimo to już 8 czerwca liderzy opozycji tacy jak Wałęsa, Mazowiecki, Kuroń czy Michnik zgodzili się na niedemokratyczną zmianę ordynacji wyborczej, umożliwiającej oddanie PRL-owskim notablom 33 mandatów), zlekceważenie elementarnych zasady demokracji, ani samo w sobie nie było działaniem pozytywnym, ani nie zaowocowało wybuchem „czystych” działań politycznych, czy „bogatym ruchem pozarządowym”.


Wręcz przeciwnie, organizacje pozbawione wsparcia, latami przecierały sobie drogę do uzyskania statusu niezależnych organizacji strażniczych, czy prestiżu dającego im moralne prawo do wypowiadania się na temat korupcji w samorządzie, praw człowieka czy ekologii. Szkoda zmarnować ten dorobek. Zloty Frontu Jedności Narodu i festiwale Młodzieży Socjalistycznej już były i właśnie ze względu na rocznicę 1989 roku nie powinniśmy do nich wracać.

Małgorzata Tarasiewicz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież